Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 29. 12. 2008 16:14:19

Cheva
Člen
Registrace: 9. 6. 2007
Příspěvků: 10

Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Zdravím, jsem lehce na zhroucení ze zničené práce všech prezentací.
Otevřela jsem si v OO 3.0 již hotovou prezentaci z předchozí verze OO (formát ppt - pro všechny případy) a Impress mi veškerá vložená pole s textem s modrou hranicí (která se mají postupně objevovat při prezentaci) zobrazuje ve velikosti tak o 20 menší, než je skutečně zvolena (a než se pravdivě zobrazuje v panelu nástrojů). Tím pádem je text samozřejmě pro posluchače prezentace nečitelný.
To samé se mi pak stalo i s prezentací, kterou jsem v OO 3.0 měla již jednou otevřenou, měnila jsem na ní pár detailů a zobrazovala se dobře. Zkusila jsem celý OO zavřít a znovu otevřít, restartovat počítač, jestli se jen nepobláznily, ale bohužel. Všechny dosavadní prezentace se zobrazují stejně (blbě).
Prosím o pomoc! Díky.
Screenshot: http://www.chevert.profitux.cz/screenshots.html

Offline

#2 29. 12. 2008 23:24:58

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Napadají mě 2 možnosti. Buď se Vám z nějakého důvodu změnil text ve všech vložených textových rámcích na horní index nebo byl v rámcích text zapsán jiným fontem a ten teď v systému chybí (a automaticky se nahradil podobným fontem, ale s jinou velikostí).

Editoval PavelH (31. 12. 2008 21:45:25)

Offline

#3 30. 12. 2008 18:46:11

Cheva
Člen
Registrace: 9. 6. 2007
Příspěvků: 10

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Díky, tak jsem zjistila, že to není horní nýbrž dolní index, ale vůbec nechápu proč se to stalo a co s tím jiného všechna pole ručně přeformátovat...to je totiž při jejich množství práce na bednu. Fonty jsou klasicky Arial 22 jako v hlavních rámcích.
Navíc jsem teď zjistila, že když jeden snímek upravím z dolního indexu na běžné písmo, celý soubor uložím, zavřu a znovu otevřu, ve snímku je opět dolní index :-(

Editoval Cheva (30. 12. 2008 18:50:30)

Offline

#4 30. 12. 2008 20:21:27

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

a nebylo by jednodušší použít styly než to ručně upravovat?

Offline

#5 31. 12. 2008 13:43:33

Cheva
Člen
Registrace: 9. 6. 2007
Příspěvků: 10

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Samozřejmě by bylo, asi - kdyby člověk věděl jak... Nějaké základní styly jsem zatím používala jen ve Writeru. Jenže těch polí v každém snímku tam je hafo a ne všechny snímky mají stejnou velikost písma.

Mohli byste mi tedy poradit, jak ostylovat jen ona animovaná pole? Případně přes co konkrétně, aby se to nejvíc podobalo současnému vzhledu?
Nebo to jde nějak přes vlastní styly a kyblíkem přetřít? Ale to je pak skoro to samé jako to dělat ručně, a navíc OO 3.0 na formátové úpravy při znovuotevření kašle... (viz předchozí příspěvek).

Ještě taky můžu doufat, že tam, kde mám prezentaci předvést, mají dosud jen starý (2.3 myslím) OO a že ten to možná přechroustá dobře. Ale to je fakt malá naděje.

Offline

#6 31. 12. 2008 16:34:40

Mat95pat
Člen
Registrace: 17. 6. 2008
Příspěvků: 45

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Impress v OOo 3 dělá různé problémy, jedním z nich je i to, že některé provedené změny si po uložení, zavření a opětovném otevření souboru nepamatuje viz http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=166. Zatím ještě tato chyba nebyla opravena.

Pokud byste chtěla použít styly na vložená textová pole, pak doporučuji nejprve vytvořit styl nový, nastavit jeho parametry, pak označit všechna textová pole na daném snímku a myší dvakrát kliknout na název vašeho vlastního stylu, čímž se tento aplikuje na označené prvky.

Vytvoření nového stylu se provádí v okně se styly, zobrazí se např. klávesou F11 (grafické styly), pak kliknete pravým tlačítkem na styl, ze kterého chcete vycházet (Výchozí), z kontextového menu zvolíte nový, vhodně pojmenujete a na jednotlivých záložkách nastavíte. Pak už jenom aplikujte, jak jsem popsal v předchozím odstavci viz http://suzelly.opf.slu.cz/~korviny/zzz/ … _styly.png

Ale vzhledem k problémům se současnou verzí Impressu v OOo 3 bych asi zvážil dočasný návrat k nižší verzi, případně tuto jednu prezentaci upravoval v MS PowerPointu, pakliže to stejně chcete ukládat do formátu PPT. Osobně mě tyto problémy a chyby také mrzí, snad se to v další verzi podaří opravit.

Editoval Mat95pat (4. 1. 2009 23:22:25)

Offline

#7 31. 12. 2008 19:10:50

Cheva
Člen
Registrace: 9. 6. 2007
Příspěvků: 10

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Díky moc za odpověď. Bohužel všechny moje starší prezentace mi 3.0 otevírá se stejným výsledkem, tedy animovaná textová pole jsou formátovaná dolním indexem, oprava jedné tedy nepomůže.

Možnost s návratem ke starší verzi už mě taky napadla, hledala jsem ji na tomto webu, ale nepodařilo se. Prosím tedy ještě o radu, odkud se dá případně stáhnout - našla jsem jen informace o 2.3.1, nikoli už možnost jejího stažení. Raději bych ji stahovala tady ze spolehlivého zdroje.
Já dvojku při instalaci 3.0 optimisticky nechala z kompu vymazat... Poučení pro příště ;-)

Editoval Cheva (31. 12. 2008 19:12:00)

Offline

#8 31. 12. 2008 21:56:33

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Na ftp.openoffice.cz jsou ke stažení verze 2.4.0 a 2.4.1
třeba:
ftp://ftp.openoffice.cz/OLD/2.4.1/OOo_2 … all_cs.exe

Offline

#9 31. 12. 2008 21:59:35

Mat95pat
Člen
Registrace: 17. 6. 2008
Příspěvků: 45

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Ke stažení je jedna ze starších verzí OOo 2.4.1 ještě tady: http://ftp.linux.cz/pub/localization/Op … OLD/2.4.1/.

S tou změnou stylů by to možná šlo urychlit tak, že vložená textová pole označíte tažením myši a pak poklepete na název vašeho stylu, přesunete se na další slide a opět označíte, ... Vícenásobné označování objektů na jednom slidu lze provést také při stisknuté klávese Shift, klikáním na jednotlivá pole. Vím, že to představuje práci navíc, ale možná to za to stojí.

Offline

#10 31. 12. 2008 23:51:49

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Ještě bych zkusil tohle:
Otevřete vaše původní ppt prezentace ve starší verzi OpenOffice a pokud tam budou v pořádku, uložte je ve formátu odp.
Tyto odp prezentace bych pak zkusil otevřít v OpenOffice verze 3.
Možná si tak ušetříte mnoho práce...

Offline

#11 1. 1. 2009 08:39:15

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Problém je v tom, že to bolo uložené vo formáte PPT. Import sa mení podľa toho, ako prebieha vývoj "odhaľovania" ukrytých vecí. Vo verzii 3.0 sa toho zmenilo viac - dokonca píše, že z verzie ODF 1.0 nemusí urobiť korektne export do PPT formátu a je lepšie používať ODF 1.2.

Navrhujem nainštalovať verziu OO.o 2.4, tam uložiť v ODF formáte 1.0, potom to otvoriť v OO.o 3.0, uložiť do novšej verzie ODF 1.2 a potom exportovať do PPT.

Offline

#12 3. 1. 2009 16:11:44

Cheva
Člen
Registrace: 9. 6. 2007
Příspěvků: 10

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Tak bohužel, i ve 2.4 dolní index zůstal u všch prezentací, které už jsem ve 3.0 otevřela. Dobré ale je, ke když ve staré verzi OO ručně dolní index předělám na běžné písmo, po uložení, zavření a znovuotevření to tak zůstane a nevrací se to k indexu jako u 3.0.
Díky všem!
Pozitivní nakonec: na jednom flash disku jsem později objevila všechny prezentace zálohované, tedy to nakonec bude bez práce navíc :-) Uf. Dál radši budu OO prezentace ukládat pouze ve formátu odp, i když tím riskuji, že někde nemusí být OO nainstalovaný...

Offline

#13 3. 1. 2009 20:48:47

Mat95pat
Člen
Registrace: 17. 6. 2008
Příspěvků: 45

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Já často využívám export prezentací do PDF, které potom prezentuji na "cizích" počítačích, kde většinou nějaký ten program pro zobrazování PDF k dispozici je. Je pravda, že se tak připravím o některé "zajímavé" animace a přechody, což by vám asi nemuselo vyhovovat, ale zato je takováto PDF prezentace přenositelná bez větších problémů i mezi různými operačními systémy.

Offline

#14 4. 1. 2009 18:28:50

Cheva
Člen
Registrace: 9. 6. 2007
Příspěvků: 10

Re: Zobrazuje jinou velikost fontů v polích než je zvolena

Díky za tip.

Offline

Zápatí