Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 2. 2. 2016 09:02:34

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Dobrý den
nemáte prosím někdo zkušenost s vytvářením hromadných bankovních příkazů (jednak platebních druhak inkas), s generováním takového souboru z OpenOffice. Mám účet u FIo, tam nabízí ABO a SEPA. O ABO jsem si něco přečet ale jak to vypadá v praxi netuším. Uměl byste mě někdo trošku nasměrovat? Lze vůbec takový soubor z tabulky v OO vygenerovat? Díky...

Editoval ludviktrnka (14. 3. 2016 23:17:54)


LibreOffice 5.4.

Offline

#2 2. 2. 2016 16:42:00

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Vidím tam zatím jenom ABO a SIPO - ale ne SEPA. Nemyslím si že by to byla chyba, ale jde o struktury pdf a nebo variantu XML viz :
Schéma XML odpovědi je uvedena na adrese http://www.fio.cz/schema/responseImportIB.xsd
ABO
Import  příkazů  ve  formátu  ABO  je  určen  k převodním  příkazům  v měně  CZK  a  EUR.  Platby  v CZK  lze provádět pouze vrámci České republiky. Platby v EUR lze provádět pouze v rámci Slovenské republiky nebo z eurového účtu na euro účet v rámci ČR. V jedné dávce (soubor) je přípustná pouze jedna měna. Struktura ABO souboru je uvedena na adrese http://www.fio.cz/docs/cz/struktura - abo.pdf
XML Je - li  v rámci  jednoho  xml souboru  podáno  více  typů  pokynů,  musí  být  pokyny  v tomto  pořadí:
tuzemské platby,
europlatby,
zahraniční platby.
V případě nedodržení tohoto pořadí bude soubor odmítnut.

     Je to tam mezi různými návody Funkce internetbankingu Cestou je zřejmě práce s formulářem XML, respektivu ve Writer. Zde musíte nasimulovat podle návodu formulář a pak ho otestovat. Ovšem oni určitě mají vzor. XML totiž většinou neřeší grafickou stránku věci. Takže rozložení prvků a podobně byste někde měl ulovit jako vzor a to vytvořit xml strukturou kódu.

Editoval neutr (2. 2. 2016 16:45:09)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 2. 2. 2016 21:12:44

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

děkuji, z toho nejsem moc moudrý. Našel jsem příklady všech možných formátů ale ani jeden příklad ABO. XML je pro mě bohužel španělská vesnice. Ale skoro to vypadá jako by ABO byl normální texťák. Něco jako platební QR kód - též jenom zakódovaný souvislý text v určité struktuře (ale nic složitého, jen pár názvů políček, pár zásad). Texťák umím vyganerovat :-). Vy jste přeci jen zkušenější - myslíte že to červéné co je v totmo manuálu: http://www.fio.cz/docs/cz/struktura - abo.pdf je skutečný tvar obsahu toho souboru - tedy jenom srovnaný text? Pak by to bylo jednoduché s tím si opravdu poradím.



Tak už jsem to našel tady http://www.mojebanka.cz/file/cs/bdsk_format_abo_sk.pdf - je to fakt jen strukturovaný textťák, tož to už bude jen titěrná práce s tím vytvořením, ale to umím. Tož díky.

Editoval ludviktrnka (2. 2. 2016 21:22:56)


LibreOffice 5.4.

Offline

#4 2. 2. 2016 21:40:14

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Nene . to je formátování které se provádí textem. Jde o tohle :- xsd - je soubor popisu struktury, a xml je obsah (sdělení struktury). Typ souboru ".xsd" se běžně neposílá - je jenom v lokálním počítači uživatelů a z principu může být u odesilatele a příjemce různý (v podstatě pracovní rozhraní). Přeposílá se obsah ".xml". To se chová v podstatě jako textová databáze. Například na MVCR se dá stáhnout xml "adresy" - kde jsou věechny adresy v republice včetně popisných čísel. Má to ale 51 MB a normální smrtelník to ani neotevře. Je to přes 3 miliony řádků takže i jeden z nejlepších programů (náš Calc) si s tím neporadí. Musí na to být tz. "parser". Na netu se dají najít online - ale asi jen 2 až 3 z mnoha které to otevřou - ale nic s tím neuděláte i když nabázejí export do CSV ap. Export většinou selže.
     Menší soubory se dají otevřít Calcem opravdu dobře a hlavně rychle. Je to ale samý tag a zkratka. Dá se nad tím popřemýšlet a přiřadit například seznamu (roletce ap). Když to uděláte správně dostanete vlastní ".xsd". Je zajímavé že se dá formulář napojit na klasickou databázi (například CSV), Vybrat něco a pomocí toho formuláře odeslat už jako ".xml".
     Snad jsem Vám to trošku osvětlil. Potřebujete vlastní formulář abyste načetl to co Vám banka pošle a uměl to zpracovat - uložit ap. Dál potřebujete formulář který zpracuje Vaše vstupy do podoby kterou zase akceptuje banka. To je tak vše. Musel bych se do toho zavrtat ale Vy jste schopen udělat totéž.
     To ABO vypadá že je PDF výstup. Ale musíte dát pozor. To co jsem neuvedl je ochrana dat. Takže struktura XML musí být ve výsledku šifrovaná. Tam až jsem se nedopracoval, ale bez toho by to nemělo cenu. Ten formát ABO může být právě jen PDF verzí šifrovaného xml a klidně to bude nějaký obrázek - třeba čárový - QR kód ap.

Editoval neutr (2. 2. 2016 21:55:14)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 2. 2. 2016 21:54:35

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

hm to jste mě zase rozhodil, takže když do banky pošlu něco takového

UHL1040601ZKUSEBNI KLIENT     1201509797100120 
1 1501 100068 8100 
2  00000005201 070102 
1107160287 500005-2267100237 5201 1 0181000558  
3 + 
2  00000005201 070102 
500005-2267120297 1107160287 5201 1 0981000558 2 AV:Pl
atba za elektrinu za mesiac leden. |Faktura - 
89aj456 
3 + 
5 + 

a dám tomu příponu .kpc tak to bude špatně!

Číst z banky nic nepotřebuji, naopak potřebuji aby ona četla moje údaje. Z banky si nyní beru .csv to mě ke štěstí zatím úplně stačí.


LibreOffice 5.4.

Offline

#6 2. 2. 2016 22:04:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

A to CSV Vám posílají nezašifrované? - To bych se divil. Ale pokud to tak je a nic nešifrují, pak by měly stačit obyčejné tagy. Ty ale vypadají nějak takhle :-
<a=UHL"1040601"ZKUSEBNI KLIENT, b=1201509797100120/a> a tak podobně. Mimo vlastních znaků tam musíte zapsat také odřádkování pomocí CHAR(9), CHAR(10) nebo i CHAR(13).
     Ovšem pokud to také přijímají jako txt, respektive CSV, tak potom to ".kpc" může být i správně jak uvádíte. Přes to to nějak ochráněné, respektive zabalené musí být.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 4. 2. 2016 11:25:15

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

No já tady celou dobu počítám s komunikací přes webové rozhraní. Mezi zaheslovaným webem a klientem už pak komunikace nejspíše probíhá nezašifrovaně - resp. to .csv si stahuji obyčejně tak jak je, proto si myslím že i soubor .kpc (formát ABO) by mohl být jednoduchý. Ale není potřeba nějak polemizovat, zkusím najít někoho kdo ten soubor vytváří (asi jakýkoli placený účetní program) to by mělo pak hodně napovědět.


LibreOffice 5.4.

Offline

#8 7. 2. 2016 12:29:43

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Podle popisu je abo normální strukturovaný text, žádné xml ani csv.

http://www.csas.cz/static_internet/cs/O … format.pdf

Generování nejspíše makrem.

Editoval lp. (7. 2. 2016 12:35:32)

Offline

#9 7. 2. 2016 16:15:50

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Díky. Též myslím že je to jednoduchá datová zpráva - tedy strukturovaný text. Čímž pádem už to moc nesouvisí s problematikou OO (vygenerovat soubor txt pomocí makra umím, teď už to jenom poskládat dle těch pokynů - to bude trochu drbačka). Díky všem za poznámky. Přeji krásné dny.


LibreOffice 5.4.

Offline

#10 14. 3. 2016 23:14:32

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Tak jsem s tím popral. Soubor se vzorci a makry pro generování hromadného příkazu nebo inkasa je hotov. Kdyby měl někdo o danou problematiku zájem, mohu posloužit. Výstupní textový soubor .kpc je zkontrolován ve Fio.


LibreOffice 5.4.

Offline

#11 15. 3. 2016 10:03:27

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Ludvíku já se Vám ještě jednou omlouvám, ale nikoliv za tento Váš příspěvek.


     Nyní už víte o čem jsem ve svých příspěvcích k tomuto tématu čísla #2, #4, #6 psal a jistě Vám a ani "lp." to už jako nesmysl nepřipadá. Musím Vám k úspěchu gratulovat.


     Ale právě proto by zejména Vás i Nema mělo motivovat to co jsem uvedl v článku, který Vás k vyřešení motivoval. Odpovězte si na dotaz jak mohl být zablokován v té instituci náš portál.
- z portálu nikdo nic přímo netestuje, ale z desktopu doma - tedy portál se v dotazu nijak objevit nemůže. Mělo Vám i Nemovi dojít, že z podmínek vyplývá téměř přímo skutečnost, že se kontroluje nakládání s odeslaným souborem - a to jinak nežli vstupem do Vašich procesů nejde. Pak už je atomaticky sledováno strojně vše co uděláte. Do jaké míry je takový postup legální? No nejde o obyčejného hekra, a tak je to od ledna standardní postup (pokud to nebylo povoleno už dříve).
     Když si vezmete účel takového opatření, tak Vám také musí dojít, že se dá z Vašeho browseru vytáhnout i nějaká minulost před aktivací opatření, hesla, telefonní čísla, využívané služby, rodinné vazby nemluvě o permanetním sledování aktivity v síti...
     Ne to není fabulace ani scifi. Fabulace by Vám pomohly k tomu, abyste se v budoucnu vůbec ničemu nedivil. Může za tím být velký bratr, nebo někdo kdo velkého bratra zneužil.


     Docela mne mrzí Nemo. Mně osobně moc pomohl a je z nás nejlepší. Trpí ale zřejmě nadměrnou sebejistotou a proto postnul to co postnul aby ukázal, že to nic není. Zřejmě si jen otestoval, zda mu uvedený portál dovolí nový dotaz - a to mu dovolí přestože už je jistě také na seznamu stejně jako Vy. Já také mohu normálně odesílat stejné i chybové dotazy. Nemá smysl zbytečně upozorňovat. Možná znáte pojem "tichý poplach" - znamená to ať si zloděj dál krade, ale voláme policii.
     Takže buď to Nemo vůbec nepochopil, a nebo chce ostatním vzkázat "ignorujte toho blba" aby v rámci své náplně vrátil do stáda ty opatrné, což je ode mne už také přes míru.


     Záměrně hovořím jen v určitém kontextu. Vše je na začátku provozu a testuje se robotické vyhodnocování. Nikdo věcně nevyhodnocuje jaký provider, nebo portál byl reálně bloknutý. Ale když se ozveme bez "uvážení", tak se zjistí že jejich opatření bylo prozrazeno a to je asi zajímá víc, než skutečná potřeba.
     Také se možná staneme exemplárním příkladem - to když bude portál například souhlasit s tím, že bude uváděn coby jmenovaný vzorový případ. Za to pak nás možná ale nejspíš na oko z klatby vypustí. Ale nepochybujte že identita lidí bude udržovaná bez aviza stále.


     Platí pořekadlo chytrému napověz. Já jsem to udělal ale jako opravdový blb. Váš dotaz (tento) jsem mohl řešit úplně stejně, ale bál jsem se vůbec Vás informovat, že to jde, nebo že to umím. Šlo o banku a tak jsem mlčel jako ryba. Jen jsem se dotazoval. Obával jsem se okamžité reakce. A pak jsem neuváženě poslal návod jak to otestovat. Co víc já to testoval v cyklu 80 různých zadání za sebou a testoval jsem odezvy. Takže je pravděpodobné že nikoliv to moje (možná) chybné zadání to odstartovalo, ale ten cyklus kladiva. Mimochodem odezvy od 5 secund výše už jsou dlouhé a já naměřil i 320 sec jen připojení jediného volání.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 7. 9. 2016 10:08:15

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Ahoj všem. Sem tam je o toto řešení zájem. Původně to nefungovalo v AOO, už by to mělo být vyřešeno, nejnovější verze je zde https://dl.dropboxusercontent.com/u/146 … platby.ods


LibreOffice 5.4.

Offline

#13 28. 4. 2017 09:55:38

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

Oprava odkazu na hromadný příkaz ABO, generování platebního příkazu s příponou .kpc (soubor je vytvářen pro interní potřebu naší firmy, proto tam mohou být některé věci které nevyužijete)
https://drive.google.com/open?id=0B3b5j … p=drive_fs


Systém ABO není použitelný pro zahraniční platby, tam je pak potřeba použít dávku XML. Pro FIO banku mám generátor XML příkazu (tuzemský, Euro, zahraniční) z LO k dispozici. Zašlu po domluvě.


Zde je asi nejlepší popis formátu ABO: https://www.mojebanka.cz/file/cs/format_km.pdf


EDIT: Pro zájemce: nakonec jsem vytvořil i verzi pro Google Sheet, což je velmi vhodné v případě společného využívání souboru více lidmi z více míst. V tomto případě je naopak využití LO nebo AOO nevhodné - mohou se sem tam ztrácet data vlivem současné práce více lidí.

Editoval ludviktrnka (27. 7. 2022 14:38:42)


LibreOffice 5.4.

Offline

#14 5. 1. 2022 18:05:52

Petr82
Člen
Registrace: 15. 1. 2021
Příspěvků: 3

Re: soubor pro hromadné bankovní příkazy - VYŘEŠENO

ludviktrnka napsal(a)

Systém ABO není použitelný pro zahraniční platby, tam je pak potřeba použít dávku XML. Pro FIO banku mám generátor XML příkazu (tuzemský, Euro, zahraniční) z LO k dispozici. Zašlu po domluvě.

Měl bych o to, prosím, zájem, bylo by možné poslat? Pokud to bude funkční, odměna jistá, usnadní mi to práci!

Generátor ABO přes soubor .odt funguje dobře, ale není možné zadal pole popisu a poznámky platby = pro mě nepoužitelné. XML by to mělo umět.

Děkuji moc, Petr

Offline

Zápatí