Fórum pro uživatele kancelářského balíku OpenOffice | LibreOffice
 

#1 15. 12. 2017 09:01:32

lomyjed
Člen
Registrace: 1. 2. 2011
Příspěvků: 2

šablona v calcu

Rád bych se podělil o jednu nepříjemnou zkušenost. V calcu používám šablonu  (už moc let) a mám v ní nastavený oboustranný tisk. To funguje spolehlivě ale jenom do doby, než aktualizuji calc (což se snažím dělat pravidelně). Někdy to nemá vliv, ale ve většině případů se toto nastavení přepíše na jednostranný tisk. Této změny si ovšem nelze všimnout na první pohled a tak z tiskárny vyndavám dva papíry místo jednoho. Není to nějak veliký problém, ale je to o nervy. Nedovedu si představit, že bych pořád musel opravovat nastavení ve více šablonách. Píšu to proto, že jsem se právě sešel u tiskárny s kolegou a ač jsme se o takovýchto prkotinách nikdy nebavili, teď jsme zjistili, že nás štve stejná věc.

Offline

#2 15. 12. 2017 10:27:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: šablona v calcu

Tohle je dáno vlastností tiskárny. Takže musíte si zkontrolovat zda Vaše aktualizované LO zná tiskárnu. V šabloně by mělo být nastavení zřejmě takto podle nápovědy :-


Příručka
Při zaškrtnutí pole Příručka se budou dokumenty tisknout ve formátu příručky. Formát příručky je v LibreOffice Writer následující:
Pokud tisknete dokument na stránky na výšku nebo na šířku, v příručce budou dvě protilehlé stránky vytisknuty vedle sebe. Umožňuje-li tiskárna oboustranný tisk, vytvoří se celá příručka z dokumentu bez nutnosti následného skládání stránek. Umožňuje-li tiskárna pouze tisk na jednu stranu, stejného výsledku docílíte tím, že napřed vytisknete přední strany se zaškrtnutou možností "Přední strany / pravé stránky / liché stránky", poté vložíte všechny vytisknuté papíry do tiskárnu znovu a vytisknete zadní strany se zaškrtnutou možností "Zadní strany / levé stránky / sudé stránky".


     To znamená po aktualizaci LibreOffice otevřít pro kontrolu SOUBOR > NASTAVENÍ TISKÁRNY. Tam se to dá zjistit a případně upravit. Myslím že by to mohl být problém jen u síťových tiskáren, nebo pokud je možnost zvolit více druhů tiskáren. Pokud by to byla místní a stále stejná tiskárna pak by se to mělo udržet i po aktualizaci. Zase je otázka pokud to dělá někdo druhý tak jak to instaluje. Možná maže soubory s osobním nastavením, respektive síťové nastavení...


PS neuvádíte zda jde o Libre Office (LO), nebo Apache Open Office (AOO). Ono je to myslím úplně stejné nastavení v obou případech abych to zjistil musel bych přepnout na Windows. Nyní jsem na Linuxu a zde AOO nemám.

Editoval neutr (15. 12. 2017 10:37:48)


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

#3 15. 12. 2017 12:21:31

lomyjed
Člen
Registrace: 1. 2. 2011
Příspěvků: 2

Re: šablona v calcu

Moc děkuji za snahu poradit. Používáme W10, LO a síťové tiskárny Canon a Minolta. Ve skrytu duše jsem doufal, že se dozvím klikni tu a támhle a je to. Přiznám se, že pole Příručka jsem nenašel.

Offline

#4 15. 12. 2017 13:02:55

neutr
Člen
Registrace: 8. 3. 2007
Příspěvků: 3,435

Re: šablona v calcu

Tak máte pravdu. Tohle lze nastavit jenom ve Writeru. Zadáte NASTAVENÍ TISKÁRNY > MOŽNOSTI TISKÁRNY. Ve Writeru je mnohem více voleb a je tam i ta příručka.


     Je pravdou, že tato nabídka byla původně "také" ("nebo, jen" - už nevím) pod volbou FORMÁT > STRÁNKA.. > STYL STRÁNKY - KARTA STRÁNKA > ROZVRŽENÍ STRÁNEK. V roletce bylo právě také možnost zadat příručku, což nyní nejde ani u Writeru. Je tedy možné že jde o chybu. To si netroufnu tvrdit.
     Buď by měla být stejná nabídka v nastavení tiskárny protože je to externí terminál a může být jakýkoliv, nebo by to mělo zůstat v nabídce stylisty - odkud se toto také vytratilo.


     Možná by to bylo na oznámení, ale je možné že to dělsjí jenom Windows. Já jsem mezi tím přepnul na XP. Přepnu se zpět ale mám jenom Ubuntu a tak by měli stejně přispět i ostatní jestli to mají také tak - a v jaké verzi LO to mají. Já mám zde LO 5.3.7.2.


Moje e-mailová adresa
Pokud je Váš problém vyřešen, označte prosím svůj příspěvek za "VYŘEŠENÝ"
Zlepšíte orientaci při vyhledávání řešení JAK OZNAČIT TÉMA ZA VYŘEŠENÉ

Offline

Zápatí