Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 12. 2020 23:12:48

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Dobrý den,když už si nevím rady, toto fórum obvykle pomůže.

Rád bych znal, jak zjistím, jakou šablonu rozeditovaný dokument používá.
Jasné je, že se podívám do Vlastností souboru dokumentu a tam vidím název šablony (celé jméno souboru).

Jenže, kde je daná šablona umístěna a je vůbec aktuálně dokumentu přístupná? Soubor se může na počítači či na síti vyskytovat ve více variantách a potřebuji ověřit, že dokument opravdu načítá tu verzi, kterou potřebuji.

Děkuji za pomoc.

PS. LO v.7.0

Offline

#2 11. 12. 2020 05:58:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Jestli otázce dobře rozumím, tak Vám jde o to, že potřebujete zjistit URL původního dokumentu, respektive specificky šablony.


     Taková funkce není zabudována. Je to celkem nebezpečná záležitost. Podle informace takového typu by se útočník dozvěděl struktury složek, a proto mohl zneužít údaje o systému souborů, konkrétně dohledání a pozměnění zdrojů. Je to nebezpečné v souvislosti na sdílení dokumentů.
     Nicméně existuje celkem nepříjemná obdoba tohoto problému. Tou obdobou jsou aktivní odkazy. Když postoupíte dokument s aktivním odkazem, dostane neoprávněná osoba link do Vašeho zdroje. Většinou se to dá zjistit z nabídky ÚPRAVY > ODKAZ NA EXTERNÍ SOUBORY, kde lze aktivní odkaz rozpojit čímž zmizí.
     Ovšem požadovaná funkce nic takového nemůže mít a je pak už jen na uživateli co pošle ke sdílení. Lze to řešit například zašifrováním.


     To co uvádíte o šablonách platí i pro obyčejné dokumenty, ale jde o systém práce, který když budete mít osvojený může být přínosný. Vím o co jde. Šablona může být umístěna kdekoliv, ačkoliv má své standardní umístění NÁSTROJE > MOŽNOSTI > LIBREOFFICE > CESTY.
     Ovšem jakoukoliv šablonu lze umístit do jakékoliv složky. Já sám používám mutované šablony (respektive obyčejné soubory) a mám často o rozlišený název a přes to se v tom po nějakém čase obtížně orientuji.
     Máte pravdu, že potom je žádoucí znát jaký soubor (šablona) byla zdrojem otevřeného dokumentu. Řešení není technický problém ale individuálně – koncepční. Musíte si pamatovat kde a jak je informace umístěna. Je možné také odkazy na zdroje řetězit.


     Řešením je jednoduché makro v šabloně, která přenese údaj do svého potomka. K tomu je možné přidat i jméno autora, protože může jít o týmovou práci. Takto specializované šablony se mohou ihned vybavit i názvem (protože originál se otevírá jako „Nový beze jména"). Například „Překlad XYZ + autor + datum". Potom mohou různí autoři bez problémů přidávat do stejného adresáře korigovaný text překladu, nebo vložit zcela vlastní interpretaci stejného tématu. Do názvu je možné přidat cokoliv, ale když je toho hodně, je lepší udělat mimo úpravy názvu vklad někam do dokumentu.
     K podobnému účelu slouží nástroj „Sledování změn", ten ale nemusí být to správné ořechové. Kdo s tím někdy pracoval tak ví o čem mluvím.


     Jde tedy o to kam se mají takové informace ukládat. Existuje více možností. Zejména lze makrem vkládat do položek SOUBOR > VLASTNOSTI > POPIS > karty : „popis", „Vlastní vlastnosti". Tato metoda souvisí se „speciálními poli" a funguje celkem velice dobře pokud jsou kooperující stroje vybaveny patřičnými údaji a každý spolupracovník má stroj vlastní. Stačí aby byly vyplněny generálie v položce MOŽNOSTI > LIBREOFFICE > UŽIVATELSKÉ ÚDAJE. Zde je možné zapsat do definovaných kolonek jiné (potřebné) údaje.
     Takto ošetřená spolupráce má výhodu – zavoláme Ctrl+F2 – objeví se dialog polí a na první kartě máme kolonky generálií.


     Ale ani pole nemusí postačovat. Potom bych doporučil vkládat nějaký skrytý oddíl. Například v Calcu list, ve Writer skrytý odstavec, respektive sekci. Nabízí se také možnost zadávat makrem a spouštět vlastní informace jako dialog, respektive MsgBox. Při tom se makrem nahraje makro, které můžeme spustit (jako nápovědu) například z hlavní nabídky, klávesovou zkratkou a podobně.


Když upřesníte typ dokumentu a umístění konkrétních informací, nebo případně i šifrování textu, tak Vám šablonu vytvořím. Vygenerované dokumenty mohou podědit i další vlastnosti ze šablony. Například lze zadávat kdy byl soubor otevřen a popřípadě i kým a nemusí to být šablona > stačí obyčejný soubor jako následník šablony. Stačí přidat vstupní heslo. Heslo není totožné s tím implicitním. Může to být makro, které obsahuje libovolně mnoho uživatelů a jejich hesel. Tím lze získat kontrolu nad manipulacemi…..


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 11. 12. 2020 19:25:02

imcon
Člen
Místo Brno
Registrace: 16. 5. 2007
Příspěvků: 224

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Dobré ráno,
opět díky za detailní odpověď.

Nejsem si jistý, jestli by řešení fungovalo pro naše potřeby, proto ještě upřesním, co jsem měl ny mysli - tedy náš usecase:

Ve firmě máme společné šablony vytvářené kaskádovitě. Ze šablony se vytvoří dokument a nebo se staršímu dokumentu šablona přiřadí, aby ho bylo možné naformátovat novým stylem.
Dokumenty se mění roky, různě se přesouvají, kopírují atd...
Zároveň se ale upravují šablony a tedy když se otevře nějaký z dokumentů, LO se podívá, jestli neexistuje změna v šabloně a pokud ano dotáže se na to jestli ji má podle ní updatovat dokument.
Proto potřebuji znát jestli je v dokumentu nalinkovaná šablona (její soubor) opravdu ten pravý a jestli tedy LO aktualizoval styly dokumenti podle nejaktuálnější šablony.

Offline

#4 12. 12. 2020 10:07:40

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Podíváme se na to trošku hlouběji a uvidíme co by mohlo vyhovovat.

imcon napsal(a)

ZADÁNÍ
A. Ve firmě máme společné šablony vytvářené kaskádovitě.
1. - Ze šablony se vytvoří dokument a nebo se
2. - staršímu dokumentu šablona přiřadí, aby ho bylo možné naformátovat novým stylem.


B. Dokumenty se mění roky, různě se přesouvají, kopírují atd. Zároveň se ale upravují šablony a tedy když se
1. - otevře nějaký z dokumentů, LO se podívá, jestli neexistuje změna v šabloně a pokud ano
2. - dotáže se na to jestli ji má podle ní updatovat dokument.

DOTAZ
Proto potřebuji znát jestli je v dokumentu nalinkovaná šablona (její soubor) opravdu ten pravý a jestli tedy LO aktualizoval styly dokumentu podle nejaktuálnější šablony.

     Celkem váhám nad tím, zda ad A.2 je realita, nebo jen představa jak by to mělo fungovat. Totéž platí o B.1, B.2. Z popisu mám představu, že je to součást standardního oběhu dokumentů, které se může říkat VALIDACE.
     Popsané kroky je možné automatizovat, ale pokud vím, tak standardní distribuce sama o sobě nic takového zabudované nemá a to co se jeví jako možnost nefunguje většinou vůbec. To znamená, že postup musí někdo dělat manuálně. Má to na krku většinou IT – ale tím je v drtivé většině správce sítě pro kterého je to nikoliv odborná, ale uživatelská znalost – tedy znalost nad rámec své profese.


     Dokumenty jsou teoreticky vybaveny potřebnými kolonkami. Tyto jsou součástí „speciálních polí" a dají se tedy pomocí polí volat, respektive vkládat do těla dokumentu. Pro tyto případy jde o údaje z nabídky NÁSTROJE > MOŽNOSTI > LIBREOFFICE > UŽIVATELSKÉ ÚDAJE, které se dají v rámci dokumentu načítat pomocí nabídky VLOŽIT > POLE > DALŠÍ POLE > karta DOKUMENT (položky, AUTOR, ČAS, DATUM, KAPITOLA, NÁZEV SOUBORU, ODESILATEL, POPIS ODSTAVCE, STATISTIKA, STRÁNKA A ŠABLONY.)
     Některé údaje je možné vložit a najít také pod volbou SOUBOR > VLASTNOSTI > karta OBECNÉ, karta POPIS, nebo také karta VLASTNÍ VLASTNOSTI.
     Stěžejní pro toto zadání je volba VLOŽIT > POLE > DALŠÍ POLE > karta DOKUMENT  > položka ŠABLONY s detaily (CESTA, CESTA/NÁZEV SOUBORU, KATEGORIE, NÁZEV SOUBORU, NÁZEV SOUBORU BEZ PŘÍPONY a nakonec STYL)
     Bohu žel tato volba pro šablony nefunguje dobře (spíš vůbec) a já ani nevím zda to někdy opravdu fungovalo. Údaje na kartě DOKUMENT se načítají automaticky ze zdrojů pod nabídkou NÁSTROJE > … > UŽIVATELSKÉ ÚDAJE, a z části z volby SOUBOR > … > POPIS.

Popis problému :
     Běžný dokument umí načíst data která se týkají umístění, autor, datum vytvoření a poslední úpravy. Neumí načíst hodnoty své šablony. Je to proto, že ani šablona neumí nastavit a načíst své vlastní hodnoty, což běžný soubor umí. Nefunguje mi to ani v případě, že vytvořím šablonu z běžného dokumentu.
     Navíc mi při takových operacích padá LO Version: 7.0.2.2 (x64)
Build ID: 8349ace3c3162073abd90d81fd06dcfb6b36b994 CPU threads: 2; OS: Windows 6.1 Service Pack 1 Build 7601; UI render: Skia/Raster; VCL: win Locale: cs-CZ (cs_CZ); UI: cs-CZ
Calc: CL) – během testování možností se mi to stalo 8x. Někdy vyběhne hlášení, že data HSQLDB jsou zastaralá a je nutno nastavit jako výchozí Firebird. Ale ani potom to není lepší.


Podobné problémy zřejmě aktuálně řeší pan M. Vajna, takže se možná už brzo dočkáme opravy. Tento problém se týká více typů speciálních polí > témata z různých karet dialogu POLE.


     Takže na Váš dotaz mohu zodpovědět takto :
     Teoreticky by měly být údaje ze šablony obsaženy v každém dokumentu, ale tento mechanizmus je nefunkční. Skutečnost přetrvává hodně dlouho, ale je to zřejmě v řešení. Tyto záležitosti se totiž týkají nejvíce korporátních instalací. Běžný jedinec se bez nich obejde.
     Napoví nám také skutečnost, že implicitní šablony obsahují pouze název a stručný popis na kartě  POPIS < z volby SOUBOR > VLASTNOSTI. (vlastnosti šablony bych viděl nejraději jako volitelné z karty VLASTNÍ VLASTNOSTI – je tam mnoho kolonek a položky šablony by tam mohly být také pod rozbalovací nabídkou PŘIDAT VLASTNOST > roletka NÁZEV. Je zde možnost už dnes využít nabídku ODKAZ, ZDROJ, ČAS, popřípadě jiné existující vhodné, ale při provolbě ŠABLONA by se to mělo automaticky načítat.)


     Je schůdné doplnit údaje do patřičných kolonek pomocí maker. Kdesi bych měl mít vzor makra uložený, ale řešit makrem suplování implicitní funkce do šablony může být velice pracné a navíc se zřejmě problém řeší – určitě se o tomto ví.
     Ale není od věci vybavit šablonu makrem, která otevírá nové soubory. Zde bych viděl možnost automaticky otevírat nový soubor už pod názvem, který by měl akceptovat systém souborů. Měl by obsahovat také adresu rodičovské šablony. Vzhledem k tomu, že kolonky potencionálně existují, je možné vytvořit jiný typ zápisu protože pokud se sytém opraví, kolidovala by implicitní funkce s explicitním makrem.


     Ještě bych viděl jinou možnost :


     Tou možností je databáze stylů. Ta existuje, ale kontrola její přístupnosti je omezená, navíc nearchivuje historické – dávno vyřazené implicitní  a už vůbec ne styly historické vlastní. Jde stejně o to, že obecně různých stylů a formátů jsou tisíce. Představíme si styly například pod nabídkou FORMÁT.
     Samozřejmě šablona obsahuje různé kombinace formátů a stylů, které budou uloženy pod specifickými názvy. Tyto údaje se stohují v rámci user profile „dataplikací" a tyto jsou obtížné už jen při pomyšlení na způsob instalace síťové <> individuální. Stačí aby se stala chyba a data aplikací se mohou smazat.
     Řešením je vlastní databáze formátů + stylů i když je jakoby duplicitní. Ale snadno z ní vytvoříme nástroj pro přeformátování jakéhokoliv dokumentu na ten nejnovější styl a to i bez implicitního postupu.
     Chtělo by to rozšíření které se spustí pomocí nějakého tlačítka (nejlépe v hlavní nabídce), nebo pod nabídkou SOUBOR > uložit jinak > přeformátovat.


     Odpadlo by testování co dokument potřebuje změnit aby odpovídal poslední módě. Pro informaci (nikoliv podmíněně) by souhrny stylů a formátů měly mít souhrnný název podobně jako buildy pro systém LO. Správou šablon by měl být pověřený jeden člověk který takovou databázi obsluhuje – to aby byl zachována systematika (např. názvů pro každý různý typ šablony). Důležité je potom ohlídat aby byly správně akceptovány změny distribucí LO.


     Databáze se naplní jednoduchými makry z dotazů na property a podobně. Rekurzivním postupem se také implementují do dokumentu který potřebuje formátovat.


POZNÁMKA
     Domnívám se že firmy jako je Collabora vytvářejí zejména korporátní instalace kde tuto potřebu (jsem o tom přesvědčen) řeší. Je otázkou jak, za kolik se dá jejich verze použít, a jaká je na tom licence. Podobné firmy musely řešit například migrované správní celky, ministerstva a podobně.
     Takže jde asi jen o to, najit řešení jinde a nemuset řešit již vyřešené. Je ale možné, že nikdo nic takového neřešil přímo, nebo si hlídá know-how.


Doufám, že jsem záležitost osvětlil lépe i s možným řešením na několik způsobů. Docela bych viděl i možnost oslovit přímo Mikloše Vajnu a vznést dotaz zda toto konkrétně řeší, nebo zda by to nezahrnul do svých oprav.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 12. 12. 2020 13:24:47

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Zkusil jsem xrayjovat ThisComponent a tyhle vlastnosti by snad měly být ono:

Sub infoSablona
	dim oDoc as object, sUrl$, sJmeno$
	oDoc=ThisComponent
	'xray oDoc.DocumentProperties 'xrayovat vlastnosti dokumentu
	sUrl=oDoc.DocumentProperties.TemplateUrl 'url šablony
	sJmeno=oDoc.DocumentProperties.TemplateName 'jméno šablony	
	msgbox(sJmeno & chr(13) & sUrl)
End Sub

Offline

#6 13. 12. 2020 17:32:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Udělal jsem malou ukázku jako zdůvodnění co se dá například dělat, nebo proč je URL šablony problém. Šablona_1, dále na ulož to Šablona_1 protože nevím jak dlouho budu moci soubory tohoto typu udržovat na Google.


     Po stažení soubor otevřete. Je to běžný soubor ".odt", ale chová se jako šablona ".ott" i když s maličkou úpravou. Vše je popsáno v souboru. Soubor je pro představu o co doopravdy jde. Těžko něco zdůvodňovat o čem uživatel nemá představu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 15. 12. 2020 09:52:37

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Když se ten soubor otevře jako šablona a né pouze jako nový soubor tak to do nějakých vlastností nějaké info ohledně "rodiče" vloží, alespoň co jsem zjistil z XRay na oflajnu. Co se vloží či nevloží na různých sítích však netuším. Ukázka zde http://wiki.openoffice.cz/w/uploads/OdtJakoSablona.odt

Offline

#8 15. 12. 2020 18:58:11

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Udělal jsem další řešení pro představu. Uvnitř šablony je popis toho co se například dá dělat. Obsah na ulož.to Vzor šablony bez maker, obsah na Google Vzor šablony bez maker.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 16. 12. 2020 10:01:30

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Raději jsem udělal ještě soubor který obsahuje návod. Otevřel jsem na to nové téma zde Něco málo o polích a šablonách.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#10 16. 12. 2020 17:17:31

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Na tom mém příkladě http://wiki.openoffice.cz/w/uploads/OdtJakoSablona.odt když jsem ten soubor otevřený ze "šablony" uložil tak info o url "rodičovské šablony" na oflajnu zůstalo jen v atributech NameSpace a StringValue. XRay i MRI u nich uvádí attr. read-only čili pouze pro čtení tudíž je nejspíš nepůjde nijak snadno změnit. Jak však tyto vlastnosti mění samo Libre třeba při aktualizaci šablony nebo dokumentu nevím a nechci nad tím již ani nějak dál špekulovat. 

Vzhledem k té "samoaktualizaci" dokumentů když se změní šablona, a různým aktualizacím šablon a aktulizacím dokumentů atd. tahle problematika skutečně žádné jednoduché řešení mít nebude.

--------------------------------------------

@neutr: Zkusil jsem MRI a přijde mi že to je v podstatě to samé co XRay, byť XRay má výhodu v tom že nabízí ještě zobrazit Listenery. Ale jinak jestli používat to nebo ono bude spíše jen o zvyku.
Otevírání SDK dokumentace z nich se mi nepovedlo rozchodit ani v jednom, ale nejspíš by tam stačilo předělat jen nějakou cestu - MRI mi alespoň spustilo Firefox, XRay ani to ne - asi si kontroluje existenci souborů. Občas mě napadalo že bych to pro XRay předělal, ale mám na oflajn verzi SDK daný odkaz v záložkách prohlížeče a to mi stačí.


Aktuální verzi SDK stáhnete z pre-releasů https://dev-builds.libreoffice.org/pre-releases/- třeba pro Win je to tam jako klasický .msi instalátor např. soubor libreoffice-7.0.4.1-SDK.msi -> akorát to nebývá tak přehledné díky tomu množství .msi souborů s nápovědami. Ale dá se pomoci Ctrl+F a vyhledat sdk. Já to stahuju jen jednou za čas protože jak to v sobě má několik tisíc souborů tak to trvá několik minut než si to prohrabe antivir a pak ještě nekolik minut než si to rozbalí a zkopíruje instalátor.


Ještě nevím co jste přesně myslel tím "prázdným či volitelným přístupem" pro XRay (cit: V materiálech LO jsem dohledal, že přístup může být prázdný, nebo dokonce volitelný), ale jeden přístup kdy XRay ani MRI ani Pitonyakův inspector ani BasicIDEtools inspector nevypíše v podstatě nic o zkoumané proměnné je klasická uživatelská definice objektu. MRI teda v Services uvede alespoň com.sun.star.script.NativeObjectWrapper, XRay ani to ne. Tak jsem zkusil vyhledat v SDK co že to vlastně je ten NativeObjectWrapper a klidně jsem si ten pokus mohl ušetřit :-).
Ale když to budete krokovat a proměnnou o dáte do Kukátka, tak to vlastnosti toho objektu v Kukátku zobrazí. Nicméně v makrech by se to taky někdy hodilo, ale to jsem prostě nevykoumal.

Type obj1
	slovo$ cislo%
End Type

Sub nic1
	dim o as new obj1
	o.slovo="ahoj" : o.cislo=15
	xray o
	mri o
End Sub

Offline

#11 16. 12. 2020 19:21:15

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

Pro kamlan

kamlan napsal(a)

1) Na tom mém příkladě http://wiki.openoffice.cz/w/uploads/OdtJakoSablona.odt ... nějak dál špekulovat. 

... tahle problematika skutečně žádné jednoduché řešení mít nebude.

--------------------------------------------

2) @neutr: Zkusil jsem MRI a přijde mi že to je v podstatě to samé co XRay, ...
Ještě nevím co jste přesně myslel tím "prázdným či volitelným přístupem" ... ale to jsem prostě nevykoumal.

......

     Já s Vámi souhlasím. Jenom uvedu, že já obe API spouštím manuálně, ale Xray, ani MRI moc nevěřím, i když to dost často pomůže. Spíš se snažím u LO dohledat v Expertním nastavení, ale to často bez údaje z API nelze. Z hlavy nevím například jakých hodnot může který argument nabývat a testovat náhodně se určitě nevyplatí.
     Já se problémem speciálních polí a šablon zabývám už hodně dlouho a často se nikam nedopracuju. Tak vymýšlím keply kterými obejdu něco, co by se mělo dát vyřešit systematicky.


     Jedním z těch libových problémů jsou právě "mata-data". Jejich problém souvisí s tím, že jsou umístěny skutečně někde v Head XHTML aby se k nim dostal OS a podobně. Proto například ta šablona musí být v systémovém adresáři jinak se nenačte.
     To je problém pro síťové instalace, které musí využívat implicitní adresář pro šablony a podobné věci. Běžně se však používají lokální instalace na strojích a společná (sdílená) složka šablon neumí načíst svoje MetaInfo i když i to by se mělo snad vyřešit nejakým přijatelným způsobem.
     Je škoda, že k tomu není nápověda, ale někde by to mělo být alespoň pro vývojáře. Z článku Petra Valacha vyplývá, že existuje chyba mezipaměti při importu MSO. Tohle právě řeší Miklóš Vajna z Collabory. Tam se nemůže než setkat se schybou kterou popisuje jako s chybou načítání metadat obecně - nejen při importu z MSO.


     Problematika kterou nastínil imcon se týká šablon korporátního určení. Musí tedy reflektovat všechny různé systémy od P2P až po uzavřený intranet. A právě tohle je problém který se sice dá obejít, ale měl by být řešen systematicky například zapínáním (přepínáním) volby tak aby se to dalo užívat vždy pod nějakou volbou.
     Navíc je už automatizování aktualizace šablon, které by se mělo opírat o důslednou správu šablon. Nejlépe tak, že se šablona sama aktualizuje bez ohledu na lidský zásah. Takovéhle úložiště šablon by bylo ideální. Ale imcon se zatím neozval a tak jsem dal 3 pomocné ukázky místo abych se pokusil o přímé řešení.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#12 17. 12. 2020 12:11:03

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

@neutr: Jen tak pro zajímavost, víte jak vzniklo slovo kepl? Byl jsem u toho :-)!


Je to více než 20 let, myslím že rok 98. Studoval jsem tehdy obor "výpočetní systémy" na elektroprůmyslovce a počítačům jsme říkali většinou kompy - z angl. "kompijůtr". Občas jsme do toho přimotali i "l" takže se říkalo i komply - počítač či kompijůtr bylo moc dlouhé, komp moc krátké a blbě to znělo, takže kompl nám vycházelo tak nějak nejlíp, i když ani to nebylo to pravé. No a jednou jsem přišel ke kámošovi jemuž se zrovna nějak srali Windousy a já mu říkal že jsem něco dělal na komplu, přičemž mě iritován systémem Win95 přerušil a vykřikl: "Hovno kompl, kepl je to!" Druhej den už slovo začínalo nabírat na popularitě mezi spolužáky a posléze i na určitém úděsu mezi ne-ájtý známými. Několikrát jsem se během následujících let setkal od neajťáků s až jistým šokem z toho, jak prý to je divné a blbé slovo :-).
Takže původně to znamenalo počítač, po letech jsem to začal používat i pro umělou inteligenci. Ale jak vidno, má to již obsáhlejší nasazení :-).

kepl: počítač, umělá inteligence, počítačový program, počítačový systém, počítačový postup :-).

Offline

#13 17. 12. 2020 16:44:30

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak zjistit, kterou šablonu dokument používá?

pro kamlan :
     To jsem netušil. Ani nevím kde a kdy jsem to pochytil. Připadalo mi to jako logická česká podoba pro sloveso keep (držet) buď v přímém, nebo v ironickém smyslu. Změna na počeštěné kepl už tak podivná není. Tak jste se zapsal do slangu - i to je určitý úspěch, ale bohužel nikdo autora nezná. :-)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí