Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » Dnes 15:16:45

mikess napsal(a)

pro neutr:
A) - Tento vzorec mě taky napadl, ale nevěděl jsem, zda by tam Zubtoma nechtěl vložit něco dalšího.
B) - Ještě jsem zkoušel najít, zda není vzorec na to, aby v jedné buňce (např. B3) bylo napsáno do buňky F4 napiš "něco" a v buňce F4 to "něco" bylo vidět.
C) - Na tom sloupečku na přidání dne v týdnu jsem také přemýšlel, ale nechtěl nijak upravovat strukturu původní tabulky.
D) - Já jsem "prázdné řádky" pochopil tak, že tím prázdným řádkem bude další den a ne úplně prázdný řádek a o tento řádek posunuté datum.

     ad B) a C) asi nějak nechápu co byste tam chtěl uvádět. Když zadáme něco do B3 tak se tam zalomí údaj z buňky A3. To by šlo pokud by sloupec A byl dost široký na obsah textu z buňky A3. V buňce F4 může být vzorec který bude reagovat na obsah jakékoliv jiné buňky. Klidně třeba A4. Písmo v A4 může dostat barvu podkladu (bílou) a tím se zneviditelní jestli jde o tohle.
     Celkem by to bylo do F4 jaksi pochybné, ale podobný údaj by se hodil pro vzorce které by mohly taktovat například vzorec pro určení dnů v týdnu respektive jen například "svátků" protože dny v týdnu lze navolit jako formátovaný údaj hned několika způsoby. Buď do dvou sloupců, nebo do jediného (za předpokladu že se údaj "za měsíc :" dá do jiné buňky a vlastní měsíc do roletky výběru).
     Formát čísla dne lze také upravit pomocí "vlastního formátu čísel" například na DD.MM." "NNN výsledek je celý název dne v týdnu. Pokud zadáme formát DD.MM." "NN - dostaneme jen dvě první písmena názvu dne. Když zadáme formát což v případě vzoru ukáže nějaký nesmysl, který se musí přímo v buňce přepsat na "01.01. pondělí" nebo lépe v editačním řádku na 1.1.2018 - den se pak načte automaticky sám i když se rok v buňce  nezobrazuje. Roztažením za růžek dostaneme :
01.01. pondělí (formát DD.MM." "NNN)
02.01. úterý   (formát DD.MM." "NNN)
03.01. st      (formát DD.MM." "NN)
04.01. čt      (formát DD.MM." "NN)
05.01. pá      (formát DD.MM." "NN)
06.01. so      (formát DD.MM." "NN)
......
.....
....
     Vidíme že formát (DD.MM." "NN) je asi výhodnější. Můžeme z toho odvodit podmíněný formát například do pomocného sloupce a "zneviditelnit ho". K tomu stačí vzorec =WEEKDAY(A17;2) který vrátí jedničku jako pondělí. Když bude bílá tak na ni bude podmníněný formát reagovat a uživatel nic neuvidí. Ale možností je určitě více a lze si vymyslet vlastní řešení na několik způsobů.


ad C) - výše jsem uvedl řešení do jediné buňky pomocí formátovaného čísla na "datum". Lze to ještě upravit jen na číslo pomocí formátu datum na "DD." - s tím že v příkazovém řádku nastartujeme na celé datum (v našem případě 01.01.2018). A vzorce =WEEKDAY(A17;2) fungují stejně dobře. Úplně stejně jako kdyby tam bylo celé datum (pozor musí to být formátované číslo - nikoliv textová forma).
     Úplně stejně funguje vzorec =IF(MOD(A17-1;7)=0;7;MOD(A17-1;7)) ale u AOO to podmíněný formát nevezme stejně jako WEEKDAY. Proto se musí odkázat na pomocný sloupec a číslo například takto "Y22=6". To funguje ale už to nechce pobrat podmínku z logiky OR. Takže docela je malér s malým počtem podmínek abychom mohli pokrýt 1). 1 až 2 svátky [červeně], 2). pátek + víkend [modře], 3) odpracovaný den [žlutě].
     Svátky by se mohly načítat z roletky v buňkách A4 a A5 (nejvíc 2 placené svátky v měsíci). Problém je v tom, že dva svátky načíst vyžaduje úpravu v pomocném sloupci. Podobný problém je s odpracovanými víkenky a pátky které by se měly oblišit do zelené (nebo jiné) barvy - tedy už v pořadí čtvrté. Tohle AOO nedává (LO ano - bez problémů a bez omezení počtu podmínek).
     Kdysi jsem s tím urputně bojoval a nějaké lepší výsledky jsem měl. Přes to zvítězil většinou jeden jednoduchý vzorec s odkazem na pomocný sloupec (řádek) kde jsem zahrnul vzorec s podmínkou ">" (a někdy neviditelně). Tedy první podmínka od největší hodnoty a další k menší hodnotě stejným vzorcem jen menší hodnotou. Dnes to už neřeším - pracuji většinou v LO kde takové triky nejsou potřebné.


ad D) - To jsme pochopili správně - já jsem to řešil ve svém posledním vzoru. Nevím jak Vy ale asi jste chtěl vybavit číslování dnů pomocí =Ax + 1 s tím že se manuálně přepíše startovací datum. To jste ale neuváděl - takže jen můj dojem.
     Přes to jde o údaj který se vztahuje k předešlému dni a jako jediný výkon v tom dni by to nevadilo. Vadilo by to až v případě když by například doma musel pracovník konat například pohotovost, nebo když by se vešel nástupem do práce po minimální pauze 8 (respektive 12) hodin. Například do 8.00 po noční a od 20.00 znovu jiná směna. Znám případ ostrahy objektu - strážní se střídají ve 4 ráno! nevím jak toto evidují ale dávají těm chlapům zabrat a za to minimální mzdu :-(

#2 Re: Base » Velikost oken s formuláři - VYŘEŠENO » Dnes 08:07:31

Aha už to vidím. Je to divné ale evidentně funkční. Nevím jestli používáte stejné "formy" pro více databází, ale i tak by měly být naimportovány v základním umístění. Nemyslím že by se něco tímto uspořádáním získalo - spíš naopak.
     Těch pár kilo navíc databázi neublíží a každá může mít svůj vlastní jako kopii (pokud ho používá více různých databází). U různých databází nedojde ani ke kolizi jmen stejného formu. Opravdu jsem si to nedovedl představit - proto jsem uváděl subformy i když jsem tam viděl lomítko (tedy folder).

#3 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » Dnes 06:01:08

mikess napsal(a)

Ahoj, tady posílám další verzi upravené tabulky. Nad první den jsem přidal ještě jeden řádek pro nastavení noční z posledního dne předešlého měsíce. Žluté pruhy jsou zatím jen u dnů 1-3, ale nevím jak k nim dostat ten text bez použití makra.

zde je ten soubor: https://uloz.to/file/8I5EfdWw05Ot/vykaz-uprava-2-ods

     Je to snadné - tedy stejné jako v buňkách sloupců C,D a E. Jen musíte upravit pole ve vzorci tak že úsek $B$61:$E$70 rozšíříte nejméně na $B$61:$Q$70 (správně až do $B$61:$V$70) a zadáte 16. sloupec tedy takto :

=IF(B16="N";$C$63;IF(B16="P";"";IF($B17="";"";VLOOKUP($B17;$B$61:$V$70;16;FALSE()))))

     Ovšem dík nešťastnému podmíněnému formátování (obsah buněk pod žlutou barvou je centrovaný) by se měl uvedený vzorec vložit do buňky ve sloupci "T". (U libre Office nelze zobrazit podmínky - alespoň ne u mne na LO 6.3 - 64 bitů - u Apache OpenOffice kterou používá autor je to v pohodě.)
     Je toho ale více. Například zubrtoma požaduje podbarvení celých řádků kde je nejaký zápis a vzorce by měly být v každé buňce formuláře kde je pracovní den.


     Šlo by udělat mnoho jednoduchých vylepšení jako je pomocný sloupec s názvem dne v týdnu podle kterého by se nastavovaly sazby příplatků a který by se vyplňoval pomocí "Automatického vyplňování dat podle sousedících buněk" (v LibreOffice "Řazené seznamy"). Šlo by tak podbarvovat i jinými barvami například víkendy, nebo stanovit sazbu příplatků (pevnou, nebo alikvótní) ap.


     Problém s "prázdnými" řádky není řešen takže na konci měsíce může dojít počet dnů a podobně. Jenže původní autor asi už ztratil zájem takže vidím efekt spíš jen v tom Vašem zájmu dopracovat docházku k dokonalosti. Může to motivovat jiného uživatele.

#4 Re: Base » Velikost oken s formuláři - VYŘEŠENO » 16. 9. 2019 11:16:37

pro : student
     Ano je to jednoduché ale také jednoúčelové. Abyste otevřel tím samým makrem jiný formulář musel byste přepsat název formuláře a popřípadě i subFormuláře. Jinak řečeno co formulář to jiné makro i když asi nejčastěji používáte právě ten jediný formulář a samostatně.
     Nejsem si jistý jak máte postavené subformy, ale sub formulářů může být na jadnom "master" formuláři více. Měly by se automaticky otevřít s "mastrem". Až budu mít chvíli podívám se na to jako by to mělo být. Samozřejmě všechno nevím ale připadá mi to podivné.

#5 Re: Base » Velikost oken s formuláři - VYŘEŠENO » 10. 9. 2019 13:07:55

Potřebujete abych se na to podíval? Ono jde o to, že subformuláře se musí asi otevírat až po otevření základního formuláře. To Vaše makro by mělo jít vložit na konec makra. To půjde snadno v případě mého makra které se otevírá jako jediné na konci (je to ale jen rozkuchané kamlanovo řešení).
     Vložíte buď na konec kódu bez řádků "Sub otvor..." a bez ukončujícího "End Sub" ale asi budete muset deklarovat samostatně oEvent as Object, nebo jen odkážete na externí makro v tom tvaru jak uvádíte. Možná bude potřeba zařadit ještě pauzičku aby měl stroj čas otevřít zcela základní formulář. Stačí "Wait 500" (to je půl vteřiny) nebo i méně.
     U originál makra od kamlana by se to muselo vložit nebo tagovat uvnitř cyklu a tam by asi docházelo k překrytí které by nejspíš způsobilo i pád. Ale to nevím jistě.


     Pokud by se Vám to nepovedlo mrknu na to. nedělám tak často s Base a tento problém neznám. Přes to si myslím, že by to neměl být problém stejně jako tato úprava pro výběr.

#6 Re: Base » Velikost oken s formuláři - VYŘEŠENO » 10. 9. 2019 10:03:38

Otestujte tento soubor Vzor otevření formuláře.


     Bohužel to funguje pouze pod LibreOffice (Verze: 6.3.1.2 (x64)) a není to testováno pod Linuxem. Aby to chodilo pod Apache OpenOffice musel bych předeklarovat. Takže prosím zpětnou odezvu.

#7 Re: Base » Velikost oken s formuláři - VYŘEŠENO » 9. 9. 2019 14:34:08

Problém je v tom cyklu. Musel byste zadat asi vždy jméno - takový postup určitě existuje, ale kamlan vyvolává cyklem čísla. Takže potom je další cestou dotaz kterým byste nechtěné prostě zavřel a po otevření správného ukončil celý proces.


     Správně by mělo makro vypadat tak, že se nejprve zavolá dialog který ukáže všechna jména a Vy byste vybral to správné. Toto bych musel ověřit. Ještě jsem to na Base netestoval ale podobné věci například s listy v Calcu dělám celkem běžně. Mrknu se na to ale asi až zítra. Ono je potřeba mimo jiné postavit vzor na kterém to budu testovat a nebo upravit kopii nějakého jiného vzoru. Prostě příprava a pokus omyl + často hledání na netu :-)

#8 Re: Calc » Vyhledání buňky splňující krytérium (obdoba vlookup) - VYŘEŠENO » 9. 9. 2019 14:23:05

Ano děkuji. Já jsem špatně pochopil část kde popisujete "dostal k významu kolonky "řazení" a s 1 to funguje" a s funkcí VLOOKUP jsem si to nespojil.


     VLOOKUP je nejčastěji probíraný vzorec a nedávno jsem zrovna popisoval rozdíl mezi True a False pro jiného uživatele. Díky :-)

#9 Re: Calc » Vyhledání buňky splňující krytérium (obdoba vlookup) - VYŘEŠENO » 9. 9. 2019 11:47:08

MilanB. napsal(a)

Zdravim
Už jsem to vyřešil. Přes obdobnou funkci v MS Excel jsem se dostal k významu kolonky "řazení" a s 1 to funguje!

     Jak jste potom řešil Vaši potřebu - kterým vzorcem. Nebyla to náhodou kontingenční tabulka, nebo jen obyčejný automatický filtr nad obyčejnou tabulkou? Hledal jste původně vzorec a říkáte že řešením je podobná funkce z MS. Zajímalo by mne to. Hovoříme stále o práci v Calcu, nebo už o Excelu?
     Moc funkcí takových není a všechny by asi potřebovaly tabulku. Když je ale tabulka - není potřeba vzorec. Můžeze upřesnit jak jste to řešil? Rád se poučím a se mnou jistě i další.

#10 Re: Calc » Vyhledání buňky splňující krytérium (obdoba vlookup) - VYŘEŠENO » 9. 9. 2019 05:16:38

Na tento problém sice řešení máte, ale přes to by někoho mohlo konkrétní řešení zajímat. Tedy konkrétně jakým vzorcem (funkcí) jste to vyřešil. Když už jste příspěvek napsal a sám vyřešil tak by bylo dobré označit příspěvek za "VYŘEŠENÝ".


Řešení pro LibreOffice (LO) pomocí IFS.

=IFS(A1<=15;1,5;A1<=21;2,5;A1<=28;4)

Řešení pro Apache Open Office (AOO) pomocí IF.

=IF(A1<=15;1,5;IF(A1<=21;2,5;IF(A1<=28;4;6)))

     Jde spíš o pochopení systému podmínek který musíme použít buď ve vzestupném pořadí jako zde, nebo naopak v sestupném a s podobnou logikou :
1. místo) je hodnota 1 větší než (něco) ale menší než hodnota 2? => (co se má vrátit)
2. místo) je hodnota 2 menší než hodnota 3? => (co se má vrátit)
3. místo) je hodnota 3 menší než hodnota 4? => (co se má vrátit)
4. místo) je hodnota 4 menší než hodnota 5? => (co se má vrátit)
............................
45. poslední místo) pole hodnot uzavřeme podmínkou je hodnota 45 > hodnota 44. (POČET PODMÍNEK NENÍ OMEZEN)
     V mnoha případech není potřebné při startovní podmínce limitovat také spodní hodnotou, ale někdy naopak ano. Totéž platí o poslední podmínce.


     Jiným problémem je konstrukce vzorců tak jak uvádím pro AOO. V případě LO použijeme výše uvedenou logiku přímo do jediného vzorce. Ale AOO funkci IFS nezná a tak se to musí řešit vnořením jednotlivých podmínek IF. Pro dokreslení uvádím postup pro vytvoření vnořených vzorců :
A) Nejprve si do sloupců vedle sebe (nebo do řádků pod sebou) vytvoříme jednotlivé podmínky tak abychom je mohli naráz otestovat. Měli bychom při tom vidět ve všech výsledek bez chyby.

=IF(A1<=15;1,5;"Vnořená 2. podmínka")
=IF(A1<=21;2,5;"Vnořená 3. podmínka")
=IF(A1<=28;4;6)

B) Nyní začínáme od začátku. Vystříhneme celý druhý vzorec bez rovnítka a vložíme ho místo textu "Vnořená 2. podmínka".Měli bychom při tom vidět výsledek v obou "zbylých" vzorcích a to bez chyby.
=IF(A1<=15;1,5;"Vnořená 2. podmínka") PŘED VLOŽENÍM
=IF(A1<=15;1,5;IF(A1<=21;2,5;IF(A1<=21;2,5; "Vnořená 3. podmínka"))) PO VLOŽENÍ
"=" ROVNÍTKO ZŮSTANE V PŮVODNÍ BUŇCE KDE BYL VYSTŘIŽENÝ 2. VZOREC (pro kontrolu).

C) Nyní zakončíme. Vystříhneme celý poslední vzorec bez rovnítka a vložíme ho místo textu "Vnořená 3. podmínka".Měli bychom při tom zkontrolovat zda jsme neudělali chybu.
=IF(A1<=15;1,5;IF(A1<=21;2,5;IF(A1<=21;2,5; "Vnořená 3. podmínka"))) PŘED VLOŽENÍM
=IF(A1<=15;1,5;IF(A1<=21;2,5;IF(A1<=21;2,5; IF(A1<=28;4;6)))) PO VLOŽENÍ
"=" ROVNÍTKO ZŮSTANE V PŮVODNÍ BUŇCE KDE BYL VYSTŘIŽENÝ 2. VZOREC (pro kontrolu).
"=" ROVNÍTKO ZŮSTANE V PŮVODNÍ BUŇCE KDE BYL VYSTŘIŽENÝ 3. VZOREC (pro kontrolu).
_____________________________________________________________________
     Podobným způsobem "ROZPITVÁME" složité vzorce které vykazují chybu. Jednotlivé segmenty doplníme na fungující vzorce. Tím najdeme ten který obsahuje chybu. Následně opravíme a zase spojíme do jediného.

#11 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » 5. 9. 2019 13:59:42

pro kamlan :
     Ono není tak úplně jisté co zubrtoma potřebuje. To že to budou zapisovat sestry nebo lékaři je jedna věc. Vím že je to běžná praxe. Ale ty vzorce mohou vytvořit předpis směn - plán "fárání" který určuje primariát, respektive u sester vrchní, nebo staniční (podle struktury). Lékaři jsou spíš jako otroci a zřejmě jim stačí dny volna. běžně slouží 48 hodin a pracovní dobu mají jen v "ordinacích". Mám dojem že se musí sami domluvit - ale jde o jaké služby, oddělení + ordinace .. jde.
     Plno lékařů pracuje na částečné úvazky i na několika místech a ve špitále jsou pravidelně asi jen ti kteří se ucházejí o atestaci, nebo mají ordinace s minoritní časovou náročností a dělají do toho sem tam šichtu která se dá naplánovat.


     Takže je celkem jisté, že zapisují většinou do Excelu který má s bídou hlavičku a dni v měsíci. Ony i roletky jsou náročné na pamatování a když "externista" rozbalí nabídku zkratek z roletky a nevidí hned co to znamená tak to nejspíš naseká jak do receptu třeba 7.00 - 18.30 a je mu jedno do jakého sloupce to vloží. Pak to někdo musí "doladit".
     Proto moc výrazů je jistě kontraproduktivní. Potom je třeba udělat specializované nabídky lékařům, směnovým sestrám, raňákům a podobně. Tak aby každému vyskočily jenom jeho zkratky. Je to řešitelné pomocí přihlášení se.


     Pokud bude potřebné mít jediný sešit pro více lidí - bude to oddělení - např. 1. směna ze čtyř. Všechny jiné nežli sesterské kódy se skryjí. Takže něco takového řešit má cenu až když existuje explicitní zadání. Já mám bohaté zkušenosti s tím když nabízím více, nežli je požadováno. Většinou to nikam nevede. V tomto případě to vypadá jako kdyby měl zubrtoma osobní zájem a chtěl ukázat možnosti. Věřím, že ho za to nikdo nepochválí. Stále platí že aktivní ..... je horší než třídní nepřítel. Já bych mohl povídat :-)
     Obecně mám za to, že předpis směn by tam měl být před začátkem měsíce. Skutečnou dobu potom je možné upravit přepsáním vzorce. Zdrojová tabulka by měla být uzamčena na listu bez přístupu pracovníků - jenom se čte. Tak jak je to uděláno (nevím jestli Vy nebo zubrtoma) je z pohledu bezpečnosti nesprávně. Uzamkne se list každého pracovníka aby to nemohl nikdo přepsat a měl by být skrytý, respektive stačí skrýt vzorce v předvolbě (viděl jsem buňky odemčené tak že se do nich dá psát i při zamčeném sešitě).
     Každý list může mít vlastní heslo takže to by byla starost příslušného nadřízeného. Je ale možné dát každému vlastní sešit a zamknout úplně (ochran je více druhů - pro Calc 3). Pokud by měl mít každý pracovník samostatný sešit - bylo by na místě použít Writer a tam je ochran více možností.


     Nicméně to vidím tak, že když se dnes píše růčo je i malé zautomatizování v podobě roletky výrazným vylepšením. Mám dojem že se do ničeho většího zubrtoma nepustí jedině v případě požehnání shora. Ale dá se tušit že to šéf přejde kyselým úšklebkem a je to bez komentáře zasulcováno.

#12 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » 5. 9. 2019 07:30:49

pro kamlan :
     Použití maker pro uvedené účely jsem předem zavrhl. Zubrtoma zeřjmě není v pozici ředitele respektive v takové kdy mohl nařídit použití SW. To plyne například z jeho výroku, že nemůže ovlivnit instalaci LO místo AOO.
     Problém se dá čekat na několika záležitostech. Zejména jde asi o instalaci na serveru. Z toho plyne povolení maker a zejména instalace Javy bez které by AOO vždy hlásilo chybu. (Dělá to někdy i LO i když Javu nutně nepotřebuje tak jako AOO.)
     Mám názor, že mnohdy se bude sešit používat pod Excelem. Zde makra fungovat nebudou, ale vzorce ano. Je to běžné. Šéfové mají instalaci Excelu ale personál už nikoliv. Takže bych se něčemu takovému nedivil.


     V použitých makrech vidím potenciální chybu. Když například navolím noční tak se vyplní 2 řádky a v tom druhém zůstává aktivní „Platnost dat". Když ji nějaká sestra omylem otevře a navolí – přepíše se druhý řádek – tedy ten který měl být zachován.
     Zbrtoma požadoval vybarvení do žluta nejen pro přidané řádky bez označení (u Vás jen volba P), ale všechny řádky kdy byl zapsán nějaký výkon. To je samozřejmě detail který lze řešit jinak nežli uvádíte ve svém řešení, ale budiž stačilo by vybarvit všechny indexované položky.


     Docela je zajímavá ta chyba s uzamčenou buňkou. Také se mi nepovedlo najít kde se to dá odstranit. Použil jsem AOO i LO, zaškrtnutí ochrany buňky jsem udělal několikrát po sobě a nastavil – následně zrušil ochranu listu která to má aktivovat. Vypadá to nesmyslně. List ani dokument nejsou uzamčeny. Všechny buňky s roletkou uzamčeny jsou – běžné nikoliv – to se muselo povolit protože implicitně je tam nastaveno uzamčení – AOO i LO stejně. Přes to ta buňka zůstává stále uzamčena. Jde o formát buňky. Takže jsem začal podmíněným formátem a pokračoval.
     Nakonec jsem hledal ve stylech a zjistil velice zajímavou věc. Už první originál od zubrtoma má stránku „data" formátovanou „výchozím stylem", ale druhá je formátovaná jinak – PageStyle_List1.
     Světe div se popis formátu obsahuje hned za specifikacemi odsazení údaj : Popis stránky : Arabsky, + …...... Teoreticky jde o velikou shodu s Vaší specializací a tak by také teoreticky mohla být příčina v tom, že tento formát „PageStyle_List1" načetl při nastavování právě chybu kterou v buňce B18 komentujete.
     Ovšem jen můj dojem – kauzalita nemusí být příčinná zejména proto, že při prvním postnutí se ještě pokusy s makry ze strany zubrtoma nemohly konat a jeho roletka nic takového jako zamčení neukazuje :-)
     U nás v malé nemocnici slouží plno lékařů ze středního východu a nebude to moc odlišné od ostatních nemocnic. Takže v rámci objektivních potřeb se vyskytnou také takové, aby dokumenty měly varianty zejména pro účely osvojení si jazyka. Vypovídá to nejspíš něco o rozsahu takových potřeb nežli čehokoliv jiného.


     Nic není jednodušší nežli celý řádek smazat a chyba je pryč. Jinak kopírováním se formát přenáší. Když kopírujeme bez formátu do nového listu zůstanou jen texty. Zde se pak musí dodělat vše znovu. Takže výhodnější je chybný řádek smazat.


     Pokud tedy zavrhneme makra zbývá vyřešit přidávání řádků na konec. Lze to udělat podobně jak jsem ukazoval. Jen je potřeba přidat za datum 31 vhodný počet řádků, které budou mimo vzorce pro číslování obsahovat ještě podmínku IF((Max(úsek) + 1) > 31;"";Max(úsek)+1). Takže když se číslo někde uprostřed smaže, nebo přepíše na stejnou hodnotu jako má předchozí řádek, otevře se viditelná 31 na dalším řádku. Podle mne by stačil odhad 5-10 řádků. Správně by se měl každý měsíc přepisovat tak aby se blokovalo číslo posledního dne reálného měsíce.

     Celé řešení by mělo být ve formě šablony se kterou se dá už dělat hodně věcí. Například vydávat jednotlivé sešity na osobu, nebo jeden stejný sešit na celé oddělení a podobně. Pomocí maker by šlo podle seznamu generovat přímo vyplněné sešity včetně generálií a na každý měsíc roku přesně na míru – tedy včetně svátků.


     V minulosti jsem se zabýval podobnou věcí (šablonou plánovacího kalendáře s obsahem různých pracovních rozvrhů) a tak jsem hledal – ale bez úspěchu. Je to už pár let. Ale podíval jsem se na internetové zdroje kalendářů. Je jich dokonce více a „validnější" nežli v té době kdy jsem s tím pracoval. Já se tomu ale nemohu věnovat – dělám dost rozsáhlý projekt a jen tak bez poptávky je nesmyslné vůbec začít. Je to ale práce nejvýše tak na tři dny když to přeženu.

#13 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » 4. 9. 2019 11:13:50

Tak snad to pomůže. Udělal jsem to v AOO a trochu popsal vzorce nebo také co se s tím dá dělat. Je to zde Výkaz upravený_V1.

#14 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » 4. 9. 2019 05:49:03

zubrtoma napsal(a)

A) Už jste rozchodili funkce, které já rozchodit neumím, ani tabulku od mikesse nejsem schopen upravit, jak bych potřeboval.
B) * souhlasím že by bylo lepší zdrojová data umístit na druhý list
C) * asi by mi dostačovali i směny které jsem si zadal,pokud tam budou směny 8 h,. bude to jedině dobře, ale zase další komplikace k řešení.
D) * pro snažší pochopení přikládám tabulku, jak by měl vyplněný výkaz vypadat, vždy ve žlutém poli/1-2 řádky/ je jedna směna, odděleno bílým řádkem.

a) Není problém udělat vzor pro nejlepší řešení podle a pro celou tabulku. Snad se k tomu dnes dostanu. Udělám i detailní popis vzorců zejména VLOOKUP().


b) Vzor bude obsahovat tabulku na listu „data".


c) Vzorová tabulka bude provedena tak aby se daly „nepotřebné položky" smazat.


d) To je řešitelné variantně.

KOMENTÁŘ.


zubrtoma napsal(a)

Ahoj, moc Vám děkuji za rady a pokusy. Daří se mi otevřít pouze soubor od mikesse, od neutra je pravděpodobně v libre office, ten v práci nemám a pro nedostatečná práva ani nemohu nainstalovat, jsem tu už druhý den v kuse, tudíž nemohu ani zkusit doma.


     Ano bylo to provedeno v Libre Office. Udělal jsem to jen ilustračně. Důvody jsou z mé strany nekomentované. Raději to upřesním nyní. Mikess uvedl správné a jednoduché řešení pomocí VLOOKUP. Vy jste ale zmínil také funkci IF. Proto moje řešení spočívalo právě v tom IFS() které je pokročilejší verzí IF() - tu zase AOO neumí. Mělo to být jen ukázkou která demonstruje že to jde. K tomu jsem udělal načítání tabulky z jiného listu a upravil jsem pořadové číslování dne ve sloupci "A".


     Je celkem zřejmé, že taková šablona by měla sloužit celému špitálu a nejen v rámci chirurgie, ale to je ve hvězdách. Zato nejméně Vaše oddělení by mělo používat stejný vzor jak pro sestry, tak pro lékaře a další zdravotnický personál.
     Logicky stačí vzor kde jsou uvedeny všechny varianty které se dají rozpitvat na specializované šablony. Zejména sestry budou mít problém směnového rozdělení na 8 a 7,5 hodiny. U lékařů snadno dojde k souběhu pohotovostí s vlastními službami které podle vzoru může obsahovat až 3 varianty rozdělené ještě na všední dny a víkendy (6 variant).


     Tato neurčitost tabulky pod výkazem zřejmě zastavila mikesse. Prázdné pole v prvním sloupci nelze úspěšně použít více jak v jediném případě a i ten vyžaduje extra dotaz. Proto by všechny hodnoty prvního sloupce "B" měly mít nějaký identifikátor.
     V relaci nejsou jen prázdné buňky, ale také jejich podstata. Aby to fungovalo u pohotovostí, nebo i u náhradního volna a jinde je potřebné vykazovat stejně jako u položek D, N, P a podobně. Tedy rozsah hodin a za ním součet. Zejména u lékařů nastane problém, když tento má svou směnu na oddělení, respektive na sále, a současně pohotovost při výkonu. Jindy může mít pohotovost na pracovišti, ale nikoliv vlastní směnu, nebo je dokonce doma kde je k dispozici.
     Pokud má lékař současně směnu a pohotovost má ve stejný časový úsek přesah dvou položek. Tyto zase mají své vlastní sazby a měly by mít samostatný řádek který lze navolit z tabulky.

     Ve skutečnosti se dají zapsat také ke dni ve kterém je vykonávána služba - jednoduše manuálním připsáním do kolonek "pohotovost". To je sice možné, ale snadno se to přehlédne což se může projevit zejména na výplatě. V takovém případě by opravdu každá pohotovost měla být v samostatném řádku a tento princip by se projevil někdy jako dva řádky stejného dne.
     Proto by to mělo platit shodně pro všechny druhy pohotovostí => každý typ ze 6-ti pohotovostí by měl mít vlastní zadávací kód a tím pádem také rozpad na časy ve všední dny, svátky, noční a nejméně součet z rozpadu (v případě různých sazeb) který by podléhal celkovým součtům za měsíc.


     U sester je zase celkem pochopitelné, že se prolínají dva různé fondy pracovní doby. Toto je docela nepříjemné zejména v případě, že sestry mají povinnost samy vést svou evidenci (pochybuji že to někdo přepisuje z papíru do počítače). Chtělo by to idividiální šablonu na každou zdravotnickou profesi podle fondu pracovní doby - nejen u sester. Tedy šablonu pro sestry na ranních směnách - často musí zaskočit do směn, nebo si protáhnout osmičku na dvanáctku a podobně. Také primář musí občas do služby i když má fond pracovní doby 8 hod (samozřejmě to nikoho nezajímá a navíc se příplatky odvíjí ze základu - každý měsíc podle počtu směn ap.) V nemocnici mohou být lékaři jen na ranní - specialisté kteří dělají část úvazku v ordinaci a část v nemocnici. Týká se to také nižšího zdravotnického personálu - asistentů.
     jednoduše řečeno - každý typ pracovního zařazení a fondu pracovní doby potřebuje specifickou šablonu pro výkaz své práce. Nehovořím o ideálu který by byl reprezentován jako předepsaný plán práce na každou osobu. Každá osoba by vyplnila do plánu skutečně odpracované. Vím jak je to v praxi. Často lidé nevědí ještě 15. dne jak budou sloužit od prvního. Lepe řízená oddělení mají plány práce i 3 měsíce dopředu - ale to je vzhledem k praxi často nereálné.


     Je zřejmé, že ani konkrétní šablona nebude oblíbeným prostředkem už proto že musí balancovat mezi potřebami oddělení, možnostmi personálního pokrytí a také účtárnou pro kterou je vytvořena. Na jedné straně realita - staniční sestry - přepíšu papír na nástěnce a holky si to opíšou, nebo i vzkážou - a je to (nač se zabývat úpravou šablon). Na druhé straně účtárna která by nejradě jediný typ šablony pro všechny. Tolik asi k problematice "vzoru" respektive šablony.
     Přes to existuje možnost generovat individuální měsíční plány práce, které je možné individuálně doplnit o skutečně odpracované hodiny, nebo snadno pozměnit v případě potřeby.

#15 Re: Calc » vyřešeno » 3. 9. 2019 07:37:38

Když dáte pod poslední řádek funkci SUM(), nebo do pravé strany vedle posledního čísla, tak si funkce načte sama celý sloupec, nebo řádek.
     POZOR - data ve sloupci, nebo řádku tedy čísla musí být spojitá. To znamená, že když vynecháte buňku vzorec u té prázdné skončí. Lepší je vybrat celý úsek, zkopírovat z okénka POLE NÁZVU (těsně vlevo nahoře nad tabulkou) a tam kam potřebujete dáte =SUM(Vložit zkopírovaný název úseku) + ENTER.


     Ve vybraném úseku by neměl být text. V takovém případě by se muselo zadat =SUMA(úsek). Také je možné zadat klasicky pod, nebo vedle dat. Když narazí vzorec na "mezeru" tak skončí. Vy ale můžete vzorec v editačním módu (zobrazí se červeně oramovaný výběr) manuálně posunout na začátek a táhnout za růžek kterým mezeru(y) překlenete - následně odejdete z buňky (Enter).

#16 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » 2. 9. 2019 18:29:28

Otestujte toto První verze.
     Moc jsem toho nedělal a ani nekomentoval. Snad bude zřejmé co jsem chtěl ukázat a pak i to co byste potřeboval dodělat. Za zmíňku snad stojí že jsem předělal načítání z data-platnost-seznam na data-platnost-úsek buněk.
     Například pouhým smazáním čísla dne můžeme připisovat nestandardní hodiny přesčasů a podobně. To je dáno vzorcem v číslování který inkrementuje k maximu z úseku jedničku - tím přeskočí prázdné buňky. Ty ovšem mohou na konci scházet, takže je nutné přidat a na ně vykopírovat vzorce. To by šlo i stylověji například makrem.


     Je toho určitě dost ke zkoumání a testování. Netroufám si predikovat Vaše skutečné potřeby.

#17 Re: Calc » Jak vyplnit tabulku dle kriteria v prvním sloupci dle druhé tabulky » 2. 9. 2019 16:40:06

Není to velký problém, ale Vaše tabulka od řádku 60 je nedostatečná. Těžko nasměrovat na řádek který nemá "index". Toto se objevuje na řádcích 62 a 64. Chápu že to je ten problém který uvádíte jako řešení 2 řádků. Máte představu, že ve vlastním výkazu bude mít některý den 2 řádky - což jsou zřejmě ty dva případy "bez indexu".
     To je sice možné dělat manuálně ale také se posune tabulka z řádků 60 až 69. Ta by měla být na jiném listu - zřejmě s názvem "data". Takže můj názor je ten, že i když se jedná o takto daný zápis přes dva řádky - musí mít položka tabulky také "index".
     Mám v přibuzenstvu zdravotní sestru a tak vím že se běžně rozlišuje Ranní (R = 8 hodin) a denní (D = 12 hodin). není sice obvyklé pracovat na třísměnný provoz, ale nic tomu nebrání. Takže aby ve zkratkách nebyly zmatky (vím - účtárna má své představy) je možné použít
D12 denní 12 hod všední den
N12 noční 12 hod všední den
N8  noční 8 hod všední den
NP12 noční v pátek 12 hod
NP8  noční pátek 8 hod
VD   víkend denní 12 hod
VN   víkend noční 12 hod
NN   noční neděle 12 hod
DM   dovolená (M asi jako mateřská? - nepodstatné)
DS   dovolená (S asi jako standardní? - nepodstatné)


     Takto nějak by to mělo být popsáno. Je jasné, že sestry ve směnách by měly mít předepsaný graf na dvanáctky (existují i smíšené grafy 8 a 12 hod ale s tím je víc praktické práce i starostí). Naproti tomu existují sestry jen na ranní směny (staniční, zácvikářky ap.) které je možné vyslat jako posilu - nejlépe jen na "osmičku" a to kdykoliv, takže i na nedělní noční ap.
     Problém bude s tím, že mzdovka nemá zavadené příslušné indexy, ale to se dá nastavit takže jde spíš o jejich schopnost, nebo ochotu. Já to postavím tak jak si myslím že je správně a pak bych očekával Vaše připomínky.

#18 Re: Calc » Jak použít čas ve vzorci jako číslici? VYŘEŠENÝ » 1. 9. 2019 11:19:31

Tak nejprve od konce. 24 hodin je celý den. Potom tedy nejde už jenom o čas typu HH:MM:SS, ale DD & HH:MM:SS. To se dá také částečně řešit pomocí vestavěných funkcí. Ale nejspíš starý dobrý přepočet pomocí rozdílu čísel. Zejména INT() které zaokrouhlí na celé číslo (existuje více podobných funkcí). Samozřejmě zbytek už je čas.


     Problém je v tom, že zadávání by se muselo dělat pomocí funkce NOW() kterou musíte zafixovat. Takže k rozdílu většímu nežli 1 celá teprve uděláme rozdíl a následně rozklad. NOW(mladší) - NOW(starší) = dejme tomu 2,15 (tedy dva dny a něco. Vzorcem s podmínkou například
=IF(buňka nového datumu) - (buňka staršího datumu) > 1; "Dny " & INT(nové datum - staré datum);"")
k tomu ještě podobná úprava pro minuty . správně jste uvedl MOD()....


     Ten v pořadí první problém má ale zádrhel. Co když nebudou stačit 3 desetinná čísla? například ještě 1 minuta a 20 sekund je reprezentována číslem 0,000925925925926. Jedna sekunda je dána číslem 0,00001. Samozřejmě lze to řešit ale musíte si být takového omezení vědom.
     Řešením je nastavení formátu buňky jako číslo se třemi desetinnými čísly. Vybrat formát čísla > dole zadat 3 desetinná čísla (formátovací kód 0,000). K tomu ovšem potřebujete nastavit například do buňky B1 vzorec =Value(A1). Samozřejmě v buňce A1 je klasický čas HH:MM:SS.
     Takže na toto nepotřebujete podmíněný formát ale formát explicitně nastavený z dialogu FORMÁT > BUŇKY > sloupec KATEGORIE > ČÍSLO > další možnosti DESETINNÁ MÍSTA.

#19 Re: Calc » Jak použít čas ve vzorci jako číslici? VYŘEŠENÝ » 1. 9. 2019 07:20:10

Ano to je správný přístup. Většina problémů má více různých řešení. Toto platí zejména o vzorcích které lze sestrojit s podobou různých konstrukcí se stejným výsledkem. Zavrtat se do problému znamená že se lépe vpravíte do řešení příštích problematik. Většina lidí se spokojí jen s okopnutím a dál se nezajímá. :-)

#20 Re: Calc » Jak použít čas ve vzorci jako číslici? VYŘEŠENÝ » 1. 9. 2019 04:51:07

Problém je v tom, že Vaše časové údaje mají formát buňky "čas". Formát buňky čas vychází ze skutečnosti že den - tedy 24 hodin = 1 celá. Takže všechny údaje času jsou vztažené k této jednici jako zlomky z celku "1".


     Převod je jednoduchý. Vlastní převod pro výpočet musí vycházet ze vzorce =24*B2. Pokud tedy máte údaj o čase v buňce A1 a v buňce B1 počet kusů můžete si v buňce C1 vytvořit "převod" právě uvedeným vzorcem =24*A1. To je jen informativní. Můžete použít přímo výpočet při zadání :
A1 = 04:00:00; B1 = 10; C1 = následující vzorec

=B1/(24*A1)

A2 = 00:15:00; B2 = 5; C2 = následující vzorec

=B2/(24*A2)

     V prvém případě je výsledek 2,5 a ve druhém 20. Vidíte že vzorec je pro oba případy stejný. Jde totiž o převod na jednotku "hodina". Tedy v prvém případě je to 2,5 kusů / hodinu a ve druhém případě 20 kusů / hodinu.
     Pokud byste potřeboval jiný převod tak zřejmě na rozměr kus za X minut. Zde by postačil možná přepočet v další buňce aby se neztratila kontrola. Takže :
1) A1 = 04:00:00; B1 = 10; C1 = 2,5; D1 = 60/C1 = 24 minut / ks
2) A2 = 00:15:00; B2 = 5; C2 = 20; D2 = 60/C2 = 3 minuty / ks


Přeji úspěch

#21 Re: Writer » Jak odstranit formát kapitol "VYŘEŠENÝ" » 31. 8. 2019 16:50:20

Měla byste uvést v jakém kancelářském balíku a jeho verzi jste toto testovala.


     V posledním LibreOffice Verze: 6.3.0.4 (x64) jsem dokonce včera dělal podobný postup (byť bez přeformátování velikosti stránky) s úspěchem. Ale vím že stačí stát nešťastně například v tabulce nebo rámečku Ctrl+A vybere jen objekt ve kterém stojíte.


     Při formátování popsaným způsobem klepněte někam do textu (ale mimo objekty) stiskněte Ctrl+A. Následně se přesvěčte pomocí tažením svislého posuvníku že je "vymodřen" celý dokument. Tedy od začátku až do konce. Tento postup pomocí posuvníku nesmíte přerušit kliknutím na obsah.
     Nyní zkopírujte obsah celého dokumentu a ihned vložte jinak "jako neformátovaný text", popřípadě rovnou obsah vystříhněte a vložte jako neformátovaný text. Tím by se mělo ztratit veškeré formátování - včetně nadpisů, polí a podobně. Jedná se zejména o to aby se ztratila různá zalomení stránek, různá písma a podobně. Pokud je tam vygenerovaný obsah - respektive jakýkoliv rejstřík budete ho muset nejprve samazat.
     Takto vyčištěný obsah by měl jít už naráz přeformátovat z A5 do formátu A4. Přes to musím upozornit abyste tyto pokusy prováděla na kopii. Nemusí to dopadnout dobře a pak se nic neděje. Ale jde také o něco jiného :


     Na novém formátu práce budete muset vyhledat původně formátované záležitosti. K tomu se vám hodí například rejstřík, který potřebujete z původního dokumentu nakopírovat (jen jako text) do nového formátu. Podle jednotlivých položek - například nadpisy - vyhledáte originální polohu a naformátujete podle příslušné úrovně. Nakonec ten kopírovaný rejstřík smažete a vygenerujete nový přímo v novém dokumentu.
     Dejte pozor na záhlaví a zápatí které nebude k dispozici tak jak by bylo potřeba. S tím souvisí čísla stránek a mnoho dalšího. Celkem nepochybuji že by mohly nastat problémy různého druhu zejména u obsáhlých dokumentů.
     Dokonce bych si dovolil tvrdit, že zejména při změně velikosti stránky se vyskytnou problémy s tabulkami (obecně objekty) přes celé stránky. Pak by se asi vyplatilo skutečně kopírovat a přeformátovat postupně po kapitolách nebo i po jednotlivých objektech. Nejlépe podobným postupem jako jsem uvedl výše. Tedy smazat na kopii originálu rejstříky, a kapitolu po kapitola postupně vystříhnout a vložit do nového (správně naformátovaného) dokumentu. Existují předpoklady, že některé jednotlivé stránky budou rozvrženy do dvou či více sloupců. Takových předpokladů je mnohem více. Například jiné formáty pro úvodní stránku, nebo formáty pro nečíslované stránky ap.

#22 Re: Writer » Vyřešeno-po otevření se přenastaví » 25. 8. 2019 09:54:52

Jano tyto chyby se týkají zejména procesů kdy kopírujete do své práce texty z jiných dokumentů. Pokud obsah píšete (nevkládáte) automaticky se to podřizuje přednastaveným formátům. Ty jsou rozsáhlé. Například od typu, velikosti, barvy a efektů pro písmo až přes řádkování, rozpal písma, mezery mezi názvy kapitol a obsahem (před i za). Nejčastě toto asi umí různé typy písma a mezery nezi řádky.


     Já bych Vám doporučoval vždy když taháte něco hotového z venčí > okamžitě vše naformátovat nejlépe odstavec po odstavci. Pokud totiž systém neví, že dostal název > udělá jen velké písmo (popřípadě další formátování). Pokud to uděláte takto, tak příští naformátování "tělo textu" zahladí všechny špatně nasměrované formáty.
     Doporučil bych osvojit si postup volba okna NASTAVIT STYL ODSTAVCE (roletka těsně vlevo nad stránkou) VÝCHOZÍ STYL > AKTUALIZOVAT PODLE VÝBĚRU. Musíte ale vědět že takto spíš vložíte původní styl do vašich stylů. Jenže jde například o formátování poznámek které se dělá dodatečně pracně a podobně například tabulky.
     Pokud nechcete přebírat styly zvolte na vložený výběr jenom VÝCHOZÍ STYL. V tomto směru těžko radit zda zanechat původní převzaté formáty, nebo raději ihned vše převest na Váš systém stylů. Můžete mít ale například problém s jednou věcí která odstranit takto snadno nejde.


     Je možné, že používáte nějaké DDE propojení respektiva aktualizace - tam by to nebylo nic divného. Podívejte se raději na ÚPRAVY > vše na konci pod čarou počínaje ODKAZY. Jakmile najdete aktivní propojení bude to nejspíš důvod. Aktivní jsou takové, které se dají otevřít. Ty zašedlé signalizují že nic takového neexistuje. Nejčastěji by šlo asi o ODKAZY NA EXTERNÍ SOUBORY, POLE - NEJSPÍŠ Z DATABÁZE, OBJEKTY (obrázky a podobně).
     Pokud byste našla aktivní propojení - otevřete ho a propojení zrušte. Tím získáte embedding který se už nebude formátovat a doplňovat... Podobným ale nebezpečným postupem je "vybrat vše", zkopírovat a vložit vše jen jako "neformátovaný text". Tím byste přišla o všechna číslování, pole ale také o nechtěné jevy. Toto raději otestujte na kopii originálu - jinak může nastat problém.     Je také možné že jde o chybu LO, ale to můžete otestovat přeinstalováním. Já se přikláním spíš k chybné volbě formátů které se dá čekat při kopírování z html a podobně z jiných zdrojů byť by šlo o ODF Writer jiného původce.

#23 Re: Slovníky » Nový český slovník CC0 - drobné vylepšení » 21. 8. 2019 14:12:50

pro kamlan :
     To co popisujete je určitě velice specifická a výrazně okrajová problematika. Nešlo by použít psaní ar pomocí Texu? Tedy například pomocí Math zde v LibreOffice. Myslím že by nebyl moc velký problém postavit interpretera, respektive filtr pro export. Myslím že by ke čtení mohl být použit upravený parser XML který by se mohl (musel?) konfigurovat i na ostatní typy zápisů "svazků" (ligatur).
     Nechci to rozvádět - stejně bych tomu nerozuměl a nemohl se věnovat. Ale možná by se Vám povedla transkripce i s opravou (tedy alespoň slovníkovou).


PS:
     Jako obvykle finesa byť byla v hlavě na začátku se na konci nepřihlásila. Takže proč to píšu. Když to uděláte jako rozšíření, nebo šablonu nemusíte se obracet na neochotné odborníky. Já to tak v podstatě dělám také. Není to ani složité. Nakonec se stanete možná autoritou v tomto oboru. :-) Přeji úspěch

#24 Re: Slovníky » Nový český slovník CC0 - drobné vylepšení » 18. 8. 2019 05:35:43

Tak jsem na moment mrknul. Myslím že byste potřeboval využít funkci "SimpleFileAccas". Mám to pro Google - mapy. Takže podle toho si můžete udělat obrázek co se s tím dá dělat. Doporučoval bych spíš to pouštět z Calcu.

Function GetGeoDataOSM(sSearch as String) as String 'Město, Ulice
    If Len(sSearch) = 0 Then Exit Function
    URL = "http://nominatim.openstreetmap.org/search?format=xml&q=" 
    URL = URL & sSearch
    oSimpleFileAccess = createUnoService( "com.sun.star.ucb.SimpleFileAccess" )
    On Error GoTo ErrorResponse
    oInputStream = oSimpleFileAccess.openFileRead(URL)
    oTextStream = createUnoService("com.sun.star.io.TextInputStream")
    oTextStream.InputStream = oInputStream
    aDelimiters = Array(ASC(">"),ASC("<"),ASC(" "),ASC("="))
    sLastString = ""
    Do While NOT oTextStream.isEOF
     sThisString = oTextStream.readString(aDelimiters,True)
     Select Case sLastString
       Case "lat":
        sLat = sThisString
        Case "lon":
        sLon = sThisString
     End Select
     sLastString = sThisString
    Loop
    GetGeoDataOSM = " Longitude: " & sLon & " Latitude: " 
    oInputStream.closeInput()
    Exit Function
    ErrorResponse:
    GetGeoDataOSM = "no values found!!!"
  End Function

Otestujte příklad =GETGEODATAOSM("Praha, Václavské náměstí 13"). Měl by se vrátit výsledek :
Longitude: '14.425514' Latitude: '50.0831746'.


     Doporučuji prostudovat dokumentaci k "com.sun.star.ucb.SimpleFileAccess" Modul STAR - Index. Dejte pozor nevím jestli Wiki něco vrací tak jako běžné I/O. Naposledky když jsem to postnul tak z toho byl docela malér. I přes upozornění kolegové testovali I/O MFCR a portál dostal od MF blokaci. Nevím "jak je to možné". Uživatelé přistupovali ze svých domácích IP adres ale ochrana MF zjistil společný průsečík - tento portál OOo.
     Proto důrazně upozorňuji netestujte I/O státního sektoru, bank, velkých firem a podobné věci. Nejspíš by to ve Vašem případě vedlo k nečekaným důsledkům. Doporučuji dobře prozkoumat jednotlivé DOM elementy stránky Wiki.
     Nemám čas to testovat a proto ani nevím jestli zadání musí být na tři I/O, nebo jsou sloučeny do jednoho proudu. Také nevím jestli na vstup přichází nějaká odezva - třeba potvrzení. To byste měl zjistit ze zdrojového kódu stránky. Myslím že bude existovat nějaká návratová hodnota ke které přiřadíte například "úspěšně vloženo datum - čas" a zapíšete.


     Nemusí to být poháněno z Calcu ale já bych doporučil vyplivnout nastřádaná data do tabulky a z té makrem krmit Wiki. Problém může být v tom, že se to už může blížit dávkovému zpracování s přívlastkem "opis" cizí práce. To by se určitě autorovi slovníku nelíbilo. Takže v žádném případě nezadávejte cyklem bezprostředně za sebou, nebo v pravidelných intervalech, ne aby vstupy byly zadávány v lexikálním pořadí.


     Rád uvidím, že se Vám podaří vstup přímo z Writer nebo Calc. Já na to nemám dost času, ale alespoň pomohu s nasměrováním bude - li třeba. Přeji úspěch.

#25 Re: Slovníky » Nový český slovník CC0 - drobné vylepšení » 17. 8. 2019 18:38:13

Zajímavé. Já jsem se k ničemu takovému ještě nedostal - mám plno rozdělaných věcí. Určitě se na to podívám a Váš nástřel využuju. :-)

Zápatí

Používáme FluxBB