eWay System
Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Calc » Seznam hodnot z vstupu - každá pouze 1x » 15. 10. 2010 12:26:08

alfonz_mucha
Odpovědí: 2

Dobrý den,

prohlížel jsem funkce v calcu a nedaří se mi najít funkci, která by dokázala vytáhnout data z nějaké oblasti a našla všechny zde použité hodnoty a poté je vypsala do seznamu - ovšem každou maximálně 1x

vypadalo by to asi takhle

VSTUP
pondělí
úterý
středa
čtvrtek
pátek
sobota
čtvrtek
pátek
sobota
čtvrtek
pátek
sobota
pondělí
středa
čtvrtek

VÝSTUP
pondělí
úterý
středa
čtvrtek
pátek
sobota

Předpokládal jsem, že by šlo využít funkci IF, která by testovala nějaký daný rozsah. Tam je problém s tím, že by musela testovat vždy celý rozsah i poté rozsah předešlých buňek.

#2 Re: Calc » Calc - zápis do externího sešitu nebo databáze » 15. 10. 2010 12:21:12

no zvláštní, testuji nyní jednotlivé elementy formuláře a zdá se že tam jsou možnosti zpětného zápisu do databáze ovšem ne že by to moc dobře fungovalo. Zatím to spíše někdy jde, někdy chyba.

#3 Re: Calc » Calc - zápis do externího sešitu nebo databáze » 15. 10. 2010 07:57:12

A jak je to s normálním dalším sešitem? něco podobného dělat s normálním sešitem?

#4 Calc » Calc - zápis do externího sešitu nebo databáze » 14. 10. 2010 20:43:04

alfonz_mucha
Odpovědí: 6

Dobrý den,

zajímalo by mě jak je to s Calcem a externím úložištěm / zdrojem dat. Otestoval jsem většinu možností co mi Calc dovolil (externí soubor, list, databáze). Ale nepodařilo se mi prostě nějak vybrat oblast, list nebo databázi. Který by byl jinde a data by se načítala a ukládala přímo do něj. Calc vždy pouze provedl import a nově přidaná data nevzal. Aktualizace dat z původních souborů fungovala ale vložit data do nich se mi nepodařilo. Je to vůbec možné?


Představuji si to tak, že mám list týkající se nějaké části a on v sobě má datovou část, která odkazuje na jiný soubor a v do toho se poté data ukládají. Ideální by bylo kdyby to byla např. přímo databáze, jelikož bude stále stejný průběh zadání dat a brzo jich začne být víc.

#5 Re: Calc » Zamknutí listu a barva pozadí buňky » 4. 10. 2010 18:02:14

Aha, tak nedalo mi to a jal jsem se zjišťovat, co vlastně mám jiného. Používám Ubuntu 10.04 - tam je OO.o se sadou patchů z GO-OO, takže jsem si myslel, že to máme stejné. No ale mně to tak nefungovalo.

No a nakonec jsem přišel na to, proč ne. Měl jsem zapnutou funkci [Zvýrazňování hodnot], která vzorce obarvuje na zeleno a čísla na modro. Nechápu, proč tato funkce má vliv na akorát na pozadí a vše ostatní je v pohodě. Možná by to chtělo označit jako podivné chování, jelikož Zvýraznit hodnoty určitě neznamená přebarvit pozadí. Chápu, že se zbaví barev u fontu/textu, ale nemělo by se to týkat pozadí.

#6 Calc » Zamknutí listu a barva pozadí buňky » 4. 10. 2010 16:40:57

alfonz_mucha
Odpovědí: 2

Dobrý den,

Zajímalo by mne, jak je možné docílit toho, aby po zamknutí listu nedošlo k vypnutí formátů buňky (pozadí). Popř. jak zamknout list, aby zůstal stále bílý a přitom byl zamknutý (tedy zobrazil formáty a byl zamknutý)?

V excelu, při zamknutí dochází pouze na zamknutí a není doprovázeno barevnou změnou a vypnutí formátu pozadí.

Zkoušel jsem několik přístupů na uzamknutí, pouze ohraničení a formáty textu. Tam to všude funguje. Ale jakmile je to pozadí, tak se mi nedaří dosáhnout mít např. "červené" pozadí v zamknutém listě.

#7 Re: Calc » Makro pro kopírování dat do prázdné buňky » 22. 9. 2010 16:45:24

Jo tak už jsem na problém přišel, jakmile je kontrolní buňka prázdná, bývají s tím trošku problémy, nyní už to funguje wink

#8 Re: Calc » Makro pro kopírování dat do prázdné buňky » 22. 9. 2010 16:08:33

Děkuji za skvělé info o metodě setDataArray

Ale přesto asi něco dělám špatně. Pokaždé mi metoda setDataArray vyhodí runtime exception a skončí na Cell.setDataArray(Cisla). Hledal jsem na netu a je tam toho spoustu o této chybě. Přiznám se, že ale nevím co, v několik fórech jsem nerazil na to, že je zřejmě problém s velikostí pole.

#9 Re: Calc » Makro pro kopírování dat do prázdné buňky » 22. 9. 2010 11:31:28

Takže dnes jsem zapracoval na části, kterou navrhl hanus, zda se mi naprosto idealní, jelikož je jednoduše přizpůsobitelná pro další možnosti. Jenže se mi nedaří, aby se na místo určené proměnou Cell vkládal celý blok dat r tedy F10:G20 a v nejlepším případě jako text a číslo pouze. Zatím mi to funguje pouze s textem.


Sub zapisovac
Dim Sheet, Cell, bunka
Dim c as Integer, r as Integer

Sheet = thisComponent.sheets.getByName("List1")
bunka =sheet.getCellRangeByName("E1")

r = bunka.value
c = 0

Cell = Sheet.getCellByPosition(c, r)
Cell.string = "Ahoj"

r = r+10
bunka.value = r

End Sub

#10 Calc » Makro pro kopírování dat do prázdné buňky » 21. 9. 2010 11:19:05

alfonz_mucha
Odpovědí: 8

Dobrý den,

nyní mám makro pro kopírování dat z jednoho listu do druhého, na přesně zadaná místa. Data se načítají stále ze stejné pozice a vkládají se na list. Jakmile se vloží jednou aktualizují se a vloží se znovu pod první zadání. Avšak lokace do které se zapisují data mám exaktně tedy do buňky A1, poté v druhém makru do buňky A5 atd.

Jak můžu vytvořit makro, které bude sledovat sloupec A od 1 do.... a jakmile nalezne prázdnou buňku vloží data o buňku níže?

Předpokládám, že tedy nejdříve makro zkopíruje data, poté se přepne na list pro vkládání. Nyní nastává čas pro funkci, které bude testovat buňky sloupce A od shora dolu jestli jsou prázdné. A jakmile jí najde poskočí o buňku níže a vloží data.

V té funkci si právě nejsem moc jistý jak jí vytvořit, takže doufám, že někdo zde ví jak na to.

#11 Re: Calc » Prázdná buňka a jak jí vytvořit » 21. 9. 2010 11:07:37

Problém právě byl v tom, že to neměla být kopírovací funkce ani makro, data měly být neustále přenášeny. Bohužel to asi není možné, vyřešil jsem to tedy makrem.

#12 Re: Calc » Prázdná buňka a jak jí vytvořit » 11. 9. 2010 14:51:14

Ano tohle přesně používám jako funkci pro načítání dat a v tom je i ten problém. Odpověď "" znamená, že buňka bude obsahovat prázdný znak a tedy bude exportována do txt což vytvoří spousty prázdných míst, které by se exportovat neměly.

#13 Re: Calc » Prázdná buňka a jak jí vytvořit » 11. 9. 2010 08:43:09

Dobrý den,

takže tedy nelze vzorcem vložit odpověď, která úmyslně vytvoří prázdnou buňku?  btw o error vím a k tomu potřebuji něco analogicky k =ISBLANK()

a lze tedy nějakým jiným způsobem vkládat data do buňek, aby když se bude přenášet prázdná buňka, aby prázdná zůstala a ne O?


Jde mi o to že ze sousedního listu přenáším data. A buňky, které nic neobsahují, by měly vypadat stejně jako v původním listu tedy, aby byly prázdné.

#14 Re: Calc » Prázdná buňka a jak jí vytvořit » 10. 9. 2010 22:33:18

Dobrý večer,

ano, to je mi jasné, ale v této buňce mám vzorec a jeden z výstupů je aby to byla prázdná buňka.

#15 Re: Calc » Dlouhé otevírání souboru je-li PC připojeno k síti » 9. 9. 2010 14:27:35

Dobrý den,

používám oo na několika počítačích (většina ubu 10.04) a tento problém jsem nezaznamenal. Doporučil bych tedy buď zkusit najet do live (jak se oo chová tam) nebo zkusit vytvořit zálohu konfiguračních souborů a poté je vymazat a spustit oo načisto.

#16 Calc » Prázdná buňka a jak jí vytvořit » 9. 9. 2010 14:20:58

alfonz_mucha
Odpovědí: 9

Dobrý den,

v současnosti používám pro vytvoření prázdné buňky notaci *zero lenght* tedy    =""
Problém s tímto zápisem je, že při funkci =ISBLANK() na mířenou na tuto buňku dostanu odpověď, že není prázdná. Jak tedy vytvořit buňku, která je úplně prázdná? Myslel jsem že existuje nějaká funce jako třeba =ER() která udělá z buňky error. Tedy analogicky =BLANK() nic takového jsem ale zatím nenašel.

Problém je hlavně v tom, že při exportu třeba do textu se vytváří prázdné buňky, kterých je obtížné se poté zbavit. Calc totiž pro export zapisuje vše, kde jsou data, i když na pohled buňky jsou prázdné.

#17 Re: Calc » CUT a změna vzorců při zamčeném souboru/listu » 8. 9. 2010 11:55:32

Dobrý den,

takže nakonec se mi podařilo funkci INDIRECT přimět dělat to co jsem požadoval. Použil jsem tedy =INDIRECT("RC1";0) a poté několik podobných variant.

potom jsem jsem ještě potřeboval načítat takto data ale z jiného listu a na to jsem použil

=IF(ISBLANK(INDIRECT("$list"&".A"&ROW()));"";INDIRECT("$list"&".A"&ROW()))


takže pokud někdo bude taky potřebovat odkazovat na buňky a přitom měnit data tohle pomůže.

Ještě menší OFFTOPIC, ale mám otázku na tvorbu CSV souboru.
Je možné při ukládání listu jako CSV zabránit tomu, aby se do souboru uložili prázdné řádky (mají sice v sobě IF, ale ta vrací "") tedy prázdný char. Nebo jak donutit FUNKCI IF aby zapsala úplně prázdnou buňku? Nyní zapíše

"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";"";""

pro prázdnou řádku (obsahuje fci) > takže něco jako =EMTPY()

#18 Re: Calc » CUT a změna vzorců při zamčeném souboru/listu » 8. 9. 2010 09:58:14

Dobrý den,

Ondra.kl, děkuji tato odpověď je uspokojivá, avšak je trošku problematická, kalkulačku nepoužívám pouze já.

lp., to zní zajímavě, ještě nikdy jsem tuto funkci nepoužil takže se na ní zároveň podívám. Děkuji


btw, proč se zamykání listu jmenuje zamknout list, když to nefunguje? Asi by se to mělo nahlásit jako "zvláštní chování". Chápu, že při nezamknutým listu je to normální.

#19 Calc » CUT a změna vzorců při zamčeném souboru/listu » 6. 9. 2010 11:53:54

alfonz_mucha
Odpovědí: 4

Dobrý den,

narazil jsem na situaci se změnou vzorců při zamčeném listu. Takže mám list který obsahuje několik vzorců (hlavně podmínky) a vkládá se do něj obsah pro výpočet. Část listu je odemčená, pro vkládání dat a manipulaci s daty a další část s vzorci je uzamčená proti změnám.

Předpokládal jsem tedy, že ať se provede jakákoliv operace nad daty, zamčené buňky se nezmění (jsou přeci ZAMČENÉ). Ovšem nyní jsem zjistil, že ne tak docela, při operaci CUT vyjmout a PASTE vložit (control x a control v) se vzorce dost změní. Vše je patrné na přiložených obrázcích. Šedivé buňky jsou zamčené.

před CUT a PASTE
img837.imageshack.us/i/68511824.png/

po CUT a PASTE
img546.imageshack.us/i/76317321.png/


Chápu, že tomu lze zamezit například tak, že se změny provádí na jiném listu, a poté teprve vloží do listu, který je určený pro výpočty, ale změny probíhají i za výpočtu, takže by bylo vždy nutné zkopírovat vše do jiného listu a poté zase zpět.

Moje otázka tedy zní, jakým způsobem docílit toho, aby i vzorce zůstaly zamknuty???


btw, bylo by super mít možnost sem nahrát obrázky

Zápatí

Používáme FluxBB