Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 12. 12. 2012 17:31:30

dzairik
Člen
Registrace: 12. 12. 2012
Příspěvků: 1

Zobrazenie OLAP dat v Calcu

Dobry den.

Mam generovanu OLAP kocku z MSSQL do soboru Prehlad.cub
Data z nej sa mi nedari zobrazit v Calcu (kontingecna tabulka)

Mozete ma prosim zorientovat (nasmerovat inde), ako krok za krokom umoznit Calcu citat tento format ?
Poddotaz - ako spristupnim volbu "(.) Externy zdroj/rozhranie" v Sprievodcovi datami ?

Dakujem za radu.

Offline

#2 13. 12. 2012 11:53:04

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zobrazenie OLAP dat v Calcu

Docela zajímavý dotaz. Jen uvedu, že je třeba potvrdit skutečnost, že se jedná o OLAP kostku, což je termínus technikus pro specializovaný vícerozměrný databázový prostor. A ne o výraz "kočku" :-)
   OLAP může skrývat různé "špeky". Bez toho, abych viděl já, nebo kdokoliv jiný ta konkrétní data, radu nejspíš nedostanete.
   Aby to Calc načetl, musí proběhnout import. Pokud máte MYSQL, pokusl bych se načíst nejdříve do BASE. Tam totiž jsou doma nástroje pro konverzi databázových formátů. Pokud se nepletu MYSQL je přístupná jen po nainstalování rozšíření (to nevím jistě a nechce se mi to hledat). Pak teprve bych zkoušel načítat do Calcu. Každý OLAP může být jiný. S největší pravděpodobností budete muset v Calcu přístupy upravit. Kontingenční tabulka nemusí být správným řešením.
   Takže nejdříve bych zkusil načíst do BASE a Calcem načítat až v druhé řadě. Když to nepůjde, tak zkusit uložit například v dBase, c.s.v ap. Pochopitelně se pak asi stratí vlastnosti přístupů a podobně. Po úspěšném načtení bych teprve zkoušel upravit importní filtr Calcu.
   Pochopitelně bez ukázky je to plácání do větru.

   Kontingenční tabulka je dvojrozměrný datový prostor. OLAP může být i více jak 3 rozměrný. Pokud tedy je řeč jen o "CUBE = kostka", je potřeba k její popsání (Zpřístupnění) nejméně 3 kontingenčních tabulek. Do důsledku je to až 6 různých. (Derivace 3^2 = 2*3 = 6). "Zprovoznění" funkčního přístupu vyžaduje ještě stroj nad těmito dvojrozměrnými tabulkami. Samozřejmě bych asi doporučil přístupy pomocí maker. Pokud je dat hodně, tak si kontingenční tabulka klekne. Její velikost je také omezena na velikost 1024^2.

Editoval neutr (13. 12. 2012 12:08:34)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 25. 12. 2012 20:12:21

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zobrazenie OLAP dat v Calcu

Tak jsem se podíval jak je to s MSSQL. Převod přes MYSQL není vůbec nutný jak jsem se domníval. MSSQL lze načítat pomocí JDBC. To je problém samo o sobě, protože jde zejména o verzi běhového prostředí Java. Tedy je zřejmě možné dostat "kostku" do OOo Base "přímo". 


   Z Base by to mělo jít načíst do Calcu (ať už v jakémkoliv formátu). Je tedy problém s navigací mezi vrstvami, což by mělo jít "nasimulovat", pokud víme co originální kostka dělá.
   Limity "Kostky" je možné do určité míry obejít - například postupem zvaným "kostkování". Avšak existují kostky s přímým zápisem dat "do kostky", nebo jen nepřímo do "adres".


   Možné to tedy je, ale v každém případě se bude muset původní navigace a s tím související algoritmy přizpůsobit (nasimulovat).

Editoval neutr (25. 12. 2012 20:15:37)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí