Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 9. 2020 17:14:19

kamlan
Člen
Registrace: 15. 9. 2016
Příspěvků: 368

Nahrazování fontů

Téma navazuje na článek:
https://www.openoffice.cz/jak-nahradit- … ibreoffice

Ukázka z otestovaní těch doporučovaných fontů (Win10 Libre7.0.2.1) je zde:
https://uloz.to/file/Sfv36YdkpNER/fonty-pokus-png


Ze 14 mikrosoftích fontů jsem jich měl možnost otestovat 9 (Arial, Calibri, Cambria, Consolas, Courier New, Georgia, Impact, Times New Roman, Verdana) + k tomu těch 14 náhradních fontů doporučovaných Italem Vignolim. 5 jsem neměl nainstalovaných a ani jsem je nezkoušel nijak hledat (Franklin Gothic, Gill Sans, Palatino, Perpetua, Twentieth Century).


Pro těch 9 testovaných 1 náhrada neměla cs znaky, 4 neoplývaly stejnou metrikou, ale 4 ano. Z příkladovaného lze tedy nejspíš plnohodnotně nahradit (odzkoušeno i na krátkém odstavci) 4 mikrosoftí fonty: Arial, Calibri, Courier New a Times New Roman.


Za Times New Roman lze použít dokonce dvě náhrady, buď font Tinos (doporučovaný na Italově blogu) nebo font PT Astra Serif (doporučovaný tam v komentáři Vasilije Aleksenka). Osobně se mi více líbí font PT Astra Serif, byť v něm jsou trochu více do očí bijící některé kerningy jež pro některé mikrosoftí fonty nikdy nebyly doladěné - třeba malé 'á' v 'ďábelský' - to áčko je přeci jen poněkud odsazenější; nebo 'ťo' v 'žluťoučký'. Těmito vadami však bohužel trpí třeba i Liberation Serif či Liberation Sans. Vyladěné to má třeba mikrosoftí Georgia nebo jiná doporučovaná náhrada Crimson Text.


Nápad dát seznam nasubstituovatelných fontů je fakt dobrý, třeba se časem podaří mít ještě více plnohodnotných substitucí, byť ať nad tím přemýšlím jak chci, tak vždy dojdu k tomu, že snažit se polidštit byrokratické dokumenty s byrokratickými fonty je marněním času → a přijde mi i škoda, že jinak pěkný font má chyby v tom, že holt musí dodržet byrokratickou metriku. Na druhou stranu je fakt že přejmenovat svobodný font (nejlépe který už se nevyvíjí aby nebylo potřeba dále ošetřovat nově přidané věci) a dodělávat mu postupně potřebné kerningy nemusí být až taková dřina, zkoušel jsem ve FontForgi dodělat kerningy na Liberation Serif pro to ďá-belský a žluť-oučký a jde to. Tím netvrdím že kdyby se mi nějak najednou sešlo dodělat třeba několik stovek kerningů že bych se toho s chutí ujal, ale nereálná práce to fakt není :-).


Ještě jednou věcí je, že né všechny fonty mají 4 základní varianty - regulérní, tučná, kurzíva, tučná kurzíva; tudíž když jsou jen v regulérní variantě, tak je Libre ztuční či překurzívuje nějakým automatickým algoritmem, což ve výsledku někdy bývá s nějakými chybami. Jelikož se snažím nějaký ten font i vytvářet, tak udělat ty 4 varianty nemusí být též tak snadné, algoritmy to ztuční nebo zkurzívní snadno, ale je třeba to zkontrolovat a zase třeba doladit kerningy → a pak záleží jak moc znaků (pro kolik jazyků) do toho autor dává a jak moc definicí (třeba stovky až tisíce) je třeba udělat.


Poslední věc co jsem si říkal, by bylo mít v Libre nějaké nastavení podobné těm fontovým náhradám, tentokrát by to však sloužilo k tomu, že uživateli by se v nějaké tabulce zobrazily názvy fontů a u nich by bylo nějaké označení které by ukazovalo jak moc byrokratickou/chamtivou/divnou či naopak volnou licenci to vlastně má, a k tomu jestli ten font má všechny 4 varianty či mu nějaká chybí. No a k tomu by byly třeba checkboxy, že pouze zaškrtnutý font by Libre nabízel v nabídkách na fonty. Případně že by třeba do nabídek na fonty přidal nějakou značku že ten font má magorickou licenci nebo že mu chybí varianty (×Arial, ×Times New Roman, 3Lustria = tedy 3 varianty chybí či tak nějak).


Pod Linuxem je to z hlediska licencí možná irelevantní, ale skutečně každý využije každý font který se mu v Libre v nabídkách fontů nabízí? Já mám nainstalováno asi 50 fontů a kdyby se mi mnohé z nich nezobrazovaly, byl bych rád. Prostě se mi nelíbí nebo jsou pro úplně jiné jazyky než češtinu a z Win prostě nejdou odinstalovat, páč si je systém asi tak moc oblíbil, že to prostě nedovolí. A mít možnost mít v nabídkách fontů třeba jen 10 fontů které využívám, to by bylo praktičtější i potěšující. Se svou mizernou úrovní angličtiny se to však na Bugzilu jako návrh nyní nebudu ani pokoušet dávat.

Offline

Zápatí