Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 8. 12. 2008 15:36:00

Hanato
Člen
Místo Praha
Registrace: 6. 8. 2007
Příspěvků: 8

Číslování pouze lichých stran

Zdravím, řeším teď jeden problém a zatím jsem ho nerozlouskl. Potřeboval bych v dokumentu číslovat pouze liché strany, respektive potřeboval bych číslovat pouze listy. Neví někdo jak na to?

Příklad:
Strana 1 by měla číslo 1,
strana 2 by číslo neměla,
strana 3 by měla číslo 2,
strana 4 by číslo neměla,
strana 5 by měla číslo 3,
atd...

Potřebuji to k oboustrannému tisku, proto nemají sudé stránky číslo, v případě číslování listů při jednostranném tisku je to v pohodě protože číslo strany = číslo listu.

Předem děkuji za jakékoliv nakopnutí. Tomáš Hanák

Offline

#2 8. 12. 2008 18:40:57

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Číslování pouze lichých stran

Neviem, ako nastaviť takéto číslovanie (ale zaujímalo by ma to), avšak nerozumiem Vášmu problému s obojstrannou tlačou. Bežne totiž tlačím obojstranne (naposledy skoro 400 stranovú knihu), pričom číslujem strany zaradom. Najprv vytlačím párne strany v obrátenom poradí (od poslednej po prvú), potom nepárne v normálnom poradí od prvej po poslednú a mám to pripravené na zviazanie. A aby som mal čísla strán na vonkajšom okraji, tak mám nastavené, že na párnych stranách sú vľavo a na nepárnych vpravo.

Offline

#3 8. 12. 2008 20:22:28

Hanato
Člen
Místo Praha
Registrace: 6. 8. 2007
Příspěvků: 8

Re: Číslování pouze lichých stran

j-pastierik napsal(a)

A aby som mal čísla strán na vonkajšom okraji, tak mám nastavené, že na párnych stranách sú vľavo a na nepárnych vpravo.

No mě ale nejde o čísla na vnějším okraji - to se dá nastavit tak že není stejný záhlaví na levé a pravé straně. Mě jde o to, aby byly v číslování zahrnuty jen levé strany. Důvod je ten že v evidovaných dokumentech se číslují listy ne strany - alespoň u nás, takže vymýšlím systémovější řešení než to vytisknout bez čísel a pak vytisknout na hotovej dokument prázdné strany s číslem stránky - jednostranně :-)

Offline

#4 9. 12. 2008 06:11:11

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Číslování pouze lichých stran

Aha, tak to je iný problém, zatiaľ jedine vkladať čísla stránok ručne, ale to do záhlavia/zápätia nejde (boli by všade rovnaké), dávať všade iný štýl strany je až príliš komplikované (ale bolo by to funkčné)... Navrhujem namiesto záhlavia alebo zápätia (podľa toho, kde chcete mať čísla strán) vložiť rámec a tam napísať toto číslo. Porozmýšľam nad nejakým makrom, ako to zautomatizovať.

Offline

#5 9. 12. 2008 08:04:03

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Číslování pouze lichých stran

To číslování listů vám nařizuje co? nějaká směrnice? a nebylo by jednodušší ji upravit tak aby kromě číslování listů povolovala i číslování stran?

Offline

#6 9. 12. 2008 12:05:32

Hanato
Člen
Místo Praha
Registrace: 6. 8. 2007
Příspěvků: 8

Re: Číslování pouze lichých stran

Ondra.kl napsal(a)

To číslování listů vám nařizuje co? nějaká směrnice? a nebylo by jednodušší ji upravit tak aby kromě číslování listů povolovala i číslování stran?

Co to nařizuje nevím, ale už 50 let se čísluje pravý horní roh - čísluje se tak všechno co má číslo jednací nebo evidenční - např. i listy v sešitě... V rámci jednotnosti předpokladám, že se to měnit nebude :-)

Já to do teď řeším jednoduše mám dokument bílých stran pouze s číslem stránky a to vytisknu na vytištěný dokument, tuhle otázku jsem položil jen z důvodu zvědavosti a snahy ulehčit si tisk...

Offline

#7 9. 12. 2008 14:28:19

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Číslování pouze lichých stran

hmm... ok. Jen jsme chtěl ať se zamyslíte nad zdrojem toho co vás to nutí číslovat nějak a ne jinak ... jestli je to nějaký zákon tak může být novelizovaný, když vnitro firemní směrnice tak může jít předělat.

Na zváženou je jestli je jednodušší tisknout takhle nadvakrát nebo změnit styl číslování.

Offline

#8 9. 12. 2008 14:51:31

Hanato
Člen
Místo Praha
Registrace: 6. 8. 2007
Příspěvků: 8

Re: Číslování pouze lichých stran

Ondra.kl napsal(a)

Na zváženou je jestli je jednodušší tisknout takhle nadvakrát nebo změnit styl číslování.

No na zváženou je spíše jestli raději nekoupit licenci wordu, kde to snad jde (nevím, nezkoušel jsem, zkusím doma až se vratí grafická karta z reklamace). Řešení tohodle problému se odsunulo z technické na administrativní úroveň.
Co se týče administrativní úrovně, musím se přiznat že mě vyhovuje číslovat listy už jen proto, abych nemusel předělávat tunu dokumentace co mám někde zaevidovanou, takže způsob bych neměnil :-) Vždycky se můžu vrátit k řešení zařvu na chodbu a prvnímu kdo se objeví to dám očíslovat ručně ;-) Navíc docela dost věcí se čísluje ručně pořád - např. ty sešity a najednou by místo 200 listů měl sešit 400 stran - každej kdo zkusil někdy něco očíslovat by určitě nebyl nadšenej :-D
K té technické úrovni myslím, že měnit zvyky, předpisy nebo cokoliv jinýho jen proto, že to nějaký program neumí je cesta ke zkáze... každopádně až budu mít přístup k poslednímu wordu tak to zkusím, jestli to tam jde - jen tak pro porovnání....

Offline

#9 9. 12. 2008 15:08:36

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Číslování pouze lichých stran

big_smile děkuji az reakci, ale jste úplně vedle.
Osobně si nevybavuji je bych někdy na PC slyšel o číslování LISTŮ. Naopak číslování STRAN je běžná věc. A to je ten okamžik, kdy je otázkou zda změnit direktivu nebo ne.

Pokud chcete na oboustranném dokumentu tisknout na liché stránky čísla 1, 3 , 5 ... tak je to trivialita. Pokud však na stejných místech chce mít 1, 2, 3 ... tak fakt nevím.

Offline

#10 9. 12. 2008 15:28:48

Hanato
Člen
Místo Praha
Registrace: 6. 8. 2007
Příspěvků: 8

Re: Číslování pouze lichých stran

Ondra.kl napsal(a)

big_smile děkuji az reakci, ale jste úplně vedle.

Díky ;-)

Ondra.kl napsal(a)

Osobně si nevybavuji je bych někdy na PC slyšel o číslování LISTŮ. Naopak číslování STRAN je běžná věc. A to je ten okamžik, kdy je otázkou zda změnit direktivu nebo ne.

Kdo mluví o PC? Tenhle případ se týká tvorby knihy do které se píše ručně - eviduje se v ní dokumentace. Je sice přípustné vzít 200 listý sešit nechat ho očíslovat a na každou stránku narýsovat tabulku, ale osobně považuji za jednodušší to vytisknout a pouze svázat - to není nikde zakázáno, ale musí mít stejnou úpravu jak ten nalinkovaný sešit.

Ondra.kl napsal(a)

Pokud chcete na oboustranném dokumentu tisknout na liché stránky čísla 1, 3 , 5 ... tak je to trivialita. Pokud však na stejných místech chce mít 1, 2, 3 ... tak fakt nevím.

Jo chci přesně ten druhej případ :-)

Offline

#11 9. 12. 2008 17:24:51

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Číslování pouze lichých stran

Napísal som návod, ako sa to dá urobiť pomocou rámca. Priložil som k tomu aj šablónu, aby sa to dalo lepšie prestaviť (prípadne po úprave aj priamo použiť). Teraz to záleží už iba od šéfredaktora, kedy to openoffice.cz zverejní.

Offline

#12 9. 12. 2008 21:27:47

Hanato
Člen
Místo Praha
Registrace: 6. 8. 2007
Příspěvků: 8

Re: Číslování pouze lichých stran

Super, moc diky!!!

Offline

Zápatí