Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 31. 5. 2011 08:27:57

xroman
Člen
Registrace: 31. 5. 2011
Příspěvků: 5

Výpis hodnot z matice - VYŘEŠENO

Prosím o radu, jak vypsat hodnoty z matice dle následujícího požadavku. Pokusil jsem se namodelovat tabulku, aby to bylo jasnějsí.
-
Sloupec A - druh zboží
DOD - dodavatel
URL - odkaz na dodavatele
X - označuje, zda daný sortiment dodavatel dodává
-
---A-----------B---------C----------D--------E----------F--------G---------H----------I-----
1-------------DOD1--DOD2--DOD3--DOD4----------------------------------------------
2-------------URL1--URL2---URL3--URL4-----------------------------------------------
3banany------X--------X-----------------------------URL1---URL2------------------------
4jablka------------------X-----------------------------URL2----------------------------------
5okurky-------X--------X----------X------------------URL1--URL2--URL3--------------
atd
-
Mám přehled (tabulku), kde je ve sloupci A sortiment, v hlavičce řádek1 dodavatel, řádek2 odkaz na dodavatele. U jednotlivého sortimentu je v řádku X u toho dodavatele, který je schopný zboží dodat. Jelikož mám tabulku 50 druhů sortimentu a asi 200 dodavatelů, chtěl bych, aby se mi na konci každého řádku (u sortimentu např. banany) vypsaly odkazy URL jednotlivých dodavatelů. Jednoduše, abych věděl, od jakého dodavatele mohu nakoupit daný sortiment.
-
Pokud by mi byl někdo schopen poradit, byl bych velice rád. Děkuji moc za případnou radu a pomoc.

Offline

#2 31. 5. 2011 10:37:47

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Výpis hodnot z matice - VYŘEŠENO

Do F3 vzorec:

=INDEX($A$2:$F$2;SMALL(IF(B3:E3="X";COLUMN($B$2:$E$2);COLUMN(F$2));COLUMN($A$2:$E$2)))

Uložit jako matici (ctrl-shift-enter)

Offline

#3 31. 5. 2011 11:02:42

xroman
Člen
Registrace: 31. 5. 2011
Příspěvků: 5

Re: Výpis hodnot z matice - VYŘEŠENO

Děkuji za rychlou odpověď. Nevím co mám udělat - Uložit jako matici. Nikdy jsem se tím nesetkal.

Offline

#4 31. 5. 2011 11:06:19

xroman
Člen
Registrace: 31. 5. 2011
Příspěvků: 5

Re: Výpis hodnot z matice - VYŘEŠENO

Už jsem na to přišel, google je mocný :-). Ještě jednou moc díky, jsi profík. Klobouk dolů.

Offline

#5 31. 5. 2011 12:10:41

xroman
Člen
Registrace: 31. 5. 2011
Příspěvků: 5

Re: Výpis hodnot z matice - VYŘEŠENO

Ještě bych se chtěl zeptat, zda lze jednotlivé řádky nějak hromadně nadefinovat, jako když zadám funkci a roztáhnu vzorec. V současném stavu musím každý řádek zadat zvlášť a vždy u čísla řádku přidat +1 a uložím jako matici.
-
A princip vzorce pokud chápu, tak mohu použít pro sloupce. Vypsat do sloupce jaký sortiment dodává jaký dodavatel. Akorát změním oblasti a místo COLUMN zadám ROW?

Offline

#6 31. 5. 2011 17:45:38

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Výpis hodnot z matice - VYŘEŠENO

xroman napsal(a)

Ještě bych se chtěl zeptat, zda lze jednotlivé řádky nějak hromadně nadefinovat, jako když zadám funkci a roztáhnu vzorec. V současném stavu musím každý řádek zadat zvlášť a vždy u čísla řádku přidat +1 a uložím jako matici.

Vyberte matici se vzorcem. Stiskněte ctrl a táhněte myší čtvereček v pravém dolním rohu dolů podle potřeby.

xroman napsal(a)

A princip vzorce pokud chápu, tak mohu použít pro sloupce. Vypsat do sloupce jaký sortiment dodává jaký dodavatel. Akorát změním oblasti a místo COLUMN zadám ROW?

V podstatě ano: Funkce IF vrátí pole s čísly sloupců, ve kterých je x, nebo číslo sloupce za tabulku. Funkce small tato čísla přetřídí, bez ní by vzorec byl jen složitější náhražkou obyčejného =if(jeX?; url; ""). Změnou parametru lze omezit počet zobrazených URL. Tato verze vypíše max 5 URL.

SMALL(čísla sloupců;COLUMN($A$2:$E$2))

Index vrátí URL podle čísel, které mu dá SMALL.

Ladit to lze :

např.

=COLUMN($A$2:$E$2)

(ctrl-shift-enter) vrátí čísla 1 až 5

=IF(B3:E3="X";COLUMN($B$2:$E$2);COLUMN(F$2))
(ctrl-shift-enter) dá čísla sloupců, pokud je ve sloupci x, jinak 6

atd.

Tyto vzorce se hodí pro menší tabulku, jejich rychlost není moc velká.

Offline

Zápatí