Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 4. 4. 2011 11:54:46

jnranda
Člen
Registrace: 4. 4. 2011
Příspěvků: 3

Makro - Funkce na hodnoty

Dobrý den,

mám soubor v .ods se vzorečky, které zpracovávají vstupní hodnoty do výstupní tabulky vše na jednom listu. Potřebuji, ale udělat z oné výstupní tabulky tabulku jinou v jiném formátu (xlsx) a bez použití vzorečků. Proto už nějakou dobu procházím fóra a opravdu se mi nedaří najít vhodné odpovědi. Ale našel jsem celkem tři vhodné způsoby jak by to mohlo fungovat. Poroto jsem se chtěl zeptat jestli by mi někdo nemohl říct, která možnost je nejsnazší a kterou cestou bych se měl ubírat, případně kdyby jste mi pomohli s konfigurací budu vám zavázaný.


1. Kopírování hodnoty z určité buňky v listu do jiné buňky v jiném listu. Za předpokladu, že hodnota ve výchozí buňce bude dosažena vzorcem a zkopírována bude pouze hodnota nikoliv vzorec.

(Problém s rozdílnymi formáty jsem schopný vyřešit jinak)


2. Kopírování hodnoty z určité buňky v jednom souboru (ods) do jiné buňky v jiném souboru (xlsx. Opět za předpokladu, že hodnota ve výchozí buňce bude dosažena vzorcem a zkopírována bude pouze hodnota nikoliv vzorec.


3. Makro, které by nulovalo veškeré vzorce a nahrazovalo by je skutečnou hodnotou.

(to by bylo opravdu to nejkrásnější makro, ale nejsem si jistý zdali je proveditelné)

Offline

#2 4. 4. 2011 13:25:36

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Makro - Funkce na hodnoty

1 a 2 sú v podstate totožné riešenia, 3 je zložitejšie, vymazaním vzorca by sa mohli stratiť väzby na iné vzorce.

Offline

#3 4. 4. 2011 15:32:44

jnranda
Člen
Registrace: 4. 4. 2011
Příspěvků: 3

Re: Makro - Funkce na hodnoty

Díky za odpověď smile ta vazba by mě tolik netrápila ... šlo by pouze o vzorce typu "=A3" "=A4" .. čímž bych docíli právě toho přenosu dat z jednoho listu do druhého.


Potřebuji zkrátka převést data získaná ze vzorců do jiného formátu (administrativně jiný formát) a nesmí v tomto formátu, ve výsledné podobě být použity vzorce. Doteď to dělám ručně sad

Offline

#4 4. 4. 2011 16:10:41

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Makro - Funkce na hodnoty

Principálne je to jednoduché, pozrite si napr. zdrojový text makra pre kopírovanie tabuľky z Calc do Writer - tam je jedno, čo bunka obsahuje, kopíruje sa totiž výsledok. Stačí malá úprava a máte makro pre kopírovanie do nového zošitu.

Offline

#5 5. 4. 2011 14:58:59

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Makro - Funkce na hodnoty

Tady ve fóru se něco podobného řešilo zde: http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=1507

Offline

#6 11. 4. 2011 12:48:21

jnranda
Člen
Registrace: 4. 4. 2011
Příspěvků: 3

Re: Makro - Funkce na hodnoty

Dobrý den, děkuji za odpovědi smile

Ale stále ještě ve vzduchu visí otázka, zdali je možné udělat macro, které převadí vzorečky (funkce) na výsledné hodnoty.

Editoval jnranda (11. 4. 2011 12:50:10)

Offline

#7 11. 4. 2011 14:24:40

sedlacekdan
Moderátor
Místo Nehvizdy
Registrace: 21. 6. 2010
Příspěvků: 617

Re: Makro - Funkce na hodnoty

Nástroje - makra - zaznamenat makro
pak si označte co chcete změnit a zkopírujte CTRL+C do schránky. Pak si označte kam chcete vkládat a CTRL+SHIFT+V (vložit jinak) tam si odznačte vše a poté odznačte vzorce, potvrďte OK.
ukončete záznam makra a uložte si ho.
Pak si makro můžete přes nástroje přizpůsobit přiřadit ke klávesové zkratce, lišty nebo do nabídky.
Makro bude fungovat, pokud je rozsah a umístění kopírovaných a vkládaných buněk nemění - tzn., že kopírujete a vkládáte do stále stejných buněk. Jinak by muselo makro projít další úpravou.

Krásné a jednoduché.
;o)


Linux Mint 16 Petra - Apache OpenOffice 4.0.1
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#8 11. 4. 2011 15:57:56

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Makro - Funkce na hodnoty

to jnranda: vzorce prepočítava priamo calc, takže nevidím dôvod takéhoto makra (prevod vzorcov na výsledky). Ak ide iba o odstránenie vzorcov, už som uviedol spôsoby, ako sa to dá - skopírovať do nového zošitu (lebo zmenou bunky by sa mohli prepočítať iné bunky, čo by nebolo správne). Ak sa zamyslíte, tak cez pomocný zošit sa dá prepísať aj pôvodný súbor - otvoríte v makre neviditeľne nový pomocný zošit, tam skopírujete bunky (dajú sa kopírovať iba výsledky) a tie následne skopírujete do pôvodného zošita s tým, že v ňom zároveň vymažete vzorce. Pomocný súbor potom zatvoríte bez ukladania.

Pravdaže, ak ste si istí, že zmenou bunky sa nezmenia iné, tak stačí prejsť zošit, výsledok uložiť do pomocnej premennej, vymazať vzorec a výsledok vložiť nazad do tej istej bunky. Možno sa vymazaním vzorca nestratí ani výsledok, stačí to vyskúšať. Aby ste totiž boli v obraze - bunka obsahuje paralelne ako vzorec, tak aj výsledok - dá sa totiž nastaviť, aby Calc automaticky bunky neprepočítaval, čo by sa nedalo, keby tieto údaje neboli uložené oddelene.

Offline

#9 13. 4. 2011 06:59:05

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Makro - Funkce na hodnoty

A co kopírovat + vložit jinak? nastavení změníte tak, aby se nevkládalo Vše, ale Text, Čísla, Datum a čas, popř. Formáty aj. a hlavně ne Vzorce

Offline

#10 20. 4. 2011 09:07:08

mirozm
Člen
Registrace: 9. 1. 2006
Příspěvků: 49

Re: Makro - Funkce na hodnoty

OO.o vo výrobnej firme - Ovladacie makrá
Pozrite sa sem je tam makro pre kopírovanie a vloženie inak teda ako čísel bez vzorcov.


LO 5.1.6  platforma Ubuntu-linux 16.04

Offline

Zápatí