Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 29. 12. 2017 16:23:20

luaksnovak357
Člen
Registrace: 29. 12. 2017
Příspěvků: 2

Nástrojová lišta Tabulka

Zdravím, mám LibreOffice 5.4.4 a když vložím do Writeru tabulku, objeví se mi na ploše nástrojová lišta Tabulka. Mohl by mi někdo podrobněji vysvětlit tlačítka Ohraničení (Shift pro přepsání) a Styl ohraničení. Když označím třeba jednu buňku a dám bez ohraničení, proč zmizne jen spodní a levá čára a ne čára pravá a nahoře?

Děkuji.

Offline

#2 29. 12. 2017 20:31:42

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nástrojová lišta Tabulka

Já sice LO 5.4.4. nemám ale domnívám se, že je to shodné s mojí verzí.
     Doporučuji v té potřebné buňce otevřít kontextové menu (pod pravým myšítkem), Otevřít nabídku "vlastnosti tabulky" a otevře se dialog FORMÁT TABULKY > Vyberte kartu OHRANIČENÍ. Tam můžete tyto věci měnit dle libosti. Pohrajte si s tím abyste věděl co to dělá.
     Pak nabídka ikon v okně by měla tuto volbu akceptovat - takže nastavíte to jen jednou a pak by to mělo chodit z ikony.

Editoval neutr (29. 12. 2017 20:32:36)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 29. 12. 2017 22:46:36

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Nástrojová lišta Tabulka

ohraničení buněk v tabulce ve Writeru je řešeno stylem levá+spodní (výjimkou je první řádek a poslední sloupec, kde je navíc horní a pravé ohraničení). Zbytek je tedy vždy ohraniční od sousední buňky.
Tlačítko Ohraničení funguje tak, že přidává vybraný styl ohraničení k existujícímu. V případě podržení klávesy Shift přepíše existující styl ohraničení zvoleným.

Offline

#4 29. 12. 2017 23:15:17

luaksnovak357
Člen
Registrace: 29. 12. 2017
Příspěvků: 2

Re: Nástrojová lišta Tabulka

A mohu se zeptat, proč je to řešeno stylem levá + spodní? V čem je výhoda? Když označím v tabulce třeba 4 buňky do čtverce a kliknu na odznačení, tak předpokládám, že mi zmizne jen kříž a a ne ještě k tomu spodní a levé označení. A mohl byste mi podrobněji vysvětlit přidávání stylu k již existujícímu a přepsání SHIFTem.

Offline

#5 30. 12. 2017 06:26:50

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: Nástrojová lišta Tabulka

Toto zaznamenávání rozsahu levá a spodní se dá přirovnat k práci pokrývače když klade (tašky, eternit, kanadský šindel - bitumen ale i vlnitý plech ap.) na střechu. Přestože každá taška má všechny okraje jako objekt 2D (4 strany), ve výsledku - tedy na hotové střeše jsou vidět z každého dílu krytiny jen dvě - buď levá a spodní, nebo pravá a spodní.
     Fakticky sice dáte každé buňce podobně jako dlaždici 4 strany ale pro zobrazení je to jen zbytečná bytová zátěž. Pravá a horní je překryta "výše položenou dlaždicí".


      Nastavení má cenu zejména pro jedinou, nebo samostatně ohraničenou buňku. To se také často dělává. Je to metodika tvorby html stránek kde tabulka nemá být vůbec ohraničena protože se v buňkách drží objekty (články, reklamy menu ....). No ale někdy je některou buňku potřebné ohraničit.
      Totéž platí o Calcu, kde mi právě tato vlastnost více vadí zejména pokud chci dělat ohraničení různými styly rámečků. Na to udělat ohraničení tabulky pomocí různých stylů (síla, typ, barva čáry, odsazení obsahu od okrajů, pozadí aj.) je opravdu kumšt, ale jde to.


      Ve Writeru je navíc pouze pozadí písma (marker) spolu s pozadím buňky. To u Calcu nejde ale je to celkem zbytečnost používat současně oboje. Proto osobně mohu doporučit vytvořit tabulku v Calcu a do Writer ji vložit jako objekt (třeba OLE, obrázek a podobně).

Editoval neutr (30. 12. 2017 06:27:54)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#6 30. 12. 2017 22:20:29

kabi
Člen
Registrace: 1. 6. 2017
Příspěvků: 167

Re: Nástrojová lišta Tabulka

smysl ani důvod takto řešeného ohraničení (odlišného od Calcu) netuším, to by asi byla otázka ny vývojáře.
Pro pochopení toho tlačítka s/bez klávesy Shift je nejlepší, když si to vyzkoušíte. Uvedl jste případ čtyř buněk, které když odznačíte, zmizí levé a spodní ohraničení. Abyste to opravil, můžete např. označit všechny buňky pod, kterým chybí horní ohraničení a pomocí vhodné ikony jim přidat horní ohraničení. Zkuste to udělat bez klávesy Shift a s ní, uvidíte rozdíl mezi přidáním a přepisem stylu ohraničení.

Offline

Zápatí