Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 26. 2. 2010 16:51:19

vyhl
Člen
Registrace: 26. 2. 2010
Příspěvků: 5

Textový formát buněk

Dobrý den. Pracuji už několik let v Linuxu.

Problém se týká Calc-u 3.2.x.
V OO.o do verze 3.1.0 jsem vkládal čísla ve formátu textu bez obtíží, aniž bych musel převáděl číslo na text (což se vyznačuje, asi, jednoduchou uvozovkou před číslem - ('123).

Pro názornost se pokusím přesněji popsat předchozí situaci:
1.Dostal jsem text ve widl.xls souboru.
2.zkopíroval jsem potřebné řádky a vložil je do editoru "GEDIT"
3.zkopíroval text z geditu
4.vyznačil celý sešit a všechny buňky převedl na text
5.kurzorem označil potřebnou buňku a  použil Ctrl+v
6.otevřelo se mi dialogové okno pro import
7.zadal vhodné oddělovače a potvrdil

po té se čísla, aniž by v buňce byly jakékoli jiné znaky ('123 - zkopírováno po převodu čísla na text), rovnou zarovnala vlevo a já věděl, že jsou v textovém formátu.

Tato funkčnost je pro mě velmi důležitá. Dostávám čísla se spoustou chyb. Mají určitý počet znaků. Ku příkladu šest. Pokud mi dojde jen pět či čtyřznakové číslo, musím dohledat, zda jen na začátku chybí uvozující nula, nebo zda chybí jiné číslo například na konci. Pokud se mi převede číslo na číselný formát a na začátku původně nuly byly, automaticky zmizí. Pokud zadám uvození nulami na šest znaků, také mi to nepomůže, neboť nezjistím, zda číslo mělo původně na začátku nulu, nebo zda bylo dodáno jako pětimístné (čtyřmístné i méněmístné).

Když jsem jednou zjistil, že mám jinou verzi OO.o (netuším, zda to byla poslední verze 3.1.x, anebo první verze 3.2.x. proto jsem ji popsal jako první verzi, kterou jsem zaznamenal s počtem řádků přes jeden milión), ve které mám přes milión řádků, nastal tento problém. Nedostatek jsem řešil tak, že jsem nejprve vložil z "GEDITu" text do starší verze OO.o a poté použil přímo Ctrl+v a obsah schránky přešel bez importačního dialogu rovnou do zvoleného listu se zachováním textového formátu čísla.

Bohužel jsem náhle zjistil, že se situace prudce změnila. Kopírováním se mi vloží pole jen jako obrázek či co. Něco s "kotvou" v levém horním rohu. A to je špatné. Nová verze (3.2.x) mi vyhovuje tím, že si mohu barvit jednotlivé záložky listů v sešitu. Což mi umožňuje rozlišovat příslušnost listu jazykové mutaci zpracování. A ty jsou zatím čtyři. Ale bohužel vkládání čísel jako textu je zatím neproveditelné. A převádět nějak potom přes sloupce čísla na text je časově natolik náročné a hrozí to stejně chybou.

Proč toto bylo změněno. Jaký užitek je v tom, že nelze jednoduše vložit číslo jako text?

Že se v ovládání jednou mezi dvěma poli pohybuji dvěma úhozy na klávesu Tab a v další verzi musím k tomutéž pohybu použít úhozů čtyř je sice nepříjemné (u Widláků by se to nestalo), ale zvyknutelné. Zrušení této možnosti vkládat číslo ve formátu TEXT je již pro mě neřešitelné.

K čemu je volba formátu buňky jako text, když se číslo stejně uloží jako číslo?

Snad někdo mou "stížnost" vyslyší a zjistí, jak by se dal tento, pro mě velmi nepříjemný problém, vrátit do původního řešení. To jest, aby po nastavení textového formátu a vložení čísla zůstala buňka i číslo v textovém formátu bez nutnosti vkládat před číslo takovou tu jednoduchou uvozovku. Popřípadě vložit do nabídky volbu "PŘEVÉST NA PROSTÝ TEXTOVÝ FORMÁT"
(plain text format). Ne, že bych uměl anglicky, jen jsem raději použil vaši řeč.

Ještě jeden postřeh. Při kopírování čísla do jednotlivé buňky z "GEDIT-u" dopadne tak, jak má. To znamená, že je číslo vloženo jako text a zarovná se vlevo. Když zkopíruji jedno číslo z jedné buňky ze starší verze OO.o, kde jsem před tím uložil toto číslo jako TEXT (zarovnáno vlevo) a vložím jej jako neformátovaný text do jedné buňky verze 3.2.0, tak také je uloženo jako text a zarovná se vlevo. Tak proč to nefunguje u vkládání u více buněk. Odhaduji, že problém bude u vkládacího programu, které TEXTčíslo převede na číslo. Dokonce ještě v informaci o sloupcích, jak budou rozděleny, jsou čísla zarovnána vlevo. A po potvrzení se "šoupnou doprava a pokud na začátku byla nula, je v "čudu".

Příklad tří řádků, které mohu dostat:
4    1    Bermudy s laclem, Klitzeklein    kára    036255
4    02    Pletený svetr, Klitzeklein    béžová    784237
4    03    Tričko polo, Klitzeklein    bílá    85036

První číslo vpravo s nulou na začátku
Druhé číslo je bez problémů
Třetí číslo vpravo je pouze pětimístné

Po vložení naleznu toto:
4    1    Bermudy s laclem, Klitzeklein    kára    36255
4    2    Pletený svetr, Klitzeklein    béžová    784237
4    3    Tričko polo, Klitzeklein    bílá    85036

A nastává problém. Pokud na začátku chyběla pouze nula, mohu ji tam doplnit. Ovšem z praxe vím, že může chybět, vinou předchozího zadavatele, kterékoli číslo na kterékoli pozici.

Řešení, které bylo navrženo Ondrou fungovalo do verze cca 3.1.0. Jakmile jsem zjistil, že v OO.o mohu barvit záložky listů a že mohu adresovat 1048567 řádků (což odpovídá dvacetibitovému adresování), nemohu v tomto způsobu vkládání čísel jako TEXT pokračovat. Při první verzi OO.O s 1048567 řádků jsem tento nedostatek obcházel tak, že jsem potřebné řádky vložil do Calc OO.o verze 3.1.0 a poté přímo kopíroval/vložil (Ctrl+v), bez předformátovacího dialogu "import textu", do OO.o verze s 1048567 řádků. A přeneslo se i to formátování, které potřebuj. Nyní ve verzi 3.2.x již nejsem schopen přímo kopírovat a přenesení NEFORMÁTOVANÉHO TEXTU převede text na číslo. Snad jsem to již vysvětlil dostatečně srozumitelně.

Jsem přesvědčen, že se jedná o chybu programování, nikoli záměr. Nemělo by jakýkoli smysl převádět textové číslo, přenášené do buněk v textovém nastavení, do formátu číslo, když stejného efektu dosáhnete, ponecháte-li formát buněk v číselném (standardním) formátu.

Jelikož jsem si ještě jednou přečetl radu Ondry, zjistil jsem, do té doby jsem to nepotřeboval, že při vkládání textu mohu, před vlastním potvrzením, určit formát sloupce. Pokud místo "standardní" zvolím "TEXT" zadá se mi sloupec s čísly jak potřebuji. No zaplať pán Klaus, že to funguje alespoň takto. Ovšem, před verzemi 3.2.x vkládání v TEXT formátu fungovalo bez nutnosti měnit nastavení. Já bych se přimlouval za původní. Anebo, když už je toto řešení nezbytné, aby při zvolení TEXT formátu vkládaného sloupce automaticky byl přenastaven formát sloupce, do kterého bude sloupec vložen jako TEXTový sloupec. Pokud cílový sloupec před vložením nezměním na TEXT FORMÁT, stejně vstupní sloupec TEXT přijme formátování na ČÍSLO buňky, do které je vložen i když bude mít TEXT nastaven. Taže nějaká volba ukládání všech sloupců jako TEXT s automatickým přednastavením cílových buněk jako TEXT FORMÁT by jistě nezaškodil. Věřím, že pro mnoho uživatelů by to bylo velké ulehčení práce.

Původně asi fungovalo to, že pokud byl sloupec "import text" dialogu "standard", tak se přizpůsobil formátování buňky, do které byl vkládán, a teď bohužel převáží nastavení vkládaného sloupce nad nastavením buňky do které je vkládán. Což je poněkud méně vhodné. Jelikož já si předpřipravím sešit a list jak potřebuji a už doň pouze vkládám potřebný text. A nepotřebuji neustále upravovat vstupní formáty. To je mnohem zdlouhavejší, jelikož to musím učinit opakovaně. I několikrát za hodinu. Zatímco sešit, do kterého vkládám si upravím podle potřeby jednou a po té jen otvírám stejné a ukládám pod jinými názvy či do jiných adresářů.

A ještě jsem se chtěl zeptat. Existuje nějaká možnost přidat si, či natvrdo stanovit jiná oddělovací znaménka, než ta, která jsou předdefinovaná" Proč se na to ptám? Bohužel jednoduché i dvojité uvozovky bývají často normální součástí textu či příkazů. Já používám na oddělování sloupců PAJP "|" a DOLLAR "$" či MŘÍŽKU "#". Je nějaká možnost, třeba spojená se zásahem do konfiguračního souboru, takové znaky přidat a například jim určit, aby se automaticky zobrazily? Myslím, že by to nebylo od věci jako možnost doplnit. Mnoha lidem by to ulehčilo vkládání.

Snad se řešení najde brzy. Alespoň, že to nějak, i když složitěji, funguje.

Editoval vyhl (27. 2. 2010 10:28:04)


Použávám zásadně Linux, a převážně distribuci SuSE (jako pracovní). Ještě i Limpus, PC Linux OS, SAM a Ubuntu (jako občasné). S Widlema akorát kydám hnůj!

Offline

#2 26. 2. 2010 21:24:24

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Textový formát buněk

- jaká je to ta jiná verze OOo?
- vkládáte něco strukturovaného, např.:
0004554;0004555;0004554
0004554;0004555;0004554
0004554;0004555;0004554
0004554;0004555;0004554
- pokud ano, můžete to uložit jako *.txt a pak to importovat do OOo s volbou soboru "txt, csv" - pak se zobrazí importní filtr, ve kterém definujete oddělovač sloupců a můžete v něm taky pro jednotlivé sloupce "natvrdo" nastavit textový formát.
- tento importní filtr se může ukázat i při vkládání přes schránku
- všechny tyhle automatický rozpoznávačky se dělají kvůli "neznalým uživatelům" co potřebují mít svoje data správně rozeznaný ale nejsou toho schopni dosáhnout. Problém je, že jich je prostě mnohonásobně víc a tak se program upravuje pro ně, protože pak může dosáhnout většího rozšíření.

Offline

#3 2. 3. 2010 09:12:12

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Textový formát buněk

... upravil jste první příspěvek a poslal jste mi email ... no, příště prosím napište nový příspěvek, ať nemusím vyhledávat rozdíly ... a taky to zkrátí moji reakční dobu wink

- verze OOo - je poměrně důležitá, protože je několik různých klonů OOo a s různým chováním.
- vkládání: zkuste
1. označit v Geditu
2. v OOo CTRL+SHIFT+V a zvolte neformátovaný text
3. importní dialog:
a, definujte oddělovače sloupců - je tam i zatržítko jiný - to můžete zatrhnout a do rámečku vedle zapsat znaky které mají být použity jako oddělovač
b, u potřebných sloupců nastavte formát text, když kliknete do "A0" tak můžete nastavit textový formát pro celý import
4. zkontrolujte import,

pozn. u sloupců s čísly s importem jako text je také nastaven textový formát, takže původní formát buněk je měněn podle nastavení v importním filtru!

Offline

Zápatí