Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 14. 3. 2013 22:00:18

Core
Člen
Registrace: 14. 3. 2013
Příspěvků: 3

Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu)

Zdrvím, používám nejnovější Libre office, který je ke stažení na Windows 8.

Prosím někoho zkušeného, zda by mi mohl zodpovědět alespoň některé z těchto otázek:

1) Jak se kopíruje formát odstavce? Štěteček "kopírovat formát" kopíruje jen druh a velikost textu + bold/italic/podtržení ale TO NEJDŮLEŽITĚJŠÍ, což je kopie mezer, odsazení, tabulátorů, řádkování a podobně to nedělá. Já pracuju tak, že si napíšu hromadu textu, načež zformátuju jeden odstavec a na ostatní pak ten formát nakopíruju. V tomhle programu to takhle asi nejde, ne? Takže leda formátovat každej odstavec zvlášť..?
Jde to nějak nastavit, aby kopírování formátu fungovalo stejně jako ve Wordu?

2) Jak se na pravítku posunuje odsazení/tabulátory po nějakých krocích (zkoušel jsem držet ctrl, shift, alt a nic to nedělá)? Když už to nemůžu zkopírovat, chtěl bych si to v každým odstavci nastavit stejně, ale to nejde, protože v jednom kliknu na 0,65 cm, ve druhým na 0,75cm a ve třetím na 0,72 cm. Takže jediná možnost je dvojklik a napsat přímo číslo jak daleko ten tabulátor/odsazení chci?

3) Jak se na pravítku posunuje jenom ta spodní šipka (tj. odsazení 2. a dalších řádků)? Ve Wordu stačilo kliknout dostatečně přesně a místo obou se posunovala jen ta spodní. To jediná možnost je posunout obě a horní pak vrátit na původní místo? :-O

4) Proč si po smazání automatické opravy program nevšimne, že ji asi nechci? (Ve Wordu když napíšu "např." a pokračuju malým písmem, Word ho opraví na velké - pokud má nastaveny automatické opravy velkých písmen na začátku vět. Když to ale smažu a napíšu znovu malé, Word pochopí a znovu neopravuje. Tenhle program opravuje furt.)

5) Jak se vůbec vypnou automatické opravy?

6) Proč stisknutí ctrl+šipky doprava před posledním slovem v odstavci neskočí na konec toho slova, ale skočí až na začátek dalšího slova v následujícím odstavci? (Pokud máte mezi odstavci třeba pět prázdných stránek, nějaké obrázky nebo tak, přeskočí je všechny.)
Takže pokud pak označujete poslední větu v odstavci stylem ctrl+šipka doprava (to dělám často, myš mě zdržuje), označíte si kromě poslední věty i jakýkoli prázdný místo mezi odstavci. Dá se tomu nějak vyhnout?

7) Proč když označím první odstavec na stránce, zkopíruju a následně dám vložit, vloží mi celou novou stránku a na ni ten odstavec? (jakoby před odstavcem byl nějaký neviditelný znak "nová stránka", když dáte zobrazit netisknutelné znaky, tak tam nic ale není). Dá se to vypnout?

8) Proč mi ten program vůbec v průběhu psaní nabízí nějaká slova (asi se šedým podkladem) ve stylu T9 a jak se to dá vypnout? Je to strašně otravný, když píšete a neustále se vám za kurzorem objevují nějaký slova který nechcete a zase mizí. Vypínání této fičury jsem nenašel.

9) Proč stisk ctrl+šipka ignoruje tvrdé mezery? Když mám někde "s tebou" stojím před "s" a zmáčknu ctrl+šipku doprava, skočí kurzor až za "u". Odkdy předložka není slovo, že ho skákání po slovech ignoruje?

Toto je pár základních věcí, které mě nejvíc otravovaly při prvním použití Libre office. Jejich řešení by mi moc pomohlo.

na další věci jsem přišel při dalším používání, ale dokud nejsou vyřešeny aspoň tyto, nemá smysl je řešit.

Děkuji.

Offline

#2 15. 3. 2013 21:38:39

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu)

Vítejte na fóru,


spíše než Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu) by se tento rozsáhlý dotaz mohl jmenovat Jak se zbavit zlozvyků z MSO, ale to je jen můj názor.


Pár chyb které jste podle mého názoru udělal:


1. Používáte nejnovější LibreOffice - doporučuji Apache OpenOffice 3.4.1 v horším případě starší verzi LibreOffice
2. Chcete vše nastavit ručně v dokumentu a předpokládáte, že si program bude Vaše volby pamatovat.
3. Kompletně jste vynechal seznámení s programem a jeho základní nastavení.


Odpovědi na Vaše otázky:


ad 1: Použijte odstavcové styly
ad 2: Myší...? Lze nastavit v odstavcových stylech
ad 3: V AOO nastavíte nejprve horní šipku (před a odsazení prvního řádku). Spodní šipka nastavuje odsazení celého odstavce (včetně prního řádku)
ad 4: Volba Formát | Automatické opravy nebo Nástroje | Nastavení automatických oprav
ad 5: Viz. předešlý řádek
ad 6: Netuším - Apache OpenOffice se takto nechová
ad 7: Viz. předešlý řádek
ad 8: Tato fičura se vypíná zde Formát | Automatické opravy nebo Nástroje | Nastavení automatických oprav
ad 9: Tak toho se zřejmě nezbavíte.


Na styly je na tomto portálu článků nepočítaně, včetně brožury ke stažení.


Stačí jen zapátrat a ne psát rozhořčené dotazy.



;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 16. 3. 2013 00:10:52

Core
Člen
Registrace: 14. 3. 2013
Příspěvků: 3

Re: Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu)

Dobrý den, děkuji za odpovědi, ještě před tím, než bych se s dovolením zeptal na některé věci konkrétně jsem chtěl otestovat Vaše odpovědi přímo v programu. Udělal jsem si testovací text a zkusil ho naformátovat, zapnul jsem číslování a program se začal chovat, hm, podivně...

Mohu tedy mít doplňující dotaz? Potřeboval bych vysvětlit, proč mi program nezarovnává stejně text v číslovaném odstavci? Nejprve byl první řádek odsazený příliš daleko:
2mxluoi.jpg

Tak jsem vzal spodní šipku (tj. posunoval jsem obě) a trochu to odsunul. Výsledek byl ten, že první řádek byl najednou mnohem blíž než ostatní řádky (??):
11l1nnk.jpg

To ale taky nechci, chci, aby byl stejně daleko. To se najednou stalo v okamžiku, kdy jsem text posunul celý ještě dál:
zwhurr.jpg

Řekl bych, že pravděpodobně má program nějak rozhašený tabulátory nebo co..? Je toto standardní chování programu, nebo je někde bug? Jestli se provní řádek odsunuje vždycky k nějaké neviditelné značce tabulátoru, jak to, že po odsunutí dál už je zase srovnaný se zbytkem textu?

Editoval Core (16. 3. 2013 00:19:31)

Offline

#4 16. 3. 2013 00:41:21

Core
Člen
Registrace: 14. 3. 2013
Příspěvků: 3

Re: Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu)

Dále tedy konkrétní pokusy o použití Vašich rad:

1) Odstavcové styly bohužel problém neřeší. Vytvořil jsem číslovaný odstavec, uložil ho jako styl. Styl jsem nazval "číslování". Tento styl jsem pak aplikoval na text. Výsledek byl ten, že se nastavil druh písma a zarovnání (čili funguje to stejně jako ten štěteček o kterém jsem mluvil). Je to divné, protože i tady píšou, že by formát měl obsahovat číslování.

2)Zde pravděpodobně nedošlo k pochopení otázky. Rád bych si to nastavil myší, ale bohužel nemám tak pevnou ruku, abych to myší kliknul vždy na stejné místo a neminul se o nějaký milimetr. Ptal jsem se, zda skutečně jediná možnost je nastavit si to dvojklikem a nacvakat konkrétní číslo. Z Vaší odpovědi jsem pochopil že ano, že toto je jediná možnost. Děkuji.

3) Ano, na to jsem se ptal, jestli je to skutečně tak divně udělané, že nejde hýbat spodní šipkou zvlášť. Pochopil jsem, že nejde, děkuji za odpověď.

4) 5) autoopravy jsem konečně vypnul, děkuji.

6) - 9) děkuji i když v tomto se nedá nic dělat. Zkusím asi použít jinou verzi programu.

Doplňující dotaz:
10) Proč mi program vkládá obrázky deformované? V malování jsem měl obrázek, udělal jsem ctrl+C a v Libre Office pak ctrl+V a obrázek se vložil nějak podezřele vysoký a úzký (deformovaný). Těžko jsem pak tioval jaké bylo původní nastavení, aby obrázek měl správné proporce (aby kruh nebyl šišatý apod.) Je nějaký zvláštní způsob vkládání obrázků (musí se někde nastavit "vlož obrázek tak, jak je ve schránce")?

Mimo dotazy:
Rád bych se poučil, které přesně "zlozvyky" podle Vás mám z MS Office (jestli je to třeba možnost pousnování spodní šipky, nebo vkládání nedeformovaných obrázků?). Když jsem začínal s Wordem, také jsem se musel zbavit spousty zlozvyků (např. formátování každého odstavce zvlášť), takže pokud mi nějaké zůstaly, rád se jich zbavím. Ale prosím konkrétně které to jsou a proč jsou to "zlo" zvyky.
Děkuji za odpověď.

Offline

#5 16. 3. 2013 19:38:57

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu)

Některé styly jsou vzájemně propojené, tuto vlastnost naleznete pod záložkou Organizátor v dialogu pro úpravu stylu. Tam stačí nastavit propojení stylů na žádné. Každý jednotlivý styl si pak bude držet čistě svoje vlastnosti.
Přesto se mi v AOO mění při změně stylu právě i řádkování atd. Lze samozřejmě nastavit i číslování, kde vybíráte opět styl číslování.
Štetečkem pak změním celý odstavec - LibreOffice nepoužívám, zkuste Apache OpenOffice.


Máte pravdu, tabelátory jednoduše pomocí klávesnice nenastavíte (alespoň nevím jak). Pokud ale nastavujete vždy stejné tabelátory nebo používáte stejné styly odstavce, můžete změnit výchozí šablonu, takže při otevření dokumentu, budou vždy dostupné a nebude třeba je opakovaně nastavovat.


Nebo použijte rozšíření Template Changer o kterém psal kolega Petr Valach. Pak si můžete svoje styly naimportovat do kteréhokoliv dokumentu.


Tím zlozvykem jsem myslel formátování dokumentu vždy a znovu. Použitím vlastních definovaných stylů si ulehčíte práci. V OpenOffice si tak udržíte veškeré formátování včetně nastavení tabelátorů pro jednotlivé styly. Pro tento případ změňte výchozí šablonu Jak změnit výchozí šablonu.


S vkládáním obrázků moc neporadím, obrázky vkládám pouze výjimečně. V OpenOffice jsem zatím neměl problém.


A k číslování pokud se rozhodnete měnit výchozí šablonu, nastavte si také propojení jednotlivých stylů se styly číslování. Výchozí styl po zapnutí číslování není - je nastaven na žádný.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 17. 3. 2013 07:51:02

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Dotazy jak nastavit program (aby šel požít na psaní textu)

Ad #3 - odsadenie odseku nie je nastavovanie tabelátorov! Posúvaním ste menili nastavenie odsadenia prvého riadku a ostatných riadkov odseku. Keby ste šli do nastavenia štýlu odseku, tak, ako to neustále radí Sedlacekdan, tak by ste tam videli tieto zmeny v číslach a pochopili by ste, čo ste menili a prečo sa vám to zobrazovalo tak a tak. Pokiaľ budete meniť veci iba myšou, nepochopíte, čo vlastne nastavujete a preto Vaše otázky nebudú nikdy zodpovedané k Vašej spokojnosti.

Editoval j-pastierik (17. 3. 2013 07:53:14)

Offline

Zápatí