Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 10. 2012 06:58:30

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Dobrý den,

Už jsem z toho nešťastný - používám Libre Office na Ubuntu 12.04 a v některých dokumentech (doc) se mi po uložení a znovuotevření samovolně přeformátují části textu ze standardní černé (nebo automatické) barvy na MODROU a text se samovolně PODTRHNE. Když to opravím a uložím, tak to v některých částech někdy pomůže a v některých ani náhodou. Tady je příklad: Příklad.doc - konkrétně na str. 4 je část takového textu kde se mi té modré barvy a podtržení za žádných okolností nedaří zbavit!

Mám pocit, že tohle začalo někdy v červnu nebo v červenci - do té doby to myslím nedělalo.

Děkuji za jakoukoli radu!

__________________________________________

Editoval ondrejkovic (29. 10. 2012 14:48:43)

Offline

#2 12. 10. 2012 18:21:55

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Vítejte na fóru,


na straně 4 máte zvýrazněné hypertextové odkazy. Tyto se podtrhnou a obarví automaticky.

V nastavení Náztroje | Volby | Vzhled si můžete nastavit barvu navštívených a nenavštívených odkazů na černou, ale jak se zbavit podtržení trvale nevím.

Další možností je nastavit výchozí formátování Formát | Výchozí formátování, pak ale dojde k znefunkčnění hypertextového odkazu - zůstane jen text.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 12. 10. 2012 23:01:02

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 28. 10. 2012 10:50:19

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Tak bohužel téma není V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ vyřešené - ten text NENÍ hypertextovým odkazem a bohužel mi to dělá i tam, kde v celém textu ŽÁDNÉ hypertextové odkazy nejsou. Při nastavení Výchozího formátování to pomůže, ale JENOM do uzavření dokumentu. Po jeho znovuotevření je to tam zase!

Offline

#5 28. 10. 2012 11:05:47

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Ve vašem ukázkovém dokumentu nevidím žádné jiné "obarvené" písmo krom hypertextových odkazů. Protože jste se již neozval, označil jsem téma za vyřešené. Pokud sám nereagujete na své téma, nikdo nemůže vědět, zda rady pomohly či ne.


Je možné, že LO při ukládání do formátu .doc nastavuje chybně parametry textu. V AOO 3.4.1 se mi Váš dokument zobrazuje korektně.


Zkuste uložit do formátu .odt zda bude problém přetrvávat. Nastavte výchozí formátování, uložte do .odt, otevřete a přeuložte do .doc. Třeba to pomůže.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 28. 10. 2012 11:08:30

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Omlouvám se......nestíhal jsem, fakt se nevymlouvám

Ten text na straně 4, který se mi zobrazuje jako hypertextový odkaz zní takto: " uvádí ve stejném období velmi rozdílné počty: tu že "registruje více než 7 000 firemních zákazníků - potenciálních zadavatelů reklamy" (viz výše uvedené odkazy z 22.2.2012), ondy zase 10 000 firemních zákazníků (viz e-mail rozesílaný klientům od února 2012 až do současnosti vto), případně 12,5 tisíce registrovaných společností (mediální prohlášení ze dne 20.9.2012 zde:" Já ale NECHCI, aby to byl hypertextový odkaz, ale nedaří se mi to žádným způsobem odstranit - respektive když to odstraním a uložím (ve formátu DOC), tak se mi to po znovuotevření vrátí.

Editoval ondrejkovic (28. 10. 2012 11:42:06)

Offline

#7 28. 10. 2012 11:15:41

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Tak uložení do formátu ODT pomůže - to nechtěné formátování zmizí. Ale po "přeuložení" do opětovného formátu DOC (ať již Word 95, Word 6.0 nebo Word 97/2003/XP) je to tam zas! Když to přeuložím do DOCX, tak je to také v pořádku. Takže bych to viděl na problém konverze Libre Office do formátu DOC. Já to ale bohužel MUSÍM finálně produkovat v DOC - je to zdarma k dispozici ke stažení pro oběti podvodných firem, které často nic jiného neumí otevřít.

Editoval ondrejkovic (28. 10. 2012 11:45:45)

Offline

#8 28. 10. 2012 14:29:41

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Předpokládám, že tento problém v zobrazení bude mít pouze určitá verze LO a možná jen pro Linux.
Můžete otestovat jinou verzi LO nebo přejít na AOO. Ale jak jsem psal výše, mě se dokument zobrazuje korektně a jiní s tím také nemusí mít problém.


Ale předtím bych zkusil celý odstavec přepsat a původní pak smazat. Mám pocit, že ta věta které se podle vás změna týká, byla do dokumentu vložena těsně před hypertextový odkaz a při ukládání do .doc se naformátuje stejně jako právě tento odkaz.


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 28. 10. 2012 14:39:19

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

sedlacekdan napsal(a)

........předtím bych zkusil celý odstavec přepsat a původní pak smazat. Mám pocit, že ta věta které se podle vás změna týká, byla do dokumentu vložena těsně před hypertextový odkaz a při ukládání do .doc se naformátuje stejně jako právě tento odkaz.

To už mně také napadlo a zkusil jsem to, ale nefunguje to......jako by na tom kousku stránky bylo něco začarovaného :-)

sedlacekdan napsal(a)

Můžete otestovat jinou verzi LO nebo přejít na AOO. Ale jak jsem psal výše, mě se dokument zobrazuje korektně a jiní s tím také nemusí mít problém.

No tak to bych zkusil rád, ale přechod na AOO mi připadá na Linuxu zatím docela komplikovaný....ale rozhodně se tím budu zabývat.

Zatím jsem se rozhodl pro kompromis - přešel jsem na standard ukládání do DOCX/XLSX/PPTX - jsou to už poměrně běžně rozšířené formáty a ostatní lidé na to mohou narazit nejenom v dokumentech ode mně.

Offline

#10 28. 10. 2012 15:04:54

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Ondra.kl napsal(a)

Stáhnu deb balíky v tar.gz, rozbalím, v terminálu se přesunu do složky s rozbalenými balíky a zadám příkaz: "sudo dpkg -i *.deb" ... a nainstalují se všechny balíky.

Je to velmi jednoduché, jen předtím odinstalujte LO


;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 28. 10. 2012 15:38:34

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

No zkusil jsem to přes přidání repozitářů sudo add-apt-repository ppa:upubuntu-com/office a potom sudo apt-get update a sudo apt-get install openoffice, ale zatím to není v češtině

Editoval ondrejkovic (28. 10. 2012 16:22:35)

Offline

#12 28. 10. 2012 16:01:58

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Tak teda krkolomnější instalaci jsem ještě nezažil, ale snad to funguje:
Když jsem to instaloval z balíků *.deb (sudo dpkg -i *.deb), tak se mi nikde v menu neobjevily spouštěče a to ani po restartu, ani to nešlo spustit jakkoli jinak (Alt+F2). Po instalaci z repozitářů to zase nebylo v češtině a NIKDE se mi nepodařilo najít jak to do té češtiny dostat (všude je jen návod na počeštění LibreOffice, ale to na OpenOffice nefunguje jak jsem vyzkoušel).
takže jsem to naistaloval nejdřív ze stažených balíků *.deb (sudo dpkg -i *.deb) a potom "přelíznul" z repozitářů. Takže nynější stav je ten, že to jde spustit i je to v češtině. Akorát se mi to hlásí jako verze 3.4.0 a ne 3.4.1 - ale to přežiju, když to nebude dělat jiný bordel v systému.


Edit:
A už jsem to i povýšil na verzi 3.4.1 :-) ani pořádně nevím jak - snad nějakým stažením cca 145 MB balíku CZ Language Package odsud: http://www.openoffice.org/download/other.html


Hlavně že to funguje. Takže díky!


Výsledkem je tedy objev, že jde o bug v LibreOffice při ukládání souborů ve formátu DOC, který lze řešit jenom odinstalací LibreOffice a instalací OpenOffice

Editoval ondrejkovic (28. 10. 2012 16:26:31)

Offline

#13 29. 10. 2012 08:34:01

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Hm, ale výše uvedený postup nefunguje na Lubuntu 32 bit :-( Pořád je to tam v američtině a nejde to změnit :-( A navíc to hlásí verzi 3.4.0, přičemž české balíčky 3.4.1 se hlásí jako nainstalované (lze je pouze odinstalovat nebo přeinstalovat)

Editoval ondrejkovic (29. 10. 2012 08:37:24)

Offline

#14 29. 10. 2012 09:59:28

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Když jsem poprvé instaloval OO do Linuxu, tak jsem skoro rostl.


Zkuste všechno odinstalovat, pak si stáhnout z Vašeho odkazu znovu DEB balíček pro Českou republiku.


Po rozbalení máte složku s DEB balíčky a jednou složkou která má na starosti právě spouštěče do menu.
v terminálu se přesuňte do složky s balíky a zadejte:

sudo dpkg -i *.deb

pak se přesuňte do složky se spouštěči a příkaz opakujte.


Jazyková lokalizace je součástí stažených balíčků, musíte si stáhnout ty pro Českou republiku.


Dnes mi už instalace trvá jen pár minut
;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#15 29. 10. 2012 14:48:16

ondrejkovic
Člen
Registrace: 5. 10. 2012
Příspěvků: 9

Re: Samovolná změna formátu písma - VYŘEŠENO

Jo, vypadá to, že to už je ono! Funguje. Díky moc!

Offline

Zápatí