Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 2. 2012 11:24:03

Gooorila
Člen
Registrace: 4. 10. 2009
Příspěvků: 48

Pomoc při vytváření vzorce: Výběr vhodného formátu dle rozměrů výrobku

Dobrý den
OpenOffice Calc využívám primárně jako výrobní šablony výrobků, kde se snažím zautomatizovat výpočty nářezového plánu pro dílnu a tak nějak se to učím za pochodu a prakticky jen pomocí tohoto fóra. Ze vzorců používám pouze matematické výpočty a výrazy IF, OR a CONCATENATE. Přestože se dá s těmito výrazy udělat docela solidní formulář a časová úspora je obrovská, hledám na fóru nějaké příklady a uvažuji, jestli je nemohu použít, protože se občas ve vzorcích ztrácím.
Příklad některých vzorců:

=CONCATENATE(D18;" x ";D19;IF(G10=1;IF(G9=1;" / Levé";" / Pravé");
IF(G10=2;IF(G9=1;" / Souměrné / Levé";" / Souměrné / Pravé");
IF(G10=3;CONCATENATE(" / ";D20;IF(G9=1;" / Levé";" / Pravé")))));
IF(G8=1;" - Nepožární";" - Požární"))

nebo

=IF(D31="Ner. Lesklá 0,8mm";1;IF(D31="Ner. Kartáč 0,8mm";2;
IF(D31="Ner.brus 320 0,8";3;IF(D31="Ner. Brus 240 0,8mm";4;
IF(D31="Ner. Brus 320 0,8mm";5;IF(D31="Ner. Matná 0,8mm";6;""))))))

Opravy, nebo úpravy těchto vzorců jsou pro mne docela pohroma.

V tuto chvíli ale řeším jakýsi výběr správného rozměru materiálu v závislosti na rozměru výrobku (vzorový příklad zasílám v příloze). Prakticky se jedná o vyřešené, protože mi to pravděpodobně dělá to, co jsem od toho požadoval. Přesto bych se rád zeptal, zda to neřeším nějak složitě, protože jsem koukal na výrazy, které mi OO nabídne při zadávání vzorců a je jich tam velmi mnoho. Neřeším to zbytečně a není vhodnější jiná funkce?


Příklad:
Jsou uvedeny tři rozměrové řady plechů, ze kterých vyrábíme a 4 rozměrové řady výrobků, které potřebuji vyrobit z plechů. Tento příklad by měl najít vždy nejmenší použitelný formát plechu pro daný výrobek a výstup je takový, že dostanu informaci, kolik a jakých formátů mám vyskladnit.
Situace je jednodušší v tom, že se jedná o dveřní křídla, takže rozměr výrobku je velice vyjímečně menší, než 1500 mm, takže nemusím řešit natáčení plechů. Složitější ale je, že v jedné šabloně je těchto výpočtů šest a jedná se i o různé druhy formátů, takže zde je jednoduchý příklad se třemi formáty, ale řeším i vzorce s šesti plechy. V takovém případě je pole se vzorci opravdu velké.


Řeším to primárně kvůli přehlednosti. Bude-li pro tohle použití nějaký vhodnější nástroj, budu jen rád za tipy. I v případě, že by jiná možnost nebyla, děkuji všem přispěvatelům tohoto fóra za zodpovídání všech otázek. Ušetřilo mi to a ušetří mnoho času. Děkuji, Goo


Příklad výběru formátu

Offline

#2 10. 2. 2012 14:43:44

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Pomoc při vytváření vzorce: Výběr vhodného formátu dle rozměrů výrobku

1. vzorec: Rozdělit do více buněk

2. vzorec:  Vytvořte pomocnou tabulku, např.:

Ner. Lesklá 0,8mm	1
Ner. Kartáč 0,8mm	2
Ner.brus 320 0,8	3
Ner. Brus 240 0,8mm	4
Ner. Brus 320 0,8mm	5
Ner. Matná 0,8mm	6

a místo if použijte match (pokud číslování bude po jedné) nebo vlookup pokud potřebujete číslování zafixovat. (Asi by se opravdu hodila, předpokládám, že "Ner.brus 320 0,8" a "Ner. Brus 320 0,8mm" má být stejné). Navíc můžete tabulku využít pro kontrlolu vstupů.

3. výběr formátu:

Asi bych změnit rozložení výpočtu:

Výběr formátu plechu:						
Výstup:						
Výstup výběru:	Použito kusů:		Dostupné formáty plechu:			
Formát 1	2			Formát1	Formát2	Formát3
Formát 2	2		Šířka:	1000	1250	1500
Formát 3	0		Výška:	2000	2500	3000
						
			Možno použít:	2	4	4
						
Vstupy:						
Výrobky:	Šířka:	Výška:		Formát1	Formát2	Formát3
Položka 1	1123	1990		0	1	1
Položka 2	1071	1970		0	1	1
Položka 3	823	1990		1	1	1
Položka 4	771	1970		1	1	1

tj. výsledek vždy na stejném místě, položky připisovat dolů a při vhodném použití absolutních a relativních odkazů lze další položky i formáty přidávat kopírováním. Všimněte si, že "možno použít" sčítá souvislou oblast - místo sčítání napřeskáčku se použije funkce sum.

Offline

#3 11. 2. 2012 11:04:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Pomoc při vytváření vzorce: Výběr vhodného formátu dle rozměrů výrobku

Mně to připadá tak jednoduché, že bych vůbec nepoužíval výpočet v Calcu. Vidím spíš nevyjádřenou složitost v tom, že sklad má různou (pohyblivou) zásobu plechů, a je nutno přiřazovat náhradní formát, když není originálně požadovaný. Uvedené typy mají totiž jednoznačně přiřaditelný formát plechu, proto jej nemusíme hledat. Otázka je jen druhu povrchové úpravy, nebo tloušťky plechu ap. A součet (rozpisku) takového typu lze udělat snadno "výpočtem z hlavy". Jde totiž jen o "skladovou evidenci" - ne o nářezový plán.
  Úplně jiné by to bylo, když by se vešlo několik výrobků do jednoho formátu plechu - tedy typický problém nářezových plánů - kde jde zejména o úsporu vstupů. Například požadovaný výrobek se vejde do většího formátu 2x a můžeme rozhodnout, ře při tom je ztráta materiálu menší, nežli při výrobě z formátu menšího. Pak ale řešíme co s načatou tabulí. Totéž v modrém by bylo zjištění, že je nutné vybrat jinou povrchovou úpravu a výrobek upravit na požadovanou. (Porovnat zda je dražší provést dodatečnou povrchovou úpravu, nebo použít tabuli s větší ztrátou na prostřihu). Výchozí tabulka by měla vypadat nejméně takto :
Položkač. šířka: výška: formát(orig) formát(náhr) Druh1/ks Druh2/ks Druh3/ks Druh4/ks..atd...
  Mimo toho by tu měly být varianty podle požadavku. Když není tohle, tak 1. - tohle, nebo teprve potom tamto.

  Mimo toho bych viděl spíš nežli "Concatenate" užití "&" ve vzorci IF

Editoval neutr (11. 2. 2012 11:21:53)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí