Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 1. 2011 13:32:16

fibi
Člen
Registrace: 18. 1. 2011
Příspěvků: 7

Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Situace : PC s OS Windows 2000 (nebo Windows XP)
nainstalované OO 3.2 (jak úplně čistá instalace, tak po instalaci MS Office 2000)
Problém : mám soubor .xls a chci ho vytisknout kliknutím na pravé tlačítko a zvolit Tisk, nebo zavoláním scalc.exe -p soubor.xls .
Pokud jde o dokument .ods bez problémů se vytiskne, pokud je to .xls tak ne, i když otevřít jde normálně.
Prosím o pomoc, jestli existuje nějaká možnost jak toto vyřešit.
Jde o exporty z našeho firemníhoi programu které program vysype do nějakého adresáře a pak nad nimi volá windows volání s parametrem print.
Možná by stačil i nějaký doplněk na vytištění všech souborů .xls v zadaném adresáři.

Offline

#2 18. 1. 2011 20:07:41

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Ovládací panely - Možnosti složky - Typy souborů. Najdete xls a dáte Upřesnit. Pak zadáte nový příkaz, který chcete do kontextovky, a aplikaci, která se s tím má spustit. Tu najdete přes Procházet. Dále mám pocit, že byste k té cestě tam měl přiřadit parametr /p. Opraví mě někdo?


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 19. 1. 2011 19:12:47

fibi
Člen
Registrace: 18. 1. 2011
Příspěvků: 7

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Jo jasně to je postup jak asociovat .xls aby se otevíral v OpenOffice calc, to je v pohodě.
I tem parametr p je správně (ale -p) .
Jenže to právě nefunguje, tedy funguje, ale jen na .ods :-(
Testoval jsemi přímo v command line scalc.exe -p soubor.xls a nic, pokud šlo o soubor .ods tak pohodě.
Jediné co mně napadá že OO musí vlastně xls pokaždé převést do .ods neý s ním může pracovat a při požadavku na tisk to neudělá, nicméně nevím jak to vyřešit.
Zkoušel jsem i použít nějaký M$ viewer na .xls a ten parametr /p nebere vůbec (ač ho má v tom nastavení možnosti složky uveden)

Offline

#4 19. 1. 2011 19:56:21

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

No a co takhle řešit to přes PDF? Nainstalujte si virtuální PDF tiskárnu (tím dostanete do kontextovky Print), nastavte parametry stránky, vytiskněte PDF a je to. Třeba PDF Creatore. Zadarmo, spolehlivě, rychle.

Editoval PetrValach (19. 1. 2011 20:19:14)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 20. 1. 2011 06:20:26

fibi
Člen
Registrace: 18. 1. 2011
Příspěvků: 7

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Boužel z našeho programu padají jedině soubory .xls :-( A to změnit nepůjde, občas je potřeba ten výstupní soubor upravit. Boužel dodavatel SW pracuje v Delphi a pro to sme žádnou komponentu na vytváření OpenDokumentů nenašli :-(
A ta kontextovka je spíše na vysvětlení problému, v reálu je voláno přímo s programu windows API ShellExecute() či jak je ta funkce. Která provede tu asociovanou akci.
Teď mám za sebou další pokud našel jsem nějaký starší viewer a ten už "jenom" při tisku zobrazuje okno, což je obzvlášt při tisku třeba 100 dokumentů šílené, ale snad by to fungovalo. Nebo varianta nějakého makra v OO které by ze zadaného adresáře načítalo .xls soubory a posilalo na tiskárnu, jenže ve vytváření maker jsem úplně mimo :-(

Offline

#6 20. 1. 2011 07:05:06

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Na makro sa Vám pozriem, napíšte mi mail na pastierik zavináč inet bodka sk, teraz idem k lekárovi - zabudnem na to. Urobil by som to ako rozšírenie (tlač všetkých súborov určitého typu z nejakého adresára na defaultnú tlačiareň) a poslal do redakcie.

Offline

#7 21. 1. 2011 19:59:25

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Rozšírenie zaslané do redakcie, zdrojový text bude zverejnený v rámci seriálu o programovaní makier na inet.sk asi v stredu 26.1.2011. Fibi: ďakujem za inšpiráciu a prosím aj ostatných, aby písali to, čo potrebujú - pokiaľ to bude v mojich silách, rád to naprogramujem.

Offline

#8 21. 1. 2011 20:48:06

PetrValach
Člen
Registrace: 24. 5. 2007
Příspěvků: 561

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Nevím, zda mi bylo rozumět. Myslel jsem, že po instalaci virtuální pdf tiskárny se do kontextové nabídky dostane položka něco na způsob Vytisknout PDF dokument. Takže by stačilo vyvolat kontextovku na xls a vytisknout do pdf a pak klasicky na tiskárně.
Ale to,  co vyrobí pan JP, bude taky užitečné a leckdo to určitě využije. Tak pane Pastieriku, vzhůru do toho :-)


Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte tak orientaci na fóru při vyhledávání řešení problémů
JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 23. 1. 2011 19:16:00

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

já věděl, že už jsem o tom někde četl:
http://www.openoffice.cz/navody/tip-hro … odt-html-a

Offline

#10 23. 1. 2011 19:22:27

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Už ste mimo tému - autorovi otázky ide o hromadnú tlač a nie prevod, citujem: "Možná by stačil i nějaký doplněk na vytištění všech souborů .xls v zadaném adresáři."

Offline

#11 23. 1. 2011 22:17:05

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Ano, je to trochu OT od požadavku fibi, ale líbila se mi ta možnost původního způsob tisku. Ono to ale není ani to, co jsem původně hledal já. :-)

A protože jsem stále přesvědčen, že pro fibi by bylo nejvýhodnější zůstat u zaběhlého postupu, pouze doplněného o převod xls na ods, tak jsem googlil dál:
JODConverter + OOo v servisním módu


fibi, ještě mne napadlo: MSO se o tisk vlastních formátů neumí postarat? Uvádíte totiž i variantu s nainstalovaným MSO 2000.

Offline

#12 24. 1. 2011 06:36:13

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Znovu opakujem - rozšírenie pre hromadnú tlač som už urobil a zaslal do redakcie, takže to, čo požadoval fibi je vyriešené. A netlačí to iba xls, ale všetky súbory podľa zadaných prípon (zadáva si ich používateľ, takže je to úplne ľubovoľné, testoval som to napr. na doc a odt). Keďže fibi tlačí aj 100 súborov, akýkoľvek medziprevod do iného formátu je iba zdržanie.

Pravdaže, hromadný prevod je tiež dobrá vec a už som uvažoval nad tým, že okrem tlače dám do rozšírenia aj možnosť hromadného exportu do PDF. To však až v nejakej novej verzii, uvidím v diskusii k rozšíreniu (keď ho redakcia zverejní - to už nezáleží odo mňa), či bude taká požiadavka.

Offline

#13 25. 1. 2011 19:15:40

fibi
Člen
Registrace: 18. 1. 2011
Příspěvků: 7

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Lord killer : no MSO se o tisk postarat umí, ale situace je taková že se právě MSO snažíme zbavit. Jenže náš program umí generovat pouze .xls dokumenty (ano bylo by hezké kdyby uměl generovat .ods, ale tvůrce aplikace tvoří v Delphi a pro ty jsme žádnou komponentu na tvorbu OpenDokument nenašli :-( )
Laboroval jsem i s nějakými viewery od M$ na .xls ale v těch tisk tímto způsobem nefungoval vůbec :-(
Jinak to rozšíření jak o něm píše j-pastierik náš problém zjevně vyřeší, jak to jenom jde. Jasně přímý tisk z programu už to nebude, ale aspoň by to mohli uživatelé pochopit, snad :-(
Ohledně konverze tak leda by to byl nějaký dynamický konvertor který by seděl v systému a když by vznikl požadavek na tisk .xls tak by jej nejprve zkonvertoval a pak pustil dál.
No uvidíme jak to bude pokračovat až bude na serveru to rozšíření a jak se s tém uživatelé poperou.
Každopádně díky všem za nápady a zvlášť JP za to rozšíření :-)

Fibi

Offline

#14 25. 1. 2011 20:27:00

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Ešte sa pozriem aj na to, čo ste chceli pôvodne cez pravé tlačidlo, chce to však nejaký čas, teraz chcem dokončiť veľké rozšírenie pre formátovanie textu a budem niekoľko týždňov zaneprázdnený, pretože ide o dosť hlboké "prekopanie" staršej verzie.

Offline

#15 25. 1. 2011 20:31:14

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

fibi: chceli ste vidieť, ako vyzerá zdrojový kód, zajtra vyjde na inet.sk a je tam aj obrázok, ako vyzerá dialógové okno.

Editoval j-pastierik (25. 1. 2011 20:32:30)

Offline

#16 25. 1. 2011 21:22:47

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Tak som to schválne skúsi, pretože nemám MS Office a pri DOC som nemal nič nastavené. V možnostiach priečinka som pre príponu DOC vytvoril novú akciu print - dôležité takto pomenovať (ak ešte neexistuje), v kontextovom menu sa to zobrazuje ako "Tlačiť". Ako predvolenú aplikáciu je potrebné nastaviť (vrátane úvodzoviek):

"C:\Program Files\OpenOffice.org 3\program\soffice.exe" -p "%1"

skontrolujte "DDE", aplikácia je soffice, téma System (pri vytváraní novej akcie mi to urobilo automaticky).

XLS tabuľky nemám k dispozícii, ale malo by to fungovať. Problém vidím v tom, že ste to chceli tlačiť priamo cez scalc, pričom OO.o najprv musí XLS konvertovať. Toto zrejme nie je vecou Calcu, ale univerzálneho OO.o "konvertora" a preto je zrejme potrebné tlačiť cez soffice.

Prosím napíšte, či to ide.

Offline

#17 1. 2. 2011 11:13:27

fibi
Člen
Registrace: 18. 1. 2011
Příspěvků: 7

Re: Tisk .xls ve win pravým tlačítkem (nebo command line)

Zkoušel jsem tedy dál s tím tiskem .doc a zjistil jsem velice překvapivou věc a to že ten tisk na pravé tlačítko (tedy akce print) funguje jen na .doc , na .xls ne.
Zkoušel jsem vytvořit tu akci a na .doc bez problémů i přímo pomocí swriter.exe .
Na .xls ani pomocí soffice.exe, ani pomocí scalc.exe , zkoušel jsem i různě laborovat s DDE a nic :-(
Na zdrojové kódy rozšíření jsem zvědav. Uvažoval jsem že pokud by šlo zajistit nějakou ikonku na plochu která bý spustila rozšíření s dopředu nastavenými parametry snad by to uživatelky pochopily :-)
Díky velice za pomoc.

Offline

Zápatí