Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 24. 1. 2021 00:33:09

xunil
Člen
Registrace: 24. 1. 2021
Příspěvků: 3

Odstranění duplicit a výpis buněk

Zdravím
mám dotaz ohledně calc

Test bb kódů ve FluxBB

Sloupec A jsou různé hodnoty, které se opakují. (fajn by bylo odstanit duplicity. např. A13= A už ve výsledku nepotřebuji.)
První odstanit duplicity ve slopci A.

Sloupec B mám počet počet řádků, kolik těch hodnot je (vřetně duplicit), pro první část = 3 v druhé části = 10

Potřebuji nějaký vorec který bude mít výsledek E5 = A, B, C, D, E, F, G, H, J

Něco jako = vypiš mi následících (B1) tj.3 řádky. Výsledkem má být  A, B, C
další je pak
vypiš mi následících (B5) tj.10 řádů. Výsledkem má být  A, B, C, D, E, F, G, H, J

Sloupec D je pokus o výsledek.

Jelikož oblast hledání je A:A a tím pádem to hledá zase od prvního řádku.
Navíc ty duplicity taky není jednoduché vyřešit.
Většina návodů používá filtr ale to bych se uklikal. Sloupec A dále pokračuje v různých obměnách.


Místo A:A bych mohl dát A5:A14 ale další už by byl jen např. A16:A19 ... jakékoli úpravy A5:A5+10 to nebere.
Poradí někdo?
Diký

Offline

#2 24. 1. 2021 09:10:11

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Odstranění duplicit a výpis buněk

Něco málo je ve vzoru zde Dotaz na zadání.


xunil napsal(a)

Sloupec A jsou různé hodnoty, které se opakují. (fajn by bylo odstanit duplicity. např. A13= A už ve výsledku nepotřebuji.)
1.)
První odstranit duplicity ve slopci A.
2.)
Sloupec B mám počet počet řádků, kolik těch hodnot je (včetně duplicit), pro první část = 3 v druhé části = 10
3.)
Potřebuji nějaký vzorec který bude mít výsledek E5 = A, B, C, D, E, F, G, H, J
Něco jako = vypiš mi následících (B1) tj.3 řádky. Výsledkem má být  A, B, C
další je pak
4.)
vypiš mi následících (B5) tj.10 řádů. Výsledkem má být  A, B, C, D, E, F, G, H, J
Sloupec D je pokus o výsledek.
5.)
……….
Většina návodů používá filtr ale to bych se uklikal. Sloupec A dále pokračuje v různých obměnách.
Zřejmě jde o zamítnutí řešení kontingenční tabulkou. Ale ta by to řešila parádně pomocí mezisoučtů a nic nežli jednorázové vytvoření by to neobnášelo – ale akceptuji, že chcete vzorec.
Místo A:A bych mohl dát A5:A14 ale další už by byl jen např. A16:A19 ... jakékoli úpravy A5:A5+10 to nebere. Vzor by Vám měl napovědět, že to lze řešit pokud to umíte se vzorci.

     Posílám vzor, který řeší pouze 1. podotázku. Vzorce provedou součty (SUMIF  COUNTIFS) jen v prvním řádku, kde se vyskytuje hledaný výraz. Podle zadání podotázky 2. jde s soubory oddělené prázdným řádkem -  mne to docela rozhodilo zejména pro případy podotázek 3. až 5.
A.)
Souhrny mají být nejprve provedeny pro jednotlivé řádkem oddělené sekce? A nakonec se i tyto mají vyhodnotit (sečíst, vypsat) dohromady?
B.)
Co je to za hodnoty ve sloupci „C"? Je to shodný požadavek se sloupcem „E", nebo je to něco jiného?
C.)
V sloupci „C" je výpis typů „indexů" ze sloupce „A", nebo to jsou nějaké zástupné hodnoty které se sloupcem „A" nemají co dělat?
D.)
Kolik sekcí a řádků potřebujete vyhodnotit? Pokud by počet šel do tisíců, bylo by lepší makro.
E.)
Vzorcem lze udělat výpis, ale musíte upřesnit co je to za hodnoty. Existuje více možností použití vzorců. Zejména maticové. Lze udělat i složitější konstrukci na VLOOKUP.
     Popište zda například může existovat nějaký index, který nebude mít ve sloupci „B" žádnou hodnotu (a proto také nic ve sloupci „C").


PS Je to na portále ulož.to. Musíte se dostat k "pomalému stažení", které je zadarmo. Je to zde popsáno v několika příspěvcích. Hledejte autora "kamlan" a heslo "ulož.to".

Editoval neutr (24. 1. 2021 09:17:38)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 24. 1. 2021 14:17:25

xunil
Člen
Registrace: 24. 1. 2021
Příspěvků: 3

Re: Odstranění duplicit a výpis buněk

Test bb kódů ve FluxBB
Se omlouvám jsem to asi překomplikoval.

Sloupec A je kód (ten se může vícekrát opakovat A a může být v následujících řádcích i vícekrát nebo jen jednou a nebo vůbec)
Sloupec B je pomocné číslo o počtu řádků které se má vzorec týkat.Tj. že by nějak ten rozsah od aktuálního řádku do řádku (aktuální +B3). u červené bude rozsah od aktuálního +
Sloupec C je výsledek kterého chci dosáhnout.
Ty barevné čtverce jsou na sobě nezávislé. Tj. nemíchat červený , modrý, zelený.
Bylo by dobré výsledek i seřadit dle abecedy ,ale u zeleného čtverce to není (není to tak moc důležité ale bylo by fajn kdyby to šlo.
Stačilo by i vypsat ten sloupec A do řádků( každé písmeno zvlášť. I to by mi stačilo.

Offline

#4 24. 1. 2021 15:27:28

LADER
Člen
Registrace: 3. 4. 2013
Příspěvků: 144

Re: Odstranění duplicit a výpis buněk

Zdravím,
Odstranění duplicit je složitější, nechtěl jsem se s tím příliš zabývat, stejně se nakonec zjistí, že to jde udělat jinak.
Přesto jsem tam něco udělal, je však nutné na začátku každého mini-seznamu opravit vzorec a zkopírovat jej dolů až na jeho konec.

Příloha

A s makrem
Příloha 2

Editoval LADER (25. 1. 2021 20:18:39)


Ubuntu 22.04.4 LTS, LibreOffice Verze: 7.6.6.3, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

#5 27. 1. 2021 09:40:02

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Odstranění duplicit a výpis buněk

pro LADER
     Řešení pomocí psané funkce je elegantní, ale myslím, že autor vyžadoval pouze vzorce zabudované v Calcu. To může mít více důvodů ale autor by se měl vyjádřit. Důvodem může být používání v Excelu, kde naše funkce nebude možné spustut, nebo bude mít problém s povolováním makter a podobně.
     Já jsem si hrál chvíli každý den se vzorci. Nepoužívám žádné maticové - autor může mít s aktivací problémy. Nedořešil jsem sice vše, ale funguje to i když dost složitě. Takže už je to dost dlouho a uvidíme zda se autor ozve. Já jsem to dnes jenom zakomentoval a snad jsem na nic nezapomenul. Je to spíš ukázka "že to jde" ale pochybuji, že by to někoho nadchlo - postupy vývoje je těžké zopakovat.
     Navíc používám pouze sektory s 26 položkami (řádky). Podstata je v tom, že pro vyloučení duplicit a třídění používám 26 znaků velké abecedy - odpovídá to dle mne sloupcům a řešením je v podstatě transpozice s vymazáním duplicit. Tedy Char(65) až Char(90), které nejprve pokrátím o 64 a tím dostanu pořadí 1 až 26. Pak to zpětně převedu na znaky a sloučím TEXTJOINem.
     Vzorce jsou na hranici únosnosti a víc čísel (například pro AA až ZZ) se tam už nevejde. Takže pokud by to autor potřeboval upravit byť jenom na jiné znaky - nepůjde to. Z tohoto důvodu vyhovuje například pouze CONCAT - bez separátorů, třídění a mazání, nebo jen TEXTJOIN místo CONCAT.


Takže pokud to bude někoho zajmat, může testovat. Ukázka je zde Řešení. Možná někdy udělám návod jak psát složité vzorce.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 1. 2. 2021 10:40:13

xunil
Člen
Registrace: 24. 1. 2021
Příspěvků: 3

Re: Odstranění duplicit a výpis buněk

Zdravím nakonec jsem použil Toto řešení
Ve výsledku se používají delší řetezce. Písmena A B C jsou jen pro zjednodušení.
Když tak na to můžete mrknout jestli je to ok.

Offline

Zápatí