Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 14. 4. 2011 08:41:17

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Zvětšení souboru vlivem odkazu na externí soubor.ods - VYŘEŠENO

Dobrý den, již dlouho mne trápí výše uvedený problém. V aktuálním souboru "statika.ods" používám vyhledávání pomocí vlookup v souboru "ocelove_profily.ods". Tento mustr jsem dostal od kamaráda, který neměl problém s tím, že vyhledával v matici A1:AZ65000. Jakmile jsem to tak nechal soubor u mne okamžitě naběhl na 1,4 MB - a s tím spojené pomalé otvírání, ukládání atd.. Zlepšilo se to, ovšem jen trochu, při změně prohledávané matice na A1:AZ500, ovšem stále má soubor přes 300 kB a pokud je těch odkazů více na více listech dále se zvětšuje. Nejvíce mne trápí, že kamarád používající stejné OO s tím žádné problémy nemá i při maximální velikosti prohledávané matice. Velikost souboru "ocelove_profily.ods" je 40 kB

Pokud svůj veliký soubor pošlu kolegovi a on jej otevře a po dlouhém chroustání bez jakékoli změny uloží ve svém OO tak se mu velikost okamžitě spraví na několik desítek kB a vše je zas rychlé a skvělé. Pak jej zas dostanu já a soubor opět naroste.

Vyvozuji z toho, že mám někde něco blbě nastaveno, ale prošel jsem všechny tlačítka a okýnka v menu volby a nic jsem nenašel.

(Vše na Win XP jak u mne tak na kolegově počítači)

Neměl byste prosím někdo tip, kam se kouknout?


LibreOffice 5.4.

Offline

#2 14. 4. 2011 15:45:54

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Zvětšení souboru vlivem odkazu na externí soubor.ods - VYŘEŠENO

Zde se řešil podobný problém, jde o nastavení iterací (přesnost výpočtů)
http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=869


Nevím jestli to pomůže, ale za pokus to stojí.
;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 15. 4. 2011 05:06:37

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Zvětšení souboru vlivem odkazu na externí soubor.ods - VYŘEŠENO

Děkuji - problém opravdu vyřešen. Zaškrtl jsem políčko "iterace", hodnoty jsem nechal přednastavené(100/0,001), soubor se okamžitě zmnešil na 40% a hlavně rychlost otvírání a ukládání se zvýšila asi 5x.

Ještě se zeptám - jaký může mít tato volba vliv na přesnost?

Děkuji převelice.


LibreOffice 5.4.

Offline

#4 15. 4. 2011 15:57:41

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Zvětšení souboru vlivem odkazu na externí soubor.ods - VYŘEŠENO

Vliv na přesnost u klasických výpočtů je podle mě nulový. Dopad má pouze na výpočty, kdy je nutné jejich povolení:

       A                 B 
5 Prodejní cena         100
6 Cena bez DPH        =B5-B7
7     DPH                       =B6*0,19

Takže tehdy, když počítáte s buňkou, která nemá výslednou hodnotu - ta je dána teprve výpočtem (výpočty se opakují stále do kola dokud není výsledek).
Předpokládám, že hodnota odkazovaná do buňky z jiného sešitu obsahovala právě takovýto vzorec a Calc přes to, že jste Iterace neměl povoleny je musel propočítávat aby jste se dostal na požadovaný výsledek. Povolením Iterací jste tento proces výrazně urychlil a tím se zmenšila i velikost souboru.
Přesnost je nastavena na jednu tisícinu, to bude pravděpodobně stačit na většinu výpočtů, jinak si ji budete muset zvýšit. Stejně tak je možné zvýšit - snížit počet kroků po kterých se iterační propočet ukončí a zobrazí se hodnota - jinak (předpokládám) by propočet pokračoval do nekonečna.


Je možné, že je to jinak. Nemám s tímto žádnou zkušenost, jen jsem to takto pochopil z nápovědy.

;o)

Editoval sedlacekdan (15. 4. 2011 16:50:53)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí