Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 29. 5. 2018 21:21:47

lukas90
Člen
Registrace: 29. 5. 2018
Příspěvků: 4

Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Dobrý den, prosím vás byl by někdo tak hodný a poradil mi jak hromadně vyměnit znak v řetězci u několika řádků v jednou sloupci? Potřebuji upravit csv soubor pro import na eshop a mám v něm kategorie vypsány tímto způsobem:

kategorie/podkategorie/podkategorie

a já bych je potřeboval změnit na:

kategorie > podkategorie > podkategorie

Nevěděli by jste někdo prosím jak to provést hromadně? Bohužel jsem asi ve škole nedával dostatečně pozor sad

Děkuji za jakoukoliv radu pokud tu je téma tak se omlouvám a toto určitě smažu ale nic takového jsem nenašel.

Editoval lukas90 (30. 5. 2018 14:37:11)

Offline

#2 30. 5. 2018 04:19:23

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Vyberete celý úsek kde se takové spojení kategorie/podkategorie/podkategorie objevuje. Následně Zadáte volbu ÚPRAVY : NAJÍT A NAHRADIT : Zadáte pouze NAJÍT lomítko a do kolonky NAHRADIT.
Zadáte   >    konkrétně (mezera > mezera). Pak už stačí jen zvolit tlačítko NAHRADIT VŠE.


     Pokud byste chtěl nahradit takové spojení pouze v části obsahu rozklikněte možnosti a tam by mělo být zaškrtnuto POUZE V SOUČASNÉM VÝBĚRU. Tato volba se objeví po rozkliknutí křížku OSTATNÍ MOŽNOSTI. Tento postup si raději osvojte pro obecné užití jinak si naděláte paseku i tam kde to není žádoucí, v celém listě, nebo i v celém sešitě.


     Neuvádíte v jakém systému pracujete. Tento výše popsaný platí pro LIBRE OFFICE, ale velice podobné je to i pro APACHE OPEN OFFICE. Odlišují se možná jen některé názvy ale bez problému byste měl pochopit co a kde hledat.

Editoval neutr (30. 5. 2018 04:25:46)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 30. 5. 2018 14:35:39

lukas90
Člen
Registrace: 29. 5. 2018
Příspěvků: 4

Re: Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Mockrát děkuji za odpověď, problém vyřešen. smile

Offline

#4 16. 7. 2018 09:09:20

Delph
Člen
Registrace: 14. 8. 2017
Příspěvků: 74

Re: Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Nevím proč, ale nefunguje mi "najít a nahradit"  mám ceník ve kterém je nepochopitelně uvedená cena ve formátu  " '123,50 "  a aby mi fungovali výpočty to potřebuji bez toho apostrofu, že? No a když zadám do najít ' píše mi to "hledané klíčové slovo nenalezeno"

Offline

#5 16. 7. 2018 09:40:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Problám je asi v té jednoduché uvozovce, která znamená textový formát čísla a ty dvojité jsou jaksi "navíc". Celkem jistě jde o nesprávný formát z importu CSV. Otestujte při zobrazení importního filtru separátory a hlavně uvozovky pro vyčlenění textu.
     Pohrajte si s nastavením tak aby zmizely jak ty dvojité uvozovky (buď je vypněte, nebo naopak zapněte zaškrtnutím CheckBoxu). Tu jednoduchou uvozovku raději označte jako separátor - tím se asi vloží nový sloupec ale můžete separátory také sloučit. Je otázka zda je to CSV nebo jen TXT. U CSV bývá separátorem často čárka (od toho se to také jmenuje (Coma Separed Value) ale může to být i něco jiného - například mezera, středník nebo jakýkoliv znak - třeba podtržítko které se objeví někdy na výstupu z relační databáze stejně jako dvojtečka.


     Jinak by mělo zafungovat [Value(buňka)], nebo podobně textové funkce - nejsem doma tak se nemůžu podívat - jsou to funkce s převodem text to number. Ten problém je v tom, že byste měl hledat a nahradit formát nejlépe pomocí regulárního výrazu. Myslím že by to stačilo jako nalezení dvojité a jednoduché uvozovky která se ničím nenahradí.
     Teoreticky by mělo vyhovovat i =Value(MID(Buňka,3,LEN(Buňka)-3)) ale nemohu to otestovat tak to berte jen jako poslední zoufalou možnost. Řešit by to měl opravdu importní filtr a formátem buňky nastavit měnu.


PS : Oni používají číslo jako text právě pro případy čísel s desetinnou čásrkou protože jinak CSV vyklopí tečku místo čárky. Takže pro koumáky je snadnější udělat z čísla text a Vy si pak můžete rvát vlasy s tuplovaným označením textu.

Editoval neutr (16. 7. 2018 09:44:53)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 16. 7. 2018 09:53:30

Delph
Člen
Registrace: 14. 8. 2017
Příspěvků: 74

Re: Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Už jsem to taky posléze zjistil, že je to "číslo jako text" naštěstí je to poměrně jednoduché hromadně změnit v Excelu. Takže to prvně otevřu tam, změním, uložím a pak otevřu v LO a je to hotovo.  Práce na pár sekund. A protože to nemusím dělat nijak často, není to ani moc otravné.

děkuji za odpověď.

Offline

#7 16. 7. 2018 20:53:02

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Hromadná úprava sloupce - výměna znaku v řetězci - VYŘEŠENO

Příště zkuste text do sloupců  rovnou v LO.

Offline

Zápatí