Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 4. 6. 2019 18:12:16

Sonik
Člen
Registrace: 4. 6. 2019
Příspěvků: 2

Kontingenční tabulka vytvořená z několika tabulek

Zdravím
Jde vytvořit kontingenční tabulka z více tabulek na více listech?
Zkoušela jsem to pomocí datových oblastí, ale to nejde.
Děkuji a přeji krásný den

Offline

#2 4. 6. 2019 18:44:41

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Kontingenční tabulka vytvořená z několika tabulek

Tohle jsem nikdy nezkoušel, ale nejspíš to takto nelze. Každý list má 1,048 milinů řádků a 1024 sloupců. Nevěřím, že byste měla větší souhrnnou potřebu. Pokud budete mít tabulku s tolika řádky, tak také více sloupců a to už je objem se kterým si poradí jen opravdu silné stroje - pracovní stanice a podobně. Nejspíš by si to kleklo a nešlo by s tím nic dělat pokud by se to vůbez dalo otevřít.
     Přes to by to šlo obejít ale myslím že to není potřeba. Nevím jaké máte zkušenosti protože to vypadá, že jste nováček v používání Calcu.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 4. 6. 2019 22:33:19

Sonik
Člen
Registrace: 4. 6. 2019
Příspěvků: 2

Re: Kontingenční tabulka vytvořená z několika tabulek

Nejsou to velké tabulky, jen mám na každém listě různé výpočty vždy za měsíce a pak celkem za jeden rok, které končí souhrnem těch několika důležitých údajů. A ten souhrn bych potřebovala dát do celkového součtu řekněme za tři až pět let zpětně. A v kontingenční tabulce bych pak viděla součty za celé období. Doufala jsem v nějaké jednoduché elegantní řešení, bez používání funkcí a odkazů.

Offline

#4 5. 6. 2019 05:41:26

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Kontingenční tabulka vytvořená z několika tabulek

Ano tomu rozumím. Ale nejlepší je načíst do jednoho listu všechny ty roky pod sebe. Není to nic těžkého. Navíc stará data se nemění takže to nasvědčuje postupu nakopírovat vše pod sebe.


     Můžete si to usnadnit zejména pokud máte každý rok v jiném sešitě. Do nového sešitu dáte pomocí příkazu z hlavního menu LIST > VLOŽIT LIST ZE SOUBORU. Nabídne Vám to dialog na výběr souboru. Jakmile vyberete soubor, načte se jeho struktura - listy (pojmenované oblasti, datové oblasti). Vyberete list který potřebujete, (můžete vynechat volbu odkazem - list se načte bez odkazu natvrdo) a vloží se podle volby před, nebo za prázdný list. (Je to vedlejší - můžete listy přetáhnout podle potřeby dodatečně na správné pořadí ap. Po zkopírování do jednoho listu je stejně můžete smazat.)
     Takto načtete všechny roky. Následně překopírujete rok po roku do nového listu a původně importovaný list můžete smazat. Existuje možnost mít kontingenční tabulky v listech a z nich udělat výstup do prázdného listu. To by zaručilo, že snadno použijete stejný modus operandi na každou tabulku protože mohou být odlišnosti jednotlivých let v nějakém detailu.


     Pokud by Vám nevadily odkazy, tak bych doporučil v jednotlivých sešitech souhrnné tabulky roku označit například jako datovou oblast DATA > DEFINOVAT OBLAST, nebo LIST > POJMENOVANÉ OBLASTI A VÝRAZY > DEFINOVAT. V tomto případě místo celého listu načíst do jednoho listu už přímo jen tabulky roků. Opět můžete také použít odkaz, ale spíš ho nechat vypnutý aby to bylo "natvrdo" ("embedding").


     Pokud máte všechny roky ve stejném sešitě, doporučuji udělat si kopii sešitu a v ní dělat úpravy kopírování, nebo načtení pojmenovaných úseků.... Nakonec můžete původní listy zdroje smazat a pracovat jen se souhrnem.


     Celkem jde asi spíš o to, aby byly data jednotlivých let stejně postavena. Tedy aby bylo vždy shodné pořadí sloupců, aby se například vložil prázdný sloupec v místech kde ostatní listy mají nějaký údaj a třeba starší nikoliv, zkontrolovat aby každý řádek obsahoval datum včetně roku protože často se používá jen den a měsíc - ale nyní potřebujeme i rok a mnoho jiných detailů.


     Není to zdaleka obtížné. Pokud byste použila i aktivní odkazy, tak je můžete po kontrole odstranit jako vazbu volbou ÚPRAVY > ODKAZY NA EXTERNÍ ODKAZY (pod poslední oddělovací čarou. Pokud tam je odkaz, bude tato volba vysvícena protože jinak je neaktivní a je zašedlá.

Editoval neutr (5. 6. 2019 05:44:10)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí