Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 11. 1. 2010 15:44:31

Martin13
Člen
Registrace: 11. 1. 2010
Příspěvků: 9

Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Dobrý den,
poradí mi někdo ?
Potřebuji, aby bylo možno zapisovat do 1 DATABASE ze dvou míst v síti.
Jedná se o zápis do dvou různých tabulek v jedné DATABASI pomocí dvou různých formulářů.
Pokud to otevřu z jakéhokoli místa jen 1 x funguje to.
Pokud se ale přihlásí 2. uživatel má možnost pouze prohlížet.
Při pokusu o zápis pomocí maker se vygeneruje chyba:
Vyskytla se vyjímka
Type: com.sun.star.sdbc.SqlException
Message:No insert privileges

Není přece možné, že neexistuje metoda LOCK/ UNLOCK, nebo něco obdobného, co umožní zápis jinému uživateli.

Taky je divné, že nelze zapisovat do různých tabulek v 1 Databási, u kterých přece nehrozí riziko zápisu do jednoho řádku.

Pokud někdo má nějaké řešení budu moc vděčný.
Zatím jsem na internetu našel jen to, že HSQL je určena pouze pro 1 uživatele.
To je ale velká škoda, chtělo by to alespoň nějakou možnost, jak tuto ochranu úplně vypnout, aby si to uživatelé mohli hlídat sami.
Tím myslím, že si každý bude zapisovat jen do své tabulky.

Děkuji Martin

Offline

#2 11. 1. 2010 16:39:37

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

... pokud je na netu napsané že HSQL je jen jednouživatelská tak to tak už asi bude. Ve vašem případě kdy potřebujete přistupovat nejen více uživateli ale i z více míst bych jednoznačně použil napojení BASE na nějakou jinou DB - třeba MySQL.

Offline

#3 12. 1. 2010 10:12:26

Martin13
Člen
Registrace: 11. 1. 2010
Příspěvků: 9

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Děkuji velmi za odpověď.
MySql a propojení bych se musel naučit. Pokud bych se do toho pustil, budou ta původní makra fungovat  , nebo to budu muset komplet přeprogramovat ? Dalo dost práce to odladit.
Nevíte kam bych se mohl obrátit, kde by mi někdo poradil, jestli není možné tu blokaci na 1 uživatele někde změnit, tak aby Base prostě "ZAPOMĚLA" kdo se přihlásil jako první ?
Žádný konflikt zájmů tam totiž u 2 různých tabulek nenastává.

Děkuji za nějaký tip
Martin

Offline

#4 12. 1. 2010 10:42:15

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

hmm...
- mysql je jednoduché a hlavně tak můžete jednoduše odělit data od souboru *.odb ve kterém pak už jsou jen definice dotazů, formulářů atp.
- propojení na mysql - s definicí ODBC propojení vám když tak pomůžu =sdělím co mi funguje
- makra ... tedy makra definovaná v OOo? tak ta by mohla fungovat, podle toho co dělají ...
- blokace na uživatele: lehce jsme mrknul na http://hsqldb.org/ a ono tam je v manuálu něco o uživatelích a rolích, takže hsql nejspíš podporuje i více uživatelů, otázkou je jestli to je už i ve verzi co je použita v OOo ...

Offline

#5 13. 1. 2010 13:11:08

Martin13
Člen
Registrace: 11. 1. 2010
Příspěvků: 9

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Děkuji za tip.
S Angličtinou si sice neporadím, ale bude jistě obdobná stránka v Němčině.
Jsem ale přesvědčen, že i někde v OO Base bude existovat soubor, kde toto jištění půjde vypnout. Jenom vědět kde.

Offline

#6 13. 1. 2010 14:03:04

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

když tak zkuste: http://translate.google.com/#

Offline

#7 14. 1. 2010 09:10:43

Martin13
Člen
Registrace: 11. 1. 2010
Příspěvků: 9

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

D2kuji

Offline

#8 14. 1. 2010 13:47:18

Martin13
Člen
Registrace: 11. 1. 2010
Příspěvků: 9

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

zdá se mi že na adrese http://hsqldb.org/web/hsqlDocsFrame.html
ve stati LOCK TABLE je hledaná odpověď. Nevím jestli tomu dobře rozumím, ale pro HSQL by
přístup z více počítačů v síti neměl být problém.
Vyzkoušel jsem v oo Base v Basic makrech několik objektů u kterých jsem se pokoušel změnit nějakou vlastnost, ale výsledek se nedostavil.
Netuší někdo alespoň přibližně v kterém objektu bych měl hledat ? A cestu k němu ?
Děkuji

Offline

#9 24. 5. 2010 08:21:48

Martin13
Člen
Registrace: 11. 1. 2010
Příspěvků: 9

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

tak jsem to konečně vyřešil.
Než se s tím pořád trápit, zaplatil jsem firmě a ta mi celou aplikaci hodila na internet.
Naprogramovali to v ajaxu, php a javascriptu, napojili na databázi. Něco to stálo, ale je to funkční a přistupovat mohu třeba z 50 počítačů odkudkoli.
Myslím, že oo Base ma zakladni problem s tim ,že je postavena jen pro jednoho uživatele.
Druhá zásadní věc je, že objektový model oo Base a calc je příliž složitý a velmi nepřehledný. Pro uživatele prakticky neschůdná cesta. Naprogramovat něco v makrech třeba  excelu je mnohem jednodušší než v Calcu. Nerad to říkám ale je to bohužel tak.

Offline

#10 14. 10. 2010 21:19:09

Drakomir
Člen
Registrace: 14. 10. 2010
Příspěvků: 5

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Zdravím,vie mi niekto poradiť som začiatočník a skúšam. Potrebujem vytvoriť databázu ktorú môžu využívať viacerí užívatelia súčasne.

Keď sa pripojím na MySQL databázu pomocou openoffice Base, tak všetko ide celkom ok. Avšak pri zadávaní textu mám problém s diakritikou.
Skúšal konverziu na takmer všetky dostupné znakové sady, priamo v Base.
(pravým tlačidlom myši klik na tabuľku --> Databáza --> Vlastnosti a dole je možnosť zmeny znakovej sady).

Keď som využil phpMyAdmin a zmenil som znakovú sadu na takú, ktorá obsahuje i SK, nepomohlo to veľmi, pretože Base nemá práve takú znakovú sadu, má ich menej.

- Je možné nejako doplniť znakové sady pre Base,
- alebo som urobil chybu niekde inde,
- prípadne spolupráca Base + MySQL databáza jednoducho neumožňuje správne zobraziť zápis v slovenčine?

Offline

#11 15. 10. 2010 07:19:55

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Drakomir napsal(a)

Zdravím,vie mi niekto poradiť som začiatočník a skúšam. Potrebujem vytvoriť databázu ktorú môžu využívať viacerí užívatelia súčasne.

Keď sa pripojím na MySQL databázu pomocou openoffice Base, tak všetko ide celkom ok. Avšak pri zadávaní textu mám problém s diakritikou.
Skúšal konverziu na takmer všetky dostupné znakové sady, priamo v Base.
(pravým tlačidlom myši klik na tabuľku --> Databáza --> Vlastnosti a dole je možnosť zmeny znakovej sady).

Keď som využil phpMyAdmin a zmenil som znakovú sadu na takú, ktorá obsahuje i SK, nepomohlo to veľmi, pretože Base nemá práve takú znakovú sadu, má ich menej.

- Je možné nejako doplniť znakové sady pre Base,
- alebo som urobil chybu niekde inde,
- prípadne spolupráca Base + MySQL databáza jednoducho neumožňuje správne zobraziť zápis v slovenčine?

Pro nový dotaz zakládejde NOVÉ VLÁKNO !
Kromě koncových bodů (Mysql a Base) je třeba ošetřit i propojovací cestu - jak vlastně propojujete MySQL s Base? Přes ODBC connector v systému, doplněk MySQL connector v OOo nebo jinak?

Offline

#12 15. 10. 2010 12:29:52

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Ja to mám riešené pomocou MSDE (to som "zvolil" kôli kompatibilite),
Budete potrebovať driver pre MYSQL - predpokladám že do Windows...
a nejaký manager, ktorým vytvoríte potrebné tabuľku na mySql.
Potom (na to slúži driver MySql) vytvoríte pomocu ODBC dátový zdroj s databázou na MySql - teda pridáte ODBC zdroj do systému (windows).
Po vytvorení prepojenia vytvárate databázu, kde ako zdroj dát využijete vytvorené prepojenie cez ODBC.
V mojom prípade (kombinácia MSDE - MS Sql + OO Base) som prišiel na to, že potom sa dá robiť - využívať dáta ľubovoľne (dokonca upravovať tabuľky). Je to asi tak, že dáta sú na serveri a v súbore Base si tvorím, náhľady, dotazy, zostavy - ale to nevyužívam lebo je to dosť neohrabané, ale využívam súbor z Base ako dátový zdroj a tým pádom využijem údaje, ktoré sú na sql cez Base v moduloch Calc a Write, kde mám pomocou polí narobené šablóny.

Neviem či Vám to pomôže, možno poskytne nápad ako pokračovať ďalej.

Offline

#13 15. 10. 2010 22:46:39

Drakomir
Člen
Registrace: 14. 10. 2010
Příspěvků: 5

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Vďaka za rýchle odpovede, skúsil som teraz aj nainštalovať ODBC ovládače, zaregistroval som ich na testovanú databázu do win.

Spojenie je v poriadku, aj cez ooBase som sa pripojil zobrazilo mi vytvorenú tabuľku, na ktorej som skúšal definovať rôzne znakové sady aby mi korektne zobrazovali SK diakritiku. Avšak keď som zadal nové údaje, dal uložiť, aj tak sa napr. ľ zmenilo na 3/4, č na é...

Predtým som sa pripojil k databáze priamo, pomocou inštalovaného doplnku pre OpenOffice "mysql-connector-ooo-1.0.0-windows-intel.oxt". Inak mám poslednú SK verziu Open Office 3.2.1.

Ešte sa chcem opýtať, vy nemávate problémy so zobrazením písmen s SK diakritikou? Ak nie, aké znakové sady používate vy pri nastavení MySQL databázy priamo na serveri a v Base?

Offline

#14 17. 10. 2010 21:13:07

Ondra.kl
Člen
Registrace: 30. 9. 2008
Příspěvků: 933

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

používám UTF8 - na mysql, v Base i v ODBC.

Při použití doplňku "MYSQL Connector fo Openoffice.org 1.0.0":
1. Base - nastavení v "úpravy - databáze - vlastnosti" - znaková sada: unicode (UTF8)
2. MySQL - vlastnosti tabulky: Charset: UTF8

Pak správně vkládá / čte / exportuje i české znaky "ěščřžýáíé".

Při použití ODBC:
1. Base: nastavení v "úpravy - databáze - vlastnosti" - záložka "další nastavení" znaková sada: unicode (UTF8)
2. ODBC:
  a, MYSQL ODBC 3.51 driver: Vlastnosti v nastavení ODBC: záložka connect options: rolekta "Character set": UTF8
  b, MYSQL ODBC 5.1 driver: talčítko details, záložka "Misc options": "Character set": UTF8
3. MySQL - vlastnosti tabulky: Charset: UTF8

Pak to taky funguje správně.

Editoval Ondra.kl (18. 10. 2010 08:03:04)

Offline

#15 18. 10. 2010 09:34:32

student
Člen
Registrace: 27. 2. 2006
Příspěvků: 112

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

s diakritikou problém nemám. Možno je to kôli použitiu MS SQL(msde). No používam OOfice v Slovenskej mutácii + pri Connct mám nastavené zmena jazyka pre SQL systém správy na Slovak.
Písmo používam TimeNewRoman.

Offline

#16 18. 10. 2010 17:31:36

Drakomir
Člen
Registrace: 14. 10. 2010
Příspěvků: 5

Re: Sdílení a zápis do BASE v síti pro více uživatelů

Ďakujem Vám za pomoc, chyba ktorú som urobil bola triviálna. Keď som menil znakovú sadu v Base, robil som to tak, že som pravým tlačidlom myši šiel na Databáza --> Vlastnosti a tam som menil znakovú sadu.

Akonáhle som vykonal zmenu cez menu Upraviť --> Databáza --> Vlastnosti tak to funguje ako ma. Samozrejme MySQL databáza je už od začiatku inštalovaná pre znakovú sadu UTF8.

Offline

Zápatí