Eddie60 napsal(a).. Velmi často používám fukci VLOOKUP s jedním (někdy i více parametry) pro vyhledávání.
Vše funguje bez problémů do okamžiku, kdy do vyhledávací oblastí přidám/odstraním sloupec.
Tím se změní hodnota Indexu a zobrazí se jiné údaje (viz odkaz; listy "Data_2" a "list2").
Je to velmi zjednodušený příklad. Používám až 10 listů (v některých až 50 sloupců).
https://drive.google.com/file/d/15YgAfZ … share_link
Lze tuto situaci nějak ošetřit?
Zaregistroval jsem, že u vzorců s odkazem na jiný list musím používat absolutní hodnotu i u názvu listu
(např. "=VLOOKUP($A2;$Data_2.$A$2:$Data_2.$C$13;3;0)"), aby nebyl problém při kopírování listu s vložením na začátek/konec.
Není to chyba? Názvy listů jsou snad jedinečné.
Děkuji.
S těmi sloupci je to tak, že jde o relativní blok počínaje jedničkou a konče například čtyřkou, ačkoliv tan první sloupec je ve slouci "B" a poslední v "F". Takže čte se z relativního bloku nikoliv z označení sloupců. Proto když přidáte, nebo uberete sloupec mezi prvním a posledním, čtou se stále relativní pozice - v prvním sloupci se vyhledává údaj vždy a odpovídající relaci volíme například z druhého, nebo třetího sloupce a podobně.
S listy je to podobné. Například vyhledáváte v 5. listu hodnotu z dat prvního sloupce. Když například to celé zkopírujete do 6. listu čte už data z druhého listu. Proto se musí zafixovat i název listu zdroje který není shodný s listem na kterém je vzorec. Z principu tedy zadáváme absolutní adresy i pro listy, nejen pro úseky.
Když byste například zkopíroval v 5. sloupci vzorce a ty vložil do jiného sloupce téhož listu, posune se čtený úsek, který je sice na stejném listu, ale čte úsek o něco "vedle". Myslím, že když se zamyslíte, přijdete na to, že oboje adresování je potřebné v různých modifikacích, nebo spíš kombinacích.
Někdy potřebujete stejný úsek na různých listech a jindy jiný úsek na stejném, nebo různém listu. Stačí se přesvědčit o skládání dat vedle sebe a pod sebe. Tedy Vlookup je kompaktní relativní úsek, kde jsou údaje z různých sloupců vedle sebe. Co když ale chcete ze stejného úseku data z různých sloupců pod sebe?
Totéž platí při porovnávání podobných dat z různých listů. Tato data bývají hodně podobná a potřebujete je dostat pod sebe, aby se daly získat rozdílné položky. Takže v prvním sloupci bude například list, ve druhém název hledané položky a ve třetím aktuální hodnota - například ceny. Jde o rutinu, která bývá doplněna doporučením, aby se vzorce před tříděním převedly na hodnoty (aby se nemohly měnit). To je ale vedlejší.
Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