Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 27. 8. 2018 10:49:44

JPT
Člen
Registrace: 17. 6. 2018
Příspěvků: 14

Jak nastavit, aby obsah buňky se znakem měny byl braný jako číslo ?

Dá se nějak nastavit, aby např. "2,25 €" nebo "25,10 Kč" bylo bráno v Calcu jako číslo ?


Pokud otevřu nějaký soubor, který nevytvořím v Calcu já a jsou tam sumy viz výše, tak je Calc nebere jako Měnu ani jako Číslo. Ve formátu buněk je sice uvedeno Číslo/Standard, ale vůbec se s tím nedá pracovat jako s číslem. Nevím jak Microsoft Ofice, který nemám, ale třeba Google tabulky to berou automaticky jako číslo a můžu s tím dál počítat a dokonce můžu počítat i když vedle čísla napíšu nějaký text. To se v Calcu nedá. Musím buď odstranit znaky € a Kč a nebo pokud tam ty znaky chci, tak je prva odstranit a pak je zapnout v Calcu, že jde o měnu.


Nedá se teda nějak nastavit, aby Calc automaticky rozpoznal, když je v buňce € nebo Kč, tak to automaticky nastavil/přeformátoval v celém dokumentu a dalo se s tím počítat jako s číslem ?


Dík za rady.


PS: pokud je to bug, tak to hlásím jako bug :-) :-(

Offline

#2 27. 8. 2018 12:54:20

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak nastavit, aby obsah buňky se znakem měny byl braný jako číslo ?

Pokud vím tak Calc rozpozná měnu jen v případě importu z jiného formátu pokud má tento správné formátování. Bohu žel často jde o import z CSV kde jde o textovou formu čísla kterou Calc automaticky nerozezná. Bug to v žádném případě není.


Otestujte :

="15,00 Kč" = Textově převzatý tvar - například z "TXT, CSV"

     Správně musíte nastavit FORMÁT > FORMÁT BUŇKY > ČÍSLA > POLOŽKU MĚNA. a ten potom rozkopírovat všude kde máte čísla která by měla být měnou. Viz úprava z příkazového řádku pro formát MĚNA Kč a Euro. Pokud to jsou výpisy (například z eShopu, banky ap.) tak by měl zafungovat importní filtr, ale myslím že si budete muset pomoci tím, že místo čárky je tečka jako desetinný odbělovač - ten zadat mezi separátory a dostanete číslo v jiné buňce, nežli zbytek.
     To znamená že to nepobere desetinnou čárku, s haléři (centy) a pak musíte zvolit jiný postup náhrady. Při správníém filtru by neměl být problém, ale jde o kódování zdroje proti kódování Vašeho importu.


     Uvádím pro jistoto formátovací kód pro Euro i Kč které je implicitní pokud máte českou lokalizaci.
# ##0,00 [$Kč-405];[RED]-# ##0,00 [$Kč-405] = formátovací kód pro měnu Kč
# ##0,00 [$EUR-405];[RED]-# ##0,00 [$EUR-405] = formátovací kód pro měnu Euro
     Automatizovat by šlo makrem, ale jen na určitý typ importu. Obecně na různě formátované importy to nelze nastavit. Věcně se to řeší úpravou importního filtru - myslím že toto dělal pro nějakou banku pan Trnka a je to někde v historii.

Editoval neutr (27. 8. 2018 12:57:01)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 27. 8. 2018 14:51:59

JPT
Člen
Registrace: 17. 6. 2018
Příspěvků: 14

Re: Jak nastavit, aby obsah buňky se znakem měny byl braný jako číslo ?

Dělá to s CSV, ale i s XLS (z jiného PC / webu generujícího tyto formáty).


Z CSV se to převede dobře, když zvolím ten správný oddělovač. To že někdo dává místo desetinné čárky tečku jsem taky viděl, ale to mě momentálně nepálí. Když nastavím všude správný formát tak se nic nestane, ale musím tam smazat ty už zapsané znaky € a Kč (ať už před změnou nebo po změně), takže jsem na tom stejně jako jsem byl (dělal jsem vpodstatě to samé), ale dík za radu. Makro umí kde co - to vím, ale já neumím s makrem :-(


Mě jen napadlo, že když to Tabulky Google (webové prostředí) správně rozpoznaly, tak jestli to nejde nějak i v Libre Office. Ale tak asi to bude teda vlastnost. Jestli to bude číst někdo, kdo si píše s vývojáři, tak jim to může navrhnout, že by to mohlo automaticky rozpoznávat.

Editoval JPT (27. 8. 2018 14:53:54)

Offline

#4 27. 8. 2018 19:58:35

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Jak nastavit, aby obsah buňky se znakem měny byl braný jako číslo ?

Ještě by Vám asi pomohlo zavolat dialog najít a nahradit. Konkrétnš zadáte Mezeru + Kč a nahradit ničím (nevyplňovat). Následně by to mělo jít hned doprava jako číslo (text se drží vlevo pokud tam není manuální vystředění a podobně).
     Není to úplně dobré, ale umí to rychle celý list. Následně se bude muset přeformátovat číslo na měnu, ale můžete vybrat celý sloupec, nebo i více sloupců - záleží jak to umíte s klávesovými zkratkami.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí