Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 19. 12. 2016 22:51:14

Alikon
Člen
Registrace: 18. 11. 2008
Příspěvků: 7

Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Dobrý den.

Vyskytl se mi problém, že se mi nezobrazuje správně diakritika v názvech adresářů v dialogových oknech otevřít/uložit. To by zas takový problém asi nebylo, ale problém je v tom, že pokud se diakritika objeví v názvu souboru, nebo kdekoliv v cestě k souboru, tak nelze dokument ani otevřít a vypíše mi to chybovou hlášku "složka neexistuje" nebo "při přístupu k *** došlo k obecné chybě vstupu/výstupu". Používám Debian Stretch a LibreOffice 5.2.4 RC1 a zkoušel jsem i downgradovat na 5.2.3-2 a problém přetrvává. Zkoušel jsem i z domovského adresáře vymazat nastavení programu a stále stejný problém.
Nevím, zda dialogová okna nejsou závislá na nějaké jiné knihovně - třeba z Gnome/KDE - díval jsem se do logu a v poslední době mě nezaujala žádná aktualizovaná knihovna, která by to mohla způsobovat.
Google taky nic neporadil :-(

Předem díky za tipy či rady.

Editoval Alikon (21. 12. 2016 21:01:44)

Offline

#2 20. 12. 2016 07:52:10

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Tohle se týká jen dialogů LibreOffice, nebo je to obecný problém OS? Uvádíte Debian. Když by to souviselo s OS tak to bude u všech adresářů v různých programech.
     Pokud je to jen u LibreOffice tak by mohlo jít o nastavení základního jazyka. To by se zase projevilo spíš přímo při práci na souborech. Já jsem se osobně s něčím takovým nesetkal. Hledal bych ale například nastavení nebo změny které se udály těsně před vznikem chyby.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 20. 12. 2016 12:37:39

Alikon
Člen
Registrace: 18. 11. 2008
Příspěvků: 7

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Je to problém pouze LibreOffice. Programy založené na GTK knihovnách (například GIMP), nebo na QT knihovnách (například Dolphin) jsou v pořádku. LibreOffice jsem používal naposledy cca před týdnem a nebyl problém. Od té doby se aktualizovalo pár programů a knihoven. V prvé řadě LibreOffice - ale to jak jsem psal, tak jsem zkoušel vrátit na původní verzi a problém je stále stejný... Nastavení LibreOffice dle mého názoru na to nemá taky vliv - vymazal jsem komplet uživatelské nastavení a problém je stejný.

Editoval Alikon (20. 12. 2016 12:40:41)

Offline

#4 20. 12. 2016 13:16:15

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

A jak vypadá písmo přímo v dokumentech. Měl byste otevřít přímo soubor z adresáře - bez FilePickeru. Jsou tam také zmršené názvy? Ale i tak by měly jít otevřít. Pak by mne zajímalo zda písmo v dokumentech je také špatně.
     Toto může být zapřičiněno například špatnou konverzí UTF8. Někdy se to stávalo když uživatel otevřel dokument který měl jiné kódování. Podle všeho to uměly způsobit i HTML stránky načtené do Writeru. Tenkrát to bylo tuším nějaké asijské písmo, ale bylo to jen v dokumentech. Celý balík může ovlivnit právě UTF8.
     Zatím to vypadá na chybu balíku. To by ale musel někdo potvrdit. Jestli máte Wine tak se to pokuste otevřít s verzí pro Windows abyste mohl pracovat. Také by to možná chtělo nainstalovat AOO pokud na to máte balíčky.
     Nevím jestli nemáte nějaký program pro obnovu, ale úplným odinstalováním vadného balíku a smazáním složky s individuálním formátováním (mělo by to být na Vašem profilu - data aplikací složka LibreOffice složka "5" - tuto celou smazat ale nevím kde to u Vás je - jaký adresář.)
     Já používám WXP a Ubuntu ale s Linuxy umím moc málo. Myslím že existují balíky pro obnovu. Pokud takový máte pokuste se nejprve vrátit stav z doby kdy to fungovalo. Teprve potom úplně vše co se týká LibreOffice odinstalujte včetně stažených balíků. Potom byste měl stáhnout balíky z jiného úložiště protože chyba může pocházet ze zdroje.


     Teoreticky byste měl po restartu nainstalovat starší funkční verzi. To že Vám i přeinstalovaná verze dělá tytéž problémy nasvědčuje tomu že Vám něco v systému obnovuje nastavení (chybu). To něco musíte najít. Může to být starší verze LibreOffice v data aplikacích. Někdy tam zůstávají například verze typu (3), nebo (4) spolu s verzí 5. Můžete smazat celou složku LibreOffice - nic se nestane jen to že nová instalace vytvoří tuto složku znovu a správně.

Editoval neutr (20. 12. 2016 13:18:24)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 20. 12. 2016 18:13:45

Alikon
Člen
Registrace: 18. 11. 2008
Příspěvků: 7

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

V dokumetech není s diakritikou problém. Problém je v tom, že pokud někde v cestě k souboru nebo v názvu souboru je diakritika, tak s dokumentem nelze pracovat. Místo české diakritiky to vyhodí nesmyslné znaky. Například adresář "šablony" vypíše jako "Å ablony". A nejen vypíše, ale i s tímto názvem vnitřně pracuje. A jelikož se jedná o nepodporované znaky v souborovém systému, tak to vyhodí chybu. Nemyslím si, že je chyba přímo v LibreOffice. Dle mého názoru musí LibreOffice využívat nějakou knihovnu, díky které pracuje se souborovým systémem. Není však pouze problém jednoho souborového systému. Diakritiku to mrší v NTSF, FAT32 i ext2-4. OpenOffice byl původně založený na Javě - jenže ta za to asi nemůže, jelikož jsem s ní hodně dlouho nic nedělal a jiný program založený na Javě problém nemá. Pokoušel jsem se vrátit všechny možné knihovny do doby, kdy vše fungovalo, ale problém setrvává. Jediné, co mě napadá je to, že nová verze knihovny si vytvořila nějaké nastavené, které diakritiku mrší a přeinstalace na starší verzi toto nastavení nepřepíše...
Pracovat s dokumenty můžu relativně bez problémů - jen musím z názvů souborů vymazat diakritiku a přesunout do složky třeba /home, aby ani v cestě k souboru nebyla diakritika.
Teď jsem ještě hledal, zda ještě někde je chybná diakritika v LibreOffice a jediné místo, kde jsem chybu objevil mimo dialogové okno se zobrazením souborového systému je název tiskárny.

Editoval Alikon (20. 12. 2016 18:22:18)

Offline

#6 20. 12. 2016 18:54:52

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Ten dialog kterým se otevírá se jmenuje File Picker. Pokud je to na tomto udělátku tak by to mělo dělat také při ukládání souborů - je to stejný dialog a existuje asi v 8-mi variantách.
    S tou tiskárnou se jedná o službu UNO která je podobná s tím FilePickerem. Vypadá to opravdu na špatně upravený instalační balík. To že se opakuje i u jiných verzí je dáno nějakým záznamem. Nejspíš jste neodinstaloval vše co s LibreOffice souvisí.
    Prohledejte všechny soubory a najděte vše co je s názvem LibreOffice. Ono to může být také na jiných uživatelských profilech respektive na serveru pokud něco takového pracuje v síti. Chybu v Javě nehledejte. 99% je to chyba XML - to je kódováno jako UTF8. UTF8 (256 znaků) má ale 128 znaků shodných s ASCII a ta druhá půlka (ozačovaná často ANSI) jsou národní znaky. Takže když se dělá konverze například HTML, XML, CSV, nebo jiných textů musí se otevřít "české UTF8". Ještě existuje pro XML například kódování Windows 1250 a podobně. Když se tohle skope tak balík hází nečeské znaky.


     Když by to dělaly také dokumenty tak je špatně nastaven jazyk. Tohle je ale chyba několika složek. Cestou je určitě nalezení všech souborů které mají co do činění se systémem LO. Vlastních dokumentů (Calc, Writer, Draw,...) by se to netýkalo. Musíte najít kde je to vše uloženo a vše smazat. Když nainstalujete Apache OpenOffice tak to bude chodit stejně dobře. Takže když nainstalujete AOO všechny ODF dokumenty se budou otevírat ve výchozím programu - AOO. O nic nepřijdete ale máte čas prohledávat. Systém v nějaké složce musí udržovat to chybné nastavení.
     Ještě doporučuji odinstalovat, zrestartovat počítač a tím i registry. Teprve následně nainstalovat starší verze. Nejlépe když vytvopříte nový uživatelský profil a nainstalujete do něj, ale jen pro tento profil. Následně otestovat zda to dělá i v novém profilu se starší funkční verzí.


     Pokud otestujete AOO a tam by se to stalo také, tak je zřejmé že nositelem chyby je nějaký soubor. Bude zřejmě cizojazyčného původu. Může to být například nějaké rozšíření a možná i šablona. Tam se mohou vyskytovat vícejazyčné soubory. To je ale moc málo pravděpodobné. Musela by tam být udělána programová úprava FilePickeru a tiskových progranů.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 21. 12. 2016 12:58:34

Alikon
Člen
Registrace: 18. 11. 2008
Příspěvků: 7

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Potvrdilo se mi, že to není v osobním nastavení uživatele. Když spustim LO pod root, tak problém je stejnej. Jinak když pustím z příkazové řádky, tak mi vypadnou hlášky:
I18N: X Window System doesn't support locale "cs_CZ.UTF-8"
I18N: Operating system doesn't support locale "en_US"
Takže problém je opravdu v kódování. Zkusím kompletně odinstalovat novou verzi včetně odstranění všech konfiguračních souborů a vrátit verzi 5.2.3. Kouknu i do balíčků, kam všude se LO instaluje a případně ručně promazat...

Editoval Alikon (21. 12. 2016 13:00:05)

Offline

#8 21. 12. 2016 13:07:42

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Ano je to asi opravdu tak. Postněte sem prosím výsledek. Tohle se tak často nevyskytuje - osobně to slyším (čtu) poprvé. Možná se to bude v nějaké variantě opakovat a uživatelé by to měli najít i s řešením. Díky


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 21. 12. 2016 21:01:09

Alikon
Člen
Registrace: 18. 11. 2008
Příspěvků: 7

Re: Diakritika v názvech adresářů - VYŘEŠENO

Tak už je to vyřešeno. Problém nebyl vůbec v upgrade LibreOffice, ale jak jsem postupem času zjistil v kódování X serveru. Problém byl v "I18N: X Window System doesn't support locale cs_CZ.UTF-8" Zjistil jsem, že jsem aktualizoval knihovny libx11 z verze 2:1.6.3-1 na verzi 2:1.6.4-2. To způsobilo problém s lokalizací cs/cz v X serveru. Proč se to však projevovalo pouze u LibreOffice netuším. Pomohlo najít balíčky se staršími verzemi a downgradovat. Díky moc za pomoc.

Editoval Alikon (21. 12. 2016 21:27:00)

Offline

Zápatí