Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 4. 2010 09:20:36

Ibisua
Člen
Registrace: 7. 2. 2008
Příspěvků: 16

Sazba oboustranného tisku

Dobrý den,
chtěla jsem Vás poprosit o radu týkající se sazby tisku na obě strany. Chtěla bych, aby moje práce vypadala "jako kniha", tzn. aby levé a pravé stránky ve dvojstránce vypadaly přesně jako protilehlé (aby text byl na stejné úrovni na obou stranách). Mám ve stylu stránky nastavené pravé a levé strany a když je vytisknu tak účaří se přece jenom liší - a ne jen o milimetr (mám nastavené styl strany pouze levé pro levé stránky a pouze pravé na pravých stranách). Když dám zrcadlení, tak se mi zase změní okraje - a na levých i pravých stranách mám stejné okraje, což nechci. Navíc nevím jestli zrcadlení by mohlo. Moc děkuji za odpověď

Offline

#2 22. 4. 2010 09:45:08

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sazba oboustranného tisku

když to srhnu:
- pro levé stránky používáte stránkový styl "levá strana" v němž máte nastaveno že za ním následuje styl "pravá strana". Obdobně je to nastaveno pro pravé stránky.
- styly se v dokumentu správně střídají
- jeden ze stylů má trochu jiné / špatné rozložení stránky

souhlasí?

možné řešení: nevím co je účaří, ale tipuju že to bude něco s rozložením záhlaví / zápatí - nemáte u nich náhodnou nastaveno "Automatická úprava výšky" nebo " použít dynamické mezery" ?

Offline

#3 22. 4. 2010 12:23:01

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Sazba oboustranného tisku

Stačí, ak použijete iba jeden štýl a na ňom nastavíte "zrkadliť" - vnútorné a vonkajšie okraje sa striedajú, nastavíte ich iba raz pri definícii štýlu. Týmto zaručíte, že budete mať rovnaké umiestnenie záhlavia/zápätia - pri nich si tak isto môžete zaškrtnúť. že ich obsah budete mať rôzny na párnych a nepárnych stranách.

Offline

#4 22. 4. 2010 13:30:32

Ibisua
Člen
Registrace: 7. 2. 2008
Příspěvků: 16

Re: Sazba oboustranného tisku

Pro Ondra.kl - ano přesně tak to mám nastavené a až doteď mi to docela vyhovovalo smile a také jsem měla zaškrtlou aut. úpravu výšky. Tak teď zkusím dvojstranu vytisknout - ono totiž pokud ytisknu dvojstranu a dám ji před světlo, řádky by se měly správně krýt a mě jedna jakoby "ujížděla" a nekryly se.
Pro j-pastierik - takže pokud jsem to správně pochopila - stačí mít 1 styl strany a 1 nastavení a dát zrcadlit a vše se bude automaticky střídat?Tedy pravé a levé stránky a s nimi spojené i různé okraje (kvůli vazbě je to nutné)? Děkuji za objasnění

Offline

#5 22. 4. 2010 14:28:33

j-pastierik
Člen
Registrace: 15. 11. 2004
Příspěvků: 761

Re: Sazba oboustranného tisku

Ibisua napsal(a)

ono totiž pokud ytisknu dvojstranu a dám ji před světlo, řádky by se měly správně krýt a mě jedna jakoby "ujížděla" a nekryly se.
Pro j-pastierik - takže pokud jsem to správně pochopila - stačí mít 1 styl strany a 1 nastavení a dát zrcadlit a vše se bude automaticky střídat?Tedy pravé a levé stránky a s nimi spojené i různé okraje (kvůli vazbě je to nutné)? Děkuji za objasnění

1. Pre krytie riadkov sa treba "pohrať" s nastavením "Registr" - viac je v pomocníkovi.
2. Pri zrkadlení sa striedajú vnútorné a vonkajšie okraje presne tak, ako to potrebujete pre väzbu - stačí vyskúšať.

Offline

#6 23. 5. 2010 14:43:32

quonax
Člen
Registrace: 6. 5. 2010
Příspěvků: 5

Re: Sazba oboustranného tisku

Možná je moje otázka spíš na nové vlákno - ale zkusím to:
Knihy tisknu tak, že je potom vážu tradičním způsobem - abych do sebe mohl vložit několik dvojlistů, které potom sešiju jehlou a nití; takových složek je hodně - na celou knihu. Takže potřebuju, aby se na první stranu na šířku vytiskly zrcadlově - např. strana 16 a 1 (v tomto pořadí), na druhou stranu téhož papíru strany 2 a 15, na druhý list 14 a 3, z druhé strany 4 a 13... atd.
Zkoušel jsem to řešit kdysi ve Wordu pomocí textových rámců, ale bylo to tak krkolomné a zdlouhavé, že jsem radši nastavil tisk na půlku stránky a strkal každý papír do tiskárny čtyřikrát.
Pokud by ale byl nějaký schůdný způsob, jak to vyřešit v Writeru, třeba i nějakým makrem, byl bych docela vděčný za radu. Zvlášť kdyby to bylo řešení třeba s těmi rámci nebo nějaké, kdy by bylo možné ještě text upravovat a on by se nerozházel - tj. ne jenom mechanicky přeházet hotové stránky.

Editoval quonax (23. 5. 2010 14:45:14)

Offline

#7 23. 5. 2010 19:49:26

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sazba oboustranného tisku

quonax napsal(a)

Možná je moje otázka spíš na nové vlákno

Je to na samostatné vlákno wink

řeší se to: v tiskovém dialogu použijte klávesu "volby..." a v dalším okně zaškrtněte v sekci "strány" volbu "příručka".

Pokud máte tiskárnu s duplexní tiskem tak navolte papír o formát větší a na šířku a vyjede vám to rovnou nachystané na sešití. Příklad: chci mít A4 příručku - pak tisknu na A3 na ležato. Pokud nemáte duplexní tiskárnu tak se to řeší přes oddělený tisk levých a pravých stránek.

Offline

#8 25. 5. 2010 14:42:54

tombil
Člen
Registrace: 23. 9. 2005
Příspěvků: 21

Re: Sazba oboustranného tisku

Pokud používáte windows tak bych vám doporučil:
1. Uložit jako PDF
2. Pokud ho ještě nepoužíváte tak nainstalovat PDF XChange Viwer (je to free)
3. V jeho tiskových volbách nastavit Měř. stránky: Tiskovina, Typ: Kniha
   zde si můžete nastavit i počet listů ve složce a nastavit mezeru na vazbu.

Offline

Zápatí