Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 2. 1. 2013 19:55:55

PetrUK
Člen
Registrace: 12. 10. 2007
Příspěvků: 12

Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Dobry Den,

Mam takovy dotaz. V calc mam pod sebou datumy na cely rok, kdy musim neco zaridit nebo byt v praci napr.
10/11/2012 Prace
15.12/2012 Doktor

atd samozrejme je toho mnoho.

Napriklad bych chtel jet na dovolenou od 25.03.2013 do 01.04.2013 jak vytvorim nejaky vzorecek kde pak do bunek  zadam rozpeti dnu kdy mam odjed na dovolenou a kdy mam prijet a v dalsi bunce mi to vyhodnoti a napise mi napriklad Schvaleno ci Neschvaleno podle toho jestli se v tom mem rozpeti dnu bude vyskytovat den kdy musim neco zaridit.

Predem moc dekuji.

Editoval PetrUK (12. 1. 2013 10:26:26)

Offline

#2 2. 1. 2013 20:42:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Já tomu rozumím tak, že chcete vytvořit plánovací kalendář. Určitě by to šlo, ale spíš než vzorce by to chtělo makro. Když totiž najdete například počáteční datum aby jste tam vložil vzorec, tak stejně snadno najdete koncové datum - a vykopírujete údaj bez vzorce.
   Existují vzorce, které umí expandovat z jednoho políčka do X políček dolů, nahoru, doleva, nebo doprava (a nebo i nepříč), ale nevidím to dobře kvůli setřídění do sloupců vyjadřujících hodinu. Takže plnění lze ošetřit makrem a bude to v pořádku. Ošetření jedním, nebo dvěma druhy vzorců nebude prakticky k ničemu, pokud například zavoláte den 12.3.2013 a bude tam záznam "doktor" - jaký a v kolik?, dál soud - jaký a v kolik? Rande s bývalkou....? Večer country u "Vochlemtů" a tak podobně :-)
   Představu jak by to mělo vypadat určitě musíte upřesnit. Dobře udělaný plánovací kalendář vypadá přibližně jako program "Project".

Editoval neutr (2. 1. 2013 20:43:44)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 4. 1. 2013 20:12:21

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Také jsem měl párkrát chuť si něco podobného zkusit, ale nakonec jsem vždy tento nápad opustil. Už při plánování takového kalendáře jsem přicházel na nové věci, které bych chtěl zakomponovat, až mi nakonec vyšel neřešitelný problém.
Nakonec se Vám možná povede si plánovací kalendář v Calcu vyrobit, nejsem si ale jist zda se Vám vynaložená námaha vrátí.
Pokud si budete chtít později upravit své požadavky, budete muset zasahovat do velkého množství vzorců. Můžete si velmi pomoci pomocí maker, ale není lepší použít nějaký plánovací kalendář již hotový? Ke stažení jich myslím bude dost.


Možná by se funkcionalita kalendáře dala lépe "vyrobit" v databázi a v sešitě použít pouze její propojení.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 5. 1. 2013 19:05:59

PetrUK
Člen
Registrace: 12. 10. 2007
Příspěvků: 12

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Jako zacatecnikovi mi to vse pripada slozite a to jsem si myslel ze to bude jednoduche. Proste tam zalezi jen aby den 10.11.2012 kde pracuji se neprekryval s datumem dovolene 25.03.2013 do 01.04.2013 takze kdyby tam byl datum prace 27.03.2013 a dovolenou bych zadal 25.03.2013 do 01.04.2013 tak by mi to melo hodit hlasku ze to nejde.

Offline

#5 5. 1. 2013 22:17:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Pokud by šlo jen o zápis do jednoho políčka (vše dohromady - 5. přes 9.) tak si můžete poradit například dorazem IF. Pokud dáte údaj data v běžném roce, tak datum - 31.12. předchozího roku obečtětě od čísel (datumů - předformátovat datumy na čísla). Pak už hledáte jen mezi řádky které chcete prověřit. Takhle si můžete předepsat i 3000 let dopředu :-)
Mělo by to vypadat asi takhle. Nejdříve si uděláme rozsah řekněme ve sloupci "B", protože ve sloupci "A" budeme mít lidsky čitelné datum - ale jen pro orientaci ne pro výpočty :
Datum začátku(jako číslo) - datum 31.12.2012(jako číslo) = vstupní - první řádek (jako číslo "x");
Datum konce(jako číslo) - datum 31.12.2012(jako číslo) = výstupní - poslední řádek (jako číslo "y");
=IF(Countif(Bx:By;Null)=y-x;"Yes we can drink";"Too bad I have to work")
Samozřejmě za předpokladu, že ve sloupci "B" máte práci. Ve sloupci "C" může být něco jiného.
Místo null bude fungovat i obyč "0", nebo jen "", ale můžete zadávat i istext, nebo podmínku otočit ap.
  Ale pak přijdete stajně na to, že je potřeba podobným způsobem zapisovat, a dojde ke značné dezorientaci : Co jak funguje, nebo by mohlo, ale nechodí, chci vidět proč - a nechci hledat, to by také chtělo čas kdy ano a kdy ne ................ atd.

Editoval neutr (5. 1. 2013 22:24:09)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 6. 1. 2013 01:24:13

PetrUK
Člen
Registrace: 12. 10. 2007
Příspěvků: 12

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Omlouvam se ale nejsem v tom tak zdatny pro priklad by to by to vypadalo takto

Sloupec A   B                C          D                E            F        G             

Datum    Ciselne    Rozsah dovolene od    Ciselne    Rozsah dovolene do    Ciselne    Ano/Ne
04/01/13    41278    19/01/12        41132    24/08/12           41140   
18/01/13    41292                   
01/02/13    41306                   
15/02/13    41320                   
01/03/13    41334

Takze ma najit cislo v rozmezi mezi 41132 do 41140 a kdyz najde mam po dovolene neboli 'sorry i can not drink today'.

Kdyby se to rozhodilo tak Sloupec A1 je Datum a sloupec G1 je Ano/Ne

Editoval PetrUK (6. 1. 2013 01:27:26)

Offline

#7 6. 1. 2013 16:00:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Posílám nějakou představu o tom jak by to mohlo vypadat. Na listu 3 jsou uvedeny soubory pro Váš další (jiný) dotaz.
Plánovací kalendář

Editoval neutr (6. 1. 2013 16:01:31)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 6. 1. 2013 19:44:25

PetrUK
Člen
Registrace: 12. 10. 2007
Příspěvků: 12

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Ten planovaci kalendar byl trosicku slozity, ale napadlo mne pri tom tato varianta

=IF(SUMPRODUCT(A2:A500>=DATE(YEAR(J40);MONTH(J40);DAY(J40));
A2:A500<=DATE(YEAR(J41);MONTH(J41);DAY(J41));B2:B500)>0;
"Memohu";"Mohu")

v J40 je zacatek dovolene a v J41 je konec dovolene zadam je tam a hned mi to vyhodnoti jesti mohu ci nemohu na dovolenou. Jen bych chtel nahradit ten B sloupec v rovnici za neco elegantnejisiho a to nejakou rovnici kolik zaznamu odpovida a kdyz vic nez 0 tak Nemohu a kdyz 0 tak mohu.

Offline

#9 6. 1. 2013 21:30:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Vyhledani jestli v dany den jsem v praci ci mohu mit dov - VYŘEŠENY

Asi si neumím udělat správnou představu.
Vůbec nechápu proč máte dovolenou až někde na 40. řádku sloupce J. Kde jsou ostatní údaje?
Úplně mi uniká jakou koncepci zvažujete. Nejlepší by bylo poslat sem sešit - ne vypisovat - ale postnout tak jak jsem to udělal já. Dan Sedláček má u svého profilu klikačku jak na to. Mrkněte kamkoliv, kde je uveden a tam to uvidíte.
  Problém je v tom, že nejsnadněji se pracuje se systémem v jediném sloupci kam píšeme vše bez ladu a skladu. Lze tam snadno ředit podle pomocného sloupce, nebo vyhledávat jednoduchými vzorci. Jde v podstatě o jednorozměrnou databázi (se dvěma údaji - datum a vedle co je ten den důvodné.
  Když zvolíte jinou strukturu - tedy již "vícerozměrnou" tak jde o dva a více vektory kterými se prohledává. Tedy buď se hledá ve více sloupcích, nebo jen ve více řádcích a nebo průsečíkem více sloupců a řádků. To už nemusí být vůbec sranda i když je to řešitelné.
  To je to, o čem jsme já i Dan psali - složitost nad složitost. Nejdříve jste chtěl jednoduchý vzorec a ejhle - už to vypadá na nějakou seperstrukturu dat, kterou nejlépe obsloužíte makrem.

Dejte sem ukázku Vašeho sešitu s dobrým popisem co je co, co to má dělat. Zejména by to chtělo logiku zápisu a čtení. Když bude dovolená na 251. řádku jak se k ní chcete dopracovat? Jestli má svůj stálý sloupec, tak řeknu, že nejrychleší je setřídit celý seznam podle sloupce a nejspíš ani vzorce nepotřebujeme. Možná by vyhovovaly specializované pomůcky pro třídění sloupce i řádku. Spolu s autofiltrem by to bylo také supr.

Editoval neutr (6. 1. 2013 21:40:45)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí