Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 18. 2. 2010 12:02:31

Cz3dtc
Člen
Registrace: 18. 5. 2006
Příspěvků: 6

Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

3 tabulky , v první je počítadlo a názvy měst , v druhé počítadlo a definice velikostí měst a ve třetí je počítadlo název a definice velikostí měst.  automaticky se pusti při startu třetí tabulka v režimu zadávání a když v poli název města se oběví list box se seznamem hodnot z tabulky 1 a v poli o velikostí listbox s daty velikostí takže člověk při vyplňování nic nepíše ale jen vybírá z připravených seznamů z jiných tabulek.
Jak na to ? zkoušel sem tuto banální věc ale přijde mi že to BASE vůbec neumí nebo sem to prostě jen nepochopil jak to udělat.

link pro stazeni fungujici MS access databaze  http://cz3dtc.pj-web.cz/download/Mesta.7z

cz3dtc@seznam.cz

Offline

#2 18. 2. 2010 22:26:06

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

máte to trochu zmatené, takže zrekapituluji:
1. tabulka: počítadlo (to má být jako co? pořadové číslo + primární klíč tabulky?) + sloupec s názvy měst
2. tabulka: počitadlo + sloupec s definicí velikostí měst (chápu li správně tak např. vesnice / malé / velké / velkoměsto)
3. tabulka: to samé co s té druhé ???

- nemá být náhodou první tabulka číselníkem názvů měst, druhá tabulka číselníkem velikostí měst
- a do třetí tabulky chcete naklikávat kombinaci názvu města + velikost města?

... a k čemu to vlastně bude?

Offline

#3 19. 2. 2010 23:28:23

Cz3dtc
Člen
Registrace: 18. 5. 2006
Příspěvků: 6

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Zmatené  počítadlo je počítadlo záznamů v dané tabulce   v OO je to integer automatické číslo ano ,  například mám databázi filmů kterou dam do tabulky 1 , databázi přátel do tabulky 2  a v tabulce 3 budu mít aktuální seznam kdo co má a nebudu muset vypisovat jména lidí ani půjčený film. Jasné  ???   A to jako každá tabulka nesmí mít počítadlo záznamů ?
Jde o to že potřebuju pracovat pouze s tabulkami a tato banální funkce ne a ne v tabulce OO base nastavit ...

Offline

#4 20. 2. 2010 11:39:26

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Každá tabulka musí mít primární klíč (tabulka filmů, přátel) - tj. to číslo v prvním sloupci. V tabulce č.3 by primární klíč v prvním sloupci měl sloužit asi jako číslo výpůjčky.
Píšete, že chcete mít databázi filmů, databázi přátel... Vlastně potřebujete jen jednu databázi - výpůjčky - a v ní budou tři tabulky (filmy, přátelé a v třetí tabulce budou zapsané výpůjčky, tj. vztahy mezi tabulkami filmy a přátelé - co si kdo vypůjčil).

Editoval PavelH (20. 2. 2010 12:33:27)

Offline

#5 20. 2. 2010 12:38:52

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Zkusil jsem si vytvořit uvedené 3 tabulky a nastavil mezi nimi relace. Ve 3.tabulce mám sloupce (ID výpůjčky, ID přítele, ID filmu) a relace je mezi ID přítele a ID z tabulky přátelé, pak mezi ID filmu a ID z tabulky filmy. Takže ve 3.tabulce jesou vlastně jen čísla (INTEGER). Zkusil jsem si vytvořit formulář a podle relací se tam správně místo čísel zobrazí jména přátel a názvy filmů. Myslel jsem si, že pak do formuláře budu moct snadno doplňovat další záznamy - ale nejde to. Asi tomu špatně rozumím.

Editoval PavelH (20. 2. 2010 12:39:24)

Offline

#6 20. 2. 2010 12:54:30

Cz3dtc
Člen
Registrace: 18. 5. 2006
Příspěvků: 6

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Co je nepochopoitelného že mám 2 druhy tabulek o x sloupcích datech a ve 3 tabulce chci mít nabízeny data z tabulek 1 a tabulek 2 abych je mohl kombinovat ?

Nejde o města nebo o cokoliv. tabulku vy vnímate jako OO calc a ne OO base jako databázový seznam který chci já ,   až budu  mít  8000 záznamů v tabulce A  a budu chtít k nim přiřadit 3500 záznamů z tabulky B a to celé mít v tabulce C protože se data budou systematicky používat z tabulek A i B tak mi tabulka s čísly bude k ....

Asi se tu nemá smysl na něco ptát neb se ptám na BASE a odpovídáte na CALC.

Offline

#7 20. 2. 2010 13:08:33

Cz3dtc
Člen
Registrace: 18. 5. 2006
Příspěvků: 6

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Znovu a jednoduše , mám 3 tabulky (nemusí mít ani ID nebo počítadlo) jde jen o to že se data mohou opakovat a pak inportování dat o stejné hodnotě jako primární klíč skolabuje takže to je blbuvzdornost programu. proto sou tam počítadla ! takže první tabulka bude obsahovat Jména květin celého světa ve sloupci 1  a vesloupci 2 budou jejich latinské názvy , v tabulce 2 bude seznam kontinentů a ve 3 tabulce bude tabulka kde budu spojovat data z tabulky 1 a tabulky 2 dohromady aniž bych je psal , neb sou už v tabulkách 1 a 2  , zde je jen vyberu z listboxu a oni se do kolonky samy vyplní a tím bude tabulka i překlepuvzdorná neb zde půjde jen vybrat ze seznamu již zkontrolovaných dat které jsou v tabulkách 1 a 2 takže tabulka 3 bude ... no prostě :

tab1 :   

rajče
dub
liška
okoun
žula

tab2:
zvíře
kámen
rostlina


tab3
rajče   rostlina
dub     rostlina
okoun   zvíře
žula    kámen
liška   zvíře



takže tabulky nedodržují posloupnost a v tabulce 3 záleží na mne jakou pozici na jaké místo dam a budou zde jen symlinky na tabulku 1 a 2 které si vyberu.

V accesu to trvalo vytvořit 2 minuty a v OO base po týdnu čtení fór CZ i EN sem nikde nenašel jak v návrhu tabulky nastavim zdroj dat z jiné tabulky jako možnou hodnotu.

Offline

#8 20. 2. 2010 20:23:05

PavelH
Člen
Místo Česká Lípa
Registrace: 14. 3. 2008
Příspěvků: 140

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Ale já rozumím přesně tomu, co chcete - to jste vysvětlil dobře.
A píšu jen o BASE (o relační databázi a databázových tabulkách). Moje poslední poznámka "že tomu špatně rozumím" se týkala pouze BASE, kde jsem nedokázal zrealizovat, co potřebujete.
Samotného mě zajímá, jak by se to mělo provést. Nezbývá než počkat na zkušenějšího uživatele BASE. Přeji hezký večer.

Offline

#9 22. 2. 2010 14:52:15

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

udělal jsme krátkou ukázku: http://disk.jabbim.cz/ondra.kl@jabbim.cz/kytky.odb

komentář:
- v tabulkách jsou 3 tabulky, 2 zdrojové, 1 evidenční
- ve formulářích je formulář pro zadávání dat do evidenční tabulky. Aktuálně se doplňuje dle výběru z roletek hodnoty ze zdrojových tabulek. Jde to předělat i tak že to místo hodnot doplňuje primární klíče tabulek.


Mrkněte na to, a napište co by jste chtěl.

Offline

#10 22. 2. 2010 17:08:57

Cz3dtc
Člen
Registrace: 18. 5. 2006
Příspěvků: 6

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Stále používáte formuláře , otázka i ukázka v Acess je pouze tabulková , žádné formuláře.
Takže otázka trvá

Offline

#11 22. 2. 2010 20:28:12

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Aha ... tedy defaultní databázový stroj v OOo toto zřejmě nepodporuje, nevím ani o tom že by to podporoval MySQL, postgre nebo MS SQL a myslím že to ani žádná jiná sql databáze neumí. V tomto případě tedy budete nucen používat MS Access.

Zásadní problém je ten, že SQL databáze poskytují backend a frontend ponechávají na aplikaci, kdežto MS Access míchá obojí.

Možná by to šlo řešit v calcu - myslím, že jsem někde viděl nějaký udělátko na doplňování hodnot do buněk ze seznamu .

Offline

#12 24. 2. 2010 16:47:12

Cz3dtc
Člen
Registrace: 18. 5. 2006
Příspěvků: 6

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Je to docela škoda když se stále hlásá že OO je náhrada za Office ... , možná se někdy časem dočkám ...
Všem děkuji za ztracený čas bádáním nad neproveditelnou úlohou . Tim ale nechci zavrhovat Opensource , jen je mi to lito .  Mozna existuje jina aplikace o ktere nevim ...

Offline

#13 20. 2. 2011 15:28:45

svo
Člen
Registrace: 21. 10. 2008
Příspěvků: 6

Re: Jak udělat v OO base toto co je vytvořeno v Microsoft Access .

Ondra.kl napsal(a)

udělal jsme krátkou ukázku: http://disk.jabbim.cz/ondra.kl@jabbim.cz/kytky.odb

komentář:
- v tabulkách jsou 3 tabulky, 2 zdrojové, 1 evidenční
- ve formulářích je formulář pro zadávání dat do evidenční tabulky. Aktuálně se doplňuje dle výběru z roletek hodnoty ze zdrojových tabulek. Jde to předělat i tak že to místo hodnot doplňuje primární klíče tabulek.


Mrkněte na to, a napište co by jste chtěl.


Dobrý den,

moc rád bych se na tu ukázku podíval. Nemohl byste ji znovu vystavit? (Píše se mi, že soubor už není k nalezení). Děkuji za četné odpovědi ve fóru a pěkně Vás zdravím

Josef Svoboda

Offline

Zápatí