Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 12. 2012 09:36:37

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Maticové vzorce - žádost o posouzení

Žádám tímto o posouzení Zde uvedených maticových vzorců a jejich aplikací :
Maticové vzorce
Sešit bude sloužit k bližšímu seznámení s maticovými vzorci. Snad také udělám šablonu, která by se dala prakticky využívat.
   Potřeboval bych posoudit vše od vlastních vzorců až možná po grafickou úpravu. Je to rozpracovaná práce, takže většina témat není dodělána.
   Zajímají mne zejména možnosti variantního řešení demonstrace množinových operací, konkrétně jak vlastní formula, tak aplikace na množinové operace. Další věcí jsou vhodné praktické příklady, což budu asi řešit sám v rámci toho, co je už udělané zde na fóru. Jsem si ale vědom toho, že existují zkušení uživatelé, kteří se aktivně diskusí neúčastní, jen ji čtou. Možná by se našel příklad, který klasickými vzorci nelze řešit, nebo jen obtížně (pozor nejde o makra - řešení makrem vynechte).

    I když je to zatím jen teorie, je tam ukázka třídění v řádku, která může být velice užitečná, zejména když je potřeba třídít mnoho řádků jednotlivě. Tenhle úkon je zdlouhavý pomocí klasického dialogu a řešení makrem není rychlejší nežli maticové řešení (hlavně než to makro najdu a upravím) smile.

Předem děkuji za názory a nápady.

Editoval neutr (18. 12. 2012 10:06:31)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#2 18. 12. 2012 11:29:24

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Maticové vzorce - žádost o posouzení

Dobrý den,

ze sešitu jsme nepochopil záměr (komu to má sloužit, co je vstupem, co má být výstup).

První co, mne zaujalo, byly anglické vzorce.

Druhé - použití maticových vzodců nepřináší žádnou přidanou hodnotu, všechny vzorce (pokud jsem něco nepřehlédl) lze snadno přepsat "normální" formou.

Naříklad kopírovat oblast A1:A10 do B1:B10 lze normálně i maticově. Normálně do B1 napíšeme =A1 a buňku zkopírujeme do zbytku pole, maticově do B1 napíšeme =A1:A10 a uložíme jako matici.

Druhý přístup má přidanou hodnotu jedině při ladění maticových vzorců, kde se občas hodí, když můžeme vypsat mezivýsledek výpočtu. Jinak zhoršuje srozumitelnost výpočtu a zpomaluje odezvy sešitu.

Offline

#3 18. 12. 2012 12:46:13

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Maticové vzorce - žádost o posouzení

To co tam je není přímo pro praktické použití. Je to jen demonstrace možností snad až na vyjímku třídění. Mělo by to ukazovat množiny tak jak se učí, nebo využívají jejich vlastnosti.
   Praktická řešení tam budu teprve dávat. Samozřejmě jsem našel v inspiraci zde na fóru. Souhlasím s tím, že maticové vzorce jsou podivné.
   Sám jsem s nimi laboroval před několika lety, ale nenašel jsem to co bych potřeboval, nebo nějak využil. Matice jsem zatratil, ale byla to chyba. Na svou omluvu musím dodat, že od té doby se vlastnosti a možnosti značně rozšířili, což jsem už nesledoval a proto nevěděl.
   Dnes už vím, že to byla chyba, na kterou jste mne upozornil právě Vy pane lp. Nakopnutí směrem k maticím jsem našel v Excelu, kde někdo vytvořil funkce pro generování kombinací, variací a tp. Je to sice také jen na demonstrační úrovni, ale funkční. Nic podobného ani za pomoci maker jsem nenašel. Stavím svá vlastní řešení a to jak makry, tak jen vzorci - což je vhodné pro tabulkové procesory víc. Maticové funkce z Excelu nejsou ideální, ale nadchla mne myšlenka, že do jedné buňky vložím něco takového =CombBody(k;n) a buňka vysype všechny kombinace do X-sloupců a každé číslo do samostatného sloupce. Proto jsem do matic začel zase vrtat.
   Běžným uživatelům vůbec matice nedoporučuji, protže normálním vzorcům spíš porozumí. Těžko vysvětlovat, že pomocí funkce SUM děláme třeba náhradu za CountIf, nebo SumIf, a nebo úplně jinou funkci. Pro vlastní potřeby volím raději krkolomné konstrukce klasických vzorců, ale to už asi pro mne osobně nebude platit.

