Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 2. 1. 2021 09:02:15

Wlady
Člen
Registrace: 1. 12. 2020
Příspěvků: 23

problém s rozhozením formátování při přenosu obsáhlé tabulky VYŘEŠENO

Potřebuji vytvořit v CALCu sešit s dvanácti stejnými (obsáhlými) tabulkami. Když vytvořím a zformátuji jednu a přenáším jí přes schránku dále, rozhodí se mi šířky téměř všech sloupců, kterých je tam bohužel požehnaně. Dá se tomu zabránit, nebo použít nějaký jiný postup?

Kdyby to šlo do jednoho sešitu 12x za sebou z šablon, tak nemám problém, protože při přenosu z nich je to ok, ale bohužel netuším, jak toho dosáhnout, jde mi to pokaždé jen jednou a do nového sešitu.

PODOTÁZKA: Posílal jsem mailem naformátovanou (sčítání sloupců) tabulku někomu, kdo to sám zformátovat neumí a byl to obrovský problém. Až polovina slupců přestala fungovat. On používá také LO. Až mě napadlo, jí poslat jakoby vyplněnou s čísly, která tam kvůli formátování stejně musím zapsat a jemu poradit jak je opatrně smazat. Teprve tohle zafungovalo. Jde to udělat nějak inteligentněji?

Za rady a pomoc děkuji předem   

Wlady

Editoval Wlady (3. 1. 2021 12:47:23)

Offline

#2 2. 1. 2021 09:53:46

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: problém s rozhozením formátování při přenosu obsáhlé tabulky VYŘEŠENO

Wlady napsal(a)

A) - Potřebuji vytvořit v CALCu sešit s dvanácti stejnými (obsáhlými) tabulkami. Když vytvořím a zformátuji jednu a přenáším jí přes schránku dále, rozhodí se mi šířky téměř všech sloupců, kterých je tam bohužel požehnaně. Dá se tomu zabránit, nebo použít nějaký jiný postup?


B) - Kdyby to šlo do jednoho sešitu 12x za sebou z šablon, tak nemám problém, protože při přenosu z nich je to ok, ale bohužel netuším, jak toho dosáhnout, jde mi to pokaždé jen jednou a do nového sešitu.


PODOTÁZKA: Posílal jsem mailem naformátovanou (sčítání sloupců) tabulku někomu, kdo to sám zformátovat neumí a byl to obrovský problém. Až polovina sloupců přestala fungovat. On používá také LO. Až mě napadlo, jí poslat jakoby vyplněnou s čísly, která tam kvůli formátování stejně musím zapsat a jemu poradit jak je opatrně smazat. Teprve tohle zafungovalo. Jde to udělat nějak inteligentněji?

...

ad A) Přenos tabulek lze udělat několika různými způsoby. Osobně doporučuji vložit jinak - jako RTF (VLOŽIT JINAK > DALŠÍ MOŽNOSTI > RICHTEXT FORMAT [RTF] - je to v dialogu úplně dole).
     Problém je v tom, že vykopírovaná tabulka by měla být předem v Calcu naformátovaná tak, aby vypadala stejně ve Writer, jako v Calcu. Doporučuji udělat si představu tak, že si tabulku vytvoříte nejprve ve Writer (stačí tak aby tam byl nadpis a několik málo běžných řádků) a vložíte do Calcu. Tak získáte přibližně názor jaké šířky sloupců, jak velký font písma ap. Například Writer má přednastavenou velikost písma 12 ale Calc 10  což znamená, že písmena jsou po překopírování ve velikosti 12, zatímco v Calcu měla velikost 10. Stačí to například přeměnit na desítku tak, že veberete celý obsah tabulky a naráz změníte z 12 na 10.


     Doporučil bych kopii tabulky z Writeru vložit jako obrázek podle kterého nastavíte šířky sloupců. V Calcu můžete zadat velikost fontu 12, ale stačí to přeformátovat i dodatečně. Potom by nemělo dojít k nějakému překvapení. Možná budete muset přímo ve Writer upravit velikost písma, nebo typ fontu. To byste měl následně uplatnit jako formát v Calcu.


ad B)
     Netuším jaké šablony máte na mysli - Calcu, nebo Writeru?


ad PODOTÁZKA
     Toto lze udělat jen pro člověka který umí s Calcem pracovat. Měl jste si nechat poslat ten sešit s chybami. nejspíš byste zjistil, že ten člověk použil vzorce na nabídky, či výstupy z eshopů, nebo něco podobného.
     Pokud byl export proveden z českého prostředí Calcu - neměl by být problém až na detail jak jsou nastaveny separátory. Pokud je použit separátor čárka, rozsekne to desetinné číslo do dvou buněk (sloupců). Ale může to být mnohem horší. například výstupy z běžných eshopů jsou původně formátovány z CSV, nebo TXT ale v cizojazyčné podmnožině (nejčastěji anglické). Tam je desetinné číslo uvedeno s tečkou a tu český Calc nepozná. Navíc se často měna přilepí k číslu a Calc to chápe jak text - a nic nespočítá - vyhodí chyby ap.
     Toto se může stát i v případě, že uživatel kopíruje schránkou z jiného zdroje - stane se to i při kopírování z HTML. Při tom LO umí poznat a počítá čísla v textovém tvaru (pokud nemají špatný desetinný oddělovač, nebo přilepený text typu měny ap. Proto někdy počítá správně, někdy špatně a jindy vůbec. To odpovídá Vašemu popisu "až polovina sloupců přestala fungovat").


     Takže je nutné od takového člověka dostat zpětnou vazbu co a jak dělal, nebo lépe aby poslal ukázku. To se mu ale nemusí líbit.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 3. 1. 2021 11:33:21

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: problém s rozhozením formátování při přenosu obsáhlé tabulky VYŘEŠENO

Offline

#4 3. 1. 2021 11:36:32

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: problém s rozhozením formátování při přenosu obsáhlé tabulky VYŘEŠENO

Já mám také na konci svého příspěvku nastaven odkaz jak to udělat - ale lidé to číst asi nebudou :-(


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí