Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 3. 1. 2009 19:58:03

Mach
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 30

Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Řeším jeden problém. Calc pod Linuxem má možnost zobrazit na panelu nástrojů tlačítko Zobrazit/skrýt mřížku. Windows verze Calcu toto tlačítko nemá a nenašel jsem ho ani v žádné z nabídek dialogového okna Přizpůsobit.

Jak jsem zjistil, například Windows verze go-oo.org od Novellu toto tlačítko má. Screenshot.

Mřížka se dá samozřejmě aktivovat i standardně přes nabídku Nástroje - Volby.... Ovšem vzhledem k tomu, že funkce má globální účinky (nevztahuje se pouze na aktivní list jako v Excelu), přímé tlačítko na panelu nástrojů by se velice hodilo.

Učím Excel a Calc, ale na tomto jsem "zakysnul". Nevíte někdo co s tím?

Offline

#2 4. 1. 2009 16:54:54

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Zmeňte si zobrazované tlačidlá: Nástroje - Prispôsobiť. Tam prejdite na záložku "Panely nástrojov", vyberte panel, do ktorého to chcete pridať, prejdite na miesto, kam to chcete pridať (to sa potom dá doupraviť pomocou kláves so šípkami), stlačte tlačidlo "Pridať", vyberte kategóriu "Zobraziť", príkaz "Zobraziť mriežku" a potvrďte nastavenie.

Offline

#3 4. 1. 2009 17:56:23

Mat95pat
Člen
Registrace: 17. 6. 2008
Příspěvků: 45

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

j-patierik: myslím, že to není to, co "Mach" měl na mysli. Ta mřížka, kterou jste popsal vy, pouze zobrazí sadu bodů/teček, které mohou zjednodušit orientaci například při kreslení objektů.

Já jsem bohužel také nenašel ve verzi OOo 3 pro Windows, stáhnuté z těchto stránek, tuto speciální ikonu v žádné z nabídek (viz obrázek). V OOo 3 v Ubuntu 8.10 ji mám standardně zobrazenu a skutečně je to přepínač, který skryje/zobrazí mřížku s vyznačením okrajů buněk, a to pouze na aktuálním listu, což může být někdy užitečné.

Offline

#4 4. 1. 2009 18:12:52

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Myslím, že tohle je jedno z těch vylepšení v Novelovských buildech go-oo, které se ještě nedostalo do upstreamu sunovských buildů. Řešením je tedy použít go-oo nebo počkat až to bude integrováno do hlavní sunovské verze.

Offline

#5 4. 1. 2009 19:34:55

Mach
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 30

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

j-pastierik napsal(a)

Zmeňte si zobrazované tlačidlá: Nástroje - Prispôsobiť. Tam prejdite na záložku "Panely nástrojov", vyberte panel, do ktorého to chcete pridať, prejdite na miesto, kam to chcete pridať (to sa potom dá doupraviť pomocou kláves so šípkami), stlačte tlačidlo "Pridať", vyberte kategóriu "Zobraziť", príkaz "Zobraziť mriežku" a potvrďte nastavenie.

Jak píše Mat95pat mřížka (mriežka) není to, co mám na mysli. Přesto díky

Offline

#6 4. 1. 2009 19:49:16

Mach
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 30

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Ovšem zajímavé je, že Linuxová verze OO.o 3.0 toto tlačítko má a naprosto stejná verze pro Windows ne. Kompilace přeci probíhá ze stejných zdrojových kódů.

Mimochodem nic použitelného není ani mezi Extensions na http://extensions.services.openoffice.org/.

Řešením asi bude "utéct" od SUNu k Novellu k go-oo.org 3.0. Zatím ho testuji na virtuálním stroji v WinXP. Občas aplikace "spadne", ale tím nechci tvrdit, že go-oo.org 3.0 je špatný.

--- edit ---
go-oo.org 3 spolehlivě havaruje po instalaci českého slovníku a otevření jakékoliv aplikace. Na stránce s rozšířením není go-oo.org 3 v seznamu kompatibility. Jestli to je tím, nevím.

Editoval Mach (4. 1. 2009 20:43:06)

Offline

#7 4. 1. 2009 21:42:14

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Mach napsal(a)

...naprosto stejná verze...

Tím myslíte co? 3.0 ? tak to doufám ne ... podívejte se na okno "o aplikaci" a tam najdete na posledním řádku menším písmem napsané přesné označení buildu - já tam mám třeba "openoffice.org-core 1:3.0.0-6buntu0interpid1, Mon Dec 8 22:07:07 UTC 2008"

Pokud vaše OOo pochází z repozitářů distribuce tak bude téměř jistě založeno na go-oo,

Offline

#8 4. 1. 2009 22:30:15

Mach
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 30

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Diskuze je o Windows verzi OO.o. Mám ver.3.0.0 build 9358. A nemyslím si, že číslem buildu se zásadním způsobem změní funkcionalita aplikace. Jako např. tlačítko Zobrazit/skrýt mřížku.

Ad Linux verze: primárně Linux i když jsem jeho velký fanda na desktopu nepoužívám (na serverech ano).

Nedávno jsem testoval Ubuntu 8.10. To měl v repozitářích ješte verzi 2.4.1. Schválně jsem přidal, podle návodu tuším z tohoto webu, repozitáře pro OO.o 3.0, ale byl velice nestabilní. A jak vidím u vás ver.3.0 už je od 8.12. v oficiálních repozitářích?

To, že Ubuntu má v repozitářích go-oo.org jsem nevěděl. To by lecos vysvětlovalo.

Díky Ondra.kl

Offline

#9 4. 1. 2009 23:09:02

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

U 8.10 to v repozitářích nemá, budou přidávat myslím až 3.0.1 obkec k tomu:  http://brainstorm.ubuntu.com/idea/14433/

Používám zdroj z wiki.ubunutu.cz,
deb http://ppa.launchpad.net/openoffice-pkgs/ubuntu interpid main
koukám že je to to samé co tady na webu ... tenhle zdroj fungoval na začátku října a teď začal až po novém roce ...

Offline

#10 4. 1. 2009 23:51:19

Mach
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 30

Re: Tlačítko zobrazit/skrýt mřížku na panelu nástrojů

Jak říkám, OO.o 3.0 v U 8.10 padal jak nějaká pre-alfa. Ale možná, že bugy odstranili. A nebo jsem dělal já něco špatně.

No a já to vyřešil úplně jinak, než jsem původně předpokládal.

1. Prohledal a propátral všemožná fóra a diskuze
2. Přečetl mj. článek na root.cz - http://www.root.cz/clanky/ooo-je-vazne- … ael-meeks/
3. Otestoval OO.o a go-oo.org u obou obě verze 2.4.1 a 3.0 (pro Windows !!)

Závěr: I když se vším nesouhlasím, musím konstatovat, že v SUNu skutečně je cosi prohnilého. Války mezi SUN a Novell mě, jako uživatele, nezajímají a po uvážení, co vlastně od OO.o požaduji se vítězem stal go-oo.org 2.4.1 - stažený z http://go-oo.mirrorbrain.org/stable/win32/2.4.1/

Předběhl u mne i SUNovský OO.o 3.0. Uvidíme, jak se mi osvědčí. A Calc MÁ tlačítko smile

Editoval Mach (4. 1. 2009 23:53:39)

Offline

Zápatí