   Proč anglické vzorce? Oni tedy původem anglické jsou, ale chystám šablonu kterou dám na Wiki.org spolu s řešením kombinací, variací, permutací variace(n z n) a všechny jejich podoby s opakováním. Anglicky slovo neumím, ale snadno vygoogluju. Pokud bych měl v anglických výrazech chyby, tak mne také někdo snad opraví. Protože se jedná o matematiku, jsou tam mezinárdní znaky pro množiny a z těch by mělo být zřejmé, zda výraz odpovídá. Kdo z Vás z hlavy ví, jak se značí průnik a sjednocení množin? Vždy jsem musel ověřovat, jestli jsem to zase nezašmoulil. Ale stačí si pamatovat, že sjednocení je anglicky (a nejn anglicky) "Union" a už se nepletu, protože průnik je obrácené "U". Pojmy z množin jsou důležité třeba pro programátory, kde jsou místo matematických symbolů užívány aritmetické operátory. Takže když něco hledáme, je potřeba znát anglický výraz. Takže je-li to určeno studentům jak zamýšlím, bez té angličtiny by to nebylo ono.
   Ano je pravdou, že to zpomaluje, ale je to rychlejší, nežli zběsilá konstrukce klasických vzorců. Tedy v některých případech. Ale příklady ukazují k jakým účelům je možné vzorce použít.

Děkuji za příspšvek.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 16. 1. 2013 23:59:39

rejze
Člen
Registrace: 9. 1. 2013
Příspěvků: 51

Re: Maticové vzorce - žádost o posouzení

Přiznám,že mě tabulky zaujaly a když za pár dní co se v tom vrtám vidím jak elegantně a jednoduchým maticovým vzorcem jde řešit věc kde kalsikou narazili na limit 512 znaků. Jsem ohromen. Určitě jsou případy,kdy se to hodí. V tom je pan ip inspirací a tohle si pro studijní účely prolezu i když tomu porozumim až časem. Dík
EDIT: Jen je škoda,že je dokument jen pro čtení.Když nic nezměnim,nic nepochopim.

Editoval rejze (17. 1. 2013 00:09:15)

Offline

#5 17. 1. 2013 09:24:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Maticové vzorce - žádost o posouzení

Já jsem to nenastavoval "jen pro čtení". Určitě se to dá odstranit tam, kde to máte umístěno. Klepnete na vlastnosti (ve foldru) a tam odblokujte "jen pro čtení". Když by to nepomohlo, tak totéž udělejte ve vlastnostech - "Soubor - vlastnosti - ochrana".
   Já už mám prakticky vše hotové, až na jeden případ. Je to ten, který jsem si myslel, že bude nejsnadnější. Jedná se o sjednocení "Union".
   Původně jsem chtěl jen vytvořit šablonu kombinatorických vzorců pro generování kombinací, variací a variací s opakováním. (Makrem to umím pro každý případ hned na několik způsobů.) Ale vzorce mi dávaly zabrat zejména v podobě variací bez opakování a "faktoriál" = V(n z n), nebo lépe V(k z k) pro rozvoje kombinací na variace. No a když na to lp upozornil, tak jsem se zamyslel, jestli to není náhodou to co bych potřeboval - a bylo!
   Všechny vzorce jsem postavil už dávno v Lotusu 123 a prakticky jsem je beze změny používal až do nedávné doby. Jenomže klasicky faktoriál vystačil asi do Fact(6) a pak jsem měl stejný problém jako Vy. Obcházel jsem to pomocnými sloupci, což není žádní štěstí.


   Když jsem řešil ten faktoriál, tak jsem si musel udělat vzory algoritmů právě v takové podobě, katerou jsem pak použil k tomuto dotazu na posouzení.
   Právě v tom je to, co lp hodnotí slovy "nepřínáší žádnou přidanou hodnotu". Přináší právě možnost pomocí uvedených vzorců stavět algoritmy jako vzorce. Vím o čem mluvím.
   Pomocí předdefinovaných množinových algoritmů lze postavit prakticky jakýkoliv rekurzivní (nebo i iterativní) algoritmus jako vzorec pro tabulkové procesory. Tedy pravdou je, že ne vždy je potřeba maticové vzorce, ale kdxž už jsem s tím začal, tak by měly být všechny operace pomocí matic.

Děkuji za příspěvek


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 17. 1. 2013 10:01:57

rejze
Člen
Registrace: 9. 1. 2013
Příspěvků: 51

Re: Maticové vzorce - žádost o posouzení

Kdyz zminujete faktorialy,vzpomel jsem si jak jsem na programovatelne kalkulacce resil faktorial cisla vetsiho nez  69. Byl to limit,ale pomoci logaritmu se mantisa pocitala a zobrazila zvlast a slo by i dost,ale s faktorialem 200 bojovala kalkulacka pul hodiny a presnost vysledku mizerna,ale pro zajimavost proc ne.

Offline

#7 17. 1. 2013 10:55:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Maticové vzorce - žádost o posouzení

Ano tak nějak to je. Jenže já ten faktoriál "nepočítám" jako množství, ale stavím jako soubor naplněných buněk. Normální výpočet funguje v Calcu jako funkce =FACT() - do závorky dáme číslo.
   Abych to přiblížil. V Calcu je také funkce COMBIN() která vypočte kolik kombinací množina obshuje. Například 1. cena na sportku - =COMBIN(49;6) - vyhodí to výsledek 13.983.806 "tipů" a je hotovo. Moje vzorce COMBINBODY všechny ty "tipy" postaví. Pro každé číslo samostatná buňka - tedy 6 sloupců, a těch 14 milonů se vejde asi do 14-ti listů.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí