Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 12. 2017 14:49:35

Pali
Člen
Registrace: 31. 12. 2017
Příspěvků: 1

Zmena bodky na čiarku

Dobrý deň

Prosím kto by mi mohol poradiť. Mám databázu čísel ale oddeľovač desatinných miest je bodka. Potreboval by som tú vodku zmeniť na čiarku. keďže kalkulačka pozná len čiarku inak mi vypočíta chybu.
Excel ma na to príkaz NUMBERVALUE, kde si zadám zmenu z bodky na čiarku. Je také niečo aj tu?
PROSÍM

Pali

Offline

#2 31. 12. 2017 15:37:07

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Zmena bodky na čiarku

No jestli tam jsou jenom čísla, tak bych doporučil vybrat vše (Ctrl+A), otevřít dialog "najít a nahradit" zadat tečku pro hledání a čárku jako náhradu. Dá se také použít formát čísel protože tečka je anglo-americká notace. To je trošku obtížnější. Dále by šlo udělat automatické dokončování - respektive opravy kde by se nahradila tečka za čárku, ale zase by to fungovalo vždy - a to je kontraproduktivní.
     Myslím že dobré řešení by bylo také pomocí vzorce - nevím jistě (searach, find + pozice nahradit) a myslím že nejlepší by bylo replace (nevím z hlavy přesný název). Podívejte se do průvodce funkcemi - vyberte textové a najděte vzorec který nahrazuje část textu. Je tam zadání hledaného řetězce - buňka, hledaný text "." a náhrada ",".


     Má to nevýhodu, že ten upravený výraz je v jiné buňce. Navíc asi nevíte, že je to nejspíš číslo v textovém formátu - převod z CSV. Takže ten vzorec s náhradou se musí zabalit do "=VALUE(VzorecNáhrady)". Následně by bylo dobré všechny takto upravené vzorce načíst do paměti a vložit hned jen jako čísla a text. Zůstanou čísla (už to nebudou vzorce). Potom můžete původní sloupec s tečkou smazat.
     Otestujte - já nejsem doma a nemohu to správně určit. někdo se toho asi může ujmout, odzkoušet a dát sem správný vzorec. Já budu u sebe až asi nejdříve 2.1.2018.


    Přeju příjemné svátky a úspěch.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 31. 12. 2017 16:33:25

LADER
Člen
Registrace: 3. 4. 2013
Příspěvků: 144

Re: Zmena bodky na čiarku

Zdravím,
LibreOffice má také příkaz NUMBERVALUE


Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

Zápatí