Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 4. 9. 2009 06:52:31

Yva
Člen
Registrace: 28. 12. 2005
Příspěvků: 5

Aktualizace odkazu do jiného sešitu

Máme základní problém a nevíme, co děláme špatně:
V jednom sešitě je v buňce jednoduchý vzorec-např součet 3 čísel, které se nacházejí v jiném sešitě.
Je použit vzorec např ='file:///d:/dokumenty/a.ods'#$List1.A1+'file:///d:/dokumenty/a.ods'#$List1.A2+'file:///d:/dokumenty/a.ods'#$List1.A3
s odkazy do jiného sešitu
Po změně zdrojových čísel v sešitu a.ods nedojde k aktualizaci součtu v sešitě, ve kterém je vzorec ani při použití ručního přepočtu F9.
Díky za radu.

Offline

#2 4. 9. 2009 07:47:29

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Aktualizace odkazu do jiného sešitu

Postup je následující:
1) změňte čísla v a.ods a tento soubor MUSÍTE ULOŽIT
2) jděte do druhého souboru a v menu Úpravy->Odkazy vyberte a.ods a klikněte na Aktualizovat

Je důležité ten soubor a.ods uložit.
Calc nepřepočítává odkazy do jiných datových zdrojů automaticky.

Offline

#3 4. 9. 2009 20:06:54

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Aktualizace odkazu do jiného sešitu

hanus napsal(a)

Calc nepřepočítává odkazy do jiných datových zdrojů automaticky.

Prepočítava. Mám to vyskúšané a overené. Mám datábázu (tabuľku) v CALCu a ďalšiu tabuľku v inom zošite, do ktorej mi na základe čísla materiálu dopĺňa názov, mernú jednotku atď, z tej databázy. Treba preveriť či je táto funkcia zapnutá, cez <Nástroje><Volby><OpenOffice.org Calc><Obecné> a vpravo hore je funkcia aktualizácie odkazov pri otvorení zošitu. Treba zaškrtnúť "Vždy" a funguje to. Aspoň teda mne.


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#4 4. 9. 2009 20:20:51

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Aktualizace odkazu do jiného sešitu

Tím, co jsem napsal, jsem myslel to, že Calc nepřepočítává automaticky kdykoli po změně údajů v souvisejícím otevřeném sešitu. Přepočte to při otevření, pokud je to povoleno, nebo na vyžádání, jak jsem popsal.

Pokud se mýlím a Calc přepočítává externí odkazy opravdu sám, zcela automaticky, online, realtime, pak prosím o info, jak se to nastavuje. Díky.

Offline

#5 4. 9. 2009 20:42:12

Roman Toman
Člen
Registrace: 19. 7. 2008
Příspěvků: 302

Re: Aktualizace odkazu do jiného sešitu

hanus napsal(a)

Tím, co jsem napsal, jsem myslel to, že Calc nepřepočítává automaticky kdykoli po změně údajů v souvisejícím otevřeném sešitu. Přepočte to při otevření, pokud je to povoleno, nebo na vyžádání, jak jsem popsal.

Pokud se mýlím a Calc přepočítává externí odkazy opravdu sám, zcela automaticky, online, realtime, pak prosím o info, jak se to nastavuje. Díky.

Tak som to vyskúšal a musím bohužiaľ skonštatovať, že sa nemýlite. Funguje to len pri otvorení zošita. Ach jo!


Win 10 PRO 64, LibreOffice

Pokiaľ to vyriešilo váš problém označte prosím svoj príspevok ako VYRIEŠENÝ.
Ako označiť vyriešenú tému

Offline

#6 4. 9. 2009 21:13:32

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: Aktualizace odkazu do jiného sešitu

Ono je obecně problém, myslím technicky, jak toto vyřešit - jde v podstatě o synchronizaci dat. Buďto se periodicky aktualizuje (stahují data ze zdroje), nebo je použit sofistikovanější systém na bázi událostí, kdy jedna aplikace, ta zdrojová, řekne té závisející, že má pro ni nová data.

Excel nějak dělá, že pokud změníte něco v jednom sešitu, oznámí to ostatním otevřeným závislým sešitům, aby se aktualizovaly. Dokážu si představit, že to je obrovská režije a bývá někdy lepší tuto on-line synchronizaci vypnout - pokud to jde.

Přemýšlím, jestli OpenOffice umí makra, která se spouštějí v pravidelných intervalech, ale nenapadá mě. Není problém makrem zavolat aktualizace ze souvisejících datových zdrojů, ale zase tady narazíme na to, že ty změny v těch dat.zdrojích musí být uloženy. Excel aktualizuje i neuložené změny v ostevřených souvisejících sešitech. Ale jak jsem už říkal, otázka je, do jaké míry je takováto funkcionalita rozumná s ohledem na zátěž systému.

Editoval hanus (4. 9. 2009 21:19:16)

Offline

Zápatí