Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Writer » Nastavení položek u rejstříku - VYŘEŠENO » 4. 4. 2020 10:30:49

pro kamlan :
     Na tyhle problémy se musí jít s nadhledem. Styly, formáty, pole a podobně slouží jenom a pouze k tomu abychom uměli vypracovávat podobné dokumenty se stejnou štábní kulturou. Jsou to pouze prostředky které "usnadňují" otrocké kopírování a liší se jen tím co usnadňují. Bohu žel správa těchto různých prostředků je daleko za hranicí jednoduché operace. Teprve když se prokoušeme těmi špeky - můžeme je sporadicky s výhodou používat. Při tom většina lidí prostuduje víc času, nežli uspoří takovým udělátkem.


     Nejlepším prostředkem pro cílené formátování jsou skutečně šablony. Když tedy dostaneme do ruky vzorový dokument (nebo si ho sami vytvoříme) můžeme sice použité styly uložit z výběru mezi vlastní styly a podobně, ale fyzická šablona jako kostra se vzory je zdaleka nejlepším řešením.
     Pro Vás je více motivující rozumět těm pojmům a funkcionalitám, nežli vlastní využívání různých možností. Konkrétně Vy si vystačíte s makry místo polí a i styly lze udělat makrem. Vždy je ale snadnější udělat ze vzoru šablonu.


     To co jste zamýšlel by bylo jiné, když byste místo karty "křížové odkazy" postavil Proměnné buď ve formě "uživatelských polí > na kartě proměnné" které mají globální platnost. Když taková pole nazvete například 1., 2., ... kapitola tak je umístíte podle vzoru šablony jako cíle s fiktivní proměnnou. Když necháte ZOBRAZIT > NÁZVY POLÍ tak se tam objeví Název1., Název2. ..... pak stačí například vyplňovat sice podle kopírovaných formátů ale tak, aby se všechny různé držely na konci dokumentu odkud pro ně vždy bezpečně sáhnete a po skončení smažete.
     Podobně lze udělat lokální seznam - například všech prvních kapitol a odkázat na pole v rámci šablony. Jako vzor vyberete název první položky kterou správně umístěnou kopírujete. Ale podobných věcí je hodně.


     Tak to je náhled běžného uživatele. Existuje ještě pohled profesionála který se živí správou a konstrukcí šablon. Kupodivu všechna udělátka jsou cílena především na konstruci šablon.
     Organizace vydávají pro všemožné účely interní a externí šablony formulářů. Při jejich správě jsou udělátka velmi vhodná. Například orgány státní správy potřebují tisíce různých šablon a každý resort jich má opravdu hodně. Myslím že jen udržovat a inovovat šablony jeden "správce sítě" nestačí. (Poznámka : správa šablon stejně jako další uživatelské znalosti jsou silně podceňovány a IT - zejména správci sítí - jsou nuceni dělat tuto práci ačkoliv by ji měli umět všichni - nejméně ti co absolvovali řidičák na počítač. Nejedná se o programátorské znalosti.)


     Takže jde právě o to k čemu obecně dotaz směřuje. Když potřebuje uživatel jednorázové a snadné řešení - tak ho nepoženeme do různých polí a znalosti stylování omezíme na konkrétní postup "ako sa stať machrom". Na druhou stranu vím, že i začínající profesionálové se mezi námi občas vyskytují ale neřeknou že se tím mají živit, nebo už živí.


     Co dodat? Vím že Vy máte veliký potenciál, ale málo uživatelských zkušeností. Cení se zájem a snaha. Autor příspěvku by mohl být podle dotazu adept na profesionála. Pokud by mu nestačilo snadné řešení pomocí šablony uklohněné ze vzoru tak se pokusím o objektivnější vysvětlení a varianty řešení. Mám už hodně dlouho rozdělané návody a postupy zejména z oblasti sdílení dokumentů ce státní správě, samosprávě a podobně. Společným jmenovatelem jsou šablony, vzorová řešení, triky a také kapitoly popisu který není jinde uveden - například dobrý popis jak pracovat právě se speciálnímí poli. Ale je to stále žhavé a také odkládané téma. Musím se kát. :-)

#2 Re: Writer » Nastavení položek u rejstříku - VYŘEŠENO » 3. 4. 2020 18:17:08

pro kamlan :
     Nevím jestli si rozumíme. Když ve Vašem vzoru smažu originální název kapitoly v textu, tak tato kapitola zmizí. Když smažete například 1. kapitolu, uvidíte i v té tabulce, že tam zůstává sice pole, ale je prázdné (odkaz na cíl neexistuje).


     Jedinou schůdnou cestou je vytvoření sterilní šablony, která bude obsahovat reálné přizpůsobené nadpisy všech úrovní které se dají kopírovat. V šabloně nic jiného mimo přizpůsobených typů formátů být nemusí. Psal jsem to - šablona je odolnější nežli vlastní formáty. Pokud to není v souvislosti s nějakým orientálním jazykem, tak autor potřebuje možná více druhů šablon a tu nejpotřebnější může nastavit jako výchozí.


     Pole existují opravdu jen k uživatelské automatizaci vkládání nejobvyklejších, opakujících se informací. Takže účelem je vkládání do dokumentu z různých zdrojů - tomu jsou přizpůsobeny karty. Pokud se dá obsah a název pole vkládat explicitně dialogem je pole v dialogu vybaveno "zelenou fajfkou" a křížkem (tím se mohou pole smazat pokud není někam obsah vložen).

#3 Re: Writer » Nastavení položek u rejstříku - VYŘEŠENO » 3. 4. 2020 15:25:28

kamlan napsal(a)

Ještě je možnost si udělat obsah ručně jako tabulku s křížovými odkazy
https://uloz.to/file/xjMJOuBHF2JD/rejst … zy-kl3-odt


Jestli tam máte třeba do 30-ti nadpisů tak udělat tu tabulku z nich je záležitostí několika málo minut - a výhoda je, že jakákoliv aktualizace vám nerozhodí žádné ruční úpravy jako když aktualizujete rejstřík a veškeré předchozí ruční úpravy jsou po aktualizaci rejstříku fuč.


Makro na vložení křížových odkazů jsem však nikdy nedělal ani nepoužíval, možná se na to po víkendu ještě mrknu, neb jsem se to vkládání křížových odkazů makrem chtěl již dříve naučit.

     Nastavovat formát nadpisů pomocí polí > křížové odkazy je celkem nesprávně pochopený účel polí. Například v dialgu Ctrl+F2 > karta křížové odkazy se automaticky načítají vložené nadpisy bez toho aby se musely zavádět. Prostě co je mezi nadpisy (respektive v osnově), nebo záložkami a podobně se do příslušných oddílů načte. Stejné je to s první kartou kam se načítají data nejen z dokumentu, ale také ta která jsou uvedena na kartě "OBECNÉ" - při volbě SOUBOR > VLASTNOSTI. Ty se načítají z polí autor a podobně - a jsou poplatné pro celé AOO, LO.
     Na kartě DOKUMENT (dialogu pole) je plno položek které se jen vkládají a nelze je nijak přepsat (editovat) a nejsou ani zobrazeny vybrané pole. Zato stačí něco vybrat a vložit > vloží se to na místo aktivního kurzoru a je po legraci. Druhá karta to dělá podobně, ale je tam viditelný explicitní vstup. Tan se ale také načítá automaticky. Když vyberete vloží se pole odkazu tam kde je kurzor. Karta by měla mít název "Odkazy". Uvedený název "Křížové odkazy" je zavádějící. Ve skutečnosti se křížový odkaz typu "hop tam" = "hop sem" (v podobě skoku ZPĚT) nedá vytvořit. Jde to jen dvěma jedosměrnými odkazy proti sobě TAM(cíl_1) a zase TAM(cíl_2).


     Další karty už je jiné kafe ale také "Vyšší dívčí". Doporučuji se obrnit trpělivostí, zapomenout na logické postupy a testovat co a jak vás napedne. Většina polí má lokální platnost - například seznamy. Když vytvořený seznam chcete použít opakovaně - nenajdete ho. Musí se to obejít trikem : Zkopírovat pole a vložit ho tam kam potřebujete. Pak ho rozkliknou a vybrat položku kterou potřebujete (původní zůstává a nová také drží výběr). Tohle ale nikde nenajdete a je toho mnohem víc.


     Takže když potřebuje autor vytvořit svou osnovu, musí ji vytvořit z vlastních stylů. Nejspíš manuálně a pak to uložit nejlépe jako šablonu protože tato někdy mizí stejně jako všechny vlastní styly (když se smažou data z user profilu).


     Když si "křížové odkazy" otestujete nedostanete styl nadpisů, ale pole které Vás kliknutím přivede na ten - který nadpis.

#4 Re: Writer » Nastavení položek u rejstříku - VYŘEŠENO » 2. 4. 2020 18:02:36

tom_kladno napsal(a)

... Položky úrovně jedna potřebuji tak, aby název kapitoly
(styl nadpis 1) byl odsazen pravým tabulátorem od okraje stránky, který je nastavený na 7 cm,
a číslo stránky aby bylo také pravým tabulátorem nastaveným na 8 cm.

Něco jako toto (zde to nejde úplně přesně simulovat):


        první kapitola    3
       druhá kapitola    5
jedenáctá kapitola  63


Myslel jsem si, že nastavím strukturu v položkách: LS(levé strany?) T E T # LE a tabulátorům řeknu, kde mají být a že mají být doprava a ono to prostě nefunguje! ...

     Asi nerozumím proč je problém s číslem stránky - to se dává do záhlaví, nebo zápatí, popřípadě ob stránku ap. Číslo stránky se nastaví u první stránky a sedí na místě. Tam stačí odkrokovat tak aby to dalo 8 cm a je to hotové. Další stránky to kopírují.


     Ještě větší problém mám pochopit zadání - styl nadpis 1 byl odsazen 7 cm. Tabelátory se nastavují ad levé strany - takhle od pravé strany píšou arabové. Takže Jak je to správně? :
levý okraj || [TAB][TAB][TAB][TAB][TAB][TAB][TAB]první kapitola   
levý okraj || [TAB][TAB][TAB][TAB][TAB][TAB]druhá kapitola   
levý okraj || [TAB][TAB][TAB][TAB][TAB]třetí kapitola   
     nebo
první kapitola[TAB][TAB][TAB][TAB][TAB][TAB][TAB] || pravý okraj
     druhá kapitola[TAB][TAB][TAB][TAB][TAB][TAB] || pravý okraj   
          třetí kapitola[TAB][TAB][TAB][TAB][TAB] || pravý okraj


     Jestli jde o arabštinu, nebo podobný orientální jazyk tak o tom ví nejvíc uživatel kamlan. Fakt nevím jak pochopit Váš popis. Zalamování s pevným distancem od pravé strany by šel možná zalomením řádku, nebo opravdu tabelátory, a nebo nezalomitelnými mezerami.

#6 Re: Calc » K čemu slouží formát/ukotvit když to nefunguje? » 30. 3. 2020 06:31:03

Omlouvám se. Z Vašeho příspěvku jsem nepochopil, že jde o obecnou kotvu objektu, ale bude to tím že je podivně postavená otázka. Bylo by to jiné pokud by na začátku (nebo i jinde) bylo uvedeno asi toto : Nefunguje mi ukotvení objektu (obrázku, vzorce a podobně).


Detrich napsal(a)

Tedy alespoň mně to nefunguje, je to stínované.

K ukotvení musím použít Zobrazit/ukotvit řádky a sloupce. Drobet mě to štve, protože  původně to bylo nelogicky v Okno/  potom logicky ve Format/  a dnes je to  (uznávám, že také logicky) pod Zobrazit.
Děkuji za odpověď.

     Princip je ale asi stejný ve smyslu popsané podstaty s mou první odpovědí. OBJEKT MUSÍ BÝT NEJPRVE VYBRÁN! Zašedlé nabídky signalizují, že program neví co má kotvit a proto nenabízí kam a jak.


Postup bych doporučoval následující :
1.) - klepnout myší na objekt (obrázek ap.) nejlépe pravým myšítkem.
2.) - Vybrat z kontextového menu volbu UKOTVIT. (popřípadě z hlavní nabádky).


     Správně vybraný objekt se projevuje tak, že jsou vidět úchopové body objektu (modré čtverečky po obvodu - vždy v rozích a polovině strany.

#7 Re: Calc » jak odstranit řádky, které nemají požadovanou výšku » 29. 3. 2020 15:00:53

Pro Detrich :
     Uživatel czert poptává smazání těch "tenkých řádků" - nikoliv jejich úpravu na standardní výšku.

#8 Re: Calc » K čemu slouží formát/ukotvit když to nefunguje? » 29. 3. 2020 14:35:28

Musíte se postavit jinam nežli do první buňky. Tam nic nezalomíte.


     Když vyberete například druhý řádek - zadáte ukotvit, ukotví se první řádek. Podobně třetí řádek ukotví první dva řádky. Když to uděláte se sloupcem (například D) budou ukotveny první 3 sloupce.
     Když se postavíte například do buňky C3 a zadáte ukotvit - ukotví se jak 1. a druhý řádek, tak první dva sloupce.


     V LibreOffice lze ještě použít volbu UKOTVIT BUŇKY > volba buď první řádek, nebo 1. sloupec. Nepíšete zda používáte "LibreOffice", nebo "ApacheOpenOffice" - ale je to velice podobné. Nejsme vědmy > co používáte nevíme. Popis u Vás nemusí fungovat a Vy se budete divit. LO i AOO mají často jiný popis přístupu a podobně.


     Něco si do sešitu napište, něco zalomte a rolujte - zalomený řádek/sloupec se podsouvá pod zalomení (řádku, sloupce).

#9 Re: Writer » Hromadné odstranění polí v dokumentu » 28. 3. 2020 16:23:30

Ano nyní je to zřejmé.


     Bohužel odstranit pole lze jen manuálně, nebo makrem. Musí se iterovat všechna pole dokumentu prakticky stejně jako při aktualizaci polí - ale opačně. Ještě by existoval postup převodu na "TXT" který ale ztratí veškeré formáty i objekty. Lze to zabezpečit sekundárním načtením do Writer a podle textového odkazu načíst ztracené objekty. Formáty mohou být uloženy jako vlastní a převádět makrem na jediné kliknutí. To by chtělo určitou přípravu aby makro rozpoznalo nadpisy podle řádu, nebo také jiné formáty. Bylo by to pracné na přípravu, ale proveditelné jedním kliknutím.


     S objekty (tabulky, výpočty, grafy, obrázky) doufám problém není. Podívám se na stará makra a pokusím se je upravit. Nyní mám ale dost práce takže nejspíš po neděli.

#10 Re: Writer » Hromadné odstranění polí v dokumentu » 28. 3. 2020 07:54:32

Trambus napsal(a)

Otázka: .... Zkoušel jsem označit pole, kopírovat, vložit jinak, neformátovaný text. To funguje, ale pouze u polí kde nastavuji proměnou, pole kde zobrazuji proměnnou se samozřejmě smažou.


     Co máte ma mysli tímto pole kde zobrazuji proměnnou se samozřejmě smažou? Mají to být pole z první karty DOKUMENT které se nastavují automaticky - například autor, nebo pole ze druhé karty KŘÍŽOVÉ ODKAZY kde se objeví nadpisy, záložky a podobně? Nejspíš se jedná o výpočty?
     Máte pravdu, že některá pole lze zmenit na text jednoduše > vložit jinak > neformátovaný text. Ale i ta pole ostatní lze obejít. Zadání odpovídá řešení makrem. Buď dodatečně, nebo místo polí použít makro které vloží objekt vzorce, nebo jen výsledek výpočtu. Upřesněte prosím.

#11 Re: Calc » jak odstranit řádky, které nemají požadovanou výšku » 25. 3. 2020 21:40:12

csert #1 napsal(a)

Daly by se odstranit všechny řádky které nemají požadovanou výšku? Mám výstup ze stroje kde v předloze ( nedá se upravit ) někdo nastavil vždy po vyplněném řádku ( výška 1,5 ) dva malé prázdné ( výška 0,2 ). A tak pořád dokola. Sice to vypadá přehledně, ale v tisku se report hrozně natahuje.

csert #3 napsal(a)

Myslel jsem makrem. Exporty nejsou možné. Zamknuto není. Nejde mě sem vložit screen pro představu, ale je to takhle:

řádek
1  - prázdný ,výška 0,2


     To je v celku dost podivné. Pokud není nic zamčeno lze potřebu řešit pomocí kontingenční tabulky nebo dokonce autofiltrem. Také mne udivuje čemu říkáte že: ale v tisku se report hrozně natahuje". Takže pokud jde o tabulkový procesor (ať už Excel, nebo Calc, či jiný) není to ten "report" který uvádíte? Popis odpovídá spíš výstupu do textového souboru - ano?
     Totiž typickými "tiskovými sestavami" disponuje pouze Base. Tam ale lze prázdné řádky odfiltrovat a navíc tam žádné nestandardně vysoké řádky nelze "vytvořit". Zbývá asi jediná možnost. Jde o Calc, nebo Excel registrovaný jako databázový zdroj. Ale výstup v podobě "tiskové sestavy" lze sekundárně načíst do Calcu jako "TXT" a pak je už výška řádků stejná a dá se odfiltrovat.
     Pokud jde tedy o takto registrovaný Calc - tak uzamčený je, ale dá se "odregistrovat", nebo vykopírovat přímo a další možnosti.


     Pokud jde o registrovaný zdroj databáze tak mi připadá nesmyslné, že byste uměl s takovým souborem manipulovat. Ale ani makro od uživatele kamlan si neškrtne protože by muselo otevřít zdroj který je v binárním formátu - tedy jako skrytý.


     Kamlan má pravdu - screeny obrazovky lze udělat vždy i když je kopírování zakázané scriptem. Odkážu, že také uvádí jak sem screen postnout.


     Chtělo by to určitě validní popis situace. Pokud je to zdroj databáze musíte uvést v jakém systému. Je možné že nemáte přístup ke zdroji, ale podle všeho můžete alespoň kopírovat. Upřesněte prosím jak se to opravdu má.

#12 Re: Calc » jak odstranit řádky, které nemají požadovanou výšku » 25. 3. 2020 18:45:52

To by se dalo asi jen makrem. Pokud to nejde upravit tak je to asi zamčené proti úpravám. Bylo by potřeba dát ukázku a také koment. Předpokládám, že jde o dlouhé soubory v Excelu. Není možnost přímo získat, nebo exportovat do CSV?


Změny výšky řádku nejsou asi v pravidelných rozestupech. Jde spíš o to, jestli by nestačilo prázdné řádky odfiltrovat. Pokud je to zamčeno pomůže kopírování do nového sešitu. To ale musím vidět - stačí pár typických řádků. Pokud nemůžete poslat vzor - měl by stačit i screen ale musí obsahovat vše podstatné.

#13 Re: Calc » Funkce MIN s prázdnou buňkou VYŘEŠENO » 22. 3. 2020 16:23:00

Otestujte například toto : =MIN(10;15;5) a uvidíte, že se vrátí číslo 5. Je to proto, že vzorec pokládá za výběr vlastní seznam argumentů.
     Když zadáte do A1 číslo "0" tak se vrátí ze vzorce =MIN(A1;10;15;5) nula. Prázdnou buňku nevyhodnocuje ačkoliv takto zadaný vzorec =MIN(A1) vyhodí také nulu. Vzorce dělají nulu místo #NA. Ale asi ne vždy je to vhodné :-(

#15 Re: Writer » Rozbalovací seznam + Vzorec ve Writeru - VYŘEŠENO! » 19. 3. 2020 18:04:58

Ještě mne napadlo, že jste možná pracoval s tabulkou. V každém případě otestujte vzorec s výrazem =Value(položka seznamu). Seznam není vymezen formátem - vše je string. Na číslo by to mělo umět převést číselné pole, ale pokud bude vzorec fungovat - raději to nechte tak.
     Výpočty ve Writer nepovolují všechny funkce tak jako Calc, ale určitě existuje řešení pro převod na číselnou hodnotu se kterou se dají dělat alespoň základní aritmetické operace.

#16 Re: Writer » Rozbalovací seznam + Vzorec ve Writeru - VYŘEŠENO! » 19. 3. 2020 17:47:41

Tohle je vyšší dívčí. Prakticky lze výpočty řešit jen pomocí tabulky. Potom se vzorce píšou podobně jako v Calku. Výpočty je možné dělat i mezi více tabulkami a tabulky mohou mít jen jedinou buňku.
     Z ovládacích prvků se dají hodnoty číst prakticky pouze makrem. Musí se nastavit adresa ovládacího prvku který se vyskytuje ve výpočtu. Výpočet provede makro. Doporučuji ukázky "Burger faktory", který je uváděn jako vzor u LO i AOO. Chodí to dobře, ale jen pod makry řízenými událostí.


     Mimo toho lze použít "POLE" které obsahují i výpočet. Pole jsou kapitolou kterou uživatelé nepoužívají často. Pole se často používají v buňkách tabulky kde tabulka přejímá proměnnou z "pole". Pole mají svůj vlastní seznam výběru. Bohu žel neexistuje validní dokumentace. Už jsem ji zpracoval, ale nezveřejnil. Vyšla nová verze a já očekával změny > zatím žádné nejsou takže jsem čas promarnil. Stejně musím všechny funkce prověřit. Je to hektické kolečko které budu dělat už asi potřetí.


     Doporučuji vytvořit tabulku kterou upravíte pro výpočet. Po zprovoznění můžete například zrušit orámování, nebo naopak zvýraznit a popsat... Nejprve otestujte seznam (ListBox, nebo ComboBox) vložit do buňky a v jiné buňce načíst hodnotu (tento test kdysi fungoval, ale nyní to nevím jistě -> musíte testovat). Pokud načtete hodnotu tak místo toho postavte ostrý vzorec.
     Pokud hodnota nebude načtena, použijte seznam z nabídky Ctrl+F2 > karta FUNKCE > položka TYP > VSTUPNÍ SEZNAM. V pravé straně nahoře zadáte do POLOŽKA proměnnou. Tím se vysvítí tlačítko PŘIDAT - to stiskněte. Takto doplňte seznam podle potřeby. POLE MUSÍTE VLOŽIT DO BUŇKY TABULKY  takže tam se nejprve postavte a pak zadejte pole se seznamem. Dostane ve vzorci adresu buňky (asi víte že se hraje s lomenými závorkami "<>" (což jsou znaky pro porovnávací operátory - nejlépe je napíšeme pomocí podržení Pravý Alt(Gr) který přepne na eng klávesnici).


     Otestujte a napište jak jste dopadl. Podívám se na to až nejdříve zítra. Přeji úspěch.

#17 Re: Writer » Rozbalovací seznam Writer-VYŘEŠENO » 19. 3. 2020 13:57:32

Otevřete ovládací prvek na kartě OBECNÉ > POLOŽKY SEZNAMU.
1. Zadejte první výraz
2. Stiskněte Shift + Enter tím se skočí na další nový řádek.
3. Zadejte další výraz
.... pokračujte bodem 2
....
uložte a zavřete editační mód

#18 Re: Calc » Podmíněné form. - nelze odstranit. » 19. 3. 2020 07:07:11

Podle vaší odpovědi je zřejmé, že používáte Apache OpenOffice (AOO). Právě proto abych vyloučil chybný předpoklad - upřesnil jsem jak se to dělá v LibreOffice (LO).


     Pro AOO je postup jiný, ale část platí i pro LO. Nejrychlejší způsob je ten když vybereme celý list klepnutím na obdélníček mezi názvy sloupců a řádků, nebo stisknutím Ctrl plus A. Do takto vyznačeného rozsahu použijeme příkaz z nabídky FORMÁT > VÝCHOZÍ FORMÁTOVÁNÍ. Všechny podmíněné formáty zmizí, má to ale svá "ALE".


     Původní formáty z podmínek nadále existují mezi styly buněk. To je to co popisujete jako zatvrzelé prosazování formátů Excel_CondFormat... > ty je potřeba smazat.
     Otevřete si nabídku FORMÁT > STYLY A FORMÁTOVÁNÍ kde uvidíte ty zatvrzelé styly jako výpisy uživatelských stylů buňky. Jednoduše na každý takový styl klepněte (aby zmodral) a následně stiskněte DELETE. Přijde dotaz zda smazat či nikoliv. Po potvrzení styl zmizí. Takto musíte odstranit jeden styl za druhým.
     Podobný postup - jenom místo DELETE klepnete na pravé myšítko. Vyskočí kontextové menu kde se nabízí NOVÝ, UPRAVIT, ODSTRANIT. Takže je možné z tohoto okna staré styly smazat a hned přidat své nové styly. Nový styl přidáme i do prázdného seznamu - klikneme dovnitř pravým tlačítkem a vyskočí nabídka NOVÝ. Uděláme si styly které potřebujeme.


     V tom je další ALE. Musíte umět přiřadit správný styl a správnou podmínku. Podle popisu je právě toto Váš problém. Proto doporučuji ponechat staré styly buňky a pomocí okna STYLY A FORMÁTOVÁNÍ (také lze spustit pomocí F11) vytvořit nový styl. Postup :
1. - F11 > otevře se okno "Styly a formátování"
2. - Vybereme styly buňky a dole musí být uživatelské styly.
3. - Klepneme do okna pravým tlačítkem - objeví se okénko "Nový" - klikneme na něj.
4. - Otevře se dialog s názvem STYL BUŇKY.
   a) - Nejprve vytvoříme název. Je důležité tento udělat tak abychom ho rychle našli ve výběrech.
   b) - Vybereme specifikum například pozadí buňky - vybereme barvu a potvrdíme.
   c) - Můžeme přidat libovolně například fomrát čísla, orámování, nebo ochranu ap.
   d) - Když je vše nastaveno potvrdíme pomocí OK. Dialog se zavře a styl je připravený.
5. - Nyní vybereme buňku(y) kde tento styl hodláme použít. Zvolíme z hlavního menu FORMÁT > PODMÍNĚNÉ FORMÁTOVÁNÍ.
6. V dialogu který se otevřel zadáme podmínku která se vyhodnocuje jako první nastavíme vzorec, nebo čemu se rovná či nerovná vybraná buňka. Vzorec může odkazovat kamkoliv.
7. - Pod podmínkou je styl buňky. Zde vybereme ten náš správný (to je ta Vaše chyba). Potvrdíme OK.


     Můžeme ale nejprve postavit podmínku a teprve poté vytvořit vlastní styl. Místo výběru existujícího stylu klepneme na NOVÝ STYL. Postupujeme stejně jako v popisu výše - body 4. a), b), c), d). Zejména u názvu doporučuji předřadit podtržítko. Například _MůjStyl. Tím se tento náš styl dostane do předních pozic seznamu a my ho najdeme rychle. Až budete mít rutinu nebude potřeba podobných úprav.
     Jakmile podmínku s navoleným stylem potvrdíme je podmíněné formátování pro vybranou oblast (nebo jen buňku) funkční. Musíme ale z podstaty otestovat jestli je to sestrojeno správně.


     Další ALE. Pokud smažeme styly definované pomocí "Výchozího formátování" musíme vědět, že výchozí formát skutečně obsahuje implicitní transparentní pozadí a barvu písma (styl písma a podobně). Výchozí formát by se neměl dát upravovat - ale vím že to jde (setkal jsem se s takovou situací a byl to velký problém) i když nevím jestli to není přenos z jiných formátů. Proto doporučuji zkontrlovat výchozí formát vždy při importovaných sešitech (nejen Excel).


     Také je možné, že je buňka s podmíněným formátem uzamčená. Nevím sice jak to import řeší, ale v některých případech uzamykání Excelu stále funguje a není dostupné toto odstranit. To souvisí asi nejvíce s verzí Excelu. Původně uzamčení z Excelu v LO (AOO) vůbec nefungovalo. Potom se to změnilo - na základě zásahu Microsoftu, respektive na základě standardizace tabulkových procesorů.

#19 Re: Draw » Jak vložit střed kružnice Vyřešeno » 17. 3. 2020 05:36:47

Ano podivný dotaz. Název je celkem dobrý a asi by to i stačilo. Draw přímo nepodporuje "malování kružítkem", ale existuje rozšíření s názvem pokud se nemýlím OOoCad. Tam je kótování a takové záležitosti zabudováno.


V klasickém Draw musíte pracovat s mřížkou na kterou buď umístíte 2D kresbu obecně a do objektu záchytný bod, nebo podobně osový kříž. Jde jen o práci se souřadnicemi na které vkládáte objekty.
Jako pomocný postup můžete použít "dřívější kruhy a ovály" kde se dá vytvořit orientační kruhová výseč na kterou umístíte kruhy podle úchopových bodů.


Vlastní obsah otázky je celkem velice stručný a i tak se Vám tam zadařily 2 chyby, které z toho dělají nesmyslnou až směšnou otázku. Možná se dá dovodit, že jde o soustředné kružnice (terč). V takovém případě se netrapte středem. Udělejte kruh a ten zkopírujte do paměti. Následně jej vložte tolikrát, kolikrát chcete mezikruží soustředných kruhů. Toto docílíte vložením (kruhy se vrství na sebe). Následně klepněte na poslední a upravte ho tak aby byl například nejmenší - a změňte například barvu pozadí (oblast). Vložte ho na poslední vrstvu a pokračujte dokud Vám tento nejmenší nevystopí jako první v "popředí" - terč je hotov - stačí sloučit objekty. Ale to je jen moje dedukce z Vašeho podivného popisu za který jste "podědkoval". :-)

#20 Re: Calc » Podmíněné form. - nelze odstranit. » 16. 3. 2020 19:21:32

Předpokládám Calc LibreOffice > FORMÁT > PODMÍNĚNÝ > SPRAVOVAT. Zde vyberte formát podle potřeby klikněte na něj (je to vidět jako modrý podklad) a zadejte tlačítkem ODSTRANIT - následně uložit.

#21 Re: Co se jinam nehodí... » Pokus o komerční využívání portálu OpenOffice.cz? » 7. 3. 2020 20:26:16

Pro JirkaZ :
     Reklamy je jedna věc. Portál je potřebuje kvůli penězům. Jinou věcí je skutečnost, že ten kdo si zaplatil za reklamu vytvořil napasovanou strukturu na obsah našeho portálu. A o tom jsem se zamýšlel. Kdo si dal tu práci, investoval do Webshare + do reklamy a co od toho očekává?
     Rozvedl jsem logické alternativy. To co z toho lze zatím dovodit je výkřik do tmy. Pokud za tím není racionální záměr tak jde o beznadějný pokus.


     Ještě jinou záležitostí je úložiště vhodné pro naše interní účely. Kdysi fungovala skvěle Wiky. I když ještě funguje s nadsázkou torzo, tak není vhodné pro použití. Osobně používám "uložto.cz", ale existují i jiná úložiště - "letecká pošta", různé boxy a jiné. Jedná se spíš o to aby příloha nebyla z nějakého důvodu za 3 měsíce smazána. Portál Webshare negarantuje neomezené udržování obsahu a tak zůstávám u ověřeného "uložto.cz". Tam se dá také zaplacením získat rychlé stahování, ale těch pár kilobajtů za Calc, nebo Writer ap. ani nestojí za to.
     Nemám ani motivaci používat pro obrázky něco jiného nežli "uložto.cz". Kliknutím na odkaz se většinou zobrazí náhled a to je velice často dostačující. U složitějších problémů raději vytvářím vzorový dokument a ten postnu klasicky. Jde jen o zvyk kterým si zjednodušuji rozhodování. Vím o jiných možnostech ale nemám chuť testovat něco nového. S formáty obrázků je to totéž.

#22 Re: Co se jinam nehodí... » Pokus o komerční využívání portálu OpenOffice.cz? » 7. 3. 2020 15:09:41

JirkaZ napsal(a)

Nějak jsem úplně nepochopil ten příspěvek...


https://beta.webshare.cz/ (což je Vámi uvedený odkaz) je úložiště souborů. Ano, pochopitelně placené. Proč taky ne? Můžete ho používat, nebo nemusíte, navíc v pomalém režimu stahování funguje i zdarma (viz můj pokus na https://beta.webshare.cz/file/7kt72K3Dk … up-x64-sh)...
Na tom serveru nevidím žádnou podobu s fórem OO/LO (ale nikam jsem se nepřihlašoval).


https://forum.openoffice.cz/ je toto fórum, podle mě stále stejné.


Neshledávám jakékoliv vazby mezi oběma weby, snad s výjimkou jakési reklamy. Na tu ovšem neuvádíte odkaz a já žádnou nevidím, možná i proto, že poměrně důsledně veškerý sajrajt filtruju...


Každopádně pokud je vazba jen přes jakousi reklamu, tak bych to vůbec neřešil. Reklamu už dávno považuju za žumpu bez jakékoliv solidnosti, pravdivosti či relevantnosti (čest výjimkám).


Mimochodem: kde konkrétně je ono "separatistické fórum výlučně pro LibreOffice"? Při zběžném hledání jsem nic nenašel (myšleno v češtině)...


Více názorně zde na obrázku : Pravý sloupec na stránce články

Konkrétní odkazy :
Open document libreOfiice jak použít
Libre návody
Návod calc
Writer návod
Calc funkce


     To fórum které nazývám separatistické je zde : Otázky - Ask LibreOffice

#23 Co se jinam nehodí... » Pokus o komerční využívání portálu OpenOffice.cz? » 7. 3. 2020 10:23:48

neutr
Odpovědí: 6

Dnes jsem narazil na "sponzorovanou" reklamu z portálu Webshare. Celkem bez velkého váhání jsem se přihlásil - chyba.


     Očekával jsem něco jako úložiště místo naší Wiki. Ale dost mne překvapila skutečnost, že se portál jen tváří jako by byl pro účely našeho fóra. Někdo si dal práci a zpracoval nabídky podle témat z našeho portálu.
     Meritem je však profit portálu Webshare. Nenabízí nic víc, nežli to co tady existuje mnoho let zdarma. Oni to nabízí za docela velké peníze. Ne snad že bych komerci nepřál, ale musí nabízet mnohem víc, nežli to co je i zdarma.
     To něco je zájem autorů. Není proto moudrý počin nabízet uložení souborů a ještě si za to zaplatit. Ale pardon - čilý autor může za svou práci obdržet jakési kreditní body které mu mohou nahradit platby za užívání Webshare.


     Jsem na rozpacích. Evidentně jde o paralelní činnost našeho portálu. Je to zájem naší redakce? Nebo jde pouze o peníze z reklamy podobně jako u reklam MS - který konkuruje našim kancelářským balíkům? Něco mi napovídá, že pokud by se jejich nabídky dotýkaly autorizovaných řešení (seriály, návody, ....) tak s tím musí naše redakce souhlasit.
     Je možné že záměrem je přenos historických řešení do komerční sféry zatímco náš portál tyto smaže (znepřístupní)? Možná mají zůstat jen relativně aktuální příspěvky a dejme tomu za rok se přesunou do komerčního archivu. K tomu by se ale redakce měla přihlásit.


     Pokud nabídka Webshare není koordinována naším portálem (redakcí) tak je to až zoufale nešťastný pokus odklonit uživatele na své stránky a vydělat na dotazech. Připomeneme si že existuje separatistické fórum výlučně pro LibreOffice. Byl jsem se tam podívat asi 2x za celou dobu co existuje. Na náš portál OpenOffice.cz zdaleka nemá, ale je myslím docela dobrý pokud jde o LO. Navíc je zadarmo. Takže nevím jak by Webshare mohlo předčít, nebo se alespoň vyrovnat stávajícím nabídkám - za peníze.
     No je to pokus ale kolik invence za ním stojí, jaké má trumfy v rukávu a jaký cíl sleduje se možná dozvíme brzo. Zatím nic moc. Podle mne mohou najít cestu jen tam kde náš portál nestačí - to jest v komerčním prostředí platit autorům a získat unikátní materiály.

#24 Re: Calc » Adresa buňky v jiné buňce - dotaz » 5. 3. 2020 10:04:39

bastamar napsal(a)


Chtěl bych se zeptat na příklad:
Chci odkázat na buňku řekněme B2.
     Tedy vložit třeba někam hodnotu buňky B2. Tedy =B2.


Ale to číslo 2 (komentuji například v buňce C20) chci mít uloženo řekněme třeba v buňce A5 (v A5 odkážeme na =C20).
Tedy když bude v buňce A5 číslo 2 odkazuju na buňku B2.
Pokud v buňce A5 bude třeba číslo 10, odkazuju na buňku B10.

Jak mohu toto zapsat?

     Pokud jsem to správně pochopil tak řešením je vzorec :

=IF(C20=2;B2,B10)

respektive varinaty :

=IF(C20=10;B10,B2)

     Podobných konstrukcí může být více a je možné je řetězit na mnoho podmínek. například :
Když A1 = 1 => potom K1
Když A1 = 2 => potom L2
Když A1 = 3 => potom M3
..............................
Snad je to popsáno tak jak potřebujete

#25 Re: Calc » VYŘEŠENÝ - Zaokrouhlení na 1000 » 5. 3. 2020 05:50:45

zarinka napsal(a)

Děkuji moc za rady!
Fce INT(odkaz/1000) hodilo chybu:522, takže bohužel.
Ale postup dle "ludviktrnka" s uživatelským formátem funguje, děkuji moc!
Čísla by se jinam přenášet neměly, takže to snad nebude problém.


Snad se Vám to hodí pro příště : Vzorec pokud hlásí chybu 522

nápověda napsal(a)

Chyba 522 - CYKLICKÝ ODKAZ
Vzorec odkazuje přímo nebo nepřímo sám na sebe a volba Iterace není povolena v Nástroje - Možnosti - LibreOffice Calc - Výpočty.


Správně odkaz například pro buňku B1 odkazuje na A1 kde je číslo. Takže v B1 vzorec

=INT(A1/1000)

Vaše řešení vypadalo pro B1 (nebo jakoukoliv jinou buňku) takto :

=INT(B1/1000)

     Pro tento případ (bez pomocného sloupce) jste měla použít například podobu

=INT(123456/1000)

. Ovšem když je to samoúčelné jen pro vizuální zjednodušení tak úprava formátu vyhovuje. Je otázkou zda to příště nebudete chtít použít pro účely kde by to vadilo.

Zápatí

Používáme FluxBB