Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 10. 12. 2020 14:17:05

resQ
Člen
Registrace: 10. 12. 2020
Příspěvků: 2

vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

Hezký den,
dva dny hledám, zda už někdo neřešil, ale zatím neúspěšně. Jakožto uživatel začátečník se chci optat:

1. Jak zapsat do vzorců, když chci vyhledat/spočítat v určitém úseku více hodnot (zkratky směn a dalších eventualit typu neschopenka, mateřská apod.).

Doteď jsem používal COUNTIF(A1:A365);"D")+COUNTIF(A1:A365;"N")+COUNTIF.... , jenže těch značek pro různé eventuality mi přibývá a teď už jich mám třeba 20. Když pak náhodou potřebuju ve vzorci změnit drobnost, je to nepřehledné. Dá se to nějak zkrátit, hodit do jednoho vzorce s jednou podmínkou?
Aby prostě hned v prvním vzorci bylo místo ="D" nějak velmi krátce zapsáno, že hledám
"D" nebo "N" nebo "PN" nebo "X" nebo "MD" nebo blablabla...

Teď si možná řeknete, ať použiji counta či countblank, ale to nejde, jelikož v reálu mám navíc dvě skupiny znaků s jinou "váhou" (tzn. něco jako 12*(countif třeba pět typů směn)+8*(countif několik jiných typů směn))

2. Chci vědět, kolikrát za rok spolu slouží Áďa s Blážou klasickou denní či noční. školení a jiné aktivity mě nezajímají, ani společná dovolená, chci čistě výjezdové směny D a N. Áďa má dejme tomu služby zapsané v A1:A365, Blažena v B1:B365.
Teď se v pomocném sloupci P ptám v první buňce
IF(A1="D";IF(B1="D";1;0);IF(A1="N";IF(B1="N";1;0);0))
a rozkopíruju do všech 365 a pak si v jedné buňce "Áďa s Blážou" sečtu SUM(P1:P365).

Je možné rovnou do buňky "Áďa s Blážou" do nějakého mně neznámého vzorečku zadat ty dva sloupce, zadat ty dvě hodnoty, co má hledat do páru, aby mi vyplivl rovnou, kolikrát to v páru našel? Rád bych se vyhnul stovce pomocných řádků kvůli malé tabulce, která má 10x10 políček (10 a 10 pracovníků makajících ve dvojici)...

Editoval resQ (16. 12. 2020 19:23:32)

Offline

#2 10. 12. 2020 15:11:14

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

Toto bych asi řešil rozšířeným filtrm. Bokem si napíšete název sloupce (rep. názvy sloupců) dle kterých se bude filtrovat a pod ně položky které mají být vyfiltrované, pak označíte všechna data a zadáte rozšířený filtr, vyberete svůj bokem definovaný filtr a v rozšířených možnostech zadáte že chcete kopírovat bokem (nejlépe na nějaký čistý list), tam můžete mít nahoře nachystané sumy nebo jiné vyhodnocení. No a když filtr odklepnete tak se na tom čistém listě objeví vaše tabulka pouze s údaji, které tam chcete mít. Nachystané vzorce vám hned řeknou kolik těch dat je a případně další statistické výstupy dle zadání.

Případně lze takto použít kontingenční tabulku ale tam to zadání filtru není tak pohodlné.

Pokud si oblast filtru pojmenujete, nabídne se Vám a nebudete muste fitr pokaždé označovat. A stejně tak cílové místo.

Editoval ludviktrnka (10. 12. 2020 15:30:26)


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 10. 12. 2020 17:19:32

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

ad 1. pokud máte povolené regulární výrazy, můžete zkusit zadat vyhledat požadovanou množinu znaků, např. =COUNTIF(A1:A365;"[DN]")
ad 2. zkuste pomocí countifs, kde zadáte více oblastí a podmínek, např. =COUNTIFS(A1:A365;"D";B1:B365;"D")+COUNTIFS(A1:A365;"N";B1:B365;"N")

Offline

#4 10. 12. 2020 18:43:44

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

K bodu 1 :
Souhlasím s kabim i ludviktrnka. Lze to udělat vícero způsoby. Uvedl bych ještě jedno alternativní řešení - maticový vzorec,


     Ovšem věc je složitější o to, že je nutné znát uspořádání Vaší tabulky - chce to vzor a pak jsme určitě schopni udělat všechny různé způsoby. To platí i o bodu 2., ale zde jsem si mnohem jistější, i když vzor který posílám může být i jinak - místo do řádku tak do sloupců, ale to byste už mohl zvládnout.


K bodu 2 :
     Problém je v tom, že dvojic je poměrně značné množství. Ve Vašem případě jsou to dvojice z celku 10 a těch je 45. Když by to bylo 27 na je to už 351. Dá se to vzorci, ale více by už bylo na makro.
Ukázka je tady Párování dvojic.. Udělal jsem tabulku která je snad té Vaší podobná.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 11. 12. 2020 10:58:17

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

@neutr: váš odkaz na Párování dvojic na uloz.to tam zobrazí akorát hlášení: "Na požadovanou akci nemáte oprávnění"

Offline

#6 11. 12. 2020 15:35:56

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

Posílám soubor znovu. Je to tady Párování dvojic podruhé.


     Nevím to jistě, ale rozhraní pro uložto.cz se změnilo. Dávají už jenom jeden odkaz na stažení i smazání současně. Mám dojem že se to dá smazat kýmkoliv kdo odkaz otevře. Já jsem nic nemazal. prostuduju zda to dělá také pomocí uložení s přístupem přes link.


PS
Otestoval jsem rozhraní a zřejmě se musí po nahrání zaškrtnout sdílet. Snad to bude v pohodě. Co mi ale vadí je zmizení volby "stáhnout pomalu" - tedy zadarmo.


Ale nyní mám dojem že to je už ryze komerční. Nevím zda se nepřesunu na jiné úložiště. Na tohle byla vynikající Wiki. Nic naplat věci se mění.


Pro jistotu link na můj Disk Google Párování dvojic z Googlu.

Editoval neutr (11. 12. 2020 16:09:26)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 12. 12. 2020 12:43:41

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

@neutr: uloz.to skutečně změnilo rozhraní a jak je to očividně axiomem u projektů jež nejsou vyloženě zdarma, tak opět k horšímu pro neplacené uživatele (ale asi i pro ty platící) :-(.
Po nahrání souboru to zobrazí jeden odkaz který je pro administraci (tedy případné smazání souboru) a teprve po kliku na tlačítko "Sdílet" se zobrazí odkaz pro sdílení. Takže na to co dříve stačil jeden krok jsou nyní nutné dva.

Po kliknutí na odkaz na 'Párování dvojic podruhé' se mi to zobrazilo v prohlížeči jak PDF, do klasického režimu uloz.to jsem se proklikl vpravo nahoře na Detail souboru. https://uloz.to/tamhle/VJ1UCLVJLR2C

Offline

#8 12. 12. 2020 14:56:40

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

pro kamlan :
To je jenom polovina pravdy. Ten postup umožní stažení obrázku ".png". Ale uložený soubor je ".ods". proto jsem dal ještě odkaz na můj Disk Google. Faktem je, že to i takto někdy postačí.


Docela mne to mrzí. Používal jsem tenhle portál mnoho let :-(


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#9 12. 12. 2020 16:03:56

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

@neutr: klikl jsem na ten "Detail souboru" a přeplo mě to na normální rozhraní uloz.to a pomalé stažení mi normálně stáhlo .ods soubor.

Offline

#10 13. 12. 2020 17:46:16

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

kamlan napsal(a)

@neutr: klikl jsem na ten "Detail souboru" a přeplo mě to na normální rozhraní uloz.to a pomalé stažení mi normálně stáhlo .ods soubor.

     Jj - díky otestoval jsem to, ale stejně z toho budou uživatelé vyplašení tak jako já. Takže prozatím dokud mám místo budu dávat "pod obojí" :-)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 16. 12. 2020 19:23:45

resQ
Člen
Registrace: 10. 12. 2020
Příspěvků: 2

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

Moc Vám děkuji :-)

Offline

#12 19. 12. 2020 00:31:18

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: vyhledávání/porovnávání více hodnot - VYŘEŠENO

Pár vzorečků pro inspiraci (data jsem si vypůjčil od neutr):

Počet výskytů "N" a "D" (další značky se dají doplnit) v oblasti:

=SUMPRODUCT(COUNTIFS(B2:H11;{"D";"N"}))

Párové porovnání:

V oblasti s4:s13 jsou jména, v t3:ac3 také.

V t5 je vzorec:

=COUNTIFS(INDEX($B$2:$H$11; MATCH($S5;$A$2:$A$11;0);0);"D";
          INDEX($B$2:$H$11; MATCH(T$3;$A$2:$A$11;0);0);"D") + 

 COUNTIFS(INDEX($B$2:$H$11;MATCH($S5;$A$2:$A$11;0);0);"N";
          INDEX($B$2:$H$11;MATCH(T$3;$A$2:$A$11;0);0);"N")

Vzorec lze rozkopírovat do oblasti t4:ac13, případně (lépe) pod diagonálu oblasti.

Místo tabulky se dá použít i lineální uspořádání dvojic, vzorec zůstane prakticky stejný, jen je nutné ty dvojice vytvořit. stejný

Offline

Zápatí