Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 2. 2011 09:07:15

hellangel
Člen
Registrace: 22. 2. 2011
Příspěvků: 1

Calc VS Excel

dobry den, potrebujem poradit ohladne excel vs calc. viete mi niekto povedat hlavne rozdiely co calc nezvladne oproti excelu? tabulkovy editor potrebujem koli praci. ked posielam tabulku vytvorenu v calcu niekde mimo kde pouzivaju excel, tak sa stane ze im ju zobrazi nekorektne. hlavne ak su tam robene nejake graficke upravy. ratam ze problem je halvne zo strany MS ze podpora open office v excely nie je nijako podporovana. takze potreboval by som vediet ze ake hlavne rozdiely su medzi timito programami a nedostatky calcu voci excelu. dakujem

Offline

#2 22. 2. 2011 17:37:23

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Calc VS Excel

Tak to už bych raději programoval ty makra v OOo Basicu, než sepisovat rozdíly Calc vs. Excel :-) Liší se to verze od verze a distribuce od distribuce (Oracle, Libre, Go aj.). Hledejte na internetu, třeba se tím někdo zabývá, když nenajdete na českých webech, hledejte anglicky. Pochybuju ale, že by někdo udržovat seznam aktuálních rozdílů.


Pro novější MS Office je tuším nějaký plugin, který umí otevírat OpenDocument soubory (.ods, .odt, .odp atd. :-))

Offline

#3 22. 2. 2011 22:33:53

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Calc VS Excel

dobrý den, zkoušel jste UTFG ? nemáte zač


PS: pro případ, že jste dotaz myslel vážně: pokud pomineme nepřenositelnost maker, tak v podstatě asi není nic, co by nešlo vytvořit v MS Excel, tak jak je to vytvořeno v OOo Calc. Problém je při samotném přenosu, MS si s ods neporadí správně a naopak podpora xls a xlsx není v OOo stoprocentní.
Samozřejmě neplatí, že to co vytvoříte v Excelu, dokážete i v Calcu. Excel je jednoduše mnohem dál, je to vidět na tomto videu.
rozdíly uvedené na anglické wiki OOo

Editoval Lord killer (22. 2. 2011 22:35:49)

Offline

#4 23. 2. 2011 00:09:09

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 844

Re: Calc VS Excel

Vnitřní uspořádání objektů se v calcu a excelu dost liší, stejně jeko jejich možnosti, naprosto dokonalý převod formátů není možný.

Pokud potřebujete sdílet tabulky s uživateli excelu, je nutné se dobrovolně omezit na společnou podmnožinu vlastností. Zkuste vypozorovat, co dělá excelu nejvíc problémů a zkuste to nahradit jiným řešením.

Vypisovat, co nezvládne calc proti excelu je na dlouhý článek, většinou to byly ale věci, které moc lidí nezná a nepoužívá. Pak přišla (možná i díky calcu) verze 2010 a ta nabízí řadu možností, které se jistě používat budou.

Z opačné strany:

Funkce - pár funkcí calcu excel nezná (není velký problém), řada funkcí akceptuje jiný soubor argumentů (excel obvykle ukáže chybu, pokud není zamaskována ve vzorci), některé funkce vrací jinou hodnotu (někdy je upozornění v nápovědě, ale kdo ji čte, něco je dáno použitým algoritmem, ...) Zásadní problémy nejsou.

Formátování -
calc má logičtěji zavedené styly a občas jejich použití vynucuje.
formáty - většinou shoda, pár kódů excel nezná (např.: "w", "q", ...) Málo kdo to zná a používá.
ohraničení a výplně - v calcu fungují trochu nelogicky, může to při přenosu dělat neplechu. Možnosti calc má pár drobností pro excelu navíc.
podmíněný formát - v calcu se mi líbí více, filozofie je jiná, funkčně je to nyní proti excelu omezené. Při konverzi dochází k překrývání stylů, může dojít ke změně vzhledu.

Aktivní prvky: problém

tabulky (název v excelu) a filtry - zejména pokud je více filtrovaných oblastí na listu. Rozhodí se to. Export z calcu přenese jen jeden filtr (může to záviset i na distribuci).

grafy: grafy v calcu jsou hodně osekanou podmnožinou poměrně omezených možností excelu. Z calcu do excelu by to mělo fungovat, k drobným změnám vzhledu dochází. Nezkoušel jsem zatím konverzi nového modelu grafů ve verzi 3.3.

tvary: pár funkcí je v calcu navíc - možná změna vzhledu, některé tvary mění i pozici.

Některé změny vzhledu mohou být způsobeny exportem do xls (xp) - stará verze excelu (určitě se mohou změnit barvy, průhlednost ve verzi XP nebyla všude podporována, ...).

Offline

#5 24. 2. 2011 02:06:25

JirkaZ
Člen
Registrace: 25. 6. 2006
Příspěvků: 41

Re: Calc VS Excel

hellangel napsal(a)

... viete mi niekto povedat hlavne rozdiely co calc nezvladne oproti excelu?

Rozdílový manuál v češtině (ale pozor - pro starou verzi OOo 1.1, už se mohlo hodně změnit) je na http://www.602.cz/datainc/produkty/602o … manual.pdf

Tentýž manuál pro verzi 2 (tedy stále ne současnou 3.x) je na http://www.uloz.to/8010322/rozdilovy-manual-v-2-0-pdf

Jinak velmi doporučuji kontrolu vytvořených *.xls souborů v MS Office - stačí k tomu i freeware prohlížeč (třeba z http://support.microsoft.com/kb/913879).

Offline

#6 24. 2. 2011 08:05:52

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Calc VS Excel

Rozdíly mezi verzemi OOo 3.0 a 3.3 jsou tak velké, že se o verzích 1 a 2 nedá vůbec uvažovat, to se ani nenamáhejte se stahováním.

Offline

Zápatí