Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 6. 2011 11:23:00

Honzya
Člen
Registrace: 4. 4. 2011
Příspěvků: 22

Obrácení pořadí ve sloupci VYŘEŠENO

Dobrý den,
naimportoval jsem si data ve špatném pořadí a rád bych měl ted obsah buňky co je poslední, na prvním místě.
Jde o čísla, ale nejsou vzestupně ani sestupně, takže tato netoda nejde použít.
Zkoušel jsem metodu odkazu, ale neúspěšně.
Děkuji za radu.

Offline

#2 27. 6. 2011 11:43:22

Honzya
Člen
Registrace: 4. 4. 2011
Příspěvků: 22

Re: Obrácení pořadí ve sloupci VYŘEŠENO

Tak případ je vyřešen. Během čekání na odpověd jsem ještě zkoušel něco najít na netu a podařilo se. Je to sice návod pro Writer, tedy data z něj, ale stejně se to prevede v Calcu.

1/ v textovém editoru Writer máme připraven libovolný počet řádků textu u kterých potřebujeme obrátit pořadí.
2/ všechny řádky označíme a zkopírujeme do schráky (menu->Upravy->Kopirovat CTRL+C
3/ otevreme si nový sešit tabulkového procesoru Calc
4/ označíme první buňku a vložíme do jednotlivých řádků tabulky řádky textu z textového editoru příkazem (menu->Upravy->Vložit jinak->Neformátovaný text)
5/ vedle zaplňěného prvního sloupce označíme první buňku sousedního prázdného sloupce a vložíme do ní číslo 1 ... tažením za pravý dolní roh směrem dolů rozšíříme sloupec o další číselné hodnoty až do hodnoty odpovídající počtu řádků v prvním sloupci
6/ označíme celé oba sloupce (zrychleně zkratkou CTRL+*
7/ nyní změníme pořadí podle číselného sloupce příkazem (menu->Data->Řadit->Podle sloupce B->Sestupně)
8/ pořadí je obráceno ... označíme pouze první sloupec a jeho obsak opět zkopírujeme do schránky (menu->Úpravy->Kopírovat)
9/ vrátíme se do textového editoru vymažeme původní řádky textu (označit + klávesa Delete)
10/ vložíme řádky v obráceném pořadí, uložené ve schránce pomocí (menu->Vložit jinak->Neformátovaný text)

Offline

Zápatí