Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 5. 6. 2010 14:11:28

linuxlex
Člen
Registrace: 5. 6. 2010
Příspěvků: 1

Makra

Stále více lidí se na našem webu http://linuxlex.cz ptá na to, kdy konečně OpenOffice bude podporovat makra. Na toto téma já osobně nedokáži dát kompetentní odpověď. Najde se tu někdo, kdo mi o této problematice napíše více?? Děkuji

Offline

#2 5. 6. 2010 15:09:29

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Makra

Makrá podporuje OO.o od začiatku - teda už niekoľko rokov a niekoľko rokov o ich programovaní píšem články (http://www.inet.sk/tema/makra). Makrá sa v OO.o dajú programovať v rôznych jazykoch - Python, StarOffice Basic, Java.

Ak sa ľudia pýtajú na makrá z MS Office, tieto nie sú štandardne v OO.o podporované, ale ich podpora je čiastočne (neviem posúdiť do akej miery) zabudovaná napr. v go-oo a v niektorých platených verziách OO.o.

Offline

#3 26. 5. 2011 21:38:13

jnezerny
Člen
Registrace: 25. 5. 2011
Příspěvků: 1

Re: Makra

To je právě ten problém. Mnoho firem má spoustu šablon, excelovských sešitů apod., které obsahují makra ve VBA (tj. makra MS Office). Protože by museli tato makra přepisovat do jiného jazyka (což také znamená se ten jazyk učit) a to znamená často opravdu hodně práce, nikdo to neudělá a radši budou požadovat, aby všichni, kdo s tím potřebují pracovat, měli MS Office. Řekl bych, že to je jeden z důvodů, proč si MS Office stále drží tak silnou pozici (a zprostředkovaně i Windows - třeba pro moji švagrovou to je důvod pro to, aby ani nepřemýšlela o přechodu na Linux; prostě si to nemůže dovolit, i když by se jí zrovna LinuxLex dost líbil). Pokud tu nejsou žádné licenční problémy, mělo by se to dodělat, pokud chce OO.o získat větší podíl...

(Dalšími důvody jsou vazby na Outlook, Exchange a serverové technologie MS vůbec, které nikdo jiný také nepodporuje,dále setrvačnost, vzhled a uživatelské návyky; pro mne také lépe řešená hromadná korespondence ve Wordu, ale přiznám se, že ve verzích 3.x jsem to ještě nepoužil, tak nevím, jestli se něco nezměnilo.)

No nic, nainstaloval jsem si LibreOffice a jdu tam vyzkoušet, do jaké míry podporuje VBA... ;-) Dá se o tom pak něco napsat sem někam nebo by to tady nebylo moc vítáno? (To už je otázka spíš na admina - pokud ano, kam? Děkuji...)

Offline

#4 27. 5. 2011 05:24:02

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Makra

Problém podpory nie je ani v programovacom jazyku - syntax príkazov je podobná, tam by s podporou nebol problém. Čo je však veľký problém, je aplikačné rozhranie (API), ktoré poskytuje MS Office a OO.o/LO používateľovi - toto sa nedá jednoducho prevziať 1:1. Ide teda hlavne o metódy a položky jednotlivých premenných API, ktoré nie sú (a ani nemôžu byť) v MSO a OO.o v žiadnom prípade rovnaké. A na tomto stojí a padá podpora - to by museli byť k dispozícii zdrojové texty MSO, aby sa dalo API analyzovať tak, že by sa dala urobiť podpora.

Offline

Zápatí