Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 26. 1. 2020 12:16:39

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

LO verze 6.2.8.2 Writer má umožnit vyexportovaný dokument do PDF ochránit před kopírováním obsahu.
Možnosti PDF - záložka zabezpečení - Obsah - nezatrhnu 'Povolit kopírování obsahu'
Přesto lze z otevřeného dokumentu v Adobe Reader text označit a kopírovat.
Je nutno ještě něco nastavit nebo jde o bug?
THX

Můžete mi případně navrhnout jinou možnost, jak zabránit kopírování obsahu?

Editoval regine (27. 1. 2020 20:24:54)


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#2 26. 1. 2020 12:21:07

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

Doplňuji. Ne přes export jako obrázky.


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#3 26. 1. 2020 17:31:28

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

SOUBOR > EXPORTOVAT do > EXPORTOVAT DO PDF > karta ZABEZPEČENÍ > tlačítko NASTAVIT HESLA > V dialogu nastavit heslo pro oprávnění něco zadejte. Po zadání se volby vysvítí. Zde zrušíme to co chceme a potvrdíme export.


Takto to funguje u mne na LO Verze: 6.2.8.2 (x64) a myslím že to tak bylo vždy. Jen by to mělo jít také například se sekcemi, rámci a podobně. Ve Writer zamčené objekty by to měly udělat automaticky - ale to si nejsem jistý. Proto je možné že by to bylo zamčené i v přímém exportu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#4 27. 1. 2020 08:16:52

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

neutr napsal(a)

SOUBOR > EXPORTOVAT do > EXPORTOVAT DO PDF > karta ZABEZPEČENÍ > tlačítko NASTAVIT HESLA > V dialogu nastavit heslo pro oprávnění ... Zde zrušíme to co chceme a potvrdíme export.

Díky.
Dělám stejně, ale pokud otevřu například v nejpoužívanějším Adobe Reader, nadále mohu označit text a kopírovat.


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#5 27. 1. 2020 08:37:01

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

Jen pro jistotu : V tom dialogu jsou dvě hesla. První pro otevření souboru (to nás nezajímá) a pak pro manipulace (sem zadáme heslo). Tam je potom vysvíceno nekolik možností. Například zákaz tisku. Pokud chcete zakázat kopírování musíte zakázat i tisk. Dále tam jsou změny - několik možností a potom kopírování obsahu - to určitě nechat "bez fajfky" - je to nejdůležitější volba která zakazuje plný rozsah obsahu (nejen obrázky).


Ukázka : Zamykání obrázku


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 27. 1. 2020 16:52:27

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

Chyba z mé strany. Nepochopil jsem, že funkce zákazu kopírování se vztahuje na objekty (obrázky), ale textu se netýká.
Je nějaká možnost zákazu textu? Na internetu popisují různé způsoby, ale jsou nejednoduché (obfuscated - vkládání průhledné vrstvy, konverze fontů do 'paths'), .... Pokud jde o programy, existují, ale jsou placené.
Vím, že na mém bývalém pracovišti před desítkou let, jsme měli nějaký skript využívající program 'ghostscript'.


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#7 27. 1. 2020 17:47:06

regine
Člen
Registrace: 11. 1. 2014
Příspěvků: 34

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

Nakonec jsem našel onen skript. Třeba někomu pomůže.
1. Instalovat ověřený a rozšířený program 'ghostscript'
2. V terminálu spustit příkaz:
gs -o vystup.pdf -dNoOutputFonts -sDEVICE=pdfwrite vstup.pdf
___
gs - program
vstup.pdf - připravený PDF soubor k zákazu kopírování textu (obsahu)
vystup.pdf - výstupní PDF dokument, v něm není umožněno hledání a kopírování obsahu
ZDROJ:
https://stackoverflow.com/questions/287 … 4#28798374


LibreOffice 6.2.8.2 užíván v Ubuntu, občas ve Windows

Offline

#8 27. 1. 2020 17:51:29

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: PDF export zabezp. povolit kopírování dat - zákaz nefunkční - VYŘEŠENO

Ta poslední volba zakazuje veškerý obsah dokumentu. Volba pod tímto CheckBoxem naopak povoluje kopírovat "text" - ale bez objektů (obrázky, grafy ap.). Když tu volbu zaškrtnete, bude muset ten někdo zadat heslo aby mohl text kopírovat.

regine napsal(a)

Na internetu popisují různé způsoby, ale jsou nejednoduché (obfuscated - vkládání průhledné vrstvy, konverze fontů do 'paths'), .... Pokud jde o programy, existují, ale jsou placené

     To co popisujete jako obfuscated se týká JavaScriptů v html na serveru. V ODF lze scriptovat, ale tohle jsem nikdy netestoval, protože máme zabudované vlastní nástroje. Technicky by šlo skript vytvořit jako "obtrusive" - tedy přímo v těle html. Proto by musel být šifrovaný z tagované knihovny. To se nedělá. Místo toho se skript udržuje na serveru jako "obfuscated".


     Řešení překryvnou průhlednou vrstvou je sice možné, ale neúčinné stejně jako všechny ostatní metody proti screeningu. Jednoduše screen proženete přes OCR a máte text editovatelný. Lze se bránit určitým způsobem tak aby OCR neumělo text přečíst (CAPTCHA code), ale to už je velice složité a snadnější je text zašifrovat, nebo odstavec (či sekci) skrýt pod heslem, nebo událostí :- viz "pole" ve Writer. Metod je asi více. Například skrývání vylepšené bílou barvou - jeví se jako transparentní pozadí a podobně.


     Pokud by šlo o speciální alternativy tak by to chtělo asi export do html, xml a podobně. Přes to bych řekl, že například definované přihlášení určitého(tých) uživatelů změní běžný banalní text za správný a je vymalováno.

Editoval neutr (27. 1. 2020 17:55:28)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí