Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 26. 11. 2020 15:33:13

patrik_
Člen
Registrace: 26. 11. 2020
Příspěvků: 5

LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

Ahojte. Našiel som jednu nepríjemnú vlastnosť pri zamykaní zdieľaného súboru - a myslím, že je to chyba. Ak od môjho posledného uloženia niekto zmení dokument, pri uložení vyskočí modálny dialóg - "Váš zošit bol aktualizovaný zmenami uloženými inými užívateľmi". Jediná možnosť OK.

Problém je v tom, že zámok pri ukladaní sa neuvoľní okamžite po uložení súboru, ale až po odkliknutí tohto dialógu. Testované na: Verzia: 6.4.7.2 (x64), ID zostavenia: 639b8ac485750d5696d7590a72ef1b496725cfb5

Dá sa nejako tento dialóg vypnúť? Ako workaround by to stačilo. Často sa mi stáva, že niekto z užívateľov po uložení (hlavne ak ukladanie trvá dlhšie) nečaká a odíde od PC. Ak tento dialóg vyskočí, súbor ostane zamknutý.

Moja predstava je taká, že zámok by sa mal uvoľniť hneď po uložení ešte pred týmto dialógom.

V prípade ak nenastane konflikt (prepis rovnakej bunky viacerými užívateľmi), zámok sa uvoľní ešte pred modálnym dialógom "Váš zošit bol aktualizovaný zmenami uloženými inými užívateľmi".

Ak nastane konflikt, objaví sa modálny dialóg s riešením konfliktu, po jeho vyriešení (prijatie zmien cudzie vs moje) Office pokračuje na dialóg "Váš zošit bol aktualizovaný zmenami uloženými inými užívateľmi".

Z tohto IMHO vyplýva, že prípadné riešenie konfliktov v dialógu nasleduje dialógom "Váš zošit bol aktualizovaný zmenami uloženými inými užívateľmi" a teda zámok by sa mohol uvoľniť ešte pred týmto dialógom. Prípadné konflikty, ktoré neumožnia uvoľnenie zámku, neovplyvní to, či bude zámok uvoľnený pred alebo po dialógu. Odstránenie zámku pred dialógom by teda nemalo ovplyvniť funkčnosť.

Offline

#2 26. 11. 2020 21:22:49

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

To co uvádíte souvisí se dvěma druhy sdílení. Současný "paralelní" přístup více uživatelů je výjimka. Ostatní dokumenty lze sdílet pouze "sériově". V jednom čase může ukládat jen jediný (první uživatel který dokument otevřel).


Mimo toho existuje funkce "Sledování změn" < z nabídky ÚPRAVY která je určena pro oba druhy sdílení. Myslím, že to jinak nelze nastavit, a že to není chyba. Jen si musíte uvědomit proč je to tak.

Nápověda uvádí : napsal(a)

V aplikacích LibreOffice Writer, Impress a Draw může pouze jeden uživatel v daném čase otevřít libovolný dokument pro psaní. V aplikaci Calc může více uživatelů otevřít stejný sešit ve stejný čas pro úpravy.


Spolupráce s aplikací Calc


Sdílení dokumentů v LibreOffice Calc umožňuje souběžný přístup několika uživatelů pro zápis do jednoho souboru. Každý uživatel, který se chce na souběžné práci podílet, by měl zadat své jméno na stránce Nástroje - Možnosti - LibreOffice - Uživatelské údaje.

U záznamu změn by měla být zdůrazněna úloha korektora, který otevře všechny návrhy úprav a rozhodne co se změní a uloží - nebo se smaže a nepoužije. Nemohou ukládat do finálního souboru všichni spolupracující uživatelé (autoři).


Váš popis se podle výrazu "buňka" týká Calcu => tam je pochopitelně snaha zabránit redundanci aby dva různí přispívatelé si navzájem nepřepisovali své tvary úprav. U Calcu není nutné mít zapnuté "sledování změn". Jinak i Calc můžete zakázat (nepovolit) ke specializovanému sdílení a pak má pravdu první kdo otevřel - a změny se řeší pomocí "Sledování změn" stejně jako u ostatních dokumentů.


Ještě existuje možnost otevírat pouze pro čtení (úpravy lze zakázat i každému prvnímu uživateli) a pak umožnit nejlépe šablonou uložení kopie s individuálními úpravami – tedy něco jako seminární práce na stejné téma kde zajišťujete neměnnou podobu zadání – aby se sekundárně nepřenášelo upravené zadání mezi studenty. Otázka komparace je pak trošku jiná, ale je to také schůdné řešení.


Doporučuji nastudovat celou nápovědu k tématu sdílení a vždy se zamyslet proč je to tak a ne jinak.
Také je dobré se zamyslet nad tím, že to co asi znáte z nějakého cloudu, nemusí v rámci LO (AOO) platit. Může se stát, že je kancelářský balík na cloudu (nebo jen aplikace ve formě dokumentu) nabízí se zdání, že systém sdílení pro LO (AOO) je totožný s cloudem – není, i když může být podobný, nebo dokonce stejný.

Editoval neutr (26. 11. 2020 21:24:38)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 27. 11. 2020 12:43:49

patrik_
Člen
Registrace: 26. 11. 2020
Příspěvků: 5

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

Skúsim to trochu objasniť.


Áno ide o zdieľanie v LO Calc cez štandardný sieťový prístup (SMB), či už cez LAN alebo VPN - ale prakticky to môže byť aj "zdieľanie" na rovnakom PC rôznymi užívateľmi, ktorí pracujú cez terminálové služby. Princíp je rovnaký ako lokálne, tak aj po sieti.


Funkciu používam roky ako v LO tak aj s MS Office, viem presne ako to funguje a čo od nej môžem očakávať. Úplne bežne funguje otvorenie pre zápis a súčasná editácia viacerými užívateľmi s tým obmedzením, že počas ukladania nemôže nikto iný uložiť súbor - a na to presne slúži zámok súboru. Počas ukladania jedným užívateľom je súbor zamknutý a nie je možné aby počas ukladania inicioval proces ukladania aj iný užívateľ. Samotný zámok rieši typicky len moment uloženia, čo sú rádovo sekundy. Zámok teda rieši práve a len atomicitu ukladania. Za týmto účelom vytvára LO súbor v tvare .~lock.FILENAME.ods# v rovnakm adresári ako ukldaný súbor.


Vznik kolízií a sledovanie zmien s týmto problémom nesúvisí. Calc samozrejme perfektne rieši aj kolízie - ak u mňa nastane požiadavka na zápis zmien v bunke, ktorú od môjho posledného uloženia zmenil aj iný užívateľ, Calc oznámi konflikt a umožní mi vybrať či sa uložia zmeny MOJE alebo iného užívateľa. Toto všetko je OK a funguje to správne a bezproblémovo.


V tomto vlákne mi ide čisto o problém s trvaním zamknutia pri samotnom ukladaní. V prípade zdieľaného súboru totiž odomknutie zbytočne zdržuje dialóg, ktorý nemá žiadny dopad a vplyv na atomicitu - je to čisto a len odkliknutie informácie, že uloženie prebehlo OK, zmeny vykonali aj iní užívatelia a nenastal žiadny konflikt - proste všetko je OK. Lenže zámok trvá, dokiaľ nie je tento dialóg ukončený a to je ten problém, pretože interakcia užívateľa môže trvať desiatky sekúnd alebo nekonečno a po túto dobu je držaný zámok na súbore úplne zbytočne. Ak užívateľ zabudne zatvoriť dialóg, kde je v podstate len informácia, že "všetko je OK", tak tým znemožní ukladanie pre celú sieť a pritom fakt úplne zbytočne. Preto si myslím, že je to minimálne zle navrhnuté ak nie priamo chyba a určite by menej agresívne držanie zámku zlepšilo použiteľnosť tohto SW.


Chápem, že zámok nemôže byť uvoľnený v prípade konfliktu až do doby, kým nie je konflikt vyriešený a uloženie úplne dokončené. No pokiaľ pri uložení konflikt nenastane, nie je IMHO žiadny dôvod držať súbor zamknutý len pre čakanie na interakciu užívateľa, kde ho dialóg aj tak len informuje, že je všetko OK a žiadny konflikt nenastal. Calc drží súbor zamknutý zbytočne, user len berie na vedomie, že uloženie prebehlo bez konfliktov.

Offline

#4 27. 11. 2020 15:34:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

Chápu. Jde Vám o to, že dialog by měl zmizet u všech uživatelů současně ať už ho potvrdí jeden kterýkoliv z nich? Já jsem se s touto funkcí prakticky nesetkal - testoval jsem ji ze dvou počítačů a na nic takového jsem nenarazil.


Proto dám na Vaši zkušenost - před tím toto LO nedělalo? To by mohl být bug. Já si myslím, že pokud jsou blokováni pouze ti kteří neodklikli (ti kteří po odkliknutí nejsou blokováni), tak dialog brzdí pouze jednotlivce a chyba to být nemusí.


Raději shrnu :
- Pokud jsou blokováni všichni až do posledního odkliknutí upozornění bude to nejspíš bug.
- Pokud dialog blokuje pouze jednotlivce a nikoliv všechny uživatele bug to být nemusí.


Takže může jít o chybu, nebo návrh na vylepšení. Já toto neumím posoudit, a nevím jestli někdo jiný ano. Pokud si myslíte že jde o chybu protože před tím se toto neodehrávalo stejným procesem, měl byste poslat hlášení na BugZillu.


Mělo by to jít dohledat. Klasický dialog stačí odkliknout jediným uživatelem a zmizí všem. Pokud je to ošetřeno funkcí MsgBox, musí každý uživatel odkliknout svůj terminál. Znamená to možnost upravit skriptováním ale najít se to musí v XML a to může být fuška na několik dní.

Tipnout si o jaký typ dialogu jde by pomohl screen.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#5 27. 11. 2020 16:01:13

patrik_
Člen
Registrace: 26. 11. 2020
Příspěvků: 5

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

neutr napsal(a)

Chápu. Jde Vám o to, že dialog by měl zmizet u všech uživatelů současně ať už ho potvrdí jeden kterýkoliv z nich? Já jsem se s touto funkcí prakticky nesetkal - testoval jsem ji ze dvou počítačů a na nic takového jsem nenarazil.

Dialóg sa zobrazí len užívateľovi, ktorý:
- súbor práve úspešne uložil
A ZÁROVEŇ
- od jeho posledného uloženia nastali zmeny v dokumente - súbor uložil aj niekto iný a vykonal v ňom zmeny
A ZÁROVEŇ
- pri tomto uložení nedošlo ku konfliktu (neobjavil sa dialóg riešenia konfliktu).

Pri tomto uložení Calc otvorí dialóg s textom: "Váš zošit bol aktualizovaný zmenami uloženými inými užívateľmi." s jedinou možnosťou: "OK button". Pokiaľ užívateľ tento dialóg neukončí, súbor ostane zamknutý pre všetkých užívateľov, a to napriek tomu, že bol práve úspešne uložený. Otvorený dialóg (ktorý má len informačný účel) drží zámok až do odkliknutia OK. Nemyslím, si že to je bug, je to myslím len drobný nedostatok návrhu resp. nápad na vylepšenie fungovania zámku tak, aby zbytočne neobmedzoval.

Offline

#6 27. 11. 2020 16:17:05

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

Možná existuje řešení v "Expertním nastavení". Cesta : MOŽNOSTI > LIBRE OFFICE > POKROČILÉ. Díval jsem se na heslo SHARE. Je tam pro Calc několik volitelných položek, ale není k nim nápověda. Musíte dovodit funkci jen z adresy. Ne všechny položky je možné editovat, ale nějaké tam jsou ve sloupci "Hodnota".


Na položku hodnoty 2x poklepeme a nabídne s možnost změnit. Jsou to ale čísla, nebo alfabetické znaky (jednotlivě) takže pokud je tam možnost nastavit něco jiného - musíte testovat co - nápověda neexistuje, ale dá se dohledat na portále pro vývojáře. Bohu žel i to může být bez detailu.


Existují hodnoty ve formátu URI, které lze kopírovat a zřejmě i vložit jinou, ale to by mohlo znamenat opravu po každém testu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#7 27. 11. 2020 16:47:17

patrik_
Člen
Registrace: 26. 11. 2020
Příspěvků: 5

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

Možno info ako to nasimulovať:

Užívateľ A: vytvorí zdieľaný zošit [Nástroje -> Zdieľať zošit -> OK] a uloží ho. Od tohto momentu je možné súbor otvoriť pre zápis súčasne aj pre iných užívateľov (napr po sieti). Užívateľ A súbor nezatvorí, nechá ho otvorený.

Užívateľ B: otvorí súbor, vloží do bunky B1 hodnotu "X" (zatiaľ neukladá).

Užívateľ A: vloží do bunky A1 hodnotu "Y" a súbor uloží.

Užívateľ B: uloží súbor. Súbor sa najprv zamkne, následne prebehne hľadanie konfliktov - žiadny konflikt sa nenájde, pretože užívatelia needitovali rovnakú bunku a súbor sa úspešne uloží. Program užívateľa B informuje dialógom, že súbor sa uložil a že od jeho posledného uloženia vykonali zmeny aj iní užívatelia. Program bunku A1 orámuje červenou, čím vizuálne zvýrazní oblasť, ktorú od posledného uloženia zmenil niekto iný. Užívateľ B tento dialóg NEZATVORÍ.

Užívateľ A: skúsi v tomto momente uloženie súboru - pri pokuse o uloženie súboru program vypíše, že súbor je stále zamknutý užívateľom B.

Užívateľ B: po kliknutí na OK zatvorí dialóg a až vtedy sa súbor odomkne a môže ho uložiť aj užívateľ A.

Offline

#8 27. 11. 2020 17:30:58

patrik_
Člen
Registrace: 26. 11. 2020
Příspěvků: 5

Re: LibreOffice 6.4.7.2 - zámek souboru při sdílení

neutr napsal(a)

Možná existuje řešení v "Expertním nastavení". Cesta : MOŽNOSTI > LIBRE OFFICE > POKROČILÉ. Díval jsem se na heslo SHARE. Je tam pro Calc několik volitelných položek, ale není k nim nápověda. Musíte dovodit funkci jen z adresy. Ne všechny položky je možné editovat, ale nějaké tam jsou ve sloupci "Hodnota".

Toto je zaujímavá možnosť a je tam toho pomerne dosť. Preliezol som to celkom dôkladne, no žiaľ, nenašiel som nič, čo by sa týkalo ukladania zdieľaných súborov.

Offline

Zápatí