Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 22. 7. 2009 14:43:54

martincz
Člen
Registrace: 22. 7. 2009
Příspěvků: 2

soucet cisel ve sloupci z vybranych radku obashujici stejna slova

Prosim o radu. Mam dokument, ktery obsahuje databazi clanku v liste 1 a seznam autoru v liste 2. V listu 1 jsou vsechny informace o clancich (sloupce: nazev, autor, publikace, rok, hodnoceni, atd.).

A ja potrebuju ze sloupce "hodnoceni" secist pro vybrana jmena autoru ze seznamu, jejich celkove hodnoceni a prenest tato cisla k seznamu autoru v listu 2.

Idealni by bylo samozrejme nejaky algoritmus tohoto typu:

Vem v "listu 2" z bunky "A2" jmeno, najdi jej v "listu 1" mezi ostatnimi autory ve sloupci "autor" a pro tyto vybrane radky spocitej soucet cisel ve vsech bunkach v "listu 1" ve sloupci "hodnoceni" a tento soucet zapis do "listu 2" do bunky B2.

Pozor, databaze clanku ma ve sloupci autor v jednotlivych bunkach i vice autoru, takze bude treba hledat jen retezce znaku ".*JMENO.*"

Zkousel jsem to pred DSUM, ale nechce mi to slapat... V Calcu jsem zacatecnik a uplna lama. Prosim o jakoukoliv pomoc. Diky.

Editoval martincz (22. 7. 2009 14:44:25)

Offline

#2 22. 7. 2009 21:52:34

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: soucet cisel ve sloupci z vybranych radku obashujici stejna slova

Řešení je velice jednoduché a sice pomocí funkce SUMIF, která zvládá regulární výrazy. Jejich vyhodnocování ve vzorcích se musí zapnout přes menu Nástroje -> Volby... -> OpenOffice.org Calc -> Spočítat -> Povolit regulární výrazy ve vzorcích.
Řešení viz ukázka:
http://ooo.e-hanus.cz/SUMIF_reg_exp.01.ods

je to vzorec
=SUMIF($List1.$B$2:$B$10;".*"&A2&".*";$List1.$C$2:$C$10)
kde
$List1.$B$2:$B$10 je oblast se jmény, která se posuzuje vůči zadanému kritériu,
".*"&A2&".*" je kritéruim (v A2 je jméno a příjmení autora)
$List1.$C$2:$C$10 je oblast podmíněného součtu

Více k SUMIF apod. vizte článek
http://www.openoffice.cz/navody/funkce- … otal-sumif

Offline

#3 23. 7. 2009 11:12:20

martincz
Člen
Registrace: 22. 7. 2009
Příspěvků: 2

Re: soucet cisel ve sloupci z vybranych radku obashujici stejna slova

Diky, to je presne ono! Velkolepy a neskonaly dik, ja se v tom piplal uz dva dny :-(

:-)

Offline

Zápatí