Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 4. 2010 09:37:04

hobil
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 9

chyba propojení databáze se sešitem

Mám databázi (adresář) vedenou v sešitu oocalc, zaregistrovanou do databáze OO.
Tisknu pomocí ní sériové dopisy.

Po aktualizaci na verzi 3.2 se objevila nepříjemná chyba.

Pokud se v sešitu vyskytne položka tvořená jednoduchým číslem (např. ve sloupci "psč" 4564, nebo "č. parcely" 5432), tedy bez mezer, čárek, lomítek atp., které by záznam hodily do textového formátu, pak se v databázi neobjeví a ve vytištěném dokumentu také ne. Ostatní záznamy z téhož sloupce se normálně zobrazují i tisknou (např. psč 123/4, č. parcely 1234/5).

Po návratu k verzi 3.1.1 chodí vše opět korektně.

Děkuji za případné reakce a hlavně za nahlášení na vhodném místě.

H.

Offline

#2 27. 4. 2010 10:09:42

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: chyba propojení databáze se sešitem

... a pomůže když v sešitu nastavíte formát příslušného sloupce na "text"?

Offline

#3 27. 4. 2010 12:22:37

hobil
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 9

Re: chyba propojení databáze se sešitem

Ve chvili, kdy jsem to zjistil, jsem mel vytisteno cca 560 listu seriovych dopisu a k nim obalky (nektere bez čp) a dalsi balik (vadnych) dopisu (2.- Kč za obalku + 38.- Kč poštovne) uz byl na poste a nyni se nam zacinaji vracet jako nedorucitelne.

Fakt nebyl v te infarktove situaci cas ani chut na pokusy, takze nyni jedu v 3.1.1.
Chtel jsem to zde hlavne prezentovat proto, aby se podobna chyba v pristich verzich neobjevila.
Domnivam se, ze Vami navrhovane reseni by mohlo fungovat, ale chyba to urcite je, cisla by se v databazi urcite mela objevovat taky.

Pokud to muzete nahlasit na spravna mista, budu vdecen.

Jde o pracovni komp, experimenty si dovolit nemuzu, ale jsem presvedcen, ze chyba jde snadno zopakovat na kterekoli instalaci OO 3.2.

H.

Editoval hobil (27. 4. 2010 12:26:07)

Offline

#4 11. 5. 2010 16:05:32

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: chyba propojení databáze se sešitem

Už jsem tu o něčem podobném psal (viz http://forum.openoffice.cz/viewtopic.php?id=1033), myslel jsem, že je to problém writeru, ale spíš to má na svědomí databáze.

mé rozložení popisků sloupců a dat:
První řádek tabulky, ve kterém jsou názvy polí totiž vyplňuji bez mezer a nabodeníček - tento řádek skrývám.
Druhý řádek obsahuje počeštěné popisky sloupců a právě toto se ukázalo jako problém.
Třetí a následující řádky jsou samotná data.

V mém OOo 3.2 pomáhá, pokud záznam v druhém řádku tabulky není textový, ale ve stejném formátu (zde nemám namysli formát buňky, ale data jako taková) jako následující data. V mém případě se to týkalo datumů a rodných čísel.

příklad:
C1 obsahuje "dat_nar"
C2 obsahuje "Datum narození"
C3 obsahue 1.1.2010
- v tomto případě se C3 nevytiskne

Pokud však záznam v C2 změním například na "1.1.1900", tak se následující záznamy při hromadné korespondenci tisknou a taktéž se korektně zobrazují ve zdrojích dat ve Writeru.

Editoval Lord killer (11. 5. 2010 16:06:23)

Offline

#5 11. 5. 2010 18:50:45

hobil
Člen
Registrace: 28. 12. 2008
Příspěvků: 9

Re: chyba propojení databáze se sešitem

Anoj, chování které popisujete v odkazu je přesně to, které zaskočilo i mne.
Vzhledem k tomu, že se chyba projevuje i v náhledu na data v připojené databázi, se zdá, že jde o problém databázového modulu OO.

Je mi fakt líto, že podobná chyba vývojářům "utekla", zejména když se OO snaží dostat do firemního prostředí. V naší firmě se z důvodů zabugovanosti open-source softu stale pouziva jako hlavní OS windows, k němu ms office a další podobné produkty.

Takovéhle nedostatky jsou fakt smrtící.

H.

Offline

#6 7. 8. 2010 19:20:55

Lord killer
Člen
Registrace: 9. 12. 2007
Příspěvků: 43

Re: chyba propojení databáze se sešitem

Dnes jsem "náš" problém zkoušel ve vývojové verzi OOo 3.3.0 (instaloval jsem exe soubor v Kubuntu 10.04 do wine 1.2) a tady je výsledek:

fa89f2d80b.jpg
(teď už jen doufat, že funkčnost vydrží do finální verze)

Offline

Zápatí