Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 11. 1. 2014 15:18:58

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

LO klávesová zkratka "Vložit neformátovaný text" nejde modifikovat ve

V distribuci Ubuntu-Linux u LibreOffice 4.1.4.2 (české) má čtyřhmat (!!!???) Ctrl+Alt+Shift+V význam "Vložit neformátovaný text".
Pokud chci jednotně změnit na jednodušší trojhmat Ctrl+Alt+V jako u MS-Office 2010 provedl jsem dále popsané, ale funkční.
Ve verzi LO pro MS-Windows (u mne konkrétně Vista) změnu klávesové zkratky Ctrl+Alt+Shift+V nelze provést.
_________________________________________________________
PROVEDENO A FUNKČNÍ V LINUX, LibreOffice 4.1.4.2 (české):
Nástroje -> Přizpůsobit -> záložka Klávesnice -> Klávesové zkratky:
Nejprve butonem Smazat dohledané Ctrl+Alt+Shift+V - Vložit neformátovaný text
Následně dole ve dvou polích (listboxech) vybráno:
Kategorie=Upravit, Funkce=Vložit neformátovaný text
nalistovat v Klávesové zkratky položku Ctrl+Alt+V a zmáčknout buton Změnit.
Buton OK, je hotovo. Funkční.


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#2 11. 1. 2014 19:28:48

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: LO klávesová zkratka "Vložit neformátovaný text" nejde modifikovat ve

Je to sice možné, že to pod Vistama nechodí - nevím já mám XP, ale tady u těch vícehmatů někdy záleží na pořadí stisknutých kláves - tedy na určité variaci. To se dá zjistitkdyž se najíšdí na menu přes Alt, který špatně stiskneme :-)
    Je možné, že u Linuxu záleží na kombinaci, ta je jediná. Variace se má ke kombinaci k!Combinace. V tomto případě jde o n!(faktoriál) - tedy kombinaci C(k=4 z celku 4) = 1. Pak je to 4! = 24 možností.


    O to asi přímo nejde - dělám si trochu legraci. Ale půjde možná o dvě možnosti čtyřhmatu.
    Když se podíváte na možné klávesové zkratky, tak tam je u trojhmatu
Alt+Shift+"něco". Pak je tam
Ctrl+Alt+"něco", dále 
Ctrl+Shift+"něco" a pak už jen 4 hmat
Ctrl+Alt+Shift+"něco".
    Jako "vizuální" jedinečná kombinace by to mělo fungovat vždy, ale
Alt+Shift+"něco" má Alt na začátku.
Ctrl+Alt+"něco" je na druhém místě
zatímco Ctrl+Alt+Shift+"něco" je "podruhé" na druhé pozici. Při tom Alt-y nejsou "stejně funkční". Každý dělá trošku něco jiného. Je možné, že by to bylo důvodem proč je "po druhé" na "druhé" pozici myšleno "Pravý Alt"?.


     Totiž to poprvé na "druhé pozici" a po druhé na "druhé pozici" je vždy shodně za Ctrl. Teoreticky tak možná vyřadili možnou chybu mezi trojklikem Ctrl+Alt+"něco" a Ctrl+Alt+Shift+"něco".
     Možná jsou odblokovány čtyřhmaty vždy když mají trojhmaty obsazené obě protivariany ve trojhmatu, respektive blokace proti dvojici může být i u trojic směrem ke dvojicím.
     Pak nejspíš čtyřhmat s oběma ve trojici odblokovanými klávesami funguje. Není logické, aby člověk udělal vác, nežli dvě chyby.
Například:
Ctrl+něcoA - funguje
Alt+něcoA - funguje
Ctrl+Alt+něcoA - nefunguje
Ctrl+Alt+Shift+něcoA - funguje
     Bylo by to logické. Čtyřhmat je hodně daleko v zadu a moc se to nepoužívá. Nemám ani chuť testovat, zda něco proti něčemu je zablokováno - když...


    Takže mohlo by to být benevolencí mezi počtem stisknutých kláves a obsazených kombinací(nebo i pořadím kláves atd.). Pak je také možné, že to používá systém a není to jen "zašedlé".
    Samozřejmě je to ku prospěchu LO. Visty mají odzvoníno stejně jako moje XP - takže nyní zjišťovat jejich nedostatky je totéž co promlouvat k mrtvému.


    Jenže mně stačí Ctrl+Shift+V tedy volba "vložit jinak". Pak stačí vybrat - je to pouze o 2 úkony více (vybrat a Entr) a tak často nevkládám neformátovaný text. Spíš častěji RTF (jsou v něm psané vzorce) a ty se po vložení naráz aktivují, což jde jinak z prostého textu jen po jednom a dost blbě.
    To je případ, kdy třeba postavíme vzorec pomocí Concat. Trik je v tom udělat vzorce v Calcu - vložit je do Writer, nebo Basic a i jinam a pak je znovu načíst zpět a vložit do Calku jako RTF - fungují hned. Ale ani na tohle si zkratky nedělám.
    Když bych po tom toužil, udělám si makro a spojím ho na nějakou dvojici kláves vedle sebe, nebo jen jedinou "eFkovou" klávesu. Čtyřhmatem bych se asi nikdy nezabýval a trojhmatem opravdu svátečně. Já bych stejně nikdy nevěděl kdy stisknout Ctrl+Alt+C, a kdy zase Ctrl+něco jiného :-(
    Jo když bych byl klavírista, tak bych zahodil myš a otevíral jen postaru - to s Altem znamená opravdu nejvíc čtyčhmat (alt + 3) - víc jich být nemá.


    Zase musím ocenit Vaši zvídavost. Takovéhle "triky" se vyskytují jako informace opravdu vzácně. Přestože mají naše "W" odzvoníno, tak příště se tato informace hodí k otestování podobného problému na jiných systémech.

Editoval neutr (11. 1. 2014 19:32:47)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 14. 1. 2014 17:57:41

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

Re: LO klávesová zkratka "Vložit neformátovaný text" nejde modifikovat ve

Dokončím popis konkrétně projevu chyby. Postupuji tak, jak výše uvádím pro Linux.:
...
Buton OK, je hotovo.
... a teď.
Do otevřeného listu chci "Vložit neformátovaný text" Ctrl+Alt+V, ale vloží se jen @, což je běžně vkládáno jako Alt+V.
Pro kontrolu otevřu znovu okno "Přizpůsobit" - záložka "Klávesnice".
Ano, vše je nastaveno jak požaduji.
V levém horním poli "Klávesové zkratky" je v řádku pro Ctrl+Alt+V uvedeno "Vložit neformátovaný text".
A u Ctrl+Alt+Shift+V není nic přiřazeno.
Samozřejmě jsem zkoušel možné kombinace pořadí stisku kláves Ctrl a Alt.
DODATEK - "Vložit neformátovaný text" se velmi hojně užívá. Zejména u "slabších" uživatelů je vítané přednastavení, protože jsou vzteklí, když se jim mění formátování originálu. Náhradně užívám Alt+Shift+V, je funkční, ale nekoresponduje s "MS-Office Word".

Editoval regine (14. 1. 2014 18:16:41)


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#4 20. 1. 2014 10:54:13

pocitacovazachranka
Člen
Registrace: 20. 1. 2014
Příspěvků: 1

Re: LO klávesová zkratka "Vložit neformátovaný text" nejde modifikovat ve

Přečetl jsem a vyzkoušel.
Netvrdím, že není problém, u mne:
CTRL+V vloží
CTRL+SHIFT+V zeptá se jak vložit (nabídne možnost neformátovaného textu)
CTRL+SHIFT+ALT+V vloží neformátovaný text bez ptaní.

Stisky kláves jsou v pořadí jak jsem je napsal.

Ubuntu 12.04.03 LTS, LO 4.1.4.2 

Nic jsem nepřenastavoval. Vše je v default.

Offline

#5 20. 1. 2014 13:44:09

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: LO klávesová zkratka "Vložit neformátovaný text" nejde modifikovat ve

Nevím je to divné. Ono asi nemusí být jedno jaká verze Ununtu to je. Také je možné, že je konkrétní řtyřhmat vyblokovaný právě nějakými předvolbami z něčeho úplně jiného.
     Napadlo mne ale ještě další možnost. Pokud v těch listboxech už je neformátovaný text, tak to prostě ztrácí smysl. Když podobnou volbu uděláte pomocí klasického dialogu, tak se Vám nezobrazí volba, ale vložit jinak - dialog s výběrem čísla, text, formáty, vzorce, odkazy, nebo transponovat, sečíst ap.
Dokonce ani nevám, jestli v listboxu může být něco jiného nežli prostý text. Faktem je že když tam není klasický formát, vyhodí hlášku o "formátu" - html, rtf, plain text a snad ještě csv. Když už tam běžný formát textu (i RTF) je, tak vyhodí ten druhý typ dialogu - transponovat ap.


     Zase asi půjde o to, jaký druh formulářového prvku to je. MSO používá 2, jeden by měl být klasický a ten druhý tuším z knihovny .net - takže toto raději odzkoušejte skutečně z jiného zdroje (třeba html).


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí