Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 15. 1. 2017 23:06:43

Ombre93
Člen
Registrace: 15. 1. 2017
Příspěvků: 3

Podmíněné formátování - Podle jednoho slova zabarvit řádek dle funkce

dobrý den,

rád bych Vás zde požádal o pomoc, jelikož nemám takové znalosti s Excely a OpenOffice.

Mám řádek například 2. řádek a buňku například "P" Do buňky "P" Píšu text typu "Schůzka" "Podepsáno" "Volat" "Lost" apod. A podle daného slova si přeji například při hodnotě "Podepsáno" celý řádek označit do barvy "zelená3" abych věděl, že je to podepsáno. U "Volat" do žluté2, "Lost" červená, "schůzka" modrá apod. Aby si to podle jednoho slova Našlo nějaký vzorec či funkci a vybarvil se celý řádek od A1:P1 například. Koukal jsem se po vzorcích IF, ale nerozumím tomu. Budu moc rád za pomoc.

Dále s tím stejným bych potřeboval pomoci pro nastavení vzorce , abych měl "Podepsáno" nebo "lost" nebo "volat" apod vše zobrazeno jen to dané, co potřebuji. Třeba 100 řádků... a X určitých hodnot (mezi těmi 4mi) a já bych si chtěl zobrazit jen pouze třeba "podepsáno".

Děkuji mnohokrát za pomoc.

Offline

#2 16. 1. 2017 05:36:31

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,341

Re: Podmíněné formátování - Podle jednoho slova zabarvit řádek dle funkce

S těmi formáty není problém. Trošku složitější je to s tím tříděním podle parametru a zobrazením. Zde se nabízí více variant.


     Ještě byste měl upřesnit jaké že to OpenOffice používáte protože k "Excelům" tady pomoc nehledejte. Tabulkový procesor Excel je součástí kancelářského balíku MSO (Microsoft Office). Náš tabulkový procesor se jmenuje CALC a může být buď v LibreOffice (LO), nebo v Apache OpenOffice (AOO). V obou našich kancelářských aplikacích je práce podle Vašeho zadání dost podobná, ale ne zcela shodná. Calc AOO umí jen 3 podmínky. Z Vašeho zadání vyplývá více podmínek a proto se hodí jen CALC LibreOffice.


     Postup který musíte zvolit je "podmíněné formátování" z nabídky FORMÁT > PODMÍNĚNÉ FORMÁTOVÁNÍ > volba PODMÍNKA. Buňka která obsahuje textové zaklínadlo (např P1) se nastaví podle obsahu buňky a zvolí se více zaklínadel :-
1. - První podmínka vyberete BUŇKA OBSAHUJE "Schůzka" + zadáte styl tohoto hesla - napíšete jméno stylu a zvolíte například žluté pozadí.
2. - Druhá podmínka vyberete BUŇKA OBSAHUJE "Podepsáno" + zadáte styl tohoto hesla - napíšete jméno stylu a zvolíte například zelené pozadí.
3. - Třetí podmínka vyberete BUŇKA OBSAHUJE "Volat" + zadáte styl tohoto hesla - napíšete jméno stylu a zvolíte například modré pozadí.
4. - Čtvrtá podmínka vyberete BUŇKA OBSAHUJE "Lost" + zadáte styl tohoto hesla - napíšete jméno stylu a zvolíte například šedé pozadí.
-----------------------------------------------------------
     Buňky která neobsahují textové zaklínadlo a jsou na tomto zaklínadle závislé (tedy všechny buňky 1. řádku mimo P1) se nastaví podle VZORCE buňky a zvolí se všechna zaklínadla. Potom vzorec obsahuje dotaz (True) který ani jako vzorec nevypadá. Do políčka pro vzorec napíšete P1="Schůzka" a zvolíte ten styl který jste pro schůzku nadefinoval.
     Nejprve vybavíte podmínkami buňku A1 a následně vykopírujte jen FORMÁT (podle dialogu VLOŽIT JINAK). Takže podobně uděláte další podmínky pro 1. řádek. Potom stačí neformátované buňky B1:O1 nakopírovat (Zkopírijete A1) a vložit jinak podle Dialogu (vybrat jen formát) > vložit.


     POZNÁMKA : Pokud začínáte na prázdném listu tak můžete kopírovat bez dialogu (CTRL+V). Dialog musíte použít jen v případě že dáváte formáty do vyplněných buněk.
     Po vykopírování formátu do prvního řádku zkontrolujte zda při zadání hesla dojde k žádanému podbarvení. Pokud ne - otevřete nabídku FORMÁT > PODMÍNĚNÉ FORMÁTOVÁNÍ > SPRAVOVAT. Zde můžete podmínky upravit. Může se stát, že při kopírování, nebo při přípravě jste udělal chybu.
     Když máte funkčnost ověřenu zkopírujte formát z úseku A1:P1 do ostatních řádků a také raději prověřte.


     V LO existuje nápověda. Po vyvolání nápovědy zadejte do vyhledávání, nebo do rejstříku například "podmíněné formátování" a nastudujte. Tohle je jedna téměř základní znalost. Popisuji to detailněji protože jste evidentně začátečník.
     Ten další problém - zobrazit jen vybrané doporučuji vyhledat v nápovědě heslo KONTINGENČNÍ TABULKA, nebo podobné téma FILTROVÁNÍ. Nejsnadnější je vytvořit nad Vaší tabulkou AUTOMATICKÝ FILTR. Jde o nabídku DATA > AUTOMATICKÝ FILTR (nebo standardní a pokročilý, ale automatický vyhovuje dobře). To ale nastudujte z nápovědy - já bych psal zbytečný manuál.


PS - Ačkoliv jde o Calc, je možné soubory Excelu načítat do Calcu a nebo naopak z formátu ODS ukládat do XLS. Potom ale nemusí podmínky z Calcu fungovat správně v Excelu. To je potřebné prověřit. Je možné že podmíněné formáty Excelu vyžadují mírně jinou syntaxi podmínek ap.

Editoval neutr (16. 1. 2017 05:45:59)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 16. 1. 2017 09:10:42

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 670

Re: Podmíněné formátování - Podle jednoho slova zabarvit řádek dle funkce

Chtěl bych jen podotknout že vybarvování celého řádku je velice nepraktické. Jakýkoliv zásah do tabulky způsobem ctrl+C/V znamená rozhození stylu a postupně strašný nepořádek v podmíněných formátech. Lepší je (podle mých zkušeností) vybrat si jen jeden "informační sloupec" (například sloupec A) na který se nasahá - nic se tam nevyplňuje jen se vybarvuje dle zadaných podmínek. Pro vizuální orientaci to úplně stačí a mnohem snadněji se taková tabulka udržuje ve správném nastavení.
Tzn. Pro buňku A2 vytvoříte dané podmínky (dle výše uvedeného) a potom jen v dialogu přepíšete platnost místo A2 na A2:A1000.


LibreOffice 6.2.

Offline

Zápatí