Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 4. 7. 2018 19:03:27

radee
Člen
Registrace: 4. 7. 2018
Příspěvků: 9

Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

Dobrý den

chtěl bych se prosím zeptat, jak v Calcu zadat do podmíněného formátování jako podmínku jakýkoli text.

Chtěl bych, aby se mi vytvořilo ohraničení buňky v případě, že do buňky napíšu jakýkoli text. Né tedy předem daný text, ale jakýkoli text, nebo jakoukoli hodnotu.

Momentálně není problém pokud by se zadávala číselná hodnota, pže tam je možnost vybrat "Hodnota buňky je např větší než 0" ale v případě jakéhokoli textu nevím jak to tam zadat. Jde to nějak?

Děkuji!

Editoval radee (9. 7. 2018 19:31:38)

Offline

#2 4. 7. 2018 19:16:41

ludviktrnka
Člen
Registrace: 9. 7. 2009
Příspěvků: 697

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

vzorec NOT(ISNUMBER(A1))
nebo asi jednodšeji ISTEXT(A1) :-)

Editoval ludviktrnka (4. 7. 2018 19:18:13)


LibreOffice 5.4.

Offline

#3 4. 7. 2018 19:27:17

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

pro zvýraznění jakéhokoliv textu nebo hodnoty (tedy neprázdné buňky) při zadávání podmínky zvolte Hodnota buňky je, není rovno,""
Vzorec v podmínce se zobrazí Hodnota buňky je!= ""

Editoval kabi (4. 7. 2018 19:30:15)

Offline

#4 4. 7. 2018 19:41:17

radee
Člen
Registrace: 4. 7. 2018
Příspěvků: 9

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

kabi napsal(a)

pro zvýraznění jakéhokoliv textu nebo hodnoty (tedy neprázdné buňky) při zadávání podmínky zvolte Hodnota buňky je, není rovno,""
Vzorec v podmínce se zobrazí Hodnota buňky je!= ""

vyzkoušeno

funguje na jakoukoli oblast.

Děkuji všem za pomoc! a přeji Vám krásný prodloužený víkend :-)

Editoval radee (4. 7. 2018 20:02:16)

Offline

#5 7. 7. 2018 00:09:11

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

kabi napsal(a)

pro zvýraznění jakéhokoliv textu nebo hodnoty (tedy neprázdné buňky) při zadávání podmínky zvolte Hodnota buňky je, není rovno,""
Vzorec v podmínce se zobrazí Hodnota buňky je!= ""

Asi bude stačit, ovšem pojem neprázdná buňka je problémový. Buňka s výrazem, který vrátí hodnotu "" jistě není prázdná.

=NOT(ISBLANK(A1))

Offline

#6 7. 7. 2018 06:20:15

LADER
Člen
Registrace: 3. 4. 2013
Příspěvků: 144

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

Dobře, prakticky - příklad, když použiji:

=if(A1=1;"";A1)

tak buňka nebude prázdná, jak udělat podmínku, aby byla prázdná?


Ubuntu 22.04.1 LTS, LibreOffice Verze: 7.4.6.2, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

#7 7. 7. 2018 09:13:28

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

to lp. - to je pochopitelné, navržená varianta je odpověď na položenou otázku
to LADER - toto se dá vyřešit pomocí =CELL("CONTENTS";A1)="", příp. v kombinaci s jinými vzorci =OR(ISBLANK(A1);CELL("CONTENTS";A1)="")
Někdy je trochu nešťastné, že odkaz na prázdnou buňku nebo v tomto případě vzorec =CELL("CONTENTS";A1) v případě prázdné buňky A1 vrací nulu.

Editoval kabi (7. 7. 2018 10:06:51)

Offline

#8 8. 7. 2018 10:35:58

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

@kabi

Na původní otázku už odpověděl ludviktrnka (istext())
Toto řeší i případ, kdy je v buňce "".

Reagoval jsme na test prázdného řetězce.

Offline

#9 8. 7. 2018 12:26:13

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

to lp. - ta odpověď od ludviktrnka ale podle mě není dobře/úplná, proto jsem reagoval. Původní otázka zněla "Né tedy předem daný text, ale jakýkoli text, nebo jakoukoli hodnotu.", tedy dotaz byl na text, ale zřejmě i čísla.

Offline

#10 8. 7. 2018 14:56:19

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

Myslím že by stačilo zadat

=CELL("Type";A1)

v podmínce IF. Prázdná buňka se prokáže písmenem b : viz :

Nápověda napsal(a)

Vrátí typ obsahu buňky:
b = prázdná buňka,
l = text, výsledek vzorce v podobě textu,
v = hodnota, výsledek vzorce v podobě čísla.

     Je celkem jedno jestli se to postaví do nějaké buňky ze které bude formát číst, nebo se to zabuduje přímo do podmíněného formátu.


     KROM TOHO EXISTUJE JEŠTĚ VELICE JEDNODUCHÁ PODMÍNKA :
1 : podmíněný formát volba HODNOTA BUŇKY JE
2 : další volba NENÍ ROVNO
3 : do pole pro hodnotu zadáme EMPTY
_________________________________________________________
     Podobně místo empty můžeme zadat například 0 OR "". Takže není nutná volba vzorce. Totéž platí například pro IsBlanc :
1 : podmíněný formát volba HODNOTA BUŇKY JE
2 : další volba NENÍ ROVNO
3 : do pole pro hodnotu zadáme ISBLANC

Editoval neutr (8. 7. 2018 14:58:47)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#11 8. 7. 2018 19:49:19

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

to neutr - =CELL("Type";A1) ano v souvislosti s původní otázkou. Nebude to však fungovat, pokud začneme uvažovat i o vzorcích. V tomto případě již výsledek vzorce bude písmeno l. Stejně tak empty a isblank. Také vyhodnocení 0 OR "" není ideální, protože nula může být chtěná (zapsaná hodnota nebo výsledek vzorce).

Offline

#12 8. 7. 2018 20:36:51

LADER
Člen
Registrace: 3. 4. 2013
Příspěvků: 144

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

Dle mne je funkční to co napsal kabi

=OR(ISBLANK(A1);CELL("CONTENTS";A1)="")

případně jednodušeji (ta závorka tam být nemusí)

=(A1="")



příkaz

=ISTEXT(A1)

nefunguje správně právě když je tam prázdný řetězec ""


Ubuntu 22.04.1 LTS, LibreOffice Verze: 7.4.6.2, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

#13 8. 7. 2018 20:38:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

pro kabi
    Testoval jste uvedený postup? Oni jsou vzorce a vzorce. Případ pomocného sloupce =CELL("Type";A1) je případ pomocné buňky na kterou odkáže podmíněný formát - v tom si doufám rozumíme. Ale ostatní "vzorce" se týkají obsahu bunky podmíněného formátu a nikoliv podmínky formátu dané vzorcem.
    Možná nemůžete pochopit že se ptáme na negaci prázdné buňky. Takže když budete realizovat například :
1 : podmíněný formát volba HODNOTA BUŇKY JE
2 : další volba NENÍ ROVNO
3 : do pole pro hodnotu zadáme EMPTY
Tedy jinak HODNOTA BUŇKY JE => není rovna => EMPTY
Nejde o podmínku Vzorec je => například empty a podobně.
    Testoval jsem všechny 3 uvedené výrazy s naprosto stejným výsledkem. Nezapomenul jsem ani na text ani na čísla - ale každý si to může otestovat že? A ta nula je explicitní blbost - když autor píše  nic tak nic. Když tam autor bude chtít nulu tak to napíše a zadání bude jiné.

Editoval neutr (8. 7. 2018 20:40:10)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#14 9. 7. 2018 06:18:15

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

to neutr - jde o to, jak jste testoval Vy, příp. čeho tím podmíněným formátem chcete dosáhnout. Pokud chcete buňky "obarvit" v případě, že je v nich zapsaný vzorec (empty i isblank totiž vyhodnotí pouze to, že je v buňce "něco" zapsané, viz nápověda níže), pak ano. Pokud ale chcete "obarvit" buňku v případě, že výsledek vzorce  nebude "prázdný" (např. jak uvedl LADER v příspěvku #6 (=if(A1=1;"";A1)), pak to fungovat nebude, buňka bude "obarvena" vždy.
Nevím, co jste myslel tím jsou vzorce a vzorce. Výsledek vzorce je jeden a ten se použije i v případě vyhodnocení podmíněného formátu (=CELL("Type";A1) nemusíte odkazovat přes pomocnou buňku, ale vzorec můžete vložit přímo do podmínky pro podmíněný formát).

ISBLANK - Vrátí PRAVDA, je-li odkazovaná buňka prázdná. Tato funkce se používá pro zjištění, je-li obsah buňky prázdný. Buňka se vzorcem není prázdná.

Offline

#15 9. 7. 2018 10:17:36

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

radee #1  napsal(a)

Chtěl bych, aby se mi vytvořilo ohraničení buňky v případě, že do buňky napíšu jakýkoli text. Né tedy předem daný text, ale jakýkoli text, nebo jakoukoli hodnotu.

Momentálně není problém pokud by se zadávala číselná hodnota, pže tam je možnost vybrat "Hodnota buňky je např větší než 0" ale v případě jakéhokoli textu nevím jak to tam zadat

     To je původní zadání. Autor celkem složitě popisoval celkem jednoduchou skutečnost tak aby byla jednoznačně pochopena. Ale právě tato verze popisu motivovala většinu přispivatelů k sestrojení podmínky na text a čísla - což řešil pan Trnka i jiní.
     Ve skutečnost autor popsal "cokoliv" - tedy cokoliv bude v buňce tak ji ohraničit (detail zda obarvit, či nastavit rámeček formátu). To jste řešil Vy a celkem správně - funguje to, ale... (k tomuto se vrátím).


     Prakticky jako první pochopil zřejmě úplnou podstatu až "lp.". Celkem správně usoudil, že orámování buňky která "něco obsahuje" je určitý až nesmyslný paradox. Nač potřebujeme orámovat buňku ve které vidíme jakýkoliv text nebo číslo? Orámování dává smysl až když si uvědomíme, že buňka může být prázdná jen vizuálně, ale ve skutečnosti může obsahovat vzorec který vyhodnocuje některý stav jako "" tedy neviditelný obsah. Uvedu příklad = IF(5+5=9;9;""), ale stačí také jenom ="". Tedy vzorec - samostatně vložené dvojité uvozovky jsou vidět.
     Po příspěvku od "lp." pochopil také LADER a doufám i ostatní. Je také pravdou že toto už je jiný level oproti zadávané formulaci dotazu. Zde se musím trošku autora zastat.
     Není to tak úplně samozřejmé přesně definovat potřebu a zejména když zřejmě autor potřebuje testovat vzorce kterým nerozumí protože je nejspíš sám nepostavil, nebo už nevzpomene jak to bylo postaveno. Pokud potřebuje testovat "neviditelný obsah" (fabulace) tak je zde ještě případ systémově ukrytých vzorců - viz ochrana buňky. Proto precizní dotaz by byl opravdu složitým popisem s mnoha pozitivními a negativními podmínkami (vymezením).


     Autor dotazu označil po Vašem příspěvku téma jako vyřešené - konec dobrý všechno dobré. Ale debata dál pokračovala možná proto, že dotaz byl položen 4.7. v 19.03 a už v 19.41 autor značil "vyřešeno". Takže já jsem to ocenil jako promptní reakce a úspěch který nepotřebuje vstup.
     Ale vstoupil "lp." a vysvětlil velmi stručně v čem může být zádrhel. Pochopil, že za dotazem je něco víc nežli viditelný text nebo čísla. Vy jste na to reagoval v #9 s tím, že byl požadován jenom  text a čísla. Takže jsem se zapojil také i když už to asi původního autora nezajímá.
     Já jsem rozvedl možnosti a měl jsem tím na mysli více způsobů. Odkaz na obsah pomocné buňky je podle mne velmi častým případem - to je pomocná buňka která může vyhodnocovat mnoho různých parametrů, které by možná ani do podmínky nešly zadat.
     Například uvedený případ 0 or "" řeší pouze ty případy kdy buňka má tyto výstupy. To byla reakce na Váš příspěvek #7. Podmínky které můžeme nastavit pro jedinou buňku je mnoho a vyhodnocují se logickým OR postupně od první. Takže i nevhodné výstupy lze vyhodnotit dodatečně.


     Vzorce pro podmíněný formát nevyžadují před výrazem rovnítko. Umožňuji i jinak odlišnou notaci. Ale to co platí pro LO, tak nemusí platit pro AOO které má pouze 3 podmínky které je možné zřetězit. Autor toto neupřesnil ale byl spokojen.
     Zpět k Vašemu příspěvku #3 tak jak jsem shora uvedl. Celkem jsem byl překvapený, že podmíněný formát reaguje na výraz "je" a testoval jsem také "není" se stejným úpěchem - jen jsem použil také výraz <>. To že by podmíněný formát přečetl český výraz mne udivilo. Když se použije anglický ekvivalent jsou výsledky sporadické. Myslím si že je to "excelování" - tedy počešťování podle vzoru Excelu. Možná se to dá někde dohledat. Ale české výrazy v normální buňce nefungují - i když je na to asi už našlápnuto. A jak jistě víte jsem na Excel alergický.
     Jinak mi připadá celkem nesprávné volit dvojitou negaci výrazu přestože třeba funguje. Při tom Vašem postupu je volba NOT(NENÍ ROVNO) => IS(je) => NOT(!=). Proto jsem zmínil problém negací. Pro hodnotu buňky je výběr z mnoha operatorů (roletkou) které lze použít přímo 1x. Tady je ale vidět to excelentní české "je". V opačném gardu to funguje i s výrazem "není".
     Vzorce a vzorce je vyjádření pro rozdíl mezi vzorci v pomocných buňkách sešitu - nejčastější odkazování vzorcem na jinou buňku a naproti tomu vzorce přímo v zadávání podmíněného formátu které vždy nejsou shodné s notací vzorců v sešitě. Konec konců i výraz [je!=""] určitým typem vzorce TRUE. Navíc zadávání negace != není typické pro StarBasic ani Calc ale pro JavaScript nebo rodinu jazyka C a mnoha dalších.

Editoval neutr (9. 7. 2018 10:22:05)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#16 9. 7. 2018 10:21:08

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

LADER napsal(a)

příkaz

=ISTEXT(A1)

nefunguje správně právě když je tam prázdný řetězec ""


Nevím, jak to myslíte. Text s nulovou délkou je stále text.


Celá debata se točí kolem názoru, co je považovat za prázdnou buňku. radee je spokojen s výrazem != "".


Použití CELL. Dotaz (jako většinu dotazů) lze řešit mnoha způsoby. Osobně dávám přednost stručnému a srozumitelnému zápisu podmínky. To podle mne častěji splňují logické funkce než volání funkce a testování výsledku. Např.: Výsledky vzorců ISBLANK(A1) a CELL("Type";A1)="b" jsou shodné. Každý ať si vybere.


Něco z OpenFormula:


4.7 Empty Cell
An empty cell is neither zero nor the empty string, and an empty cell can be distinguished from cells containing values (including zero and the empty string). An empty cell is not the same as an Error, in particular, it is distinguishable from the Error #N/A (not available).


6.13.14 ISBLANK
Summary: Return TRUE if the referenced cell is blank, else return FALSE
Syntax: ISBLANK( Scalar X )
Returns: Logical
Constraints: None
Semantics: If X is of type Number, Text, or Logical, return FALSE. If X is a reference to a cell, examine the cell; if it is blank (has no value), return TRUE, but if it has a value, return FALSE. A cell with the empty string is not considered blank.


6.13.21 ISNONTEXT
Summary: Return TRUE if the parameter does not have type Text, else return FALSE
Syntax: ISNONTEXT( Scalar X )
Returns: Logical
Constraints: None
Semantics: If X is of type Text, ISNONTEXT returns FALSE, else TRUE. If X is a reference, it examines what X references. References to empty cells are not considered text, so for reference to an empty cell ISNONTEXT will return TRUE


6.13.25 ISTEXT
Summary: Return TRUE if the parameter has type Text, else return FALSE.
ISTEXT(X) is equivalent to NOT(ISNONTEXT(X)).
Syntax: ISTEXT( Scalar X )
Returns: Logical
Constraints: None
Semantics: If X is of type Text, returns TRUE, else FALSE. References to empty cells are NOT considered Text. If X is a reference, examines what X references. References to empty cells are NOT considered Text, so a reference to a empty cell will return FALSE.


A aby se to nepletlo, ještě


6.13.8 COUNTBLANK
Summary: Count the number of blank values
Syntax: COUNTBLANK( ReferenceList R )
Returns: Number
Constraints: None.
Semantics: Counts the number of blank cells in the Reference provided. A cell is blank if the cell is empty for purposes of COUNTBLANK. If ISBLANK(R) is true, then it is blank. A cell with numeric value zero ('0') is not blank. It is implementation-defined whether or not a cell returning the empty string ("") is considered blank; because of this, there is a (potential) subtle difference between COUNTBLANK and ISBLANK.


Pozn.: Tato funkce v Excelu do prázdných "" započítává, tj. implementace funkce není kompatibilní s Excelem.

Offline

#17 9. 7. 2018 14:27:11

LADER
Člen
Registrace: 3. 4. 2013
Příspěvků: 144

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

lp. napsal(a)
LADER napsal(a)

příkaz

=ISTEXT(A1)

nefunguje správně právě když je tam prázdný řetězec ""

Nevím, jak to myslíte. Text s nulovou délkou je stále text.

Přesně tak, jak to říkáte. Proto se tam tento příkaz nehodí.
Uvedená podmínka mi vrátí prázdný řetězec tak, aby buňka byla (jevila se) prázdná. Jako následující příkaz, pokud budu chtít vyhodnotit prázdnou buňku, nemůžu tedy použít funkci ISTEXT.

Nevím jestli existuje něco, že by mi podmínka IF vrátila opravdovou prázdnou buňku. Já to umím jenom tak, že tam vložím "".


Ubuntu 22.04.1 LTS, LibreOffice Verze: 7.4.6.2, wxMaxima 20.12.1, Maxima 5.47.0 (SBCL)

Offline

#18 9. 7. 2018 19:58:55

lp.
Člen
Registrace: 24. 9. 2009
Příspěvků: 842

Re: Podmíněné formátování- podmínka_jakýkoli text- VYŘEŠENO

LADER napsal(a)
lp. napsal(a)
LADER napsal(a)

příkaz

=ISTEXT(A1)

nefunguje správně právě když je tam prázdný řetězec ""

Nevím, jak to myslíte. Text s nulovou délkou je stále text.

Přesně tak, jak to říkáte. Proto se tam tento příkaz nehodí.
Uvedená podmínka mi vrátí prázdný řetězec tak, aby buňka byla (jevila se) prázdná. Jako následující příkaz, pokud budu chtít vyhodnotit prázdnou buňku, nemůžu tedy použít funkci ISTEXT.

Nevím jestli existuje něco, že by mi podmínka IF vrátila opravdovou prázdnou buňku. Já to umím jenom tak, že tam vložím "".


Nechápu co chte sdělit.


Co je prázdná buňka je definováno.


Potom co je ta "opravdu prázdná" buňka. Já bych tak možná nazval buňka bez obsahu, bez dalšího formátování. To formátování vestavěnou funkcí zjistit nedovedu. Pokud do buňky vložíte prázdný řetezec, tak buňka už není prázdná. Tj. vložit do buňky obsah a trvrdit, že teprve potom je (opravdu?) prázdná, je mimo moje chápání.


Pokud to znamená, že ve výpočtu dohodnutým řetězcem ("") něco signalizujeme, OK, ale nechci takovou značku nazývat prázdnou buňkou. Co když použiji znak 160, nebo některý z UNICODE prázdných znaků?


Pokud se buňka má jevit jako prázdná, tak jak to má vypadat? Formátem také dosáhnu toho, že buňka se jeví jako prázdná.


Osobně občas řeším úplně jiný problém. Jak najít buňku, ve které něco je, ale jeví se to jinak: Text místo čísla a naopak, datum americky nebo evropsky, čas v minutách a sekundách nebo hodiny a minuty, ... a také prázdné míslo, kde je něco skryto.


Problém není triviální. Možností, jak něco zatemnit je mnoho: Formát, podmíněný formát, styly, nastavení (např. skrývat 0), "vhodně" umístěné obrazce

Offline

Zápatí