Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Chyba v programu » Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO » 21. 12. 2016 21:01:09

Tak už je to vyřešeno. Problém nebyl vůbec v upgrade LibreOffice, ale jak jsem postupem času zjistil v kódování X serveru. Problém byl v "I18N: X Window System doesn't support locale cs_CZ.UTF-8" Zjistil jsem, že jsem aktualizoval knihovny libx11 z verze 2:1.6.3-1 na verzi 2:1.6.4-2. To způsobilo problém s lokalizací cs/cz v X serveru. Proč se to však projevovalo pouze u LibreOffice netuším. Pomohlo najít balíčky se staršími verzemi a downgradovat. Díky moc za pomoc.

#2 Re: Chyba v programu » Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO » 21. 12. 2016 12:58:34

Potvrdilo se mi, že to není v osobním nastavení uživatele. Když spustim LO pod root, tak problém je stejnej. Jinak když pustím z příkazové řádky, tak mi vypadnou hlášky:
I18N: X Window System doesn't support locale "cs_CZ.UTF-8"
I18N: Operating system doesn't support locale "en_US"
Takže problém je opravdu v kódování. Zkusím kompletně odinstalovat novou verzi včetně odstranění všech konfiguračních souborů a vrátit verzi 5.2.3. Kouknu i do balíčků, kam všude se LO instaluje a případně ručně promazat...

#3 Re: Chyba v programu » Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO » 20. 12. 2016 18:13:45

V dokumetech není s diakritikou problém. Problém je v tom, že pokud někde v cestě k souboru nebo v názvu souboru je diakritika, tak s dokumentem nelze pracovat. Místo české diakritiky to vyhodí nesmyslné znaky. Například adresář "šablony" vypíše jako "Å ablony". A nejen vypíše, ale i s tímto názvem vnitřně pracuje. A jelikož se jedná o nepodporované znaky v souborovém systému, tak to vyhodí chybu. Nemyslím si, že je chyba přímo v LibreOffice. Dle mého názoru musí LibreOffice využívat nějakou knihovnu, díky které pracuje se souborovým systémem. Není však pouze problém jednoho souborového systému. Diakritiku to mrší v NTSF, FAT32 i ext2-4. OpenOffice byl původně založený na Javě - jenže ta za to asi nemůže, jelikož jsem s ní hodně dlouho nic nedělal a jiný program založený na Javě problém nemá. Pokoušel jsem se vrátit všechny možné knihovny do doby, kdy vše fungovalo, ale problém setrvává. Jediné, co mě napadá je to, že nová verze knihovny si vytvořila nějaké nastavené, které diakritiku mrší a přeinstalace na starší verzi toto nastavení nepřepíše...
Pracovat s dokumenty můžu relativně bez problémů - jen musím z názvů souborů vymazat diakritiku a přesunout do složky třeba /home, aby ani v cestě k souboru nebyla diakritika.
Teď jsem ještě hledal, zda ještě někde je chybná diakritika v LibreOffice a jediné místo, kde jsem chybu objevil mimo dialogové okno se zobrazením souborového systému je název tiskárny.

#4 Re: Chyba v programu » Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO » 20. 12. 2016 12:37:39

Je to problém pouze LibreOffice. Programy založené na GTK knihovnách (například GIMP), nebo na QT knihovnách (například Dolphin) jsou v pořádku. LibreOffice jsem používal naposledy cca před týdnem a nebyl problém. Od té doby se aktualizovalo pár programů a knihoven. V prvé řadě LibreOffice - ale to jak jsem psal, tak jsem zkoušel vrátit na původní verzi a problém je stále stejný... Nastavení LibreOffice dle mého názoru na to nemá taky vliv - vymazal jsem komplet uživatelské nastavení a problém je stejný.

#5 Chyba v programu » Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO » 19. 12. 2016 22:51:14

Alikon
Odpovědí: 8

Dobrý den.

Vyskytl se mi problém, že se mi nezobrazuje správně diakritika v názvech adresářů v dialogových oknech otevřít/uložit. To by zas takový problém asi nebylo, ale problém je v tom, že pokud se diakritika objeví v názvu souboru, nebo kdekoliv v cestě k souboru, tak nelze dokument ani otevřít a vypíše mi to chybovou hlášku "složka neexistuje" nebo "při přístupu k *** došlo k obecné chybě vstupu/výstupu". Používám Debian Stretch a LibreOffice 5.2.4 RC1 a zkoušel jsem i downgradovat na 5.2.3-2 a problém přetrvává. Zkoušel jsem i z domovského adresáře vymazat nastavení programu a stále stejný problém.
Nevím, zda dialogová okna nejsou závislá na nějaké jiné knihovně - třeba z Gnome/KDE - díval jsem se do logu a v poslední době mě nezaujala žádná aktualizovaná knihovna, která by to mohla způsobovat.
Google taky nic neporadil :-(

Předem díky za tipy či rady.

#6 Re: Calc » desetinný oddělovač, tečka vs. čárka » 31. 3. 2009 05:51:06

Přidám se k dotazu... Taky by se mi dost hodila změna desetinného oddělovače v češtině na ".". Zatím to řeším tak, že když potřebuji přenášet čísla mezi AutoCADem a Calcem, tak v Calcu přepnu jazykové nastavení na USA. Ale to pak se mění i nastavení času, formátu stránky atd. A pořád jazyky přepínat je dost otrava. Neumí si to nějak převzít nastavení oddělovače z nastavení jednotek ve Windows?

#7 Re: Calc » desetinná tečka » 18. 11. 2008 13:09:53

To bych taky rád věděl. Zatím jsem přišel jen na to, že abych měl desetinnou tečku, tak musím změnit národní nastavení na Anglicky (USA). Ale jak pouze změnit , za . netuším...

Zápatí

Používáme FluxBB