Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 2. 7. 2009 11:55:43

Zirafka
Člen
Registrace: 12. 2. 2007
Příspěvků: 22

nabídka pouze určitých buněk

Mám dokument se třemi listy, ve kterých se mi opakují stejné údaje, takže údaje zadávám pouze do listu1 a do listu2 a listu3 se "opisují".
V listu1 (v hlavním) potřebuji, aby se mi nabízeli k vyplnění pouze ty buňky, které potřebuji vylnit. Ostatní buňky by měly být viditelné i s textem, ale nedaly by se "otevřít".
Něco na způsob formuláře.
= otevřu list1 - označím buňku, zapíši text a "přeskočím" (Entrem) na další buňku, napíši text atd až do konce listu. Tímto způsobem se mi zachová automatické vyplňování údajů v listu2 a v listu3.
Půjde to nějak "jednoduše" udělat? Děkuji Žirafka

Offline

#2 2. 7. 2009 21:10:30

hanus
Člen
Místo Olomouc
Registrace: 29. 11. 2006
Příspěvků: 573
Web

Re: nabídka pouze určitých buněk

Jednoduše to lze udělat tak, že těm buňkám, které chcete nechat editovatelné, zrušíte příznak zamknutí (Formát->Buňky->Ocharana buňky->zrušit volbu Zamknuto) a následně zamknete list (Nástroje->Zamknout dokument->List). Tím se zamknou proti změnám ty buňky, které mají nastaven příznak Zamknuto, což jsou defaultně všechny. Mezi zbylými nezamknutými se pak lze snadno pohybovat pomocí TABULÁTORu, ale bohužel pokud se po ENTERu posouvá kurzor, nepřeskočí na další nezamknoutou, ale na vedlejší buňku. V Excelu lze při zamknutí listu toto chování nastavit.
Jednoduchý příklad: http://ooo.e-hanus.cz/zamknute_bunky.01.ods

Ideální na toto jsou formuláře, ty jsou ale o něco složitější.

Offline

#3 3. 7. 2009 06:53:37

Zirafka
Člen
Registrace: 12. 2. 2007
Příspěvků: 22

Re: nabídka pouze určitých buněk

Tak jak to máte Vy je přesně to, co potřebuji (předkakování TAB holt přežiji), ale mě se to nedaří. Zamknutý list mám a buňky, které chci vyplňovat jsem odemkla, ale pokud "přeskakuji" pomocí TAB, tak na všechny buňky i ty zamčené (které nejdou přepsat), což je zdlouhavé. Mám asi něco špatně "zadané". Co s tím?
Pomocí formulářů jsem to také zkoušela, je to dost pracné.

Offline

#4 3. 7. 2009 07:00:17

Zirafka
Člen
Registrace: 12. 2. 2007
Příspěvků: 22

Re: nabídka pouze určitých buněk

Aha, on se ten dokument musí zavřít a zase otevřít (restartovat), to mě nenapadlo.
Takže už mi to šlape, děkuji.

Offline

Zápatí