Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 Re: Base » BASE DTB ke čtení v excelu » 29. 6. 2017 11:17:48

MDa

Během zítřka se pokusím vytvořit mustr a poslat. Děkuji mnohokrát za snahu.

#2 Re: Base » BASE DTB ke čtení v excelu » 29. 6. 2017 10:51:58

MDa

Když by se Vám podařil nějaký vzor, který by fungoval v Calcu tak bych ho rád prozkoumal a zkusil pak v MSO. TO co píšete s makry a indexací je přesně, co bych potřeboval, dle výběru, že to nabídne odpovídající firmu nebo jméno. Bohužel nejsem však v makrech zběhlý (1 semestr VBA, který jsem už dávno zapomněl je málo :-D). Tak to všechno mastím pomocí vzorců, přestože vím, že to makry bude jednodušší - leč studovat makra a učit se je bohužel v práci nestíhám :-(

#3 Re: Base » BASE DTB ke čtení v excelu » 29. 6. 2017 09:23:13

MDa

Přesně jak píšete, jde o to, aby excel uměl číst databázi BASE - v excelu bychom si to upravili dle požadavků pro filtr, tisk atd.
Base by byl pro zadávání a správu dat (kvůli tomu aby nebyly duplikovány kontakty a firmy a pouze se přiřazovaly novým zakázkám, případně vznikl nový kontakt, pokud neexistuje) - Excel potom pro prohlížení a tisk. To byla ta včerejší myšlenka...

Nemůžu tady nasdílet Excel s daty bohužel, nicméně pokusím se ještě popsat podrobněji co mám momentálně v sešitu.

Kartu se jmény a informacemi o kontaktní osobě a firmě, kartu s krátkými seznamy (do rozevíracích seznamů - naši zaměstnanci, statusy zak.,...) kartu pro zadávání zakázek a kartu pro prohlížení zakázek - pro ostatní naše zaměstnance a pro tisk.

Pro to abychom co nejméně informací vepisovali znovu a používali již údaje, které máme (firmy, kontakty, jejich maily, telefony atd.) používám často rozevírací seznamy, dynamicky pojmenované oblasti a jelikož je při množství dat tento seznam nepřehledný, tak jsou zde normální i maticové vzorce, které při zadávání postupně prohledávají data a zužují možné další zadání (např. navrhují firmy). Třeba podle příjmení kontaktu (pan Novák - a v další buňce vybírám už jen z pár firem, kde pracuje nějaký pan Novák) - vzorce prohledávají list "adresář" a do rozevíracího seznamu mi dají nalezené firmy).

Podle toho co jsem našel na webu mi tento sešit nejspíš zpomaluje větší množství vzorců a také podmíněné formátování tabulky pro prohlížení (aby byla při vytisknutí vůbec nějak čitelná a přehledná), použítí průřezů pro filtrování tabulky apod. úpravy.

Vše mám v jednom sešitu - když totiž zadávám novou zakázku a není založen kontakt - upozorní mě na to ověření dat - překliknu na list adresář a vyplním novou osobu - překliknu zpět a vypíšu příjmení, vyberu firmu z nabídnutého seznamu a zbytek info o kontaktu se doplní pomocí hledání a vzorců(email, tel. adresy).

Mít všechny data ve zvláštních sešitech odkud čerpám mi přišlo složité. Pochopil jsem ale správně, že to by mohla být cesta jak nezatížit sešit příliš a udržet ho "rychlý"? Soubor měl totiž 69 MB (excel 2013 a soubor .xlsm) a otvírání už zabralo věčnost, ukládání a zadávání taky. Po uložení do binary formátu .xlsb se zmenšila velikost souboru na 6 MB a zrychlilo se to, ale když budou další data přibývat tak nevím jak dlouho to vydrží.

Teoreticky bych mohl udělat nějaký formulář, který by po vyplnění zadal data do externího sešitu a prohlížel a zadával bych tedy vše z jednoho sešitu a většina by byla uložena někde v jiném sešitu?
Vyzkouším nejspíš nejdřív ještě tohle, data rozdělit do více sešitů, než budu zkoušet sestavovat od začátku novou databázi v BAse a pokoušet se zkombinovat 2 softwary dohromady.

#4 Base » BASE DTB ke čtení v excelu » 28. 6. 2017 15:02:50

MDa
Odpovědí: 7

Zdravím všechny,
potřeboval bych nějakým způsobem vyřešit systém evidence zakázek ve firmě. Prozatím používáme samozřejmě excel, jelikož frčíme na MS office a chybí nám Access. Nicméně chtěli bychom vést data cca takto:

- databáze odběratelů (firma, adresa fakturační, adresa provozovny, kontaktní informace,...)
- databáze kontaktů (osoba zaměstnaná u firmy z databáze odběratelů, může být více osob jedné firmy)
- databáze zakázek (přiřazeno číslo zakázky, odběratel, kontaktní osoba a podle nich adekvátní kontakty + další podrobnosti)

V excelu toto vše funguje...mám provázané seznamy a oblasti dat, tak aby se doplňovaly buňky automaticky, aby se dalo vše filtrovat a tisknout v nějakém přehledném formátu atd.

ALE...je to dost těžkopádné řešení a zejména - s větším množstvím dat cca 1000řádků x 20sloupců a všemi možnými vzorci, seznamy, podmíněným formátováním a názvy sekcí se stává excel pomalu nepoužitelný - pomalý.
Zároveň jsou data jako odběratelé a kontakty duplikovaná mnohokrát, ale nikde nevytvořím seznam bez duplicit.

Takže konečně dotaz... V "BASE" LZE JISTĚ TAKOVOU DATABÁZI VYTVOŘIT A POHODLNĚ DO NÍ ZAPISOVAT POMOCÍ FORMULÁŘŮ, VYTVOŘIT TISKOVÉ SESTAVY ATD. LZE VŠAK TUTO DATABÁZI NĚJAKÝM ZPŮSOBEM PROPOJIT SE SEŠITEM, KTERÝ OTEVŘOU KOLEGOVÉ V EXCELU?

MODELOVÁ SITUACE:
- já a kolega zadáváme data do databáze
- ostatní zbytek firmy s nimi pracuje nejlépe v excelu - používají filtry, tisknou
- mohli by upravovat pouze určené buňky (např. termín dodání)
- pokud nastanou změny v BASE databázi - excel při novém otevření tyto zaznamená

Databázové systémy neznám, tak nevím zda je toto možné. Děkuji předem za pomoc

Zápatí

Používáme FluxBB