Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 3. 2011 22:18:20

pjnowak
Člen
Registrace: 16. 9. 2007
Příspěvků: 25

Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Pracuji jako finanční poradce. Velká část různých analytických tabulek a přehledů, je plná maker ve VBA v Excelu od Microsoftu. Toto omezení mě nutí vlastnit licencované MS Office. Je po odemčení listů Excelu možné uložit kopii potřebných tabulek v Calc tak aby byla zachována výpočetní síla a já se mohl trvale zbavit závislosti na Microsoftu?

Offline

#2 6. 3. 2011 06:55:06

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Nie, OO.o nepozná VBA, makrá by sa museli preprogramovať manuálne. Niektoré odvodené programy od OO.o síce hovoria o tom, že podporujú aj VBA makrá, pri praktických skúškach to však nie je 100%.

Offline

#3 6. 3. 2011 13:05:33

pjnowak
Člen
Registrace: 16. 9. 2007
Příspěvků: 25

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Inu dobrá.
Takže přepsat každé makro zvlášť. což znamená, napsat celý analytický softwaer znovu. Je tedy možné někde najít alespoň "tahák" nebo program, který by části kódu které jdou spustit přeložil do Basicu a označil ty části kódu, které nelze přeložit a musí se tedy napsat alternativa? O psaní Makra nemám žádnou zkušenost.

Offline

#4 6. 3. 2011 15:59:56

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Tak pokud jste si to programovali sami, chtělo to předem zvolit nějaké multiplatformní prostředí. Pokud je to cizí produkt, může být ještě problém s licencí, zda se může vzít a přepsat.


Části kódu, které jdou spustit, nemusíte přepisovat :-) A ty části, které nefungují, se musí přepsat. V tomto ohledu je nějaký takový program celkem k ničemu.


Záleží, co ten software všechno dělá. Pokud to jsou jen nějaké pokročilé finanční funkce, nemusel by být problém to upravit. Více práce dá, pokud je tam GUI, manipulace s objekty atp. Jestli to dovoluje licence a nemáte zábrany zde uveřejnit analytický know-how, umístěte tady odkaz na zmíněný XLS, možná by se toho převodu někdo ujal. Nebo se poohlédnout po firmě či soukromníkovi, který vám ten SW do Calcu převede.

Offline

#5 6. 3. 2011 16:25:06

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Spoločné sú (možno) akurát zápisy riadiacich funkcí (if - then - else, while ...). Rozhodne nie sú spoločné ale objekty a ich štruktúra a na toto žiaden ťahák neexistuje, pričom to je rozhodujúca časť, ktorá sa musí preprogramovať. Ak ste nikdy neprogramovali, tak toto treba dať urobiť niekomu, kto pozná VBA aj StarOffice Basic. Osobne VBA nepoznám a preto Vám v tom nepomôžem.

Offline

#6 6. 3. 2011 16:50:23

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Kdysi jsem ve VBA programoval, ale záleží, jak náročný ten analytický SW je - z maker v Excelu i Calcu umím jen něco.

Offline

#7 6. 3. 2011 16:58:42

pjnowak
Člen
Registrace: 16. 9. 2007
Příspěvků: 25

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Tu Excelovku jsem neprogramoval. Licenci raději nebudu komentovat "uvízlo" mi to v počítači, když jsem ukončil spolupráci. Je to šikovná věcička, která hlídá zdali jsem něco neopemenul, když jsem to slíbyl. Pro orientaci je použitelná. Odemknul jsem ji, abych mohl ve výstopu vymazat logo a adresu firmy pro kterou už nepracuji a změnit barvy. Klient to dostane s mojí adresou a kontaktem a bez loga.

Editoval pjnowak (6. 3. 2011 16:59:06)

Offline

#8 6. 3. 2011 19:00:51

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Upsss, tak to sorry, ale do tohodle nejdu...

Offline

#9 6. 3. 2011 21:31:01

pjnowak
Člen
Registrace: 16. 9. 2007
Příspěvků: 25

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Koukám, že upřímnost někdy škodí. Asi budu muset zůstat u licencovaných office. Tohle je totiž jediná věc která mi brání je trvale opustit a používat jen svobodný soft (opustit včetně woken) .
A nebo se naučit programovat a celé si to přepsat. Každopádně díky. Kdyby náhodou přeci jen byl nějaký tahák, tak se do toho přepisu 26 stránek kódu dám.
PS.
Kdysi jsem tvůrce toho sw požádal, jestli by byl ochoten to přepsat do svobodného světa sw, ale nepochodil jsem. On totiž umí jen vba a star basic neumí. Musel by se ho naučit a to stojí čas který tomu nechtěl věnovat. Dnes si morální právo dělá ta společnost pro kterou to bylo napsáno a jejíž loga se tam objevují. Autor programu už pro ně nepracuje a firma dnes používá jiný program, za který platili cenu v řadu 7 nul. Tahle excelovka jim kdysi spadla do klína protože autor byl jimi nadšený.

Editoval pjnowak (6. 3. 2011 21:43:48)

Offline

#10 9. 3. 2011 09:35:17

redakce
správce webu
Místo Opava
Registrace: 15. 9. 2008
Příspěvků: 288
Web

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Nadšení pro open source je fajn, ale souvisí s tím taky to, že se ctí zákony a pravidla...


Vlastimil Ott
správce webu, redakce

Offline

#11 10. 3. 2011 13:21:06

pjnowak
Člen
Registrace: 16. 9. 2007
Příspěvků: 25

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

redakce napsal(a)

Nadšení pro open source je fajn, ale souvisí s tím taky to, že se ctí zákony a pravidla...

Nemám nic proti zákonu. Licenci Open Source mám přečtenou zepředu i odzadu. Přivlastnit si, ale vynález někoho a vydávat ho za své duševní vlastnictví, jen proto, že tam je logo firmy, která autorovi řekla akorát děkujeme, za vaší angažovanost... . To mi přijde hloupé. Autor programu (Excelovka) to odmít přepsat, jen proto, že prostě nevidí důvod se učit něco, co nebude nikdy potřebovat. Po diskuzi na této stránce, jsem mu ukázal, co se tu píše a zde je odpověď:

"MS Office je nejrozšířenější kancelářský balík na úřadech i u většiny soukromých osob. Až nastane situace, kdy OpenOffice a jeho deriváty překonají polovinu, všech kanceláří v počítačích, začnu uvažovat o tom, že se naučím psát makra ve StarOffice nebo OpenOffice Basic. A až to nastane, tak už to bude v nějaké verzi použitelné v OpenOffice určitě k dispozici.

Na internetu jsem přecejen našel pomůcku která mi pomůže přeložit části kódu:
http://www.business-spreadsheets.com/vba2oo.asp

Máte s tím někdo zkušenost?

Editoval pjnowak (10. 3. 2011 13:22:01)

Offline

#12 10. 3. 2011 22:09:04

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Zajímavé, někdy se na to podívám. Pokud ta "vaše" makra nebudou používat nějaké extra metody a vlastnosti objektů Excelu, mohlo by se zadařit. A narazíte taky ve chvíli složitějších konstrukcí, kdy se liší přístup v MS a OO.


Nicméně to neřeší problém licence... Možná by bylo lepší jít na to z jiné strany - říct, co má makro dělat, a třeba by se někdo pustil do programování. V Calcu a Excelu už řada finančních funkcí je a ty, co tam nejsou, je možné doprogramovat. Ale kdo ví, co ten "váš" SW dělá.


PS: nevím, kdo co z toho dělal, ale nechápu vaše rozhořčení nad tím, že autor to nechce naprogramovat i v jiném systému, to je přece jeho volba a jeho know-how. Pokud jste jen pouhý uživatel, pak vám nezbývá, než se s tím smířit. Pokud jste otcem myšlenky, pochlubte se s ní zde a možná se najdou tací, co ji převedou do řeči OpenOffice.

Editoval hanus (10. 3. 2011 22:19:26)

Offline

#13 18. 5. 2011 16:27:30

pjnowak
Člen
Registrace: 16. 9. 2007
Příspěvků: 25

Re: Převod nebo přepis VBA makra na Open Basic.

Tak jsem se rozhodl celý výpočetní program přepsat do OOo. Protože jsem v této oblasti nováček (nikově základní užívání OOo) bude to chvíly trvat. A až to bude hotové a fungovat tak to vypustím do světa, ale dřív jak za rok (čas) to asi nebude. Bodla by mi připravená kniha "Mistroství v Calc". Diskusi jsem sledoval, takže vím, že to není lehké zaplatit čas autora(-rů) knihy. Možná budu postupně zde uvolňovat části kódů s kterými si nebudu vědět rady a požádám komunitu o pomoc.

Offline

Zápatí