Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 23. 5. 2012 08:54:29

David_Z
Člen
Registrace: 23. 5. 2012
Příspěvků: 2

kopírování vs. spojené buňky (Calc)

Stále častěji narážím na problém kopírování ať už textu nebo formátu při spojených buňkách. Tím se pro mne stává OpenOfice zcela nepoužitelný. Bohužel je to v práci na počítači, kde se s Calcem (či Excelem) pracuje tak málo, že se nevyplatí kupovat nějaký lepší program. Problém je následující:

Mám např. udělánu tabulku s formátováním. Na prázdné obrazovce jsou spojeny buňky dejme tomu A1:A2 (zdrojové buňky). Tam mám napsán text včetně příslušného formátování (barva písma a pozadí, zarovnání na střed).
Teď mám jinde spojeny buňky dejme tomu C1:C2 (cílové buňky - ve skutečnosti je to třeba jinde, ale tady dávám příklad, aby bylo na první pohled vše jasné a začal jsem prázdnou obrazovkou, abych měl jistotu, že není problém v něčem jiném).
Chci do cílových buněk vložit obsah zdrojových buněk, tedy stejná dvojice pod sebou ležících buněk jako cílové buňky. Při pokusu o vložení to hlásí "Sloučení buněk není možné, buňky už jsou sloučené!". Já vím, že jsou buňky sloučené. Stejně jako byly sloučené zdrojové buňky. Ani ve snu mě nenapadlo chtít po programu, aby buňky sloučil. Já jsem chtěl do těchto již připravených buněk jen vložit jiné.
Je samozřejmě možné v každém takovém případě cílové buňky nejdříve rozdělit a pak tam vložit to co jsem si zkopíroval ze zdrojových. Naštěstí mi to v rámci vkládání i sloučí. Ale potřeboval jsem to najednou udělat asi 5-6x a rád pracuji s klávesnicí než pořát lovit myš (nebo zejména přeskakovat z práce s myší na klávesnici a zpět) a v tomto případě to znamenalo najet na jeden sloučený cíl, myší zrušit sloučení, CTRL+V, najet na další cíl (ať už klávesnicí nebo myší), opět myší zrušit sloučení atd. Když to máte dělat několikrát, tak Vás to za chvíli přestane bavit. Navíc se mi to jeví jako škrábání pravou rukou za levým uchem.
Zkoušel jsem to přetahovat myší, ale nestalo se nic ani se mi nic nezobrazilo, jen počítač pípnul.

Další problém byl s kopií formátu.
Tentokrát jsem měl již vytvořenu tabulku a v ní jsem potřeboval některé (opět sloučené) buňky obarvit podle toho jak jsem si to připravil na krátkém vzorovém kousku. Byly to jakési přehledy, kde byl čas od času mezisoučet, který bylo třeba podbarvit žlutě (resp. jen název toho mezisoučtu, který byl psán přes několik sloupců a využíval toho, že mohl zasáhnout do několika sloupců, kde byl v jiných řádcích datum, zkrácený název položky a poznámka).
Zase udělám vzorový příklad na prázdnou tabulku:
Ve sloučených buňkách A1:C1 (zdroj) mám text, který má žluté pozadí. V buňkách A5:C5 (cíl - opět 3 buňky vedle sebe) mám jiný text a potřebuji mu udělat žluté pozadí stejné barvy. Označím zdroj, vezmu štětec, klepnu na cíl. Opět se ozve stejná hláška "Sloučení buněk není možné, buňky už jsou sloučené!" Opět: nepotřebuji slučovat, to mám, potřebuji přenést barvu! Opět se to samozřejmě dá udělat rozdělením sloučených buněk a následovným použitím štětce, ale opět je to jak s tím škrábáním. A když tak máte dělat toto 5-6x na jednom listě tak klesá produktivita a stoupá nebezpečí omylu, že se někdy netrefíte.

Když jsem tento poslední bod chtěl obejít tím, že bych si holt tu spojenou buňku obarvil ručně, narazil jsem na jiný a to podle mne zásadní problém. Nevím, žda je to jen na mém počítači, ale nedovedu zjistit kterou barvou jsem obarvil tu zdrojovou buňku. Kliknu na ni a klepnu na plechovku. Tam se mi rozbalí paleta, ale není nijak zvýrazněno, kterou žlutou barvu jsem použil (čistě žlutá je pro mně příliš tmavá, používám obvykle takovou tu světlejší jen tak pro podbarvení na obrazovce) a nepamatuji si jméno té barvy. Nakonec jsem musel projít celý sešit a nastavit si znovu nějakou žlutou, abych to měl všude stejně barevné.
Na toto jsem narazil už dříve, kdy jsem měl několik různých políček s různým dalším formátováním (např. série tří sloupců s jedním silným orámováním kolem celé skupiny a potřeboval jsem různé políčka z nich zvýraznit obarvením na žluto) zde se nedal jednoduše použít štětec, protože mi to samozřejmě kopírovalo i orámování. Nakonec jsem to řešil tak, že jsem zlikvidoval celé orámování, obarvil jsem postupně všechna políčka a znovu vytvořil systém orámování. Ale místo celkem rychlého doplnění podkladu mi to zabralo daleko více času.

A když jsem u toho kopírování - mám další problém nebo spíše zdržování. Vyberu několik buněk (tady není žádné slučování a jiné problémy). Použiji samozřejmě klávesnici (ale funguje to tak i když označím myší) a pak to potřebuji vložit o řádek níže. Klepnu na klávesu "šipka dolů" a chci vložit, ale ono mi to vloží pod poslední políčko.
Tedy opět příklad - označím A1:C1, zkopíruji, posunu se dolů a vloží mi to C2:C5 místo A2:C2, jak jsem zvyklý. Takže musím nejen posunou o řádek dolů, ale i posunout se zpět pod první buňku. Neexistuje někde nějaké nastavení, aby se to chovalo tak, jak jsem zvyklý? Obecně mám někdy pocit, že byl tento program programován tak, aby nemohl nikdo říct, že kopíruje zvyklosti zavedené u Microsoft office. Občas je to k prospěchu, ale většinou se tím program jen dostává daleko do překonané historie.

Už se mi několikrát stalo při složitější tabulce, že jsem si radši celé zadání vzal na počítač kolegy po jeho pracovní době a tam to během několika minut nebo maximálně čtvrthodiny v pohodě vyřešil, než bych si s tím hrál v Open office třeba trojnásobnou dobu. Nejsou to problémy jen zde popisované, ale i řada dalších drobností, které si ani nepamatuji. A které znepříjemňují práci.

Offline

#2 23. 5. 2012 14:45:30

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: kopírování vs. spojené buňky (Calc)

Vítejte na fóru,


většina chování které popisujete mi přijde správná.

Je třeba si uvědomit, že formátování není jen barva pozadí buňky, ale právě i sloučení.
Sloučení je proti běžnému formátování výjimečné tím, že pracuje s buňkami jako objekty. To je důvod proč nelze vkládat do sloučených buněk.

David Z napsal(a)

označím A1:C1, zkopíruji, posunu se dolů a vloží mi to C2:C5 místo A2:C2, jak jsem zvyklý. Takže musím nejen posunou o řádek dolů, ale i posunout se zpět pod první buňku. Neexistuje někde nějaké nastavení, aby se to chovalo tak, jak jsem zvyklý

I toto je správné chování. Kopírujete obsah buněk, ne buňky jako takové. Proto musíte zvolit umístění kam se obsah má vložit. Stačí zvolit opačné označení. Tedy odzadu (pak budete mít po šipce dolů správné vložení).


Souhlasím se špatným dohledáváním použitých barev, také mě to občas trápí.
Ale stačí si buňku označit myší s podržením klávesy CTRL a můžete obarvit stejnou barvou jakékoliv buňky v listu.

;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 24. 5. 2012 08:53:07

David_Z
Člen
Registrace: 23. 5. 2012
Příspěvků: 2

Re: kopírování vs. spojené buňky (Calc)

Zcela chápu, že sloučení je také druh formátování a neprotestuji proti tomu. Ale zdá se mi divné, že to, že je již buňka sloučena zabraňuje vložit ostatní formátování. Pokud budu mít zdroj modrým písmem a žlutým podtiskem a cíl modrým písmem (ale bez podtisku), taky mi to (zcela správně) nebude hlásit, že už buňka modrým písmem je, ale dovolí mi nastavit žlutý podtisk (to, že se tím znovu nastaví modré písmo neřeším, protože to nemá na nic vliv). Proto bych předpokládal, že mi spojení buněk nebude zabraňovat v nakopírování/vložení barvy písma či podkladu.
---
Druhá věc je vkládání textů do sloučených buněk. Taky tam nevidím logickou chybu v mém požadavku. zdroj je sestaven ze 3 spojených buněk vedle sebe (dobře, nevadí mi, že se to již nechová jako buňka nebo trojice buněk, ale jako jakýsi "objekt" - aniž bych věděl co to objekt je, já jako uživatel to snad vědět nemusím, stačilo by mi, že to funguje). Cíl mám taky sestaven ze 3 spojených buněk (taky se zřejmě chová jako objekt a ne jako sloučené buňky). Proč tedy nejde zdrojový objekt vložit do cílového objektu nebo jinak řečeno cílový objekt nahradit kopií zdrojového objektu?
Ano. Zde to lze provést např. postupem: F2 (editace), Shift+Home (kurzor byl na konci, tedy "vyber vše"), CTRL+C (kopíruj), přesun na cílový objekt, CTRL+V (vlož - již se nemusí dělat F2), ale pokud budu potřebovat zároveň nastavit i formát, jsem tam, kde jsem byl.
---
Třetí bod: Použití barvy jako je jinde. Ano, pokud jsem pak nastavoval barvu, tak jsem použil samozřejmě CTRL pro současné označení více samostatných buněk. Stejně jako Shift pro označení skupiny sousedních buněk případně Shift+CTRL pokud jsem měl označeno několik samostatných buněk a další buňky byly skupinou sousedících buněk. Ale pro svou soukromou potřebu jsem si doma dělal i tabulky, které měly několik desítek (i více jak 100 nebo dokonce 200) řádků a nedovedu si představit, že bych při přidání několika dalších řádků znovu nastavoval celou tabulku jen proto, abych ji měl s jednotným formátováním.
Navíc to někdy není možné. Mám třeba soubor, kde si dělám soukromé účetnictví podle výpisů z banky. Barevně si označuji třeba platby za pojištění a podobně. Jednou za čas si vytisknu nový (nově zaplněný) list. No a jednou je to již vytištěno, takže bych potřeboval, abych neměl každý list jinou barvou, skutečně dodržet barvu původní a to se nedá nijak zjistit.
Potřebuji vyřešit problém nastavení stejné barvy třeba u 10 buněk v několika nových řádcích jako je už třeba 50 předchozích buněk. A to v případě, že nemohu použít štětec. A to mi Vaše rada nepomůže.
Stačilo byjen to, kdyby v paletě byla aktuální barva vyznačena (orámována). Pak bych si označil již obarvenou buňku, podíval se do palety, toto bych si po krátkou dobu zapamatoval a pak bych označil těch 10 nových buněk (s případným CTRL a/nebo Shift) a nastavil barvu, kterou jsem si zapamatoval. Ale pamatovat si kterou barvu jsem kde použil, i když se snažím používat stále stejné barvy, je už trošku moc. Navíc někdy musím upravocat úplně cizí dokumenty jejichž autor je nedostupný nebo případně je dostupný, ale asi by se na mě díval divně, kdybych po něm chtěl vědět jakou barvu kde použil. Už slyším odpověď "To si snad zjistíte ne?"

Offline

Zápatí