Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 7. 7. 2011 22:17:54

Freshlemon
Člen
Registrace: 12. 11. 2010
Příspěvků: 12

Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Toto asi bude znít hloupě, ale jaký je v openoffice ekvivalent tlusté čáry (ohraničení tabulky) v excelu? 2,5 p mi přijde jako hodně tlustá. Takže jsem myslel, že normální tloušťka ohraničení je 0,5 p a tlustá (na okraje, první řádek tabulky) je potom 1 p.
Jenže když to ohraničím takto, tak na monitoru, ani v pdf (do pdf převádím klasicky přes ikonku na liště OOo) nevidím rozdíl. Ohraničení tabulky po převodu do pdf u mě zlobí obecně - čára horní hrany tabulky je vždy úzká, i když taková být nemá...

Ohraničení zlobí také tak, že při různém přiblížení jsou čáry různě tlusté a to zcela zvláštně a náhodně(např uprostřed tabulky je levý okraj jedné buňky tlustý, při jiném přiblížení ne; při jednom přiblížení je ohraničení všech řádků tlustší, při jiném přiblížení už jsou normální...; toto pozoruji jak v dokumentu ods, tak v pdf).

Mám:
OOo OpenOffice.org 3.2.1
OOO320m19 (Build:9505)
ooo-build 3.2.1.4, Ubuntu package 1:3.2.1-7ubuntu1.1

(Ubuntu 10.10)

Pokorně prosím o radu smile

Editoval sedlacekdan (4. 8. 2011 18:00:38)

Offline

#2 8. 7. 2011 04:47:04

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

OO.o nastavuje hrúbku čiary v stotinách mm, do redakcie som zaslal rozšírenie (zatiaľ článok o ňom nevyšiel), kde si to môžete nastaviť presne. Inak 2,5p je 0,88mmm, 1p je 0,35mm a 0,5p je 0,18mm (s Excelom to nemôžem porovnať, lebo ho nemám). Ostatné je vec zobrazovania, pri tlači by malo byť všetko v poriadku.

Offline

#3 8. 7. 2011 09:43:17

Freshlemon
Člen
Registrace: 12. 11. 2010
Příspěvků: 12

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

j-pastierik napsal(a)

... pri tlači by malo byť všetko v poriadku.

problém je, že po vytisknutí to vypadá úplně stejně chybně jako na monitoru (ohraničení je přitom správně uděláno - tím jsem si jist - po přiblížení dokumentu na 320 % se ohraničení vykreslí správně i na monitoru).

Teď jsem ale na něco přišel. Když tabulku vytisknu z ods, ohraničení se vytiskne správně. Když tabulku ale zkopíruju do odt, vytiskne se chybně. Stejně tak se vytiskne chybně i když z odt vytvořím pdf a vytisknu to pdf.

Takže abych to zrekapituloval:
Ohraničení tabulky se mi chybně zobrazuje na monitoru ve všech formátech (ods, odt, pdf.
Ohraničení tabulky se stejně chybně vytiskne v odt, pdf; ale správně se vytiskne v ods.

Vzhledem k tomu, že tabulky budu vždy kopírovat do odt a to odt se bude i tisknout (píšu bakalářku) můj problém zůstává.

Takže, jsem jediný kdo má s tímto problém?


PS: zde je pdf se třemi tabulkami, je u nich napsáno jak jsou ohraničeny - vzhled tomu však neodpovídá, podívejte se sami. Např. Levá a horní hrana tabulky je vždy tenčí než zbytek vnějšího ohraničení.

Ohraničení tabulky.pdf

Offline

#4 8. 7. 2011 13:21:37

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Skúšali ste nastaviť hrúbky čiar priamo vo Writeri? Pre kopírovanie môžete použiť aj rozšírenie JP Kopirovanie tabuĺky Calc - Writer a okraje skúste nastaviť potom v ODT.

Offline

#5 8. 7. 2011 15:40:01

Freshlemon
Člen
Registrace: 12. 11. 2010
Příspěvků: 12

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Děkuji za tip, rozšíření je užitečné a mohu pomocí něj obejít svůj problém. Nicméně já radši problémy řeším, než je obcházím (anebo si to o sobě alespoň rád myslím smile )
No asi jsem přišel na to, v čem spočívá problém tenčí levé a horní hrany tabulky. Tabulka zkopírovaná z ods do odt dokumentu se v tomto dokumentu zobrazuje klasicky jako "vnořené" okénko editoru OOo Tabulky (jistě všichni víte, co tím myslím - po dvojkliku na tabulku se tabulka zobrazí jakoby v prostředí 00o Tabulky). No a vypadá to, že toto "okýnko" je pro tlustší ohraničení příliš těsné, proto horní a levé vnější ohraničení tabulky vypadá tenčí - je ořízlé.
Toto jsem si ověřil tak, že jsem "okýnko" tabulky zvětšil a hle - ohraničení je správné. Jenže teď je kolem samotné tabulky zbytečně větší "okýnko", tedy rámec.

Sečteno, podtrženo, vypadá to jako chyba OOo, nikoli chyba na mé straně, což mě pochopitelně irituje mnohem více.

EDIT: Problém se špatným vykreslením ohraničení v prostředí OOo Tabulky ale stále trvá - člověk vlastně neví, jak tabulka ve skutečnosti vypadá (pokud si ji nepřiblížím na cca 300 %)

Editoval Freshlemon (8. 7. 2011 15:41:41)

Offline

#6 8. 7. 2011 15:57:35

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Jde o to, že do dokumentu nevkládáte pouze tabulku jako text, ale jako objekt. Chybné zobrazení je samozřejmě nepříjemné, ale při zkopírování tabulky pomocí rozšíření je třeba nastavit tabulku pomocí Vlastností tabulky přímo ve Writeru, nebo kopírovat tabulku z Calcu i s okolními buňkami (vytvořit si rezervní okraj) to by nemělo ničemu vadit, pokud nepotřebujete mít text přímo vedle tabulky.
;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 8. 7. 2011 17:16:35

Freshlemon
Člen
Registrace: 12. 11. 2010
Příspěvků: 12

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Nakonec to tedy "řeším" tak, že zkopíruju tabulku z ods do odt a volné buňky nechávám jen nahoře. Když bych je totiž nechal i vlevo, tak po přidání popisku by nebyl text popisku zarovnaný s tabulkou, ale čouhal by kus doleva.
Když už se s tabulkou počítám v calcu, byla by zbytečná ztráta času a práce ji znovu formátovat ve writeru (pokud bych využil toho kopírovacího rozšíření).

Tím pádem budu mít stále vlevo užší ohraničení, než u zbytku tabulky, ale nic jiného se s tím zřejmě dělat nedá.
Škoda

Offline

#8 8. 7. 2011 17:57:42

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Rezervním okrajem jsem myslel nastavit výšku řádku nad a pod a šířku sloupce vlevo a vpravo na 0,15 tím se vám zvětší rámec vložené tabulky o 3mm a popisek můžete zarovnat na střed.

Možná půjde nastavit i menší "rezervu", ale to jsem už nezkoušel.
;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 8. 7. 2011 19:03:43

Freshlemon
Člen
Registrace: 12. 11. 2010
Příspěvků: 12

Re: Tloušťka čáry ohraničení tabulky - VYŘEŠENO

Ano, já to tak také pochopil - myší jsem zmenšil sloupec ne nejmenší hodnotu, jenže i tak mi to s tím popiskem udělalo "zub". Ve svém zoufalství jsem úplně zapomněl na nastavení šířky sloupce číselně. Nastavil jsem tedy šířku na 0,05 cm - což je dost pro to, aby se nezdeformovalo orámování a málo pro to, aby vznikl u popisku viditelný zub (nechtěl bych zarovnání popisku na střed). Děkuji moc, takto to budu dělat smile

Offline

Zápatí